האיש שמתכנן להציל את המין האנושי מהכחדה - ובינתיים עושה מזה מיליארדים

מכונית חשמלית מהפכנית, חברת חלל פרטית המכוונת למאדים וחברת אנרגיה סולארית שרוצה לשים קץ להתמכרות העולמית לנפט הן רק השלב הראשון בתוכנית העל של אילון מאסק

אילון מאסק
אילון מאסקצילום: אי־פי
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

בערב חג המולד 2008, חייו של אילון מאסק כמעט התמוטטו. שלוש החברות שלו - טסלה, ספייס X וסולאר סיטי - שאותן הקים כשלב ראשון בתוכנית העל שלו לשנות את העולם, היו על סף קריסה. טסלה, יצרנית המכוניות ששואפת לחולל את המהפכה החשמלית שתעשיית הרכב מחכה לה כבר דורות, סבלה מעיכובים חוזרים בהשקה המסחרית של הדגם הראשון שלה ושעטה לעבר פשיטת רגל. ספייס X, חברת החלל הפרטית שמכוונת למאדים, נקלעה למשבר עמוק אחרי שלושה שיגורים כושלים של הטיל "פלקון1" ואוששה את הספקנות הרבה מצד מומחים שליוו את דרכה. סולאר סיטי, חברת האנרגיה הסולארית שהוקמה כדי לשים סוף להתמכרות האנושות לדלק מאובנים, ספגה מכה אנושה לאחר שבנק ההשקעות מורגן סטנלי חזר בו מהסכם מימון לטווח ארוך עם החברה.

ואז הגיע המשבר הפיננסי. "בוודאי לא תיכננתי שנחווה את המשבר החמור ביותר מאז השפל הגדול, ואחד שהיה חמור באופן לא פרופורציונלי לתעשיית הרכב", אמר מאסק בסרט שהופק עליו ב-2014 ונשא את הכותרת היומרנית "איך נהפכתי לאיירון מן האמיתי" - עדות נוספת לכך שסיפור חייו שימש השראה לעיצוב דמותו של היזם עם כוחות העל בסדרת הסרטים המצליחה. אך כשמפעלי חייו קורסים לנגד עיניו, מאסק היה קרוב אז יותר להיות שבר כלי מאשר גיבור על. והוא היה לבד. גירושיו מאם חמשת ילדיו כבר היו עובדה מוגמרת, וכאדם ללא חברים, בגיל 36, כמעט לא היה לו על מי להישען. "כשאילון עבר את התקופה הקשה שלו הייתי כל כך עצובה שזה היה כמו חור בבטן. פשוט לא ראיתי אותו עובר את זה", הודתה בסרט אמו, הדיאטנית והדוגמנית לשעבר מיי מאסק.

אבל כמו בעלילה הוליוודית טיפוסית, רגע לפני שאחד היזמים החדשניים בעידן הנוכחי מאבד הכל - כולל את ההון הרב שהשקיע בחברות שהקים - דברים החלו להסתדר. מאסק הצליח לשכנע משקיעים לספק מימון נוסף לטסלה, לאחר שהזרים בעצמו 40 מיליון דולר כדי להשאיר את החברה בחיים ולשלם משכורות לעובדים. השיגור הרביעי של ספייס X נחל הצלחה אדירה בניגוד לכל התחזיות, ושיכנע את נאס"א לחתום עם החברה על חוזה אסטרטגי של 1.6 מיליארד דולר. סולאר סיטי חתמה על הסכם ארוך טווח עם חברת הפאנלים הסולאריים פירסט־סולאר, הכולל השקעה קריטית של 25 מיליון דולר. וכמו באגדות, בדיוק באותה תקופה הוא פגש את השחקנית הבריטית טלולה ריילי, שמעולם לא שמעה על מאסק, טסלה או ספייס X, ונהפכה לאשתו אחרי זוגיות בת שנה וחצי.

בחלוף שבע שנים מאותו חג מולד, כששמו של היזם המיליארדר נישא בנשימה אחת עם דמויות איקוניות כמו תומס אדיסון, הנרי פורד וסטיב ג'ובס, וכששלושת המיזמים המהפכניים שלו לועגים לספקנים פעם אחר פעם ומצליחים מעבר לכל תחזית, מאסק מוכן להודות כי אפילו הוא היה אז פסימי. בוועידת האקלים העולמית, שהתקיימה החודש בפריז, הודה מאסק כי הוא חשב שטסלה וספייס X עתידות להיכשל משום ש"מכוניות וטילים הם תעשיות עתירות סיכון, ויחד עם סולאר סיטי, הן היו הימורים אדירים על עתיד טרנספורמטיבי". לשמחתו, מספיק משקיעים, מהנדסים ואנשי טכנולוגיה נשבו בחזון הפוטוריסטי שלו להפוך סדרי עולם, גם אם זה אומר לעמוד ביעדים רצחניים שהוא מציב פעם אחר פעם ולהסתכן באיבוד השפיות, המשרה - או שתיהן.

"בזמן שמארק צוקרברג רוצה לעזור לך לשתף תמונות של תינוקות, מאסק רוצה, ובכן, להציל את המין האנושי מפני הכחדה", כתב אשלי ואנס בביוגרפיה שפירסם השנה על מאסק (Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future). "ההיסטוריה הוכיחה שגם אם יעדיו נשמעים אבסורדיים בזמן אמת, הוא מאמין בהם לחלוטין ובחלוף מספיק זמן הוא נוטה גם להגשים אותם".

כשמבררים עם מאסק לגבי התוכניות שלו להמשך המאה ה–21, מכוניות חשמליות ואנרגיה סולארית הן רק חלק קטן בפאזל. נדמה שידו שלוחה לכל תחום שאפשר להגדיר עתידני - בדיוק כמו את מאסק עצמו. מלבד שלוש החברות שלו, שנועדו למנוע את המשך ההרס של כדור הארץ, הוא משחרר רעיונות וחידושים במהירות מסחררת: מההייפרלופ - מערכת הסעת המונית במהירות על־קולית של יותר מ-1,000 קמ"ש, דרך חיבור העולם כולו לאינטרנט באמצעות רשת לווויינים, פיתוח יכולת מוסר ברובוטים ומחשבים, ועד תכנון מושבה אנושית על המאדים עוד בימי חייו.

מעטים האנשים בעולם שהצליחו לחולל מהפכות קטנות, וספורים עוד יותר האנשים שאחראים למהפכות גדולות. מאסק בן ה-43 כבר הצליח להגדיר קטגוריה חדשה - מהפכות בלתי נתפשות. אפשר לומר שאילון מאסק לא חושב מחוץ לקופסה. הוא פשוט ממציא אחת חדשה.

חסידיו אומרים עליו שהוא גאון פורץ דרך, תופעת טבע ומשבש סדרתי של תעשיות. מתנגדיו ואנשים שנפגעו ממנו משרטטים דמות של פרפקציוניסט חסר עכבות, אדם שלעולם אינו מרוצה, אגו־מניאק שאינו סומך על איש וחייב להיות צודק בכל ויכוח, קפיטליסט חסר רחמים ואיש עסקים שאינו בוחל באמצעים. הוא תואר לעתים כאדם ללא חמלה. אשתו הראשונה גילתה שהוא הגיש בקשה לגירושים כשחברת האשראי הודיעה לה שבעלה ביטל את הכרטיס שלה. הוא לא מבין מדוע אנשים לוקחים חופשות ומה הצורך שלהם בחיי פנאי. אחרי הכל, יש כאן כוכב לכת שצריך להציל. "מתחילת דרכו, המטרה האמיתית היחידה שלו בחיים היתה לפתח את הטכנולוגיות שלדעתו נראו הקריטיות ביותר לעתיד האנושות", כתב וויל אורמוס, הכתב הטכנולוגי הבכיר של אתר "סלייט".

22 מיליון דולר בגיל 28

אומרים שכל ההתחלות קשות, אבל במקרה של מאסק ההתחלה היתה באמת לא פשוטה. הוא נולד ב-1971 בעיר פרטוריה בדרום אפריקה לאב מהנדס מכונות ואם דוגמנית ודיאטנית, והיה הבכור מבין שלושה אחים. בגיל צעיר אובחן כילד מחונן בעל יכולות אינטלקטואליות נדירות, אולם התקשה להשתלב בסביבה ובבית סבל מאב שהתעלל בו רגשית.

הוריו התגרשו כשהיה בן 9 ואחר כך נדדו האחים עם האב ברחבי המדינה. בבית הספר סבל מבידוד חברתי ונקלע שוב ושוב לקטטות. הוא היה הילד הכי חכם בכיתה, בשכבה, בבית הספר, והוא ידע את זה. הוא לא החמיץ הזדמנות לתקן אחרים והיה משוכנע שהם צריכים להודות לו שהוא מיידע אותם על בורותם. בתמורה הפליאו בו מכות. בפעם אחת אושפז מאסק בבית חולים לאחר שנדחף במורד גרם מדרגות והוכה עד אובדן הכרה. הוא למד בדרך הקשה להעדיף את חברת עצמו ושקע בכל רגע פנוי בקריאת ספרי מדע וחוברות קומיקס על גיבורי על, ששיגרו את דמיונו העשיר לעולמות עתידניים.

"הוא נכנס לתוך הראש שלו ואתה פשוט רואה שהוא בעולם אחר", סיפרה אמו מיי בביוגרפיה עליו. "הוא עדיין עושה את זה, אבל היום אני לא מפריעה לו כי אני יודעת שהוא מפתח איזה טיל חדש או משהו כזה". לצד הדמיון העשיר והצמא האדיר לידע, ההתבגרות בצלו של אב תובעני פיתחה אצלו חסינות מנטלית ומשמעת עצמית קיצונית לעבודה קשה. "יש סימנים לכך שאביו היה ברוטלי ושמאסק הוא נפש מיוסרת שמנסה לפצות על ילדות הרוסה, אבל איש לא ידבר על כך מפורשות", כתב דוויט גארנר ב"ניו יורק טיימס".

מאסק (משמאל) יושב בטיל השיגור דרגון שפיתחה SpaceXצילום: בלומברג

"קראתי כל ספר אפשרי, מרגע שהתעוררתי ועד שהלכתי לישון, ורוב הזמן פשוט ניסיתי להימנע להיות בדרכם של אנשים אחרים", אמר מאסק בסרט מ-2014. כשנגמרו הספרים החל לשאוב אנציקלופדיות, ואז הוא גילה את המחשב, והחל לתכנת לבדו. בגיל 10 אובחן על ידי יבמ כאחד המוחות הצעירים המבריקים ביותר לתכנות מחשבים. "לקחתי שיעורי תכנות אבל כבר הייתי הרבה יותר מתקדם מהמורה, אז התחלתי לפתח משחקים לבד", הוא מספר בסרט.

חוש היזמות של מאסק הנער התברר כבולט לא פחות מיכולת התכנות שלו. בגיל 12 פיתח את משחק המחשב הראשון שלו, "בלאסטר", ומכר אותו תמורת 500 דולר למגזין המחשבים PC and Office Technology. זה היה נחמד, אבל לא באמת מספק. למעשה, זה היה רחוק מאוד מהרעיונות העתידניים שהתגבשו בראשו. "כבר בגיל צעיר החליט מאסק שהמין האנושי לא ישרוד אם יוגבל לכדור הארץ, וכי האפשרות היחידה היא ליישב את מאדים בתור הצעד הראשון לעבר עתיד בין־כוכבי", כותב ואנס בביוגרפיה, כאילו חיבר עלילה לחוברת קומיקס טיפוסית שבה נער מתבודד נהפך לגיבור על בעולם טרנס־גלקטי.

אבל לפני שהתחיל לתכנן את ביתו במאדים, הוא רצה לעזוב מהר ככל האפשר את דרום אפריקה, שהיתה לכודה אז בשיא משטר האפרטהייד. מאסק עזב את המדינה עם סיום לימודיו בתיכון ב-1988 והיגר לקנדה, שם היו לו קרובי משפחה. את האזרחות הקנדית שלו קיבל בגיל 18, וכך חמק משירות חובה בצבא דרום אפריקה.

אחרי שנדד בין עבודות מזדמנות הוא החל את לימודיו באוניברסיטת קווינס בעיר אונטריו, שם גם פגש את אשתו לעתיד ג'סטין ווילסון. כעבור שנתיים עבר לאוניברסיטת פנסילווניה בארה"ב, שבה השלים תואר ראשון בפיזיקה וכלכלה, ובשעות הפנאי ניהל עם חבר מהלימודים מועדון לילה לא חוקי בבית אחווה. "בקושי הלכתי לשיעורים, פשוט קראתי את ספרי הלימוד וניגשתי לבחינות", הוא סיפר. בתום לימודיו קיבל מלגה מלאה למגדל השן של עמק הסיליקון - אוניברסיטת סטנפורד, בדיוק כששני סטודנטים שלמדו בה, סרגיי ברין ולארי פייג', פיתחו את אלגוריתם החיפוש שייהפך לחמצן של העידן הדיגיטלי. בדומה להם, גם מאסק רצה לקחת חלק, מהר ככל האפשר, בבשורת מהפכת האינטרנט שהיתה אז בניצניה. בניגוד אליהם, הוא החליט לפרוש מהלימודים - ועשה זאת כעבור יומיים בלבד. "הוא פשוט הסתכל סביבו והבין שהדברים שמשנים עולמות לא מתרחשים בסטנפורד", אמר העיתונאי מקס שפקין מ"פאסט קאמפני", שמסקר את החברות של מאסק.

צילום: רויטרס

למאסק כבר היה רעיון מגובש לסטארט־אפ הראשון שלו. הוא הזעיק את אחיו קימבל ותוך ימים אחדים הקימו השניים את זיפ2, לוח המודעות והמפות הראשון באינטרנט, שחתר להחליף את "דפי זהב". מדירת החדר שחלקו האחים כתב אילון את הקוד לתוכנה, קימבל היה איש המכירות, ואת ההשקעה הראשונית שלהם הם קיבלו מאביהם - שהעביר להם 28 אלף דולר. ההצלחה היתה מהירה: תוך שנה הם חתמו על חוזים עם תאגידי מדיה, בהם "ניו יורק טיימס" ו"הרסט", גייסו משקיעים והחברה התפשטה ברחבי ארה"ב בשנות השיא של בועת הדוט.קום.

בפברואר 1999, כשנה לפני תחילת הקריסה הגדולה של חברות האינטרנט, חתמו האחים מאסק על חוזה למכירת זיפ2 לענקית המחשוב קומפאק תמורת 340 מיליון דולר. "חשבתי שזה מטורף, למה שמישהו ישלם כל כך הרבה כסף על חברה קטנה כל כך שהקמנו?" אמר מאסק לבלומברג. בגיל 28 הוא נהפך לאחד המיליונרים הצעירים ביותר בעמק הסיליקון. הוא שילשל לחשבון הבנק שלו 22 מיליון דולר, קנה בית מפואר, מכונית ספורט במיליון דולר ומטוס קטן, והתקשה ליהנות מהחיים. "אני בטוח שזה הרגיש לו נהדר להיות עשיר ומצליח, אבל הוא היה מתוסכל מכך שהחברה הזאת לא נהפכה להיות גדולה כפי שהוא רצה שהיא תהיה. זיפ2 לא שינתה את העולם", אמר שפקין.

במקום לקחת חופשה על אי בודד, או פשוט לקנות אחד, מאסק הסתער על היעד הבא — תעשיית התשלומים העולמית. בראשו התגבשה תוכנית לחולל מהפכה בשירותי התשלומים והעברות כספים בין אנשים ועסקים, בתקופה שבה אנשים עוד שלחו צ'קים בדואר זה לזה. "הבנקים נוראיים בכל הקשור לחדשנות, והיות שמדובר כאן במגזר בקנה מידה אדיר, הערכתי שתהיה לי כאן הזדמנות עסקית", הסביר מאסק לאתר הכלכלי Inc. תוך חודש הוא הקים את X.com ולא היסס להשקיע בה מחצית מהכסף שהרוויח ממכירת זיפ2.

אבל למאסק כבר היו מתחרים: חברת קונפיניטי של היזם פיטר תיל פיתחה באותם ימים שירות לביצוע תשלומים מאובטחים באינטרנט בשם פייפאל, שהיה כמעט זהה לשירות שהציעה X.com. החשש מתחרות עזה שתחליש את שני הסטארט־אפים הצעירים מול שירות התשלומים שהציעה ענקית המסחר המקוון איביי , וההערכות הגוברות על בועת היי־טק שעומדת להתנפץ, הובילו את שתי החברות למיזוג. חילוקי הדעות החלו כמעט מיד. מאסק הצליח גם להתמנות למנכ"ל וגם לשמור על השם X.com בחברה הממוזגת, אולם תוך פחות משנה הודח מהתפקיד בשל התנגשויות חוזרות עם שותפיו ורתיעתם מסגנון הניהול התובעני שלו. ב–2001 שונה שם החברה לפייפאל, ולמרות משבר הדוט.קום היא הצליחה לא רק לצמוח במהירות מרשימה ולגבור על השירות של איביי, אלא גם לצאת ב–2002 להנפקה ב נאסד"ק , שבה גייסה 61 מיליון דולר.

כעבור חצי שנה בלבד הרימה איביי דגל לבן ורשמה צ'ק שמן במיוחד של 1.5 מיליארד דולר לרכישת פייאפל. היתה זאת אחת העסקות הגדולות ביותר שידעה תעשיית האינטרנט באותם ימים, ובמבט לאחור גם אחת המשתלמות ביותר - לכל הצדדים. פייפאל לא רק צמחה ברבות השנים לביזנס גדול יותר מאיביי. היא גם הצמיחה קבוצה של יזמים בולטים שכונו "פייפאל מאפיה", שהקימו בעשור האחרון כמה מהחברות הידועות ביותר בתעשיית ההיי־טק, ובהן יוטיוב, לינקדאין וילפ, וכמובן כל חברה שמאסק הקים מאז.

הנרי פורד של תעשיית החלל

מאסק אמנם כבר לא היה מנכ"ל פייפאל אבל נותר בעל המניות הגדול ביותר עם 11.7% מהחברה, שבזכותן קיבל 180 מיליון דולר. בגיל 30, אחרי שני אקזיטים בהפרש של שלוש שנים ומהפכה טכנולוגית אחת, הוא נהפך לאחד השמות החמים והמחוזרים בתעשיית הטכנולוגיה. עכשיו גם היו לו מספיק כסף וביטחון עצמי כדי להתחיל להגשים את הרעיונות הגדולים באמת, שנרקמו במוחו כבר בגיל צעיר.

אילון מאסקצילום: בלומברג

עוד בתור ילד גילה מאסק סקרנות חסרת גבולות לחקר החלל, ולמאדים בפרט, שריתק את דמיונו. 20 שנה אחרי שהבין שהאנושות עלולה לא לשרוד אם תגביל את עצמה לכדור הארץ, מאסק גם הבין שהוא לא יכול לסמוך על הממשלה שלו, או על אף ממשלה אחרת, שתדאג לתוכנית החלופית של המין האנושי על כוכב לכת אחר. "תהיתי מתי נאס"א מתכוונת להגיע למאדים, וכשבדקתי גיליתי שאין להם שום תוכנית כזאת, או לקחת את הצעד הבא בחקר החלל", סיפר לבלומברג. הוא החליט שהאחריות תיפול על כתפיו, וייסד את ספייס X - חברת החלל הפרטית הראשונה בהיסטוריה, במטרה להקים תוך שני עשורים מושבה של עשרות אלפי אנשים במאדים. הפעם, איש מסביבו של מאסק לא העז להשקיע במיזם החדש שלו. "הרבה חברים ניסו להניא אותי מהרעיון הזה, הם חשבו שאני מטורף", סיפר בדיעבד. היו להם כל הסיבות הנכונות לחשוב כך: מדוע שיזם אינטרנט בן 30, ללא שום הכשרה, ניסיון או קשר לתעשיית החלל מלבד קריאה כפייתית של חוברות קומיקס, יצליח במשימה דמיונית שנאס"א הגדולה ועטורת התהילה אפילו לא טורחת לנסות להוציא לפועל?

אבל מאסק כבר רגיל לסלול את דרכיו בעצמו, ומשוכנע שהוא יודע יותר טוב מכולם. כמו בפעם הקודמת, גם הפעם הוא לא חשש לקחת סיכון פיננסי אדיר. הוא נטל מחצית מהונו - 100 מיליון דולר - והשקיע אותם בחברה החדשה. "זה צעד מסוכן באופן לא יתואר, לבוא ולומר - אף אחד בעולם הזה לא חושב שהרעיון שלי בר ביצוע, אז אני אממן את כולו בעצמי", אמר משקיע ההון־סיכון סטיב ג'ורבטסון, שמלווה את מאסק כמשקיע בחברות שלו מאז תחילת דרכו. "אנחנו מדברים על מהגר מדרום אפריקה, שמגיע לאמריקה ואומר 'אתם יודעים מה, כל הסיפור הזה של נאס"א, ותוכנית השיגור שלה לתחנות חלל? יש לי דרך יותר טובה", תיאר ג'ורבטסון.

את ההכנות הראשונות להקמת ספייס X החל מאסק עוד ב–2001, כשפייפאל המונפקת הטרייה היתה אמורה להעסיק את רוב זמנו. הוא שאב ספרים על הנדסת טילים ואחרי שהתאכזב מהחריקות בנאס"א, טס למוסקווה שלוש פעמים כדי לעניין את הרוסים ברעיונות שלו ולבחון אפשרות לשיתוף פעולה. כששב בידיים ריקות התחוור לו עד כמה שתי תעשיות החלל החזקות בעולם נחלשו. טכנולוגיית השיגורים, למשל, לא השתנתה מאז שנות ה-60, אך העלויות נסקו כתוצאה מעודף ביורוקרטיה ומחוסר יעילות שאופיינים לגופים ממשלתיים זוללי תקציבים. תקציבי הענק ששאבה נאס”א מהממשל במשך עשרות שנים, על חשבון משלם המסים האמריקאי, ספגו ביקורת מתמשכת בדעת הקהל ובוושינגטון, שגברה ככל שארה”ב שקעה בגירעון מעמיק וההישגים בחלל הוכתמו בכישלונות ובאסונות - שבראשם התרסקות המעבורות צ’לנג'ר וקולומביה.

מאסק מצא שחומרי הגלם לבניית טיל שיגור מסתכמים ב-3% בלבד ממחיר המכירה, והבין כי יש לו מרחב גמישות גדול לפרוץ דרך בתעשיית החלל: הוא יכול להוזיל את עלויות השיגורים דרמטית, מה שיאפשר הסטת תקציבים לפיתוח וחדשנות וגם יוכל להניב רווח כלכלי לחברה הפרטית. מאסק מינה עצמו למנכ"ל וסמנכ"ל טכנולוגיות וגייס את מהנדס הטילים הנודע טום מולר. תוך שנים אחדות עלתה ספייס X על מסלול ההמראה: היא פיתחה את סדרת משגרי הלוויינים "פלקון" באמצעות תכנון חדשני שהוזיל את העלויות, שיפר את המנועים וקיצר בצורה ניכרת את משך ההכנות לשיגור. מאסק פשוט לקח טילים בטכנולוגיה מיושנת, שלא השתנו כבר 50 שנה, ושיפר אותם דרמטית. מאסק אוהב לספר כיצד מהנדס בחברה ניגש אליו ואמר לו כי עלותו של רכיב מסוים בטיל היא 120 אלף דולר. מאסק גיחך והסביר לו כי הרכיב הזה מורכב כמו דלת של מוסך. בסופו של דבר, המהנדס מצא דרך לבנות את הרכיב ב–3,900 דולר.

ב-2006 חתמה ספייס X על חוזה גדול וראשון מסוגו עם נאס”א, במסגרת תוכנית COTS (Commercial Orbital Transportation Services), המאפשרת לחברות חלל פרטיות לשגר מטענים וצוותים לתחנת החלל הבינלאומית. ההימור של מאסק השתלם פעם נוספת - ארבע שנים אחרי ההקמה, ספייס X קיבלה מנאס”א סכום גדול פי שלושה מ-100 מיליון הדולר שהשקיע מאסק בחברה מהונו האישי.

מאסק יוצא מטסלה מודל X, שהושק השנה תמורת מחיר נוח יחסיתצילום: בלומברג

ב-2008 זכתה ספייס X לחוזה ענק של 1.6 מיליארד דולר בתמורה ל-12 משימות שיגור אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. באותה שנה הצליחה החברה לשגר בהצלחה טיל שיגור ראשון אחרי שלושה ניסיונות, וב-2012 שלחה לראשונה מטען אספקה לתחנת החלל. באותה שנה חתמה ספייס X על חוזה נוסף עם נאס"א לפיתוח חללית מאוישת, ובתחילת 2015 הודיעה גוגל כי בכוונתה להשקיע מיליארד דולר בחברה. בד בבד עם הצלחתה, המשימה מאדים מתקרבת: ב–2018 מתכוונת ספייס X להנחית רובוט של נאס"א על כוכב הלכת הקפוא, ובתחילת העשור הבא לשגר אליו את האדם הראשון, בדרך להקמת מושבה על המאדים. "בסופו של דבר, נוכל להפוך את מאדים לכוכב לכת עם תנאים דומים לכדור הארץ", הסביר מאסק לקומיקאי סטיבן קולבר, כשהתארח באחרונה בותכנית הלילה שלו. "ואיך בדיוק נעשה את זה?" התגרה בו קולבר. "פשוט נחמם אותו. יש את הדרך המהירה, ויש את הדרך האטית. הדרך המהירה היא להטיל כמה פצצות אטום בקטבים".

גם אם מאסק לא יגשים את המשימה המופרכת הזאת, המהפכה של ספייס X כבר מבצבצת בשמים: היא היתה לחברה הפרטית הראשונה אי־פעם ששלחה חללית לחלל. מאסק הוכיח בשנים האחרונות לכל הספקנים כי חברת חלל פרטית יכולה להחליף סוכנות חלל ממשלתית, ולעשות עבודה טובה ממנה. "הוא כמו הנרי פורד של תעשיית החלל. פורד לא המציא את המכונית, אבל פיתח דרכים שיאפשרו לה להיות מסחרית", תיאר שפקין.

מיזם כוכב לאגדה

הקמתה של ספייס X לא הפיגה את החששות של מאסק לשלום העולם. למעשה, היא רק הגבירה את תחושת הדחיפות שלו. בזמן שהוא מפתח את טיל השיגור הראשון של ספייס X, הוא החליט כי עליו להוביל מהפכה נוספת - תחום האנרגיה החלופית, שנועדה להחליף את השימוש ההרסני של האדם בדלקים מזהמים ולבלום את ההתחממות הגלובלית.

כמענה ראשון למהפכה הדרושה בצריכת האנרגיה העולמית, התשוקה של מאסק למכוניות הובילה אותו להקים בסוף 2003 את חברת הרכב החשמלי טסלה. הוא חתר להטמיע בה את יתרונות ההיי־טק של עמק הסיליקון המשגשג, מול המודל המיושן והמזהם של תעשיית הרכב בדטרויט פושטת הרגל. גם כאן סיפק מאסק את המימון הראשוני, וגם הפעם עמד מול סיכויי הצלחה קלושים ובעדר של ספקנים שמלווה אותו עד היום, שעה שחברות הרכב המסורתיות ממשיכות להנות מעוצמה אדירה, וכאשר ניסיונות אחרים לפרוץ עם מכוניות חשמליות קרסו בשלב זה או אחר, כפי שיודע לספר היטב היזם הישראלי שי אגסי, מייסד בטר פלייס.

בניגוד חד למודל של בטר פלייס, מאסק סבר מההתחלה שכדי לחדור לשוק ולשכנע אנשים לרכוש מכונית חשמלית, החברה צריכה לפתח דגם יוקרה נחשק ומתקדם, שיספק טווח נסיעה גדול. למעשה, כמו במקרה של פייפאל וספייס X, כדי להחליף את המוצר הקיים, המוצר המהפכני חייב להיות טוב ממנו. "בשלב השני נוכל לפתח מכונית חשמלית במחיר נמוך יותר ובמכירות גדולות יותר, ובשלב האחרון נציע מכונית במחיר נמוך ובמכירות גדולות", הסביר מאסק.

כשטסלה רק החלה לגבש את הפלטפורמה לדגם הראשון שלה, מאסק כבר רקם בראשו את החברה שתספק מענה משלים למהפכת האנרגיה הירוקה. "הרעיון של טסלה הוא צריכת אנרגיה חלופית. הרעיון של סולאר סיטי הוא יצירת אנרגיה חלופית", הסביר בפשטות אופיינית את הקשר בין שתי החברות. הרעיון להקמת סולאר סיטי יצא לאוויר העולם במהלך נסיעה משפחתית לפסטיבל "ברנינג מן" בנבאדה, שם הציע מאסק לשני בני דודיו, לינדון ופיטר רייב, לעמוד בראש חברה שתתמחה בהפקת אנרגיה סולארית, באמצעות רשת ענק של פאנלים סולאריים שיוצבו על גגות של בתים ועסקים. כעבור כמה חודשים הוקמה סולאר סיטי במימון של מאסק, ששימש יו"ר החברה וסיפק לבני הדודים את ההכוונה המקצועית הדרושה. גם כאן, כמו בכל החברות האחרות שהקים, זיהה מאסק ענף בעל פוטנציאל אדיר שנמצא בחיתוליו. סולאר סיטי היתה המקרה הבולט ביותר: תוך פחות משנתיים היא כבר היתה החברה הגדולה בתחומה בארה"ב, נהפכה לרווחית ומספקת כיום למאות אלפי אמריקאים אנרגיה נקייה וזולה.

"על החברות של מאסק אי־אפשר להסתכל רק כחברות. טסלה, ספייס X וסולאר סיטי הן בעצם מערכת שלמה", ניתח השנה מתיו דיבורד ב"ביזנס אינסיידר". "כדי למנוע התחממות גלובלית, צריך לשנות לגמרי את מטריקס התחבורה, וזה התפקיד של טסלה. כדי להטעין את המכוניות של טסלה, צריך חשמל שלא מופק מדלק מאובנים. זה התפקיד של סולאר סיטי, באמצעות ניצול של אנרגיית השמש. ורק אם במקרה הכל ילך לעזאזל וכדור הארץ ייהפך לבלתי מתאים לחיי אדם, או שאסטרואיד יפגע בו, ספייס X נמצאת שם כדי להפוך את מאדים לסירת הצלה".

בזמן שספייס X וסולאר סיטי הצליחו תוך כמה שנים להשיג דריסת רגל עמוקה בענפים שלתוכם פרצו, נראה שטסלה נותרה האתגר הגדול ביותר עבור מאסק. ב-2008 נטל את המושכות בחברה כדי למנוע את קריסתה, אחרי שצוות הפיתוח הודיע למאסק שעלות ייצור רכב זינקה מ-65 אלף דולר ל-140 אלף דולר. "הייתי חייב לקחת את כל הכסף שנשאר לי ולהשקיע אותו בטסלה. זה היה מאוד מפחיד וזה יכול היה להיות עצוב שאת כל הכסף מזיפ2 ומפייפאל הייתי מאבד בטסלה, אבל לא היה לי ספק שזה מה שאעשה כי טסלה היתה חשובה לי מכדי לתת לה למות", אמר מאסק לפני שנה.

מאסק עם הטיל דרגון. מצא שחומרי הגלם לבניית טיל שיגור מסתכמים ב-3% בלבד ממחיר המכירהצילום: בלומברג

עד סוף העשור הקודם נדמה היה שגם גורלה של טסלה נידון לכישלון בענף, כשדגם הרודסטאר של החברה הצעירה והבלתי מוכחת מתקשה לעורר את הבאזז שמאסק קיווה לו והמכירות דישדשו. אולם מאז היא דוהרת בנחישות לעבר הגשמת מהפכה נוספת שתהיה רשומה על שמו של מאסק, עם כמה ציוני דרך היסטוריים לחברת רכב צעירה: ב–2010 היא הונפקה עם ביקושי שיא וגייסה 225 מיליון דולר, חרף אזהרות הפרשנים; תוך חמש שנים נסקה המניה ביותר מ-1,200% ותפחה לשווי שוק גדול יותר מזה של פיאט־קרייזלר, אף שהחברה טרם הניבה רווח שנתי; מודל S, מכונית הדגל של טסלה שהושקה ב-2012, זכתה בניקוד הגבוה מעולם לכלי רכב במגזין הוותיק "קונסיומר ריפורט" - פעמיים תוך שלוש שנים; וב-2015 לבדה הספיקה החברה להשיק דגם שלישי וזול - מודל X, לפתוח בנוואדה את מפעל סוללות הליתיום הענק "ג'יגה פקטורי" בהשקעה של 5 מיליארד דולר, ולחשוף קו מוצרים של סוללות סולאריות לבתים ועסקים, ששברו את שיא ההזמנות ההיסטורי של האייפון בשבוע הראשון להשקת המוצר, עם מכירות מוקדמות של 800 מיליון דולר.

"ב–2015 מאסק שבר את השיאים של עצמו", קבע בנובמבר כתב הטכנולוגיה של מגזין Inc, קווין ריאן. "ליזם הסדרתי היו 12 חודשים אדירים, אפילו בסטנדרטים שלו. הוא נהפך מיזם כוכב לאגדה".

אולם גם מאסק יודע שבסופו של דבר הוא אינו אגדה ואינו גיבור על, אלא עוד בן אנוש שזמנו קצוב. "הייתי רוצה למות במחשבה שלאנושות יש עתיד ורוד", אמר לאשלי ואנס בביוגרפיה שלו. "אם נוכל לפתור את בעיית האנרגיה ונהיה בדרכנו להקמת ציוויליזציות על מספר כוכבי לכת, כדי שנוכל להתמודד עם התרחיש הגרוע ביותר למין האנושי, אז אני חושב שזה יהיה מצוין". עם היעדים הרצחניים שהוא קובע לעצמו, ולמעשה לכולנו - מאסק עוד יזכה בחייו לדלג בין מאדים לנגה, וסביר שהוא לא יפסיק להתלונן על חוסר היעילות של המושבות שהוקמו שם.