שאלנו את הח"כים כמה דירות יש בבעלותם, הנה חלק מהתשובות

אלעזר שטרן "מתנגד לחיטוט", חנין זועבי "לא עונה לשאלות כאלה", שר הדתות דוד אזולאי מסר: "זה עניין שלי, ואני מדווח למי שצריך", ויו"ר ועדת האתיקה יצחק וקנין הוסיף נזיפה: "אתם מרשים לעצמכם דברים שלא מקובלים בשום מקום בעולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט בית רעננה
צילום: אילן אסייג

בדיקת מקום המגורים של הח"כים מעלה כי בניגוד לתחושה הרווחת, ש"כולם גרים בתל אביב", הכנסת הזו מגוונת מאוד. מתוך 120 הח"כים, רק 18 גרים בתל אביב ו–16 גרים בירושלים. ארבעה ח"כים (צחי הנגבי, מיקי לוי, יובל שטייניץ ונחמן שי) גרים במבשרת ציון, סוג של שלוחה של ירושלים. רועי פולקמן גר לא רחוק משם, ביישוב הקהילתי נס הרים. שלושה ח"כים מתגוררים בעכו, ואותו מספר בנתניה ובאשקלון. שני ח"כים - אחמד טיבי ועבד אל־חכים חאג' יחיא - גרים בטייבה, ושניים - איוב קרא ואכרם חסון - בדאלית אל כרמל. עשרה ח"כים מתגוררים מעבר לקו הירוק, ביישובי יהודה ושומרון.

קיבוצניקים יש שניים: איתן ברושי מגבת וחיים ילין מנחל עוז. אורלי לוי־אבקסיס גרה בשכירות בקיבוץ מסילות. גם מושבניקים יש בכנסת: שר התחבורה ישראל כ"ץ גר בכפר אחים, יצחק וקנין ביערה, יעקב מרגי בשדה צבי ועפר שלח בגינתון.

בדרום גרים בין היתר מאיר כהן (דימונה), טלי פלוסקוב (ערד), טאלב אבו ערער (ערערה) ועמיר פרץ (שדרות). גם לצפון יש נציגות: באסל גטאס גר בכפר ראמה, אייל בן ראובן ביודפת, ואלעזר שטרן במצפה הושעיה. יפעת שאשא־ביטון, המתגוררת בקרית שמונה, היא הח"כית הצפונית ביותר.

בעוד שלא היתה בעיה לקבל פרטים על מגוריהם של הח"כים, השאלה כמה דירות יש בבעלותם — סוגיה שהגיעה באחרונה לא מעט פעמים לכותרות — חילקה את הכנסת לשתי קבוצות עיקריות: אלה שאין להם בעיה לספק מיד את המידע (אם כי לא פעם מצטרפת אליו התנצלות בסגנון "קיבלתי בירושה מהוריי" או "הוריה של אשתי הורישו לה") ואלה שסירבו בתוקף לענות - מהימין ומהשמאל כאחד. באופן לא מפתיע רבים מאלה שהסכימו לענות הם ח"כים נטולי דירות או כאלה שפירסמו בעבר הצהרת הון.

רשימת הערים בהן גרים ראשי המפלגות בישראל.

שטרן, למשל, "מתנגד לחיטוט" ולא מוכן להגיד כמה בתים יש לו. לטענתו, שאלות מסוג זה ירחיקו אנשים טובים מהפוליטיקה. מנגד הוא מציע שכל ח"כ יחויב לספק הצהרת הון, שלא תשכב בכספת עלומה אלא תהיה פתוחה לוועדה המורכבת מאנשי ציבור שאינם פוליטיקאים שיוכלו לעיין בה. הוא הגיש כבר הצעת חוק בנושא. גם לאראל מרגלית, שבבעלותו בית בשכונת עין כרם הירושלמית, אין כל רצון להסגיר את הנתון. זקן הח"כים, בני בגין, לא מוכן לענות על השאלה: "הגשתי הצהרות הון שאינן מפורסמות והן לא מעניינו של הציבור בכללותו", הוא אומר. חנין זועבי לא עונה לשאלות כאלה, ורויטל סוויד נתנה גם היא תשובה לקונית - "הכל מפורסם בהצהרת ההון שהגשתי". ענת ברקו לא מוכנה לשתף את הנתון עם הציבור ושר הדתות דוד אזולאי מסר: "זה עניין שלי, ואני מדווח למי שצריך".

יו"ר ועדת האתיקה יצחק וקנין הוסיף נזיפה: "למה אני צריך להגיד מה יש לי ומה אין? אני קודם כל אדם פרטי. היום אדם לא יכול להסתיר כלום אבל אתם מרשים לעצמכם דברים שלא מקובלים בשום מקום בעולם". הוא אמר עוד כי השאלות האלה שמעלה התקשורת יוצרות בעיות גם במקומות אחרים: "כשדיברו על העלאת שכר הח"כים, אנשים אמרו שהם מוותרים, אבל לא מפני שהם באמת רצו. אני לא צריך להצטדק כל היום, לא מקובל עלי".

דירה, חצי דירה

אם היה נדמה שהשיאן הבלתי מעורער במספר הדירות הוא שר הרווחה חיים כץ, שלפי דיווחים שונים, בין השאר של תומר אביטל ממיזם "מאה ימים של שקיפות", מחזיק חמש דירות, מתברר שיש לו מתחרים. כץ, שמתגורר בשהם, מחזיק בשני בתים ביישוב, בנוסף לדירה בפרויקט יוקרה של גינדי בפתח תקוה ודירה בבני ברק שחולקה לשניים. כשהנתונים נחשפו אמר כץ כי הוא מתנצל שהוריו והוריה של אשתו הורישו להם דירות.

למיקי זוהר, רק בן 36, שהיה לפני כניסתו לכנסת סגן ראש העיר קרית גת, יש חמישה נכסים באזור העיר, כולל הבית שבו הוא מגורר. בניגוד לכץ ואחרים, זוהר דווקא מקפיד על שקיפות ולא חושב שלציבור אין זכות לדעת.

לראש הממשלה בנימין נתניהו יש שני בתים, שניהם יקרים מאוד — האחד בקיסריה והשני בירושלים. ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג יש ככל הנראה רק בית אחד — בית הוריו בשכונת צהלה, ששוויו מוערך ביותר מ-7 מיליון שקל. ביתו החדש של נפתלי בנט ברעננה מוערך בסכום גבוה מזה, וגם ביתו של אראל מרגלית בירושלים מוערך במיליונים רבים. לציפי לבני יש יותר מבית אחד: היא מתגוררת ברמת החייל בבית ששוויו נאמד בכ–4.5 מיליון שקל, ועל פי הצהרת ההון שלה יש בבעלותה שליש מכל אחת משתי דירות נוספות שיקבלה בירושה בתל אביב ורעננה, שמוערכים ב–1.5 מיליון שקל.

ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד יש שתי דירות, שתיהן ברמת אביב. הוא מעולם לא פירסם הצהרת הון וגם שמר על הדירה השנייה שלו בסוד עד שנחשפה. שווי הדירה שבה הוא גר מוערך בכ-7 מיליון שקל.

לשלי יחימוביץ', כך על פי הצהרתה, יש בית אחד בן 4 חדרים בתל אביב, שבו היא מתגוררת, ששווה כ–2 מיליון שקל. שווי ביתו של אריה דרעי בירושלים מוערך בקרוב ל–5 מיליון שקל, ובאחרונה פורסם שיש לו בית נופש במושב ספסופה - שלדבריו רשום על שם בתו.

מנואל טרכטנברג, שחשף הצהרת הון, מתגורר בדופלקס בתל אביב. זהבה גלאון גרה בפתח תקוה בפנטהאוז ששווה יותר מ–4 מיליון שקל. גלעד ארדן, שבעמוד האישי שלו באתר הכנסת נכתב כי הוא גר באשקלון, מכר לא מזמן בית בסביון ששוויו נאמד ב–7 מיליון שקל. כיום יש לו דירה בתל אביב.

ליעל גרמן יש בית בהרצליה שבו היא גרה ושתי דירות שהורישו לה הוריה בדרום תל אביב. לדב חנין יש בית בתל אביב שבו הוא מתגורר, חצי דירה בתל אביב וגם חצי דירה בערד שניתנה בירושה.

נחמן שי מהמחנה הציוני שמתגורר במבשרת ציון, מסרב לדווח לציבור על נכסיו, אך אומר כי ניתן למצוא את כל הפרטים בהצהרת ההון שעליה חתם כדת וכדין עם הכניסה לכנסת. אביטל פירסם בעבר שלשי יש שתי דירות מושכרות — בתל אביב ובגבעתיים.

לסופה לנדוור, המתגוררת באשדוד, יש דירה אחת שבה היא מתגוררת ועוד דירה בעיר. אילן גילאון מחזיק גם הוא בבית באשדוד ובעוד דירה בעיר. לרחל עזריה שתי דירות בירושלים, לעמיר פרץ בית בשדרות שבו הוא גר ודירה בבת ים שאשתו קיבלה בירושה. למיקי רוזנטל יש דירה בתל אביב ועוד חצי דירה בגבעתיים. לצחי הנגבי יש בית אחד שבו הוא גר במבשרת ציון, ולאשתו דירה נוספת, שקיבלה בירושה מהוריה. ליוסי יונה יש דירה בתל אביב שבה הוא גר הנאמדת ב–2.5 מיליון שקל ושותפות בדירה בארה"ב, הנאמדת ב–300 אלף דולר. לעליזה לביא יש בית אחד בנתניה, שבו היא מתגוררת, ועוד דירה בירושלים. גם לטלי פלוסקוב יש שתי דירות, שתיהן בערד. לעיסאווי פריג' יש בית אחד בכפר קאסם שבו הוא מתגורר, והוא מחזיק בעלות משותפת עם משפחותו של אחיו בית דירות ביישוב. לשר הביטחון משה יעלון יש בית פרטי במכבים־רעות, שבו הוא מתגורר, ועוד דירה בקיבוץ גרופית - השייכת לקיבוץ. לאילת שקד יש בית אחד שבו היא מתגוררת בתל אביב.

לרוב הח"כים יש בית אחד, שבו הם מתגוררים, כפי שרבים מהם הבהירו - "עם משכנתא". עוזרו של ח"כ משה גפני הוסיף שמדובר בדירת 5 חדרים בקומה שלישית בבני ברק. שר הבריאות יעקב ליצמן, כך על פי פרסום קודם, חי בדירת 2.5 חדרים בירושלים, ששווה כ–1.5 מיליון שקל.

ל-12 ח"כים אין כלל דירה, ביניהם גילה גמליאל. מירב בן ארי נרשמה, לדבריה, לפרויקט מחיר למשתכן. אורן חזן גר עם הוריו באריאל. חיליק בר בתהליך רכישה, אורלי לוי־אבקסיס בונה בית ביישוב החדש שלפים, וגם לרוברט אילטוב דירה אחת בשלבי בנייה. סתיו שפיר, אמיר אוחנה, מיכל בירן, קארין אלהרר, איציק שמולי, יואל רזבוזוב ותמר זנדברג גרים בשכירות. לקיבוצניקים איתן ברושי וחיים ילין אין דירה כמובן, אבל אולי יום אחד תהיה - אם הקיבוץ יעבור תהליך שיוך נכסים. בינתיים מסתכם רכושו של ילין ב"שני זוגות אופניים ממש יקרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"