הצרכנים הפראיירים כבר לא מאמינים לאף אחד מהשחקנים בשוק הסלולר

לקוחות הסלולר בישראל, שנעשקו במשך שנים, גילו שגם מיכאל גולן אינו אותו רובין הוד שחשבו שהוא, כאשר ברגע האמת הוא בחר לנצל הזדמנות ולמכור את יציר כפיו תמורת רווח ענק - והשאיר אותם עם ארבע חברות שלהן הם כבר לא מאמינים

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

לא קל לרכוש אמון, אבל קל מאוד לאבד אותו. לפני שלוש שנים וחצי איבדו חברות הסלולר את אמון הצרכנים בישראל. יום בהיר אחד, במאי 2012, גילו מיליוני לקוחות סלולר כי הם פראיירים גדולים ובמשך שנים רבות שילמו חשבונות סלולר מנופחים, העשירו ללא צידוק את קופת החברות ובעלי המניות שלהן - שניצלו את הציבור בגלל סיבה פשוטה אחת: כי הן יכלו.

מיכאל גולן. חוזרים להיות פראייריםצילום: שוקה כהן

מיכאל גולן, הבעלים של גולן טלקום, היה נושא הבשורה. הוא זה ששבר את האמון בין החברות הוותיקות ללקוחותיהן, ועל חורבות אלה בנה מערכת יחסים חדשה שכולה מבוססת על מחיר נמוך. אבל הלקוחות שנטשו את החברות הוותיקות ועברו לגולן, לא עשו זאת רק בגלל המחיר - עבור רבים היתה זו אמירה אמוציונלית: להפסיק להיות לקוחות של חברות עושקות.

אך בשבוע שעבר גילו לקוחות הסלולר שגולן אינו אותו רובין הוד שחשבנו שהוא. ההודעה של סלקום וגולן כי החליטו להתמזג עוררה גל תגובות עצום, חלקן רציונליות אך מרביתן משקפות את השבר האמוציונלי שגרם גולן למעריציו. "מחסל הטייקונים", זה שסייע לקריסת אימפריית נוחי דנקנר ולנפילת אילן בן דב, החליט לחבור לחזקים תמורת רווח עצום. לקוחות הסלולר מצדם, הבינו פעם נוספת כי הם פראיירים.

את גולן עצמו אי אפשר להאשים על כך שעשה מה שמרבית אנשי העסקים היו עושים במקומו. הוא זיהה הזדמנות בשוק, בנה חברה ומותג, סיפק שירות והשתלט במהירות על נתח שוק - וכל עוד קיבל הגנות ורוח גבית ממשרד התקשורת, הוא קיים את הבטחותיו ללקוחות. ואולם כאשר תקופת הינוקא הסתיימה, הוא ניצב מול דילמה: להמשיך להשקיע ולהפוך את גולן טלקום לחברת סלולר נורמלית, או לנצל הזדמנות ולמכור את יציר כפיו תמורת רווח ענק. ברגע האמת - הוא בחר ברווח.

אם וכאשר גולן יעזוב את השוק, הישראלים יישארו עם ארבע חברות סלולר, שלהן הם לא מאמינים. סלקום, פרטנר, פלאפון ו-HOT מובייל לא הצליחו לשקם בצורה מהותית את מערכת היחסים שלהן עם הצרכנים. כאשר מנהלי החברות אומרים שהם רוצים להשקיע בשוק התקשורת, להצעיד אותו קדימה ולהציע לצרכנים שירותים חדשים שישדרגו את חיינו, אנחנו מקבלים את ההבטחות האלה בספקנות רבה. מרביתנו לא שוכחים את התקופה שבה החברות השתמשו בכל שקל שהרוויחו כדי לשרת את פירמידות החוב הענקיות של בעלי השליטה. כאשר סלקום, פרטנר ופלאפון אומרות שישימו את הלקוחות לפני בעלי המניות - אנחנו כבר לא מאמינים להן.

חברות הסלולר קנו ביושר את חוסר האמון שאנו רוחשים להן, אך יש לומר גם משהו לזכותן. מאז שסלקום ופרטנר החליפו ידיים - הן הפסיקו לחלק דיווידנד. סלקום השיקה שירותי טלוויזיה, ופרטנר מנסה להתחרות בבזק וב-HOT בזירת שירותי האינטרנט. נכון, אם גולן ייצא משוק הסלולר צפויים המחירים לעלות מעט, אך הקטסטרופה הצרכנית העכשווית היא בתחום הקווי. רק סלקום ופרטנר מסוגלות לפצח באמת את הדואופול של בזק ו–HOT. שתי החברות נשבעות שזאת המטרה שלהן. נחיה ונראה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר