"כולם אוהבים אותי. הציעו לי להיות שר האוצר". רמי לוי עולה להתקפה

הטרדות מיניות? "סיפורי אלף לילה ולילה". פיטורי נשים בהריון? "מי שיעשה את זה ייזרק לקיבינימט" ■ הימורים בקזינו? "מת על זה, כשאני בחו"ל אני יכול להמר ב-5,000 דולר בערב" ■ 
רמי לוי עונה לכל הטענות נגדו, ובטוח שהגל העכור יחלוף במהרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי לוי
רמי לויצילום: דניאל בר און

ב-6:00 בבוקר של ה-1 במארס נשמעה דפיקה בבית משפחת לוי בשכונת מלחה בירושלים. רמי לוי פתח את הדלת ומצא שם עשרה שוטרים שבאו לקחת אותו לתחנה. בלי התראה מוקדמת, כאחרון העבריינים, נלקח לוי לחקירה באזהרה במשטרת מחוז ירושלים - העיר שבה נולד וגדל, ועם השנים נהפך להיות אחד מסמליה וחבר מועצה בה. רק מאוחר בלילה, לאחר 15 שעות חקירה, שוחרר לוי לביתו.

מי שזכה בדיוק לפני שנה להדליק משואה בהר הרצל על היותו מחולל התחרות בשוק המזון נהפך תוך כמה חודשים מהמיליארדר הפופולרי בישראל לשק חבטות של התקשורת, שהתנהלותו העסקית נבחנת פעם אחר פעם, ולנחקר בפרשייה חמורה של שימוש במידע אישי של לקוחות חברת הסלולר שבבעלותו. מאותו רגע גזר על עצמו לוי, שהיה "מרואיין הבית" של כלי תקשורת רבים וכמעט לא היה כנס או פאנל שלא השתתף בו, שתיקה תקשורתית מוחלטת.

לראיון עמנו, הראשון שלו מאז פתיחת החקירה נגדו ולאחר שסירב תקופה ארוכה לכל הפניות מכלי התקשורת, הגיע לוי באיחור של יותר משעה, חמוש בעוזרת האישית שלו, איריס. לוי, שבדרך כלל מרגיש חופשי עם התקשורת, כנראה חש שהוא זקוק לשחקנית חיזוק שתתמוך בו ובדבריו אחרי התקופה הקשה שעבר.

"אני ממש ממש מצטער. היתה לי פגישה עם משקיעים מלונדון שרוצים להשקיע בחברה ולקנות מניות", הוא מסביר את האיחור, ומוסיף כי בימים אלה הוא נוהג בעצמו כי הנהג שלו חולה: "הוא לא רק הנהג שלי, הוא העוזר שלי בהכל", הוא אומר ומגיב בחיוך לאמירה שלנו ש"גם בכשרות הוא עוזר לך", המתייחסת לאחת הטענות בפוסט המוכר של אלקי אלון, הבכיר לשעבר ברמי לוי תקשורת, כי אותו נהג של לוי הוא זה שנתן את ההכשר לסמארטפון הכשר של החברה. "הוא רב, הוא גם משמש כמוהל בבריתות אם אתם רוצים", מוסיף לוי.

עכשיו ברצינות. לפני שנה היית בפסגה, הדלקת משואה, והמנחה סיפרה איך חיי הצרכנים מתחלקים ללפני ואחרי רמי לוי. פחות משנה אחרי מביאים לך שוטרים, חקירות, יש עליך כתבות לא מחמיאות. זה מקרי?

"עד עכשיו אני בפסגה. ידוע שבמה שאני עושה בדרך, בלי כוונה, חלק מהאנשים נפגעים, בהם גם מתחרים. תסיקו את המסקנות לבד".

אז אתה טוען שהמתחרים אירגנו את כל מה שקרה לך בחודשים האחרונים?

"אני מאמין שכן. מה שקרה הוא שמתחרים והיחצ"נים שלהם התאגדו נגדי. הם החליטו ביחד שהם מנסים להפיל אותי וזה מה שהם עשו. הפרעתי להם כי אני מציע מחירים נמוכים יותר והצרכנים העדיפו אותי. בכל מקום שאני מגיע אליו המחירים יורדים ב–25%, וזה לא התאים לאינטרס הכלכלי של המתחרים שלי. אז הם איגדו תחתם יחצ"נים, והחליטו לנסות לפגוע בי תוך שהם מסיתים את התקשורת לכתוב כתבות שליליות נגדי. הם התסיסו את התקשורת עם כתבות ממוחזרות על עבירות בנייה מלפני עשר שנים, והמציאו סיפורים לא נכונים. גם את החקלאים הסיתו נגדי, אף על פי שאני ממש לא האויב שלהם כמו שהמתחרים שלי היו רוצים שיחשבו. יש לי הקלטות שמוכיחות את זה, אני אשמיע לכם", הוא אומר ומוציא טלפון נוקיה מדגם ישן מאוד. "פה שומעים את החקלאי שליכלך עלי בכתבה ששודרה בטלוויזיה, שמודה שהוא בכלל לא מכיר אותי ופגש אותי רק פעם אחת בכנסת. אחרי זה הוא התקשר אלי ואמר לי שהוא רוצה סולחה. גם לחקלאים, כמו למתחרים שלי, מפריע שאני מוכר בזול".

אלקי אלון צילום: מתוך דף הפייסבוק

ובכל זאת, פורסמו הרבה האשמות קשות נגדך. יש דברים שהיית עושה אחרת? למשל עם ההטרדות המיניות? בפוסט שהעלה טוען אלקי אלון שעובדת התלוננה בפניכם על הטרדה מינית והיא הושתקה.

"איזה הטרדות? זאת עוד המצאה. זה הכל סיפורי אלף לילה ולילה. בסוף הכל ייצא החוצה. אנחנו מטפלים בהטרדות מיניות בנוקשות, ויותר מזה לא ארחיב, כי אני לא יכול".

אותו מנהל שלכאורה הטריד את העובדת ולא פוטר מיד הוא במקרה גם חבר שלך.

"נו, כל עם ישראל חברים שלי. מה זה חבר שלי? זה מכר מהילדות שבא לעבוד פה, זה לא מישהו שאני מבלה אתו בשעות הפנאי. אתם יודעים כמה אנשים שאני מכיר מהילדות עובדים אצלי? עשרות. באים אנשים מהשכונה שגדלתי בה ומכל מיני מקומות ומבקשים לעבוד פה, אז למה לא, הם רוצים להתפרנס ואני מעסיק 6,000 איש. אותו מנהל עזב בלי קשר לפני כמה שנים, ומאז אנחנו לא בקשר".

אותה עובדת התלוננה במשטרה על הטרדה מינית. למה אתם לא פניתם למשטרה?

"למה אני צריך להתלונן במשטרה? מה, אני זה שהוטרדתי מינית? אם הטרידו אותה מינית היא היתה צריכה להתלונן, בטח שכשהחדר שלה היה צמוד לזה של אחראית ההטרדות המיניות בחברה. ולתוכן הדברים: מעולם לא אמרו לי שיש הטרדות בחברה, זה הכל המצאות. אלקי אלון ניסה לסחוט אותי במאות אלפי שקלים, וכשלא הצליח התחיל להמציא עלי שקרים".

"ברור שהייתי עצוב, אבל 
לא אתאבד או אבכה"

כמי שגדל במשפחה קשת יום בשכונת רוממה בירושלים ובנה בעשר אצבעות אימפריה שהביאה אותו לשווי אישי של יותר מ–2 מיליארד שקל, לוי לא מוכן להראות חולשה או "להתבכיין", כדבריו. הוא גם נמנע מלצאת אישית נגד רשתות המזון המתחרות, שכל כך שמחות להתבטא נגדו. מקורבים אליו מספרים כי גם בימים הראשונים לאחר פרסום הפוסט והזימון לחקירה לוי לא חשף את רגשותיו, ושמר על הסגירות המחויכת המאפיינת אותו.

"הוא אדם רגיש, הוא לא חזק כמו שהוא משחק אותה", מספר אחד ממקורביו. "הוא מ'ילדי הרחוב' שגם כשקשה להם לא משתפים אף אחד ולא מספרים לאף אחד. אצלו תמיד הכל כאילו טוב. גם כשהכל לא היה טוב ואנשים איכזבו אותו, הוא היה אומר שהכל טוב. אפילו לילדים שלו ולאשתו הוא נותן תמיד להרגיש שהכל כאילו טוב, ואומר להם שהם יכולים להיות רגועים".

לראיון הוא מגיע רגוע יותר ופחות פגוע משהיה עם התפוצצות הפרשה, כנראה כי בשלושת החודשים שחלפו מאז פרסום הפוסט של אלון הצליח למצוא חוזק ונחמה אצל הצרכנים שהמשיכו להעניק לו אהבה.

בדיעבד, היית מוותר על הדלקת המשואה?

לוי: "ממש לא. מי שקבע שזה מגיע לי זה עם ישראל. 12 אנשי הוועדה בחרו בי ואמרו לי שהייתי המועמד היחיד שהיה עליו קונצנזוס של כולם. הם אמרו לי שעם ישראל מודה לי על כך שהורדתי את מחירי המזון".

לא התאכזבת מכלי התקשורת? שיתפת אתם פעולה יותר מכל טייקון אחר. ברגע האמת הם לא זכרו לך חסד נעורים.

"לא, התקשורת לא נגדי, אלא הוסתה על ידי קומץ מתחרים והיחצ"נים שלהם. בתכל'ס הסיפור הזה רק חיזק את המעמד שלי בציבור. אתמול עמדתי ברמזור ובן אדם בא ואומר לי 'רמי אני אתך, אני רוצה לעשות אתך סלפי', אחרי הכתבות ודווקא בגלל הכתבות שהיו עלי. אם לפני זה עשרה אנשים היו עוצרים אותי ברחוב, אז עכשיו 30 עוצרים אותי. מתנהגים אלי כאילו אני ראש הממשלה. עוצרים את האוטו ואומרים לי 'רמי, אנחנו אוהבים אותך, התקשורת זבל, כולם זבל'. הם יודעים מה עשיתי בשבילם".

עד כמה הושפעת מהחודשים האחרונים? היית עצוב?

"אני אדם רגיש מאוד ובטח שהייתי עצוב, אבל מה יכולתי לעשות? מה, אני אתאבד כי אני עצוב? אני אבכה? לא. אני אדם מציאותי, וכל הזמן אמרתי לעצמי שהאמת תצא לאור. לא עשיתי שום דבר רע. מה כבר עשיתי? במה כבר מאשימים אותי? שמישהו מהעובדים שלי הוציא פרטים על מישהו? זה לא נכון, ובכל מקרה לא מאשימים אותי שגנבתי לאנשים כסף או בעבירות חמורות אחרות".

אבל בודקים האשמות חמורות נגדך - שעקבת אחר המיקום של לקוחות וספקים ושלא טיפלת בהטרדות מיניות.

"אל תגידו הטרדות מיניות, אלא הטרדה מינית. כשאומרים הטרדות מיניות ברבים זה נשמע כאילו כל יום מטרידים פה מינית מישהו. לגבי הדבר השני, איזו סיבה יש לי לעקוב אחרי אנשים? אני בכלל חשבתי שהיכולת לעקוב נמצאת אצל פלאפון, וזה מה שעניתי כששאלו אותי על זה בהתחלה. האמת תצא לאור".

אלקי אלון גם כתב בפייסבוק שאם עובדת שלכם בהריון - מחפשים דרך לפטר אותה.

"אם אני אראה שמישהו עושה אצלי כזה דבר, אני אזרוק אותו לקיבינימט. כל ההאשמות נגדי לא נכונות. הרי אם היה משהו לא בסדר בהתנהלות שלי כלפי העובדים ובכלל, לא הייתי נותן לתקשורת לבוא לסניפים שלי ולצלם פה מתי שהם רק רוצים. תראו לי אחד שהיה שקוף כמוני עם התקשורת. כל מי שהתקשר וביקש לבוא לצלם ולדבר עם עובדים - נתתי לו".

סניף רמי לוי בגוש עציון

"אני היחיד שהוריד מחירים ב-2015, כל השאר העלו"

הרשת של רמי לוי היתה חביבת המשקיעים מאז הנפקתה ביוני 2007. היא השיגה למשקיעיה תשואה של 682% בשבע השנים הראשונות לחייה כחברה ציבורית, וחילקה דיווידנדים בסך 622 מיליון שקל. המודל העסקי של רמי לוי נראה בלתי מנוצח, והחברה הציגה תשואה עודפת משמעותית ביחס למתחרה העיקרית שלה, שופרסל, שהוקמה 30 שנים לפני שלוי פתח חנות של 40 מ"ר בשוק מחנה יהודה.

יחסו של שוק ההון לרמי לוי השתנה מאז, וכיום הוא מעדיף בבירור את שופרסל. המתחרה הוותיקה היא הזוכה הברורה מקריסתה של חברת מגה, בעוד שרמי לוי ממשיכה אמנם לצמוח אבל בניגוד לשופרסל, רווחיה ורווחיותה בירידה, מה שמסביר מדוע מניית שופרסל עלתה בשנה האחרונה ב–50%, בעוד שמניית רמי לוי לא זזה.

בוא נדבר על המניה שלך. היית מעל כל השוק בפער ענק, ובשנה האחרונה זה השתנה. מה קרה?

"כשמסתכלים על גרף מניה לא מסתכלים על שנה. אם אנחנו מסתכלים על המניה שלי מהרגע שהנפקתי אותה לבורסה, רואים שהיא עלתה ב-500%. המניה של שופרסל לא" (מיום ההנפקה עלתה מניית רמי לוי ב-477% ומניית שופרסל ב-67%, עד"מ וי"ג)".

מה בכל זאת השתנה בשנה האחרונה? אולי בשוק חושבים שאתה תצמח פחות, אולי מסתכלים על כך שהרווחיות שלך בירידה?

"בכלל לא. כל הכתבות והפרסומים הלא נכונים לגבי בחודשים האחרונים הכניסו את האנשים ללחץ, אבל אנשים שמבינים עניין מעוניינים מאוד במניה. רק לפני שבוע קיבלתי SMS ממישהו רוצה לקנות ממני מניות ב-70–80 מיליון שקל, אבל לא הסכמתי למכור. אחרי שיראו שכל מה שאומרים עלי לא נכון, המניה תחזור לעלות".

הסתכלנו על הנתונים שלך בשש השנים האחרונות, תראה את המספרים: מ-2010 ל-2015 מספר הסניפים שלך גדל מ-18 ל-34, שטח המכירות גדל מ-23 אלף מ"ר ל-56 אלף מ"ר, מחזור המכירות גדל מ-1.7 מיליארד שקל ל-4 מיליארד שקל. אבל הרווח ירד מ-88 מיליון שקל ל-75 מיליון שקל. נראה שאתה עובד בניוטרל. רווח נקי?

"אני היחיד שהוסיף 600 מיליון שקל למחזור ב–2015, בזמן שהרשת הגדולה (שופרסל, עד"מ וי"ג) לא הביאה שקל אחד. כשהנפקתי את החברה עבדתי על רווח גולמי של 24.5% וירדתי ל–20%, אז חסרים לי 4.5% ששמתי אצל הצרכן. מבחינתי יש הון של חברה והלקוחות והמותג שווים כסף. במציאות של אחרי המחאה החברתית ושל תחרות מוגברת העדפתי לקחת את הרווחיות הזאת ולתת אותה לצרכן, ובכך לחזק את היסודות של העסק. מתחרה שלי (ויקטורי, עד"מ וי"ג) פתח ב–2015 11 חנויות והגדיל את המחזור שלו ב–80 מיליון שקל בלבד, אני פתחתי רק שש חנויות אבל המחזור שלי גדל ב–580 מיליון שקל (רשת ויקטורי פתחה שלושה סניפים בשנת 2015, והוסיפה כ-100 מיליון שקל למחזור המכירות, עד"מ וי"ג). אז מה עדיף להביא - 580 מיליון שקל למחזור או עוד 30 מיליון שקל לרווח? מבחינתי עוד 580 מיליון שקל למחזור, כי אני מעדיף לתת חלק מהרווח שלי לצרכן כדי לחזק אותו - כדי שהוא יחזק אותי בעתיד".

לוי מתחבק עם נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

אז השנים האחרונות היו השקעה לטווח ארוך?

"לחלוטין. כשאגיע ל–50 חנויות בסוף השנה, אז מפה והלאה השמים הם הגבול. אני אוכל לבוא לספק מעמדה של רשת עם מחזור עצום ולהוריד לו במחיר, לקבל הנחות יותר גדולות על המוצרים ולהעביר חלק מהן לצרכן - ולחזק את החברה אפילו עוד יותר. בסוף אני אעלה את הרווח הגולמי, אבל על חשבון הספקים, לא על חשבון הצרכן".

כשאתה מסתכל על מגה כאיש מקצוע - איפה הם טעו?

"הם זיגזגו. אין להם אסטרטגיה. האסטרטגיה שלי, לעומת זאת, היא אחראית. יש לי אחריות ניהולית. אני לא חייב שקל אחד לבעלי האג"ח. זה כי בניתי את העסק מלמטה. יש לי אסטרטגיה קבועה שלא משתנה מהיום הראשון של להיות הכי זול. אני היחיד שהוריד מחירים ב-2015. הורדתי את המחיר ליחידת מוצר ב-2.5%".

אתה חושב שתוכל לשקם את מגה אם תקנה אותה? אתה לא חושש לבלוע בבת אחת עסק כמעט בגודל של העסק שלך?

"למגה יש מחזור של 2.5 מיליארד בשנה. הייתי מוריד את המחירים ב-15%–20% לפחות, מה שהיה מכפיל את מחזור המכירות, ומקטין את עלויות התפעול".

הצעת לנאמנים של מגה 160 מיליון שקל עבור הרשת, לא כולל המלאי. הם החליטו לוותר ולחכות להצעות טובות יותר.

"עשיתי הכל כדי לקנות את מגה. למעשה, הייתי הגורם היחיד שעמד בתנאי המכרז, הגיש הצעה בזמן וערבות בנקאית של 40 מיליון שקל. אני לא יודע למה הנאמנים עושים את מה שהם עושים, אפילו שיש לי חשדות, אבל לצערי מי שמפסיד אלה אותם לקוחות שבויים שנאלצים לקנות בינתיים במגה במחירים גבוהים. אבל אני עוד אגיע לערים ואטפל בזה כך או כך".

תוך כמה שנים המחזור שלך יעקוף את זה של שופרסל, אם בכלל?

"לדעתי, אם היינו קונים את מגה אז היינו מקבלים מקפצה לאזורים שאנחנו לא נמצאים בהם, ועוקפים אותם תוך כמה שנים, אבל בלי קשר נמצא דרכים להיות שם, גם אם לא נקנה את מגה בסוף".

"אני לא מרוויח הרבה"

הפגנת עובדי מגהצילום: עופר וקנין

אם יש משהו שלוי מבין בו זאת השקעה, לטווח ארוך ובכלל. הוא מתחיל כל יום עבודה ב-6:00 בבוקר, ועובדיו יכולים לספר שהם מקבלים ממנו טלפונים גם בשעות הלילה. כמעט כל יום עבודה שלו מסתיים בשעת לילה מאוחרת באירוע משפחתי של עובד או מכר. הוא מקיים פגישות עד שעות הערב המאוחרות וקובע פגישות מעכשיו לעכשיו. "הוא לא בחר להיות כזה, הוא פשוט לא מכיר שום דבר אחר. הוא פוחד שהכל ייעלם לו אם הוא לא יעבוד עד 23:00 כל יום, הוא לא מאמין שהוא כזה עשיר", אומר עובד בכיר ברשת.

באחת הפעמים שלוי יוצא מהחדר כדי לשוחח בטלפון, מספרת לנו איריס: "פעם רמי סיפר לי שכשהוא היה בחור צעיר כל החברים שלו ובנות הזוג שלהם היו יושבים בערב בבתי קפה, והוא היה היה פוגש אותם במקרה ב-22:00 כשהוא היה מביא לבתי קפה סחורה בסיום יום העבודה שלו. הוא סיפר שהוא היה מגיע עם הארגזים על הכתף, וכל החברים שלו היו צוחקים עליו ואומרים לו 'למה אתה עובד כמו חמור? מה נסגר אתך?'. היום, הוא אמר לי, צוחק מי שצוחק אחרון - וכולם עובדים אצלי".

מה השווי שלך? המניות שלך, במצבן הלא מצוין, שוות 936 מיליון שקל, קיבלת דיווידנדים של כ-350 מיליון שקל ויש לך נדל"ן בשווי מאות מיליוני שקלים.

"אני שווה 2 מיליארד שקל בערך".

יש לך הרבה מאוד נדל"ן. איפה בדיוק?

"יש לי 15 מרכזים מסחריים שבהם יש גם חנויות של הרשת - תשעה מרכזים ששייכים רק לנו ושישה בשותפות עם חברת מגה אור. בנוסף יש לי נדל"ן למגורים בירושלים לבניית 400–500 דירות, בין היתר בפרויקט הולילנד, ובסופיה שבבולגריה בניתי בשותפות 160 דירות. אבל בכל הרווח שיש לי אני מייצר בו, בונה בו ומייצר ממנו מקומות עבודה".

נשמע שאתה מתנצל שיש לך כסף. כמה הנדל"ן שלך שווה בסך הכל?

"בסביבות 600–700 מיליון שקל".

הקמת עסק בעבודה קשה. מה אתה עושה כדי ליהנות?

"תבואו אלי בשישי-שבת הביתה, תראו את האווירה הטובה אצלנו ותיהנו, מה יכול להיות יותר טוב מזה. אני נהנה, יושבים המשפחה והחברים נהנים וצוחקים. לא יוצא לי לנסוע לחו"ל הרבה. לפעמים אני נוסע ליום-יומיים, בעיקר לעסקי הנדל"ן בבולגריה".

יפית לוי צילום: אמיל סלמן

אומרים בענף שאתה אוהב להמר ומבקר הרבה בקזינו בחו"ל.

"אני מת על קזינו. אני נוסע לפעמים עם חברים או נכנס לקזינו כשאני נמצא בנסיעת עבודה".

אתה מהמר כבד?

"אני מהמר, אבל ממש לא כבד. אני משחק לפעמים בשביל הכיף. אין לי לי אופי של מהמר. כשאני בחו"ל אני יכול להמר ב-5,000 דולר בערב. אבל זה ממש לא כמו שאלקי כתב בפוסט שלו, שאני חולה להימורים והוא היה אוסף אותי משדה התעופה ומביא לי את האייפד לשחק משחקי פוקר כדי להעביר לי את החשק שנשאר לי מזה שהימרתי".

למרות התדמית העממית שהוא משדר, אחת הביקורות שנמתחו במשך השנים על לוי נגעה לשכר הגבוה שהוא משלם לתשעת בני משפחתו שהוא מעסיק בחברה הציבורית שנושאת את שמו. עלות שכרו של לוי ב-2015 הסתכמה ב-2.1 מיליון שקל, מתוך זה מענק של 1.05 מיליון שקל. עלות שכרה של אשתו עדינה, סמנכ"לית והגזברית הראשית של החברה, הסתכמה ב-1.25 מיליון שקל.

כיום מתנהל שיח ציבורי על הפער הגדול בין שכר מנהלים לשכרם של עובדים פשוטים, כשמנהל מרוויח 7 מיליון שקל והעובד מרוויח 8,000 שקל. זה סביר בעיניך?

"אני יכול לדבר רק עלי, ולא על חברות אחרות שאני לא מכיר. המשכורת שלי נמוכה יחסית למשק. המשכורת הבסיסית שלי היא 75 אלף שקל ברוטו ואני מקבל עוד בונוס מהרווח. גם אם אני אקח את כל 2 מיליון השקלים שקיבלתי ב-2015 ואתן את הסכום במתנה לעובדים שלי, זאת תצא תוספת של 400 שקל לעובד בשנה, זה הכל. זה אומר שהאחריות הניהולית שלי על כל עובד היא של 400 שקל בשנה, זה 30 שקל לחודש. זה הרבה? אני מקבל שקל ביום על עובד".

אבל בפועל הבאתם הביתה יותר מ-3.3 מיליון שקל, כי אשתך הרוויחה 1.25 מיליון שקל בשנה שעברה.

"אם אשתי היתה עובדת בבנק דיסקונט, היא היתה מרוויחה יותר".

לא בטוח שהיו מקבלים אותה לעבוד כסמנכ"לית בדיסקונט.

"עם מה שהיא עושה, היו מקבלים אותה לא רק להיות סמנכ"לית בדיסקונט, אלא להיות המנכ"לית".

לפני שלושה שבועות קיבלה משפחת לוי ניעור מבעלי המניות, כשתנאי שכרו של אופיר אטיאס, הנשוי לבת יפית, אושרו ברוב דחוק של 50.3% מבין בעלי המניות שהשתתפו בהצבעה. אטיאס, שעומד בחזית חקירת המשטרה בחשד לשימוש במידע אישי של לקוחות חברת הסלולר רמי לוי תקשורת, נחשב ליד ימינו של חמו בתחומים רבים: הוא משמש כמנהל תחום פרויקטים, מנהל תחום הסלולר ומנהל המכירות המקוונות. הוא זוכה לשכר של 18 אלף שקל בחודש וכן להוצאות רכב בשווי של עד 250 אלף שקל על חשבונה של החברה.

לוי ואשתו עדינה. "עם מה שהיא עושה, היו מקבלים אותה לא רק להיות סמנכ"לית בדיסקונט, אלא להיות המנכ"לית"צילום: ניר קידר

המשקיעים אוהבים את רמי לוי כי הם הרוויחו הרבה כסף על ההשקעה במניה במשך השנים וקיבלו ממנה דיווידנדים יפים. אבל כשזה מגיע לשכר שלך, של אשתך ושל החתן שלך - הם פחות מתלהבים.

"כל הסיפור שהיה, שתנאי השכר של אופיר אושרו ברוב דחוק, נבע מכך שהחקירה במשטרה השפיעה על רוח הדברים בהצבעה. הרי אם הייתי מביא מישהו אחר במקום החתן שלי, הוא היה מקבל שכר גבוה פי 12 ולא היה עושה עשירית עבודה ממנו. אופיר התחיל באחרונה לנהל גם את פעילות הפצת הירקות. מי שמילא את התפקיד הזה כשזאת עוד היתה חברת ביכורי השקמה (בשותפות עם ביכורי שדה של האחים שבע ונטו, עד"מ וי"ג) הרוויח 180–200 אלף שקל ברוטו בחודש. זה לא דווח אף פעם כי זאת חברה פרטית, לא ציבורית. אופיר מרוויח 18 אלף שקל ברוטו בחודש על כל התפקידים שהוא עושה בחברה. יפית מרוויחה 12 אלף שקל ברוטו ומקבלת בנוסף מכונית. המשקיעים אוהבים אותנו כי אנחנו מנהלים את העסק כך שאנחנו שומרים על כל גרגיר מבוקר ועד ערב, יש לנו אחריות ניהולית. אשתי עובדת בעסק 24 שעות ביממה. כל המשרד הולך הביתה - והיא ממשיכה לעבוד. אנחנו לא עובדים בשביל הכסף, הכסף זה לא מה שמעניין אותנו".

"הכל זה המצאות של מתחרים"

בשלב זה מתחיל ויכוח בין רמי לאיריס. אנחנו מספרים שראינו פוסט בפייסבוק של עובדת בחברה על תווי קנייה שהוא חילק לנזקקים לקראת הפסח, איריס רוצה שלוי ירחיב על נושא התרומות, אך הוא מסרב ואומר: "אני תורם לרוב בחברה הפרטית שלי, אבל אני ממש לא רוצה לדבר על זה. תרומה צריכה להיות בסתר". איריס לא מהססת, שולפת את הטלפון הסלולרי שלה ומציגה בפנינו תמונות של התורים הארוכים מחוץ למשרדי רמי לוי בירושלים, שם מחולקים לנזקקים תווי קנייה ברשת בשווי 125 שקל. "נראה לכם הגיוני שבן אדם תורם תווי קנייה בשווי של 12 מיליון שקל בשנה מכספו הפרטי - 6 מיליון שקל בפסח ו-6 מיליון שקל בראש השנה - ולא מספר על זה? הוא לא מסכים שנעלה על זה פוסטים בפייסבוק. כל היום מתקשרים אליו אנשים שצריכים בגדים לבר מצווה או שהוא יממן להם אירועים, והוא עוזר", אומרת איריס.

אתה תורם גם לחינוך?

לוי: "כן, במלגות. אנחנו כל היום עסוקים בתרומות ויש מחלקה שמטפלת בזה. בשבוע שעבר ערכנו אירוע בר מצווה ל-85 נערים נזקקים, בסך הכל אנחנו מקיימים אירועים כאלה לכ-500 נערים בשנה".

עד כמה זה נובע מכך שלך לא היה כסף בתור ילד?

"לדעתי כל מה שאני עושה בא מכך שלי כילד לא היה, ואני יודע מה זה חוסר. הרי איך הכל התחיל? כשהייתי חייל והלכתי עם אמא שלי לקניות. הלכנו לשוק מחנה יהודה כי שם היו כל הסיטונאים והיא רצתה לקנות בזול. בעל החנות סירב למכור לה כי היא יחידה ולא סיטונאית, ודיבר אליה בטונים לא נעימים. אז עלה לי הרעיון להקים חנות שמוכרת ליחידים במחיר סיטוני. לאבא שלי היה בשוק מחסן של 40 מ"ר שהוא קיבל בירושה מסבא שלי, ואמרתי לו שכשאני משתחרר מהצבא אני רוצה לקחת אותו ולפתוח שם חנות.

"אני זוכר איך קיבלתי את החנות ב-1976 כאילו זה היה אתמול - הכל מלא חלודה, אין פלורסנטים. באתי ושיפשפתי הכל, קדחתי מדפים בקיר. כשהחנות היתה מוכנה הלכתי לסיטונאים ואמרתי להם שישלחו אלי את כל מי שמהווה עבורם טרחה. שלושה חודשים מכרתי במחיר שקניתי מהם, ובינתיים למדתי מאיפה הם קונים את הסחורה. אחרי כמה חודשים החנות היתה קטנה מכדי להכיל את כל הלקוחות. מכיוון שקראתי לאיזה כיוון השוק הולך - שאנשים רוצים לקנות בזול אבל קשה להם להגיע לשוק עם המכונית - פתחתי חנות במקום יותר נוח, באזור התעשייה של תלפיות. אותו סיטונאי שסירב למכור לאמא שלי, מנחם וגשל המנוח, נהפך עם השנים למנטור שלי, למדתי ממנו הכל מא' עד ת', ואת אותה חנות ראשונה מראים כיום כחלק מהאתרים בסיורי תיירים בירושלים. כשאני מרצה באוניברסיטאות אני נותן לסטודנטים טיפ להצלחה: כשהם משרתים מישהו - שתמיד יחשבו איך הם יכולים להיטיב אתו, כי אז הוא יחזיר להם את הכי טוב בחזרה. זה תקף למכולת כמו למספרה".

אז למה לא לנקוט אותה גישה כלפי העובדים שלך? אם תשלם להם שכר גבוה מהממוצע בשוק, הם יהיו העובדים הכי טובים ונאמנים.

הפגנה של חקלאים צילום: מוטי מילרוד

"כל מה שאמרו עלי לגבי העובדים זה יוזמה של מתחרים שלא יכלו עלי בקופות. הכל זה המצאות וסיפורים של מתחרים שהפרעתי להם להרוויח".

לוי לוקח אותנו לסיור במחסן הלוגיסטי של אתר המכירות האינטרנטי בבני ברק, דרך משרדי מחלקת שירות הלקוחות שבהם נערכת במקרה מסיבת הפתעה לאחת העובדות, אולם ליקוט המוצרים והמטבחון שבו סועדים עובדים - שלא נראים נרגשים מנוכחותו של הבוס הגדול. "תראו איזה יפה וצבעוני פה, ליגה לאומית. סתם מלכלכים כאילו אנחנו מתעללים ומרביצים לעובדים. אז יכול להיות שיש 100 עובדים לא מרוצים או אפילו 300 עובדים לא מרוצים מתוך 10,000 עובדים שעזבו אותנו במהלך השנים. הכל זה הגזמות של מתחרים שלא יכלו עלי בקופה ושל ח"כים כמו שלי יחימוביץ', שנחמד לה להשתמש בשם שלי כדי לקבל כותרות".

בדרך אנחנו חולפים ליד תקנון למניעת הטרדה מינית שתלוי על לוח המודעות ליד חדר האוכל.

התקנון הזה חדש?

"מה פתאום. בכל סניף יש מישהי שאחראית לטיפול בהטרדות מיניות. זה דבר שהוא לא מהיום, כבר שנים".

אז אתה אומר שבאת למכור בזול ועשו לך סיכול ממוקד?

"חד-משמעית, ניסו לעשות לי סיכול ממוקד".

אז איך זה יכול להיות שכל החקלאים משוכנעים שאתה אחת הבעיות הכי גדולות שלהם?

"מה שקרה זה שדיברו על החברה הקודמת שהייתי שותף בה עד אוגוסט (סיטונית הירקות ביכורי השקמה, עד"מ וי"ג), אבל החזקתי רק ב-50% ממנה ולא הייתי שותף בניהול שלה".

50% הנותרים היו בידי סיטונית הירקות הגדולה בישראל, ביכורי השדה של האחים שבע וחברת נטו. השותפות בין הצדדים הסתיימה בהוראת רשות ההגבלים העסקיים אחרי שנשמעו טענות רבות על יחס כוחני כלפי חקלאים, ובין השאר נטען כי ביכורי שדה קונה את הירקות מהחקלאים בזול ומוכרת אותם ביוקר. בהמשך להחלטת הממונה, לוי רכש לפני כשנה את חלקם של שותפיו בחברה ודרכיהם נפרדו, ולוי הקים מחסן מרכזי לשיווק ירקות במזכרת בתיה.

"כל ההאשמות של החקלאים הם נגד ביכורי השדה של האחים שבע ונטו", מגיב לוי. "החקלאים טוענים שהם סיפקו סחורה קוד 5 (המתאימה למכירה בחנויות מזון) כפי שסוכם אתם מראש, וביכורי השדה בדקו את הסחורה ואז טענו בכוונה שמדובר בסחורה מקוד 7 (המתאימה רק לשיווק לשוק המוסדי עקב איכות ירודה) והורידו להם 35% מהמחיר שעליו סיכמו מראש. אני לא קיבלתי מזה אגורה אחת. אני לא עושה דברים כאלה, וזאת אחת הסיבות שרציתי להפסיק את השותפות אתם".

החקלאים אומרים שהפכת את המוצר ל"לוס לידר" - נמכר במחירי הפסד כדי למשוך לקוחות - וזה עבד טוב עבורך כי לך יש בחנות עשרות אלפי מוצרים שאתה יכול לשחק עם המחירים שלהם. אבל להם יש מוצר אחד, והם אומרים שהמחירים שהירקות הגיעו אליהם בתקופות מסוימות לא כיסו אפילו את עלות הגידול. אתם יכול להבין את זה?

"כשאני עושה מבצע אני משלם לחקלאי מחיר מלא. החקלאי צריך לשמוח כי אז אני קונה ממנו כמויות גדולות יותר. החקלאים לא כועסים עלי, כל מי שמדבר נגדי הם לא באמת חקלאים. הבעיה היא שאנשים לא הפרידו ביני לבים האחים שבע וביכורי השדה. הכי קל להגיד 'רמי לוי עשה לי ככה וככה', זה יותר קל מלהגיד 'האחים שבע עשו לי', כי אנשים לא מכירים אותם. הכי קל להגיד שרמי לוי גם רצח את ארלוזורוב. גם המשטרה עושה את זה בשביל הכותרות. כולם רוצים כותרת, והכי נוח להגיד את השם רמי לוי ולקבל כותרת".

אם הממונה על ההגבלים לא היה מתערב - היית ממשיך לעבוד עם האחים שבע?

"שקלתי 20 פעמים לעזוב וללכת גם לפני הסיפור עם הממונה, ואני לא רוצה להרחיב על זה. אני לא רוצה ללכלך על אנשים".

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, אמר בחודש שעבר בכנס הנהגות המושבים: "לא אגיד מלה טובה אחת על רמי לוי. אתם יודעים מה אני חושב עליו. הוא עשה דה־לגיטימציה לחקלאים. אנחנו מטפלים בו, ואתם רואים מה אנחנו עושים לו בתקשורת. הוא ישלם על זה מחיר, אנחנו מכינים לו את המחיר. אם יש משהו שמאחד את כל החקלאים יותר מהכל, זה רמי לוי". מה אתה אומר על זה?

"שעכשיו הוא שולח נציגים לעשות אתי פגישה כדי לעשות סולחה, ויש לי הקלטות של זה אם אתם רוצים לשמוע. הוא הבין שכל הטענות נגדי הן שקריות. יש כאלה שרצו לייצר כותרת על חשבון הגב שלי ולהגיד את מה שהם אמרו. בשורה התחתונה, בזכותי עם ישראל קונה מוצרי מזון במחיר הוגן. בן אדם לא יכול לשלם 15 ו–20 שקל לק"ג עגבניות או לק"ג אפרסקים. החקלאים צריכים לבחור אסטרטגיה של לגדל הרבה ולמכור בזול ולא לגדל מעט ולמכור רק לעשירים. אני אומר להם: 'בואו תגדלו הרבה, תרוויחו פחות על כל מוצר אבל תמכרו יותר'. לפני ארבע שנים חקלאים העדיפו לא לקטוף דובדבנים כדי שהמחיר יישאר גבוה".

"הציעו לי להיות שר האוצר. 
אני לא שולל את זה"

לוי נהפך עם השנים לא רק לאחד מעשירי המשק, אלא גם למי שלוחש על אוזניהם של שרים שונים, כמו שר האוצר משה כחלון. הוא מזוהה עם הליכוד ועד לפני כמה שנים אף היה חבר מרכז המפלגה. במערכת הבחירות האחרונה הן ראש הממשלה בנימין נתניהו והן כחלון הציעו לו להצטרף לרשימותיהם בתפקיד בכיר.

עד כמה אתה קרוב לכחלון ולנתניהו?

"אני לא יוצא לבלות אתם בערב, אבל יש לנו שיחות מדי פעם - יותר עם כחלון מטבע הדברים. הוא שר אוצר מצוין, והאסטרטגיה שלו היא לטפל ביוקר המחיה. למשל, הוא הבין שמכס של 150% על יבוא דגי מושט מקשה על הצרכן וביטל אותו לתקופה הנוכחית. הוא עושה את זה כדי להיטיב עם הצרכן, ואני כל הזמן אומר לו שהוא צריך לבטל את המכסים לתקופה בלתי מוגבלת, כי עם ישראל צריך לצאת מעבדות לחירות לא רק בפסח - אלא בכל השנה. הרי מה אחראי ליוקר המחיה בישראל? אם אתה מרוויח 15 אלף שקל ברוטו בחודש, אתה משלם 5,000 שקל מס ועל ה–10,000 שקל שנשארים לך אתה משלם עוד 60% מס למע"מ, לדלק, ארנונה ועוד. כל מה שאתה לא עושה - בסוף אתה משלם על זה מסים".

אז הממשלה אחראית ליוקר המחיה.

"חד־משמעית. שני דברים אחראים ליוקר המחיה: פריון ומוסר עבודה של עובד ומסים. המדינה הזאת היא מדינה של מיסוי. ל–70% מההוצאות של האזרח אחראית המדינה, ושם יש מונופול ריכוזי ובלעדי. הם יודעים שאין להם תחרות".

אז למה אתה ליכודניק? הם בשלטון כבר 15 שנה אם כוללים את שלטון קדימה.

"זה לא קשור. זה קשור לניהול".

אם אמרת שעל כל שקל שאנחנו מרוויחים אנחנו נותנים 70 אגורות לממשלה, אז איך אתה מרוצה ממה שהממשלה עושה?

"אמרתי מה צריך לתקן, וכחלון עושה עכשיו דברים כדי להוריד את יוקר המחיה, כמו הורדת המכסים שהוא מוביל בענף מזון".

הכל נכון, אבל הבעיה היא שמה שכחלון עושה עכשיו עם המכסות והמכסים בטל בשישים לעומת המסים על הדלק. אז מה עושים עם זה?

"עם הזמן יבינו שגם את זה צריך להוריד - אז גם את זה הם יורידו".

מאיפה הם יביאו את הכסף?

"קחו לדוגמה את יאיר לפיד: הוא מונה לשר האוצר והעלה את המע"מ ב–1% אחרי ארבעה חודשים. אני מאמין בשיטה אחרת, שאומרת בואו נביא את הכסף אבל מזה שנייצר יותר - נעשה יותר עסקים, באחוזים נעשה פחות אבל בכסף נביא יותר. זאת צריכה להיות הגישה, לא גישה של בואו נלחץ על כפתור ונעלה את המע"מ".

הכל טוב ויפה, אבל מה לעשות שהממשלה שאתה תומך בה עושה הפוך ממה שאתה אומר שצריך לעשות?

"ואני אומר לכם שעכשיו עושים את זה. בפוליטיקה יש אינטרסים וראש הממשלה צריך לרצות את זה ואת זה ואת זה. כחלון עושה עכשיו עבודה מצוינת, ואם הוא עושה את זה - כנראה שביבי תומך בו".

יש סיכוי שתעבור מתישהו לפוליטיקה? שקלת את זה בעבר.

"אם הייתי רוצה להיות שר כבר הייתי שר, ואני מדבר על שר בכיר ואפילו שר האוצר. קיבלתי הצעות כאלה מכמה כיוונים בבחירות האחרונות ובעוד נסיבות. אבל יש לי אחריות ניהולית. אני לא יכול לקום יום אחד בבוקר ולעזוב את העסק. לא בינתיים לפחות. אבל אני לא שולל כלום, יכול להיות שאלך לפוליטיקה יום אחד".

ואז יוקר המחיה יהיה פחות חמור?

"ברור, כי יש לי ניסיון יותר טוב מכל שר".

אילן שבע מביכורי השדה אמר בתגובה: "החל באוגוסט 2015 נמצאת ביכורי השקמה 100% בבעלות רמי לוי ובניהולו, ולביכורי השדה אין כל נגיעה לפעילותו. גם קודם לכן, כשהבעלות בביכורי השקמה היתה משותפת ובחלקים שווים, קניות ביכורי השקמה ובקרת האיכות שלה בוצעה במישרין על ידי עובדי ביכורי השקמה. נדגיש כי לאורך תקופה זו כיהן רמי לוי כיו"ר החברה המשותפת וחתום על דו"חותיה הכספיים".

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור מסר: "רמי לוי פגע פגיעה כלכלית וערכית בחקלאות הישראלית ובציבור החקלאים בכך שהפך את התוצרת החקלאית לחסרת ערך ולמניפולציות שיווקיות. מעולם לא שלחנו אליו שליחים ולא ניסינו להיפגש אתו".

משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"