"לא זוכר, לא ידעתי": ממוני פנאן ועד גל בק - התחנות של שמעון מזרחי

עו"ד שמעון מזרחי, היו"ר המיתולוגי של מכבי תל אביב בכדורסל, חתן פרס ישראל והסנגור של הנהגת שדרסה את גל בק ויצאה ללא משפט, ייצג במהלך הקריירה לא מעט נאשמים בדריסה ■ בחלק מהמקרים זה הסתיים בזיכוי מהדהד ■ הצצה לאירועים שונים בהיסטוריה המקצועית שלו

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מזרחי
צילום: שרון בוקוב
שוקי שדה
שוקי שדה

חלוקת כרטיסים חינם // "פגיעה בשלומה של המערכת השיפוטית"

בסוף שנות ה-80 נחשפו שתי פרשות הקשורות לחלוקת כרטיסים למשחקי מכבי תל אביב בכדורסל על ידי שמעון מזרחי. באחת מהן מסר מזרחי כרטיסים למזכיר הראשי של בית המשפט לתעבורה בתל אביב, אברהם פלאי - בית משפט שבו מזרחי, עורך דין העוסק בתחום התעבורה, נהג להופיע פעמים רבות. בינואר 1988 הוגש נגד פלאי כתב אישום בנוגע ל-20 עבירות הנוגעות לטובות הנאה שקיבל, שאחת מהן נוגעת למזרחי. בכתב התביעה הוזכר עניין מזרחי כקבלת שוחד, אך במסגרת עסקת טיעון העבירה הומרה להפרת אמונים.

צילום: נמרוד גליקמן

פלאי, שפרש מתפקידו בעקבות הפרשה, נידון בעסקת הטיעון, שבמסגרתה הודה בעבירות המיוחסות לו, לשנתיים מאסר. בערך באותה תקופה נהג מזרחי לחלק כרטיסים למשחקי מכבי תל אביב בכדורסל גם לשופט התעבורה בן שחר חריפאי. בעקבות כך נפתחה קובלנה משמעתית נגד חריפאי - והוא פרש מתפקידו. לפי פסק הדין, מזרחי השאיר את הכרטיסים לחריפאי במזכירות בית המשפט. "יש כאן פגיעה בשלמותה ובשלומה של המערכת השיפוטית", קבעו השופטים בעניינו של חריפאי (שהוא ופלאי הלכו מאז לעולמם). היועץ המשפטי לממשלה דאז, יוסף חריש, החליט לא להעמיד לדין את מזרחי בנוגע לשתי הפרשות. חריש החליט שיש להגיש קובלנה בעניין זה לבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין.

עניין חלוקת הכרטיסים על ידי מזרחי עלה גם בדו"ח מבקר מדינה ב-2006. לפי הדו"ח, סמנכ"ל משרד החינוך וראש מינהל הספורט אז, שוקי דקל, קיבל בין 1999 ל-2004 כרטיסי מינוי למשחקי מכבי תל אביב. המבקר דאז, מיכה לינדנשטראוס, קבע כי מדובר ב"טובות הנאה", ומתח ביקורת על כך שב-2004 פעל דקל, בידיעה שרת החינוך, התרבות והספורט דאז, לימור לבנת, להעביר למכבי תל אביב חצי מיליון שקל לטובת אירוח הפיינל פור. זאת, על אף שבתקופה ההיא מכבי היתה חברה פרטית (הקבוצה הופרטה ב-2000, עד אז היתה רשומה כעמותה). מזרחי ודקל דחו בזמנו את הטענות וטענו שהכרטיסים ניתנו לדקל מתוקף תפקידו במינהל הספורט.

הבנק של מוני פנאן // מזרחי: "לא ידעתי"

באוקטובר 2009 נמצא מנהל מכבי תל אביב לשעבר, מוני פנאן, תלוי בביתו בצפון תל אביב. הפרשה זיעזעה את המדינה לא רק משום עצם המעשה, אלא גם מכיוון שמיד לאחר מכן נחשף שפנאן ניהל מעין "בנק השקעות" פרטי שבו השקיע כספים עבור מקורביו, מהם רבים ובכירים בעולם הכדורסל, בהם גם שחקנים במכבי תל אביב. בימים שלאחר התפוצצות הפרשה מיעט מזרחי להתראיין, מלבד ראיון אחד בגלי צה"ל, שבו הכחיש בתוקף שידע דבר כלשהו על הבנק הלא חוקי של פנאן.

שמעון מזרחי ומוני פנאןצילום: ספי מגריזו

גם בשנים שחלפו מאז מיעט מזרחי להתייחס לפרשה. עם זאת, מזרחי, יו"ר מכבי תל אביב מאז 1969, ידע על עיסוקו של פנאן בענף הלוואות. ב-2004 נחשפה במגזין TheMarker העובדה שפנאן מועסק בחברת יו־שר פיננסים והשקעות, שעסקה בניכיון צ'קים ובמתן הלוואות בשוק האפור (עיסוק חוקי, יש להדגיש). מזרחי, שהתראיין לכתבה, אמר שהוא מודע לכך שפנאן מועסק ביו-שר.

לדברי אוהד גרינוולד, עורך דין ועיתונאי אתר וואלה שעומד להוציא ספר העוסק באחורי הקלעים של הנהלת מכבי תל אביב, פרשה זו פגעה בתדמיתו הציבורית של מזרחי. "נכון, אין שום עדות על כך שמזרחי ידע משהו. אף אחד לא אמר שמוני נתן כספים או קיבל כספים בנוכחותו של שמעון", אומר גרינוולד, "אבל בהנחה שזה נכון, עולה השאלה איך הוא לא ידע. הרי הוא ומוני היו גם שותפים במכבי וגם חברי נפש. מה זה אומר עליו כחבר ומה זה אומר עליו כיו"ר הקבוצה, שכאלה דברים התחוללו מתחת לאף שלו? מצד שני, הזיכרון הציבורי קצר. שנתיים לאחר מכן מזרחי קיבל את פרס ישראל".

פרשת גל בק // הפרקליטות חידשה את החקירה

לפני שלושה שבועות חשפו אילה חסון ויפעת גליק בערוץ 1 את סיפור הריגתו של הנער גל בק בתאונת דרכים ב-2005 על ידי נהגת צעירה, בת למשפחה עשירה ומקושרת, שיוצגה במהלך חקירת המשטרה על ידי עו"ד מזרחי. התחקיר חשף את החקירה המשטרתית שהתנהלה לכאורה ברשלנות ואת ההחלטה המהירה מאוד והתמוהה של הפרקליטות לסגור את התיק.

נרות לזכר גל בק צילום: תומר אפלבאום

הממצא המרכזי בתחקיר היה כי העדות היחידה שניתנה אז לטובת הנהג - של נהגת מונית - מתבררת כיום כשקרית. אותה נהגת מונית, שהוקלטה בסתר בתחקיר, אמרה כי העדות שנתנה בזמנו לא היתה נכונה. בתגובה לממצאי התחקיר אמר מזרחי לערוץ 1 כי הוא "אינו זוכר" את הפרשה.

פרסום התחקיר עורר סערה ציבורית ודרישה לפתוח מחדש את תיק החקירה. במסגרת הדיון הציבורי עלתה לשידור בגלי צה"ל עו"ד הדס פורר־גפני, מרכזת תחום תאונות הדרכים בפרקליטות תל אביב ואחראית על תחום תאונות הדרכים הקטלניות (שלא טיפלה בתיק ב-2005), ותקפה את הדרישה לפתוח מחדש את התיק, תוך כדי שהיא מתעמתת בשידור עם אביו של בק. פורר-גפני ידועה כאחת מהאוהדים המושבעים של מכבי תל אביב בכדורסל.

בעקבות הלחץ הציבורי, שלשום הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי פרקליטות תל אביב מחדשת את החקירה בפרשה, ופתחה את תיק החקירה מחדש. מהפרקליטות נמסר כי "עו"ד פורר־גפני היא אמנם אוהדת מכבי תל אביב, איך אין לה תפקיד בקבוצה או קשר למזרחי. כדי למנוע לזות שפתיים, פורר-גפני נוהגת לשתף את הממונים עליה בהחלטות המתקבלות במסגרת התיקים שבהם מייצג מזרחי (ככל שהיא יודעת על כך), באופן שבו כל החלטה שכזו מאושרת גם על ידם".

פרס ישראל // בחסות טל ברודי

ב-2011 קיבל שמעון מזרחי את הפרס היוקרתי ביותר בציבוריות הישראלית - פרס ישראל - על מפעל חיים כהוקרה על פעילותו כיו"ר מכבי תל אביב, תפקיד שאותו ביצע לאורך השנים בהתנדבות. בראש ועדת הפרס עמד טל ברודי, על אף שבאותה עת היו לברודי קשרים מובהקים עם מכבי תל אביב ומזרחי.

טל ברודיצילום: מוטי קמחי

ברודי, שחקן העבר המיתולוגי של מכבי תל אביב, אינו רק מקורב למזרחי, אלא שבאותה עת היה גם דירקטור בקבוצה, לפי עתירה שהוגשה בעניין לבג"ץ. כמו כן, לאורך השנים עזר ברודי למכבי תל אביב בעניינים שונים, בין היתר היה (ועדיין) איש הקשר של הקבוצה ב-NBA וסייע לה בארגון משחקים בארה"ב בתקופת הקיץ.

ברודי עצמו, כפי שהודה בראיונות שונים בתקופה ההיא, הוא זה שהמליץ על מזרחי לקבלת הפרס. בעקבות הענקת הפרס למזרחי הוגשה עתירה לבג"ץ, אך זו נדחתה בעקבות נקיטת גישה מצמצמת בסוגיית ניגוד העניינים.

פרשת ג'קי רונן // העד ששיקר והמשפט שבוטל

ב-1974 אירעה תאונת דרכים בסמוך למסעדתו של המסעדן ג'קי רונן, בשדרות חן בתל אביב. בתאונה פגעה נהגת בהולך רגל, ורונן היה עד לתאונה. נגד הנהגת, שאותה ייצג עו"ד מזרחי, הוגש כתב אישום, ורונן, שהעיד על המקרה גם במשטרה, היה עד תביעה. לפי כתב האישום של הפרקליטות, ביום המשפט פגש רונן במסדרון בית המשפט לתעבורה את מזרחי ושוחח עמו. עוד לפי כתב האישום, מזרחי פנה לרונן בכוונה כי יעיד עדות שקרית, וכי יחזור בו מעדותו במשטרה, מכיוון שהנאשמת היא "אשה מסכנה", והעדות של רונן תזיק לה.

גדעון סער מעניק את פרס ישראל לשמעון מזרחיצילום: מיכל פתאל

לפי אותו כתב אישום, לאחר שיחה זו רונן שינה את עדותו - וטען כי כלל לא היה עד לתאונה, והגיע למקום רק אחרי ששמע את קול חריקת בלמי המכונית. העדויות הסותרות של רונן הובילו לפתיחת חקירה משטרתית ולהגשת כתב אישום נגדו. במשפטו טען רונן כי במשטרה אמר את האמת, ובבית המשפט שינה את הגרסה כי הושפע מדבריו של מזרחי. לאחר המשפט של רונן נפתחה חקירה משטרתית נגד מזרחי, ואף הוכן כתב אישום נגד מזרחי, שיוצג באותה תקופה על ידי עו"ד אמנון גולדנברג, אחד הפרקליטים הבכירים במדינה שהיה באותה עת ראש לשכת עורכי הדין. בזמנו, כשפורסמה הפרשה, הכחיש מזרחי את טענתו של רונן.

לאחר שקריאת כתב האישום נגד מזרחי נדחתה כמה פעמים (בין היתר, בשל שביתת פרקליטים), פנה גולדנברג ליועץ המשפטי לממשלה דאז יצחק זמיר, וטען כי למזרחי נגרם עינוי דין. זמיר, בניגוד להמלצת פרקליטות מחוז תל אביב, החליט להפסיק את ההליך המשפטי. העניין הועבר לבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין - שם הגיש פרקליט המדינה קובלנה נגד מזרחי בעניין קיום מגע עם עדים ובעשיית מעשה שאינו הולם את מקצוע עריכת הדין. בהליך זה מזרחי זוכה: פסק הדין נפרש על עמוד וחצי בלבד, ולא הובא בו נימוק מדוע רונן שינה את גרסתו.

התאונה שבה נהרג אדם תמם // העדה שינתה את גרסתה

בתאונת דרכים בצפון תל אביב ב-2011 פגעה נהגת ג'יפ ממשפחה מבוססת בשני צעירים שהיו רכובים על אופנוע. כתוצאה מהתאונה נהרג אדם תמם, וחברו, ברק זילבר, נפצע קשה. את נהגת הג'יפ ייצג בפרשה עו"ד שמעון מזרחי.

יום לאחר המקרה התייצבה בתחנת המשטרה עדת ראייה לתאונה, שטענה כי הג'יפ הוא זה שסטה לעבר האופנוע ופגע בו. ואולם כעבור שמונה ימים שינתה עדת הראייה את עדותה וטענה כי ייתכן שמה שראתה זה את האופנוע סוטה לעבר הג'יפ. עם זאת, כאשר העדה שמעה על סגירת התיק, היא שבה למשטרה ואמרה כי היא זוכרת בוודאות שהג'יפ הוא זה שסטה לעבר האופנוע ופגע בו. היא אף אמרה שעשתה טעות כאשר חזרה בה מגרסתה.

גם מומחה ששכר המשפחה קבע כי הממצאים בשטח מעידים על כך שהג'יפ הוא זה שסטה מנתיבו ופגע באופנוע שעליו רכבו הצעירים. כפי שפורסם ב"מעריב", משפחות תמם וזילבר הגישו ערר על סגירת התיק ודרשו מהפרקליטות לפתוח אותו מחדש. בשלב מסוים אף התקיימה בעניין זה הפגנה מול פרקליטות מחוז תל אביב.

מהפרקליטות נמסר כי "פרקליטות מחוז תל אביב אימצה את המלצת המשטרה לסגור את התיק מחוסר ראיות, משום שלא ניתן היה להגיע למסקנה חד־משמעית מי אשם בתאונה, ותוך שקלול נסיבות נוספות שנמנע מלפרטן בשל צנעת הפרט. הערר של המשפחה נבחן, ובהחלטה מנומקת ומפורטת החליט המשנה לפרקליט המדינה דאז על דחיית הערר".

צילום: ספי מגריזו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"