כרוניקה של התרסקות |

הבעלים שהתעלם, המנהל שנכשל, השותף שלא שאל

מהאחראים לכישלון, דרך מי שידעו ושתקו ועד אלה שמנסים היום להציל את מה שנשאר - כל אנשי קריסת מגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרגא בירן - מייסד ובעלי קבוצת אלון

אחרי שבמשך שנים העדיף בירן לעצום עיניים ולספור את הדיווידנדים, הוא התעורר וגילה שהעסק קורס - ומיד רץ לפטר את בן הדוד ויסמן

שרגא בירן

האיש שייסד את קבוצת אלון, החברה האם של מגה, יחד עם דודי ויסמן וארגון הקניות של הקיבוצים, והביא את ההון הראשוני לפעילות הקבוצה. במשך שנים נתן בירן לוויסמן יד חופשית בניהול העסקים של מגה ואלון, בעוד שהוא מתרכז בפעילות כעורך דין בתחום הנדל"ן. לפני שנה, לאחר תקופה של מתיחות קשה בין השניים, שהם גם קרובי משפחה, הדיח בירן את ויסמן מתפקידו. כלפי בירן מופנית ביקורת על כך שלא פיקח כראוי על ויסמן, איפשר לו לבצע השקעות כושלות ובמקביל להוציא כספים ממגה בעסקות בעלי עניין ודיווידנדים, למרות מצבה הקשה של הרשת. ביקורת קשה הוטחה בו גם על כך שבמשך שנים נהנה מהפירות, ועכשיו סירב להזרים כסף לחברה למרות הונו הגדול.

דודי ויסמן - אחד מבעלי אלון, לשעבר מנכ"ל אלון ויו"ר מגה

שקיבל לידיו עסק קטן עם פוטנציאל גדול, והצליח להפוך אותו אמנם לעסק גדול - אבל כושל, כשהוא מגייס את תמיכת החברים מהקיבוצים

דודי ויסמן בהשקת רשת הסלולר יופוןצילום: תומר אפלבאום

ויסמן נחשב לאשם העיקרי בהידרדרותה של מגה בשל שורה של השקעות כושלות ובשל הוצאות דיווידנדים ממגה ועסקות בעלי עניין שביצע. הוא גם הסתיר את הפסדיה האמיתיים של מגה מהספקים והמשקיעים. ויסמן הודח מתפקידו על ידי שותפו הבכיר, שרגא בירן, שהוא גם בן דודו מדרגה שנייה.

איציק באדר - יו"ר גרנות, ארגון הקניות החזק בקיבוצים, עד 2014

החבר מהקיבוץ שהיה בכוחו לשאול שאלות, אבל העדיף להישאר חבר נאמן ולשתף פעולה עם ויסמן. אבל הם לא היו לבד

איציק באדר יו"ר גרנות, ארגון הקניות החזק בקיבוצים, עד 2014צילום: איציק בן מלכי

באדר שימש במשך שנים נציג הקיבוצים בחברת אלון, החברה האם של מגה, שבה הם מחזיקים 47%, ומתוקף זאת היה יו"ר הקבוצה. כיום מופנית כלפי באדר ביקורת קשה על כך שהלך יד ביד עם ויסמן ואיפשר לו שורה של השקעות כושלות, משיכות דיווידנדים ועסקות בעלי עניין.

מוטי קרן - מנכ"ל מגה לשעבר

היה גם מנכ"ל שניהל רע את העסק. זה לא הפריע לו לצאת עם מצנח זהב מפנק, הכי רחוק מהעובדים האומללים

מוטי קרן משיק את רשת YOU, 2013צילום: תומר אפלבאום

קרן אמנם לא היה האחראי לקריסת מגה, אך ייזכרו לו כמה החלטות שגויות שביצע ודירדרו עוד יותר את מצבה של מגה, כמו פתיחת תת־הרשת YOU המדממת, שנסגרה אחרי שהסבה למגה הפסדים כבדים. כמו כן, יזכרו לו את מצנח הזהב שקיבל ביוני 2015, בסך כמה מיליוני שקלים, למרות מצבה הקשה של הרשת.

אייל אלי - יו"ר ועד עובדי מגה

העובדים בטחו בנציג שלהם שיעשה הכל עבורם. והוא באמת ניסה, רק שבדרך הבין שמי שדורש יותר מדי עלול להישאר קירח מכאן ומכאן. לקח שהחרדים לימדו גם את ויסמן

אייל אליצילום: מוטי קמחי

אלי נלחם ללא לאות עבור עובדי מגה, עד כדי כך שלדבריו, קיבל התקף לב ביולי אשתקד בשל הלחץ הנפשי שהיה מצוי בו. יש הטוענים כי הוא שגה בכך שכיוון את חציו יותר מדי לכיוון הספקים ופחות מדי לבעלי הבית, וכי מרוב שנלחם על זכויות ומקומות העבודה של עובדי מגה, עיכב בחודשים האחרונים את התייעלות הרשת ואת מכירתה.

ועדת הרבנים למען קדושת השבת

הם לימדו את ויסמן כמה כוח יש לצרכנים מאוגדים ובעלי אמונה. אבל הם לא היו היחידים

יצחק גולדקנופף, מזכיר ועדת הרבניםצילום: קובי גדעון

האירוע שסימן את תחילת הסוף עבור מגה היה החרם החרדי נגדה. ב–2008 הכריזה ועדת הרבנים למען קדושת השבת על חרם על חברת שפע שוק של מגה, עקב הפעלת חנויות AM:PM של הקבוצה בשבת. דודי ויסמן סירב להיכנע לדרישות הוועדה, ושפע שוק, שהיתה אז הרשת המובילה במגזר החרדי והיוותה 20% ממכירות מגה, איבדה 40% מהמכירות. הדבר הוביל לפתיחה מהירה של רשת הדיסקאונט הכושלת מגה בול, שנהפכה לתת הרשת YOU.

קוקה קולה, תנובה ואסם - מהספקיות הגדולות במשק

הספקים עם הכוח הגדול שהחליטו לשבור את הכלים, ובדרך הניח את הקש האחרון

מוזי ורטהייםצילום: אייל טואג

את שלוש הספקיות הגדולות האלה האשימה מגה בכך שמדיניותן הבלתי־מתפשרת כלפי הרשת תרמו לנפילתה - זאת, כאשר דרשו לקבל תשלום מזומן בתמורה לסחורה שסיפקו וערבויות גבוהות לתשלום החוב. קוקה קולה ישראל היתה היחידה מבין 30 הספקים הגדולים שלא הסכימה לדחיית התשלום האחרון מיום חמישי שעבר.

פרופ' ירון זליכה - יועץ מיוחד לעובדי מגה וסגן יו"ר דירקטוריון מגה

הוא אמנם רק יועץ, אבל יצר הרבה רעש תקשורתי. האם הצליח לגרום יותר נזק מתועלת?

ירון זליכה

קולו של זליכה נשמע במאבק עובדי מגה אולי יותר מכל קול אחר. הוא התבטא נחרצות נגד הבונוס שקיבל מנכ"ל אלון רבוע כחול, החברה האם של מגה, אביגדור קפלן, אך מסרב בעצמו למסור כמה הוא מרוויח מתוקף תפקידו כיועץ לעובדים, בטענה כי הוא אדם פרטי. גישתו המיליטנטית זכתה לביקורות, ויש הטוענים כי לא תרמה להליך מכירתה של מגה - ואף הרחיקה רוכשים פוטנציאלים.

רות שטרית - אשת הפרסום של מגה

ואפרופו תקשורת, שטרית היתה אחראית על יחסי הציבור של הרשת בימים הטובים. זה לא עזר, אבל לא מנע ממנה להרוויח סכומים דמיוניים

רות שטריתצילום: טלי שני

אשת השר לשעבר מאיר שטרית, היתה ידועה ביחסיה הקרובים עם דודי ויסמן, מבעלי הרשת. השבוע התברר שקיבלה 300 אלף שקל בחודש עבור שירותי יחסי ציבור ופרסום למגה וחברות אחרות בקבוצת אלון - סכומים חריגים מאוד בענף. מלבד זאת, שטרית נהנתה מעלות מדיה על רכש פרסומות. בסך הכל קיבלה שטרית מקבוצת אלון כ–18 מיליון שקל ב-2015-2010. אתמול טענה שטרית כי "לא הרווחתי שקל מעבר למה שמגיע לי".

אביגדור קפלן - יו"ר מגה

המנהל הכל יכול - שבא לחזק ויצא מחוזק

יו"ר מגה, אביגדור קפלןצילום: עופר וקנין

לשעבר מנכ"ל חברת כלל ובית חולים הדסה, שמונה לפני כשנה על ידי בירן והקיבוצים לתפקיד יו"ר מגה, במטרה להציל את הרשת. למרות מאמציו הרבים, שכללו תהליכי התייעלות ופיטורי עובדים, קפלן לא הצליח למכור את הרשת לפני הליך הקפאת הליכים. השבוע פורסם כי בנוסף לשכר חודשי של 80 אלף שקל, קיבל קפלן בונוס של כחצי מילון שקל בתום שנת כהונה בתפקיד על תפקידו כיו"ר מגה, דבר שעורר ביקורת ציבורית נוקבת נגדו. אתמול (ה') הודיע קפלן על החזרת הבונוס וחלוקתו לעובדי מגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח