כל מה שצריך לדעת על הנפט ומדוע הוא מזעזע את הכלכלה העולמית

העולם טובע בנפט, הביקוש נחלש, סעודיה זוממת לחסל את היצרניות האמריקאיות - שמחזיקות מעמד 
בצורה מפתיעה, מכליות אירניות משייטות חודשים בים והמדינות המתעוררות מתכוננות להעלאת ריבית משבשת צמיחה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

סוחרי הנפט בוחנים בימים אלה את ההתרחשויות באי חארג', 25 ק"מ מחופי אירן, שלחופיו עוגנות זה חודשים מכליות נפט ענקיות. זהו צי שלם של כלי שיט ענקיים, שמכילים עד 50 מיליון חביות נפט אירניות - בדיוק מה שלא נחוץ לעולם הטובע בנפט.

החשש שהסרת הסנקציות תאפשר לאירן למכור את הנפט הזה הפיל את מחירי הנפט בעולם למתחת ל-30 דולר לחבית. בכך הגיע לשיא המהלך הדרמטי שנמשך זה שנה וחצי בשוק הנפט, שמטלטל את הכלכלה העולמית.

בית זיקוק באירןצילום: רויטרס

לפני פחות מעשור היה העולם צמא לנפט, בעיקר כדי להזין את הצמא של סין לסחורות וצמיחה. ב-2008 גאו המחירים ל-140 דולר לחבית. לחברות הנפט הממשלתיות, כמו סעודי ארמקו הסעודית, היתה גישה נוחה לנפט זול, ואילו חברות הנפט הפרטיות נאלצו לחפש רחוק יותר - בחוג הקוטב הצפוני, בשדות ימיים בברזיל ובאנגולה - והמשקיעים הזרימו להן את הכסף הנחוץ.

מה גרם להצפת השוק?

כמה עולה לייצר נפט

כיום החשש האמיתי הוא מפני עודף נפט, ולא מפני מחסור. להיצע משדות פצלי השמן האמריקאיים, 4.2 מיליון חביות ליום שהן 5% מהתפוקה הגלובלית, היתה השפעה חריגה בעוצמתה על השוק, בגלל הפוטנציאל לשאיבת נפט נוסף. IEA, סוכנות האנרגיה הבינלאומית, פירסמה ב-19 בינואר תחזית קודרת: "שוק הנפט עלול לטבוע בהיצע יתר".

כמה נפט עודף יש?

בשנה שעברה הפיק העולם 96.3 מיליון חביות נפט ליום, שמתוכן נצרכו 94.5 מיליון חביות ליום. כלומר, כל יום הוזרמו למאגרי אחסון 1.8 מיליון חביות נפט. בקצב הזה, למרות בנייה של מאגרים חדשים, עלולה להיות גלישת יתר. המקום היחיד לאחסן את הנפט המיותר היא במכליות בים, כמו אלה שבחארג'. לאחר הסרת הסנקציות מעליה, אירן אמורה להחמיר את המצב עם תוספת מיידית של 500 אלף חביות ליום לתפוקה.

למה אופ"ק לא פועל כדי לייקר 
את הנפט?

שר הנפט הניגרי עמנואל איבה קצ'יקוו (מרכז) בפסגת השרים בוינה, דצמבר 2015, ומימינו מזכ"ל אופ"ק עבדאללה אל-בדריצילום: בלומברג

בנובמבר 2014 הובילה סעודיה החלטה שאופ"ק - ארגון המדינות המייצאות נפט - לא יצמצם את מכסות התפוקה, ובכך גרמה לקריסת המחירים, היא קיוותה שמחירי הנפט הנמוכים יגרמו להתמוטטות המתחרות באמריקה, שלהן עולה יותר להפיק נפט. 380 מיליארד דולר בפרויקטים חדשים של פיתוח שדות נפט התבטלו, אך אין סימן לתחתית למחיר הנפט. האנליסטים חוזים כי מחירי הנפט לא יתאוששו לפני 2017.

נפט זול לא אמור לתמרץ את הצמיחה?

בתיאוריה, נפט זול לאורך תקופה ארוכה אמור להיטיב עם הכלכלה העולמית. העולם גם מייצר וגם צורך את הנפט. הגידול בצריכה הפרטית והעסקית במדינות המייבאות נפט (בזכות הוזלתו) אמור לעלות על הקיצוץ שקורה אצל היצואניות. המדינות שנהנו מהצמיחה החזקה ביותר בשנה האחרונה היו יבואניות נפט - הודו, פקיסטן ומדינות במזרח אפריקה. אפילו התאוששות בצריכה הפרטית בגוש היורו עשויה להיזקף לירידה במחירי האנרגיה: התעשיות שמשתמשות בנפט אמורות להיות רווחיות יותר; המדינות שמייבאות נפט אמורות להרוויח יותר משמפסידות יצואניות הנפט; הצרכנים קונים דלק זול ומתפנה להם כסף להוציא על דברים אחרים - גידול בצריכה.

אז למה השווקים הגיבו
 לירידת מחיר הנפט בקריסה?

אפשרות אחת: השווקים מערערים על המוסכמות לגבי התועלת הכלכלית מאנרגיה זולה. אפשרות שנייה: השווקים מצביעים על צמיחה גלובלית חלשה כל כך שאפילו נפט זול לא יכול לעודד אותה.

איך שורדות המדינות שמייצרות נפט?

מילוי חביות נפט של חברת של ברוסיהצילום: בלומברג

פיחות עצום במטבעות של רוסיה, ברזיל ו-ונצואלה מול הדולר סייע לכלכלות הנחלשות האלה לשמר את התפוקה - כי ההכנסות במטבע המקומי גדלו ביחס לעלויות המקומיות. החשש מפני מדיניות מחמירה נגד התחממות גלובלית גורם ליצרניות להפיק את המקסימום כל עוד אפשר.

מה אפשר ללמוד מהעבר?

השקעות הון באנרגיה בארה"ב

כבר באמצע שנות ה-80 ניסה קרטל אופ"ק לפגוע ביצרניות הנפט בים הצפוני באמצעות ייצור יתר, אך נכשל. במקום לפגוע במתחרים, נלחמו חברות הקרטל זו בזו, המחירים ירדו, ונדרשו להם שנים להתאושש.

מה קורה לתעשיית הפצלים האמריקאית?

מתקן הפקת נפט מפצלים. תעשייה שנחשבת מזהמת במיוחדצילום: רויטרס

מאז אמצע 2015 קיצצו חברות הפצלים יותר מ-400 אלף חביות ליום בתפוקתן בגלל ירידת המחיר. למרות זאת, בסך הכל הגבירה ארה"ב את התפוקה יותר מכל מדינה אחרת, ב-900 אלף חביות ליום, כך לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית. ב-2015 צנח מספר מכונות הקידוח באמריקה ב-60%, אך מספר הבארות שעוברות שבירה הידראולית גדל. כלומר: התקדמות טכנולוגית - הזרקת חול לבארות לשיפור הזרימה, דגימה ואיסוף נתונים משופרים ושימוש בפחות כוח אדם - מסייעת לשאוב יותר נפט. חברות רבות בתחום נעזרו בגידור פיננסי למחירי הנפט כדי להגן על הכנסותיהן. חלקן פשט רגל, אבל רובן הצליחו להשיג אשראי חדש.

ומה עם שיטות קונוונציונליות?

בנוסף לפצלים, חולות הביטומנים של קנדה ושדות הפרה־מלח של ברזיל ממשיכים לפעול. חברות הנפט הגדולות איימו בקיצוץ עשרות אלפי משרות ומיליארדי דולרים בהשקעות, אך מהססות לנטוש פרויקטים עתידיים. לדברי בכירים בחברת הנפט Shell, לפעמים יותר יקר להפסיק לשאוב מאשר לשאוב במחירים נמוכים, כי הקפאת בארות נפט היא מהלך יקר.

מהי הרמה שבה השאיבה לא משתלמת?

מדרון חלקלק

לדברי סיימון פלאוורס מחברת הייעוץ ווד מקנזי, ברמה של 30 דולר לחבית, רק 6% מהתפוקה הגלובלית אינה מכסה את ההוצאות התפעוליות. בקידוחים במים עמוקים המחיר כבר מגיע ל-60 דולר לחבית. אבל אם הקידוח כבר קיים, משתלם להפעיל אותו גם במחיר נמוך יותר (ראו תרשים).

במה שגו התחזיות?

שדה נפט בלוס אנג'לסצילום: בלומברג

בתחילת 2015 צפו אנליסטים של ג'יי.פי מורגן כי הנפט הזול יגדיל את התמ"ג ב-0.7% - בזכות כוח הקנייה הגדול יותר של הצרכנים, השקול ל-1%, בקיזוז חולשתה של תעשיית הנפט. ואולם התוצאה בפועל היתה ירידה של 0.3%, או לכל היותר תוספת של 0.1%. ככל הנראה, הצרכנים חסכו את ההכנסה הפנויה במקום לקנות בה מוצרים, וההשקעה בעסקים הקשורים לנפט, שגדלה עקבית במשך שנים, צנחה בחצי.

מי עוד נפגע?

יש השפעות שליליות לא ישירות שלא היו צפויות. כך למשל, MSC אינדסטריאל סאפליי, קמעונית אמריקאית של כלי עבודה וציוד תחזוקה למפעלים - שאינה מוכרת ישירות לחברות נפט - הזהירה החודש כי זעזוע הנפט פגע במכירותיה משמעותית. שלא במפתיע, המדינות הנפגעות ביותר הן אלה שהנפט מהווה מרכיב גדול בכלכלתן: ברזיל, סעודיה, ניגריה, רוסיה ושכנותיה מפיקות הנפט. הפגיעה היא גם בתקציב הממשלתי: רוסיה הודיעה כי תקצץ 10% מהתקציב הציבורי; ניגריה, ש-70% מהכנסות המס שלה הן מנפט, ניצבת בפני קופה ריקה, לדברי נשיאה מוהמדו בוהרי; גם כיסיה העמוקים של סעודיה לא מספיקים למנוע קיצוץ בתקציב.

האם יש סכנה ליציבות 
הפיננסית העולמית?

וול סטריטצילום: רויטרס

אחד הדברים שמחמירים את המצב הוא החולשה הפיננסית הכללית בעולם. הריבית הנמוכה בארה"ב ובאירופה משכה משקיעים משווקים מפותחים לשווקים המתעוררים, ועמם נוצרה בועת אשראי עצומה. החוב התאגידי (אג"ח והלוואות) בשווקים המתעוררים גדל מ-50% מהתמ"ג ב-2008 ל-75% ב-2014. הלקח מההיסטוריה הטרייה הוא שגידול מהיר בחוב מוביל לצרות. לצד תעשיית הבנייה, תעשיית הגז והנפט רשמה גידול חד באג"ח קונצרניות, לפי דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית. הכנסות נמוכות יותר מנפט מקשות על פירעון החוב. בניגוד ל-2009-2008, אז היו יצרניות הנפט יכולות להוריד ריבית וללוות כסף בשווקים זרים כדי לתמוך בביקוש, עתה אין אפשרות כזו. העלאת הריבית בארה"ב משכה כסף חזרה לארה"ב, חיזקה את הדולר, וגרמה להידוק התנאים המוניטריים ברחבי העולם.

מדוע הריבית אמורה 
לעלות בגלל הנפט?

יצרניות הנפט, בעיקר באמריקה הלטינית, נאלצות להדק את המדיניות המוניטרית - כלומר להעלות ריבית - כדי לבלום את האינפלציה שנגרמת בשל נפילה חדה במטבעותיהן. הבנק המרכזי של ברזיל החזיק את הריבית גבוהה, אף שהכלכלה עמוק במיתון. בנקים מרכזיים בקולומביה ובמקסיקו העלו את הריבית בדצמבר. אותם לחצים ניכרים בניגריה ובאנגולה, שהיו שאננות בשנים שבהן מחירי הנפט היו גבוהים.

מה המשקיעים יכולים לעשות?

המשקיעים מחשבים מחדש את נכונותם להשקיע בנכסים מסוכנים ואת המחיר שהם מוכנים לשלם עבורם - גם בשווקים המפותחים. זאת תגובה לחששות מחולשתה של סין לא פחות מלנזק שגורמת נפילת מחירי הנפט. החששות מפני חדלות פירעון בתעשיית הנפט עוררו זינוק חד בתשואות אג"ח זבל (בעלות דירוג נמוך וסיכון גבוה) בארה"ב בסוף השנה. אפילו האג"ח הסולידיות רשמו עלייה בתשואות (כלומר שמחירן ירד). בשוק המניות מצביעים הפסימיסטים על כך שהתשואות העולות על אג"ח קונצרניות מקשות להצדיק מחירי מניות גבוהים.

הבנקים המרכזיים מתקשים להגיב

הבנקים המרכזיים במדינות העשירות חוששים כי תקופה ארוכה של אינפלציה אפסית מחזקת את האמונה שהמחירים יישארו יציבים לנצח. במקרה כזה הריבית הריאלית עולה (כי האינפלציה אפסית) ומשום שהריבית הנומינלית כבר אפסית, קשה לבנקים המרכזיים להגיב.

מדוע נהגי המכוניות 
לא צורכים יותר דלק?

מתחילת השנה לוו החששות מהצפת נפט מאירן בחששות מפגיעה בביקוש מסין. הטיפול הכושל במפולת השוק בסין ובמטבע שלה עוררו חששות כוללים לגבי הכלכלה, ואלה העיבו בתורם שוב על שוק הנפט. השווקים הפיננסיים בכל העולם צנחו למערבולת, והחששות מעמידותה של הכלכלה הגלובלית כולה חזרו לשלוט בכיפה. כשהכלכלה חלשה, הביקוש לנפט נחלש, וחוזר חלילה. חששות מקרו־כלכליים אלה הם בעלי חשיבות, אך יש גם בעיות מיקרו־כלכליות. הסובסידיות המופחתות לנפט במדינות המייצרות, שנועדו לסתום חורים בתקציב, מעודדות בעלי מכוניות לנהוג פחות. סין אמרה שלא תאפשר למחיר הדלק לרדת מתחת לרמה מסוימת, ובארה"ב הנהגים לא מתלהבים לזלול דלק כפי שעשו בעבר - בין היתר מפני שכיום המכוניות חסכוניות יותר.

אם כך, איכות הסביבה ניצלה?

לאחר פסגת האקלים בפריז שנערכה בתחילת דצמבר, היו פרשנים שחשבו כי צריכת הנפט עברה שינוי מהותי בשל חששות לעתיד כדור הארץ. ואולם אף שהמצפון הסביבתי אכן מתפתח, וחברות הנפט מפתחות יותר גז טבעי מאשר נפט, מוקדם מדי להניח שעידן מנוע הבנזין מגיע לסופו.

אז מה יקרה עם מחיר הנפט?

יותר סביר שמחיר הנפט יגיע לתחתית ויזנק חזרה, בשל מחסור בהשקעה במאגרים וריקונן של בארות קיימות. אך הפעם ההשלכות יהיו שונות. אנטואן הלף מאוניברסיטת קולומביה אמר החודש לסנאטורים אמריקאים כי תעשיית הפצלים עלולה לשאוב השקעות משדות נפט מסורתיים יקרים. אנשי הפצלים, ולא הסעודים, עשויים להיות הווסת לשוק הנפט, ולהקטין את התנודתיות. חברות הנפט הגדולות צריכות לשאול עצמן שאלות קיומיות: האם להשקיע בפרויקטים יקרים במקומות קשים להגעה רק כדי לגלות שאסור להן לשרוף נפט מזהם? האם להשקיע את רווחיהן בפצלים או באנרגיות ירוקות? או שמא להחזיר רווחים לבעלי המניות, ובכך יסמנו את תחילת סוף עידן דלק הפחמימנים? מה שלא יעשו, עידן משברי הנפט טרם נגמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו