"אם כולם עובדים כדי להוריד את מחירי הדיור, למה הם לא יורדים?"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, לא מאמין שמשה כחלון יפתור את בעיות הדיור, לא מתרגש מהנסיקה של יאיר לפיד בסקרים ולא חושב שהיו"ר שלו, יצחק הרצוג, צריך להשעות את עצמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, נושא בכנסת בתפקיד הבכיר באופוזיציה אחרי יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג. כבל מקורב להרצוג, ושימש כראש המטה הפוליטי שלו בפריימריס 2013, בהתמודדות מול ח"כ שלי יחימוביץ', שבגינם נחקר באחרונה הרצוג במשטרה. כבל אומר שהוא נותן גיבוי להרצוג ולא מוכן לדבר על ירושות, אבל בפועל מסתכל קדימה וצפוי להתמודד על ראשות המפלגה - אם הרצוג לא יתמודד.

בינתיים, בוועדת הכלכלה הוא הוביל את הדיונים בעניין מתווה הגז, ומתכוון לזמן לדיון את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנמנע עד כה מלהגיע לישיבה. כיו"ר הוועדה שמופקדת על משרד בינוי והשיכון, הוא לא מאמין שמחירי הדיור יירדו בשנתיים־שלוש הקרובות ולא מתלהב מתוכנית מחיר למשתכן, תוכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון שתיתן לדבריו "פתרון נקודתי בלבד - למי שזכה בדירה".

הרצוג חשוד שידע שבעל חברה לסיעוד שילם 40 אלף שקל לפעיל מוכר במפלגה, שערך מסע הכפשה נגד יחימוביץ' בפריימריס 2013. ידעת מזה?

"אמנם הייתי ראש המטה הפוליטי שלו בזמנו, אבל לשמחתי לא היה לי מושג מה קורה שם".

מה אתה כן יודע על הפרשה?

"אני לא יודע מעבר למה שפורסם. אני בעד שהאמת תצא לאור, אך כל עוד אנחנו לא יודעים מה קרה - אני רואה ערך לחברות בינינו ואני עומד לצדו. אנשים עומדים בחוץ, וכולנו נהפכנו לפלסים, ומודדים עם העינית את הפלס. צריך לזכור שיש גם את החיים. אני לא צריך להתנצל על יושרתי. כולם יודעים איפה אני גר ומה יש לי. אולי זה נותן לי את הכוח להגיד את מה שאני מאמין על אנשים אחרים".

הרצוג צריך להשעות עצמו בינתיים?

"לא, כי אנחנו עוד לא יודעים מה היה. מהיכרותי אותו, אני יכול לומר שאם חס וחלילה יתפתח משהו יותר בעייתי, הוא יקבל את ההחלטות שלו. אני לא ידוע כמי שמתנפל. אני לא גרזנאי. אם חס וחלילה יגיע הרגע שנצטרך לקבל החלטות והוא לא יקבל אותן - נאמר את הדברים, ואנחנו יודעים לעשות את הדברים מצוין".

מה דעתך על דבריה של יחימוביץ' לאחר חקירתו של הרצוג באזהרה, כי "אני בטוחה שהרצוג רוצה בטובת המפלגה ויחד אתו בשיתוף פעולה מלא ויחד עם חברי המפלגה נטכס עצה אילו צעדים צריכים להיעשות עכשיו"?

"אני לא מסכים עם יחימוביץ' בעניין הזה. אני מכבד את מה שהיא אומרת, וזה לא בא ממקום ציני. אבל המהירות שבה אנחנו במפלגת העבודה שולפים סכינים לעבר המנהיגים שלנו היא התחום היחיד שאותו אפשר לייצא לחו"ל".

יצחק הרצוגצילום: דודו בכר

הרצוג כינס את הח"כים? הסביר להם מה קורה?

"הוא לא היה צריך לזמן אותנו. הוא דיבר עם החברים אחד־אחד. לא פשוט לדבר על הדברים. יש הבדל בין לומר את הדברים לבין שיבוש חקירה. יש דברים שהוא לא יכול לומר. לא שאלתי אותו לפרטי הפרטים ואין לי כוונה לשאול אותו".

לא מסקרן אותך לדעת?

"אני לא עיתונאי. יש עניינים שאדם לא מוצא נכון לפרט".

אתה יכול לומר איך מצב הרוח של הרצוג?

"אני לא רוצה להתעסק עם קלישאות. זה מצב שלא נעים לאיש. יש לו משפחה וילדים. אף אחד לא אוהב להימרח כך, בוודאי אם הוא חושב שהוא חף מפשע".

בינתיים פורסם שהמשטרה שוקלת לא להגיש כתב אישום פלילי נגדו.

"בנסיבות האלה אני שמח שהזה הכיוון. צריך לזכור שזו עדיין אינה הודעה רשמית. אני סומך על היועץ המשפטי לממשלה שיידע להוציא את האמת לאור בלוח זמנים מהיר ביותר".

ושר הפנים אריה דרעי צריך להתפטר נוכח החקירה בעניינו?

"אני לא טהרן ולא צדקן. גם דרעי לא צריך להתפטר. הוא עוד לא הוזמן לחקירה. אני לא מחסידיו. אני מקווה שלא אפול בעתיד כפי שלא נפלתי בעבר".

כיום יש יותר שחיתות בפוליטיקה או יותר שקיפות?

"סוג של שילוב בין השניים".

בשבוע שבעבר נקלע כבל לתקרית מביכה: הוא העלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה שלו עם הרצוג, כשברקע מופיע דיוקן של יצחק רבין. אחת התגובות, שנכתבה בשמו, גרסה: "שלושה מנהיגים בתמונה, אחד פאסה, אחד איש חזון ואחד מנהיג אמיתי שצמח מלמטה. מכיוון שהאיש חזון מת לנו בטרם עת, אנחנו אתך, איתן, לאורך כל הדרך". בדיעבד התברר כי את התגובה כתב הפעיל גיא אליאב, שבעבר קיבל מכבל הרשאה להיכנס לחשבון הפייסבוק שלו. אליאב כתב מאוחר יותר: "זה אני אשם. אני אוהב ומעריץ את איתן. בטעות נשארו לי הרשאות לעמוד מהפריימריס, ובפייסבוק כשמגיבים לפוסט זה אוטומטי כותב כשם העמוד ולא כשם הכותב".

אילו תגובות קיבלת? מה עשית?

כבל: "כל העיסוק סביב העניין הוא הזוי חלוטין. לא צריך להגזים. שאלה יהיו התקלות שלי וש'האויבים' של הרצוג יהיו כמוני. אגב, באותו יום נפגשתי במקרה עם הרצוג וגם הוא לא מתייחס לזה".

בנימין נתניהו. "עסוק כבר שנים בהישרדות בלבד" צילום: אפי שריר

"חולשתנו היא כוחו של לפיד"

מה דעתך על התבטאותו השנויה במחלוקת של הרצוג, שמפלגת העבודה לא תמיד צריכה להיות בעד הערבים?

"אני מבין שזה בכלל לא נוגע ליחסינו עם ערביי ישראל. הרצוג צודק שחלקים לא קטנים בחברה הישראלית טוענים כלפינו שבהתנהגותנו ובתגובותינו נראה שאנחנו תומכים יותר בעמדות של הפלסטינים מאשר באינטרס הישראלי. דעתי כדעתו — שחובה עלינו לפעול לשינוי התחושות האלה".

תתמודד על ראשות המחנה הציוני?

"יש מצב שאתמודד, אם הרצוג לא יתמודד".

אתה יכול להיות ראש הממשלה?

"כשנתניהו התמודד לראשונה על ראשות הממשלה וזכה ב–1996, לדני דנון היה רזומה יותר מלא משלו".

אתה יכול לנצח את נתניהו?

"עוד לא הודעתי שאתמודד. אם אחליט להתמודד, אשקול את הדברים הגדולים האלה".

בוודאי חשבת על זה.

"הבעיה היא לא לנצח את נתניהו, אלא טמונה באופן שבו אנחנו תופשים את המציאות".

מה דעתך על נתניהו?

"הוא עסוק כבר שנים בהישרדות בלבד. הממשלות בראשותו לא ממש עסוקות בלהנהיג, להניע ולהוביל. רוב הדברים שקורים בממשלות שלו הם אקראיים לחלוטין, והם פועל יוצא של שרים חרוצים יותר או פחות. לנתניהו אין באמת סדר יום ציבורי. לממשלות ישראל בהנהגתו אין סדר יום אלא רק דבר אחד - ניסיון לשרוד".

ועדיין הוא נבחר פעם אחר פעם. אולי בעצם אתם צריכים בראשות המפלגה ביטחוניסט כמו גבי אשכנזי או בני גנץ?

"כל מי שרוצה לבוא אלינו - מוזמן. העניין מבחינתי הוא לא אם העומד בראש המפלגה צריך להיות ביטחוניסט. אנחנו לא נתפשים כמפלגה ביטחוניסטית, וכל מי שמנסה לדבר 'ביטחון' מדביקים לו תווית של ימני. לא צריך להיות ימני כדי להיות ביטחוניסט".

אפרופו נטייה ימינה, לפי הסקרים יאיר לפיד שואב לכם את המנדטים.

"חולשתנו היא כוחו של לפיד. צריך לזכור שאין בחירות מחר בבוקר, והממשלה לא תיפול. אין כעת משמעות לגודלה של הממשלה אם היא תעביר את התקציב. היא יכולה להיות ממשלה שלא מתפקדת ולא מושלת, אבל היא שורדת כי הח"כים לא יודעים אם יכהנו בקדנציה הבאה ולכן לאף אחת מהשותפות בקואליציה הנוכחית אין כרגע כל ודאות שמצבה ישתפר אם הבחירות יוקדמו".

ממשלת אחדות?
 תלוי את מי שואלים

ערב החקירה של הרצוג התפשטו במערכת הפוליטית שמועות עיקשות על משא ומתן מתקדם להצטרפותו של המחנה הציוני לקואליציה, והיו שטענו כי בין הצדדים כבר הוחלפו טיוטות של הסכם קואליציוני. כבל מכחיש מכל וכל: "לא היינו על סף כניסה לממשלת אחדות. אני אומר את זה בצורה קטגורית וחד־משמעית. כל מי שאומר את זה - זה פשוט לא נכון. אין לנו כל סיבה להיכנס לשם. אם נצטרף בתנאים הנוכחיים, רק נחזק את שרידותו של נתניהו".

אתה נגד ממשלת אחדות?

"לא, כי מנקודת המבט שלי אחדות לאומית אמורה להיות גדולה מסך חלקיה. יש מקרים שבהם יש אפשרות לממשלת אחדות, למשל אם המצב הביטחוני מחייב. אמות המידה שלי במה שנוגע לעצמי הן ברורות. יכולתי לשבת בכמה ממשלות אחדות — וסירבתי".

מאז הבחירות המחנה הציוני צונח בסקרים מ–24 ל–15 מנדטים.

"צריך לזכור שאנחנו נמצאים בסך הכל שנה אחרי הבחירות, ואין בחירות באופק. זה לא אומר שאנחנו לא בבעיה. אם לא נשנה את הדרך שלנו בוודאי שנתרסק".

אולי תחליפו את היו"ר?

"זה החלק הקל, שהוא חלק שאיש לא מתחמק ממנו. מפלגת העבודה החליפה את היו"רים שלה בתדירות גבוהה מאז 1977. קל מאוד להסתכל על מי שעומד בראש המפלגה, אבל זה רק חלק מהעניין. גם בבחירות האחרונות לא הפסדנו. קיבלנו 24 מנדטים. הבעיה גדולה יותר מאשר מי יעמוד בראשנו".

בחודש הבא תיערך ועידת העבודה בניסיון לקבוע את המועד לפריימריס על ראשות המפלגה. מה עמדתך?

"הבחירות לראשות המפלגה צריכות להיערך אחרי הבחירות להסתדרות, שיתקיימו במאי 2017. קודם כל חשוב שאבי ניסנקורן ייבחר כיו"ר ההסתדרות ונוכל לתת לו את כל הגיבוי (הרצוג תומך בניסנקורן, ואנשי הרצוג מצפים שתומכיו של ניסנקורן יתמכו בהרצוג במאבק על ראשות המפלגה. בכך מבקשים במפלגה ליצור ציר נגד יחימוביץ' ועמיר פרץ, שעשויים להתמודד על ראשות העבודה; צ"ז וע"ג').

ועדת הכלכלה: לעומתית לממשלה

ועדת הכלכלה, שבראשה עומד כבל, היא אחת הוועדות הפוריות מבחינת חקיקה וכמות הדיונים, והוא מנהל אותה ביד רמה בעזרת מנהלת הוועדה הוותיקה לאה ורון והיועצת המשפטית עו"ד אתי בנדלר. בין היתר, היא מופקדת על תחומי הדיור, התקשורת, הכלכלה, התעשייה, המזון, הבנקאות מבחינת הגנת הצרכן, החקלאות, התיירות והאנרגיה. בוועדה יש כרגע רוב לאופוזיציה, ולכן הקואליציה מנסה לקדם חקיקת חוקים בוועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו).

מה הצלחתם להשיג בוועדה עד היום?

"אנחנו עוסקים מדי יום בהורדת יוקר המחיה. הנחלתי בוועדה גישה אחרת, של אקטיביות בהובלת מהלכים ובחקיקת חוקים. הובלתי סדרת דיונים אינטנסיביים בסוגיית מתווה הגז, ערכנו שימוע ציבורי בנושא תאונות הדרכים, בקרוב נערוך שימוע בנושא יוקר המזון וקבוצות הרכישה".

ובכל זאת, אתם לא ממש יכולים להוביל מהלכים משמעותיים להנעת תחרות במשק ולהורדת המחירים.

"בואו לא נתבלבל. הייתי שמח להיות בממשלה. אבל אני כמו הפקיד בבנק שעליו הלקוח צועק כי הוא לא קיבל את ההלוואה, רוצה לומר שאני לא בא להסביר את ענייני הממשלה. הצלחנו לשפר ולתקן חוקים ממשלתיים, כמו חוק נתוני אשראי להקמת מאגרי אשראי על לקוחות הבנקים, שבו הוחלט להקים קרן למי שמודרים מהבנקים בקבלת אשראי, והקמנו מוסד של ממונה על הפרטיות במאגר. כמו כן, הוועדה שינתה חוקים, למשל בעניין חיבור מפעלים לגז טבעי, כדי שכל מפעל יוכל להתחבר במהירות למערכת גז הטבעי ולהוזיל עלויות.

"שינינו את חוק רישוי רכב, שנועד לערוך מהפכה ביבוא כלי רכב. הגשתי תיקון לחוק, שקובע שאי אפשר להמתין עם מינוי המועצה החדשה של תאגיד השידור הציבורי עד לאיושה המלא. הנה, שר התקשורת נתניהו חתם באחרונה על מינויים של חברי מועצת תאגיד השידור הציבורי החדש לאחר קבלת החוק. אני לא חלק מתהליך קבלת ההחלטות הממשלתי, אלא ציר חשוב שפועל בכנסת כדי לשנות. אנחנו עוסקים בחקיקה מהבוקר עד הלילה, אבל אנחנו לא התחליף של הממשלה".

אתה מוטרד מהכוח הרב של נתניהו בתקשורת?

"זה לא סוד שראש הממשלה, כשר התקשורת, מחזיק בעוצמה בכלי התקשורת. לא נוח לנו עם זה שהכל מרוכז ביד אחת. זה לא בריא לדמוקרטיה ולא בריא לחופש הביטוי של כתבים, פרשנים ועורכים, שמרגישים שהם מונחים לפתחו. שימשתי כשר לענייני רשות השידור והתחלתי אז בהובלת רפורמה ברשות, ואני מרגיש שידי נקיות ושעשיתי הכל כדי להביא את המערכת למצב שבו היא יכולה להשתקם ולבנות שידור ציבורי, אמיתי, דמוקרטי וליברלי".

למה נתניהו לא הופיע בשנה האחרונה בוועדת הכלכלה בתפקידו כשר תקשורת?

"הזמנתי אותו פעמיים לדיונים בוועדה, אבל הוא התעלם מהפניות הרשמיות. כל השרים הכלכליים שעניינם נדון בוועדה הופיעו בפנינו, יש כאלה שהופיעו כמה פעמים. ביקשתי באחרונה ממנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, למסור לנתניהו שהוא מתבקש להודיע לנו על מועד ההופעה שלו בוועדת הכלכלה במהלך מושב הקיץ. אני לא רוצה להגיע למצב שבו אצטרך להשתמש בתקנון הכנסת, כדי שחברי הוועדה יקבלו החלטה המחייבת את שר התקשורת להופיע בפניה. לאופוזיציה יש רוב בוועדה, ואני רוצה לעבוד עמו בכבוד ולא מתוך כיפוף ידיים".

לדיון על מתווה הגז הוא הגיע.

"זימנתי אותו לדיון בעניין בכובעו כשר הכלכלה, לאחר שקיים התייעצות עם הוועדה באשר לשימוש בסעיף 52 לחוק ההגבלים המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים ולאשר את המתווה".

פסיקת בג"ץ מהווה ניצחון לוועדה, שהתריעה נגד סעיף היציבות במתווה.

"אחד העובדים הבכירים בכנסת אמר לי שהבאתי את הוועדה למקום שהיא מעולם לא הגיעה אליו בעבר. בית המשפט העליון זיהה את מה שכתבה היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר - שאת הסעיף הזה יש לחוקק בחקיקה. פסיקת בג"ץ היא ללא ספק הישג גדול לוועדה. כעת, אם הממשלה והיזמים רואים את טובת הציבור, הם צריכים להתכנס ולהגיע להבנות בעניין. בתחילת מושב הקיץ ועדת הכלכלה תקיים דיון ותבחן מה קורה למתווה ומה המענה להחלטת בג"ץ. אני מצפה שהממשלה תציג בפני הוועדה פתרון".

הורדת מחירי הדיור
 עברה לוועדה אחרת

ועדת הכלכלה מופקדת גם על משרד הבינוי והשיכון, אבל בתחילת הקדנציה הועבר "ארגז הכלים" להאצת התחלות הבנייה וטיפול בהורדת מחירי הדיור לידיו של שר האוצר כחלון.

מה אתה חושב על כחלון?

"בשנה הראשונה לכהונתו כשר אוצר הוא עשה שינוי גדול יותר לעומת שרי אוצר קודמים, אבל הדרך עדיין ארוכה. לא הוגן לבחון אותו אחרי שנה כי זה לא מספיק זמן. מה שברור הוא שהממשלה לא נחלה הצלחה בסוגיית הדיור. כל הממשלות בעשור האחרון לא הצליחו לפתור את בעיית הדיור".

מה דעתך על תוכנית הדגל של כחלון, מחיר למשתכן?

"התוכנית נותנת מענה לקבוצה קטנה. מי שזכה בדירה במסגרת הפרויקט - הרוויח, ומי שלא זכה - אכל אותה. המענה המוצע לא ניתן לכל השוק. השורה התחתונה היא שאין עדיין היצע מספק של יחידות דיור לבנייה בכמות שתוריד את הלחץ. להערכתי, ייקח עוד שנתיים־שלוש עד שהמחירים יירדו. אין דרך אחת להתמודד עם עליית מחירי הדיור, ויש לעשות פעולות משולבות של כל הגורמים.

"אני מוטרד כי נראה לי שאין לכולם אינטרס להוריד את מחירי הדיור. לא בטוח שלבנקים ולבנק ישראל, המופקד בין היתר על שמירת יציבות הבנקים, יש אינטרס שמחירי הדירות יירדו באופן חד, וגם לקבלנים אין עניין שהמחירים יירדו דרסטית. מי שמשפר דיור לא רוצה שהמחיר של דירתו יירד, אך הוא רוצה לקנות דירה משודרגת במחיר נמוך".

מה אתה הולך לעשות בעניין?

"אשמח אם ועדת הכלכלה תהיה חלק מהתהליך להורדת מחירי הדיור. החלטתי לקיים סדרת דיונים של שימוע ציבורי בתחום הדיור, כפי שעשינו בסוגיית מתווה הגז ואנחנו עושים בסוגיית תאונות הדרכים. אנחנו צריכים להפשיט את התחום ולבדוק אותו מא' ועד ת'. אני רוצה לבחון מה מונע מהציבור לרכוש דירה במחירים סבירים, מי באמת עושה את הקופה הגדולה, ואם כולם באמת עובדים למען הורדת מחירי הדיור — למה הם לא יורדים. כמו כן, אבדוק את תפקידה של מערכת הבנקאות במהלך משבר הדיור".

בשנים האחרונות קבוצות הרכישה פורחות, וראינו מה קרה באחרונה לענבל אור.

"ב–23 במאי אקיים בוועדה דיון על קבוצות הרכישה, ואנחנו מתכוונים להזמין את ענבל אור, רוכשי דירות שנפגעו ממנה ומומחים. ננסה להוביל מהלך לשינוי המצב".

אתה גם היית עוזרו של בנימין בן אליעזר כשר שיכון ב–1992.

"היתה לי הזכות להיות בין אלה שפיתחו בשנות ה–90, תקופת ממשלת רבין, את מחיר למשתכן במתכונתה המקורית. משבר הדיור אז היה גדול יותר, כל הארץ היתה מלאה לא רק בקרוואנים אלא גם באוהלים, והיו דיבורים על רפורמות. לזכותו של רבין ייאמר שהוא קלט את העניין יותר מכל אחד אחר. הוא עקב באדיקות אחר התכנון והבנייה. אחר כך הוא הקים את אוטובוס המנכ"לים, סיור שבועי של מנכ"לי המשרדים הממשלתיים ברחבי המדינה כדי לוודא שההחלטות מתקבלות. אז החלה בנייה בקצב מטורף וניתנו הטבות וסיוע. למשל, קבלן שסיים את הבנייה תוך 11 חודשים קיבל תמריץ. אז נלחמו מול ראשי רשויות מקומיות שלא רצו להקים בתחומם יחידות דיור קטנות".

מה דעתך על כתב האישום נגד בן אליעזר?

"אני לא רוצה להתייחס לזה".

ומה עם מחירי המזון? לציבור הישראלי הובטח סל מזון זול יותר, זה לא ממש קרה בכל המוצרים.

"הוועדה תטפל בפערי התיווך במזון הטרי. נזמין את כל המעורבים כדי להבין מה קורה ולגבש מסקנות. נבדוק איך צריך להתמודד עם פערי התיווך ומי מרוויח מהם, איך זה שהחקלאים נמצאים בתחתית שרשרת המזון של המרוויחים, איך זה שהאזרח לא מרגיש את הורדת המחירים ומדוע המחירים עדיין גבוהים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"