"לפעמים נתקלים ברופאים צדיקים, ולפעמים פחות"

"אחת הבעיות היא שהאונקולוגים נמצאים באי־ספיקה והם לא מסוגלים תמיד למלא את הטפסים האלה, לשכנע ולהתעמת ולעשות את כל מה שצריכים לעשות מול ועדות חריגים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הרופאים המטפלים הם חולייה קריטית בוועדות החריגים ובטיפולי החמלה, ופעמים רבות ההכרעה אם לאשר את התרופה לחולה קמה ונופלת על התגייסותו של הרופא המטפל לסייע בעניין. כך, חולה שהרופא שלו לא עושה מאמצים מיוחדים כדי לעזור לו מול קופת החולים, חברת התרופות או חברת הביטוח - עלול למצוא את עצמו בעמדת נחיתות ביחס לחולה אחר.

>> התקווה האחרונה: המקום שבו מחליטים אם נחיה או נמות

רופאים מנתחים בבית החולים רמב"ם בחיפהצילום: חגי פריד

"כדי שנוכל לייצג את האנשים אנחנו זקוקים למכתב המלצה ברור שבו הרופא מסביר את הרציונל, ואם מדובר בטיפול שעדיין נמצא בשלב ניסויי - צריך להפנות לספרות רפואית, למחקרים, למאמרים, לתת תימוכין להמלצתו. המלצה סתמית לא תהיה מספקת עבור שום שופט, ולכן שיתוף הפעולה של הרופא הוא קריטי", מסביר עו"ד גלעד רוגל, המלווה חולים בוועדות חריגים ובבתי הדין לעבודה את מידת ההשקעה הנדרשת מהרופאים. "אני נתקל במקרים שבהם חולים מקבלים מכתבי המלצה יוצאים מן הכלל במסירות ובאכפתיות, ולעומת זאת סיכומים לקוניים של שורה או שתיים - ועם זה קשה לנו מאד לעבוד. נורא תלוי עד כמה הרופא הוא בן אדם. לפעמים נתקלים בצדיקים, ולפעמים פחות".

גם ד"ר חגי קדם, חולה מלנומה גרורתית שמתמודד כבר שנים עם המערכת הביורוקרטית של הקופה ושל חברות התרופות, מסכים ש"אם רופא לא יתעקש למלא את הטפסים ולשלוח אותם לחברה ולהרים טלפון אחרי שבוע ולברר אם הטפסים התקבלו - הסיכוי שהתרופה תאושר יותר נמוך, נקודה, וזה תקף גם לוועדות החריגים בקופות". לדבריו, "אחת הבעיות היא שהאונקולוגים נמצאים באי־ספיקה והם לא מסוגלים תמיד למלא את הטפסים האלה, לשכנע ולהתעמת ולעשות את כל מה שצריכים לעשות מול ועדות חריגים. סיפר לי חולה שלאונקולוג שלו אין שום יכולת לנהל את הטיפול בו. הוא אמר: 'אני צריך להגיע ל-13 רופאים ממקצועות שונים, האונקולוג נותן את ההנחיות ומאז אני לא שומע ממנו'. וזה הרבה פעמים נכון. אני עובד בלהיות חולה מלנומה במשך שעות בכל יום. יעל אשתי שאלה אותי פעם מה קורה לאנשים 'הרגילים', שלא מכירים כמוני את המערכת, לא מבינים את העולם הזה כמוני, חלשים יותר. עניתי לה - הם מתו ב-2014. זאת האמת המרה".

"רופא שנלחם על החולה שלו מגדיל מאוד את סיכוייו לקבל את הזכויות שלו", מצטרפת נציבת קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, ד"ר אסתר בן חיים. "להילחם זה להסביר את החשיבות של קבלת התרופה, הטיפול או הבדיקה לחולה שלו. זה דבר קריטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו