חצי מיליארד שקל מהכיס של תשובה: הכירו את המיליונרים הראשונים של שוק הגז

500 מיליון שקל, במזומן ובאופציות, חילק עד היום יצחק תשובה לבכירים בחברות שלו שעוסקים בכל מה שקשור לקידוח הגז. חלקם הגדול הגיעו היישר מהשירות הציבורי ונהנים מקשרים ומגישה ישירה למקבלי ההחלטות

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

עזיבתו של פרשן ערוץ 10, נדב פרי, לעבודה אצל טייקון הגז יצחק תשובה, עוררה לפני כמה שבועות הד תקשורתי עצום. מרב תשומת הלב הציבורית נוקזה לעצם המהלך, ולשאלת השכר שפרי, שכיום נמצא בחפיפה לתפקיד החדש, יקבל (לפי מקורב לקבוצה, השכר החודשי, בלי תנאים נוספים, צפוי לנוע סביב 50 אלף שקל בחודש). ואולם, מעט מאוד דובר על מי שפעל מאחורי הקלעים כדי שהמעבר הזה ייצא אל הפועל. האיש הזה הוא יוסי אבו, מנכ"ל חברת דלק קידוחים.

אבו פגש את פרי לפני שנתיים, בסיור עיתונאים שיזם על אסדת הגז של מאגר תמר, בלב ים. "החיבור ההו־כה־מושמץ בין כתב חדשות 10 נדב פרי לבין חברת דלק קידוחים התחיל קצת באשמתי", כתב על כך כתב ערוץ 2 עמית סגל, בסטטוס בפייסבוק בימי הסערה הציבורית. "לפני שנתיים פירסמתי סטטוס חריף נגד השתלטות הלוביסטים של יצחק תשובה על דיוני ועדת הכלכלה של הכנסת. מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, התקשר והציע שאבוא לסיור על אסדת הגז כדי לשמוע את הצד השני. הצעתי לפרי, עמית ותיק מזה 15 שנה ושותף לתוכנית טלוויזיה קטנה וותיקה, לוותר על עוד יום תפל במזנון הכנסת, והמראנו במסוק".

כעבור שנתיים היה זה אבו שדחף מאחורי הקלעים למשא ומתן עם פרי, ביודעו שבמצב הקשה של ערוץ 10 (אז עוד לפני קבלת הרישיון) ניתן יהיה לפתות את הטאלנט הבכיר עם חוזה שמן. לדברי מקור שעבד עמו, אבו הוא האיש שיודע בשקט־בשקט לסגור את הקצוות עבור הבוס הגדול. "הוא כוח עולה בקבוצה ויש לו השפעה רבה על מה שנעשה. לתשובה יש חיבה מיוחדת אליו", אומר אותו מקור. "אבו אחראי להרבה מההישגים של תשובה. למשל, כל מערך היחסים שתשובה בנה עם רגולטורים ומקבלי החלטות במידה רבה זה יוזמות שלו. הוא יודע גם לטפח קשרים עם עיתונאים. יש לו שפה רכה, הוא איש שיודע לדבר".

אבו, 37, הגיע לעבוד אצל תשובה לאחר שבין 2007 ל–2009 הוא היה יועץ של השר רוני בר־און, תחילה במשרד הפנים ולאחר מכן במשרד האוצר. גם כיום הוא שומר על קשר טוב עם הבוס לשעבר. אבו צד את עיניו של גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה והאיש החשוב ביותר בצוות של תשובה בכל הנוגע לסוגיות הגז, כשעבד באוצר, וזה הציע לו תפקיד כסמנכ"ל סחר ורגולציה בדלק אנרגיה. כעבור שנתיים, ב–2011, מונה אבו לתפקיד מנכ"ל דלק קידוחים, אחת משתי החברות שבאמצעותן מחזיק תשובה במאגר תמר. "למעשה, הוא התחיל אצל תשובה בתפקיד שפרי יקבל עכשיו - מנהל רגולציה", אומר מקורב לחברה, "אבל משם הוא זינק מהר מאוד קדימה".

אבו מקורב גם לקובי מימון מישראמקו, שותף של תשובה במאגר הגז תמר וחברו של שר האוצר כחלון. בשלב מסוים אבו קיבל ממימון הצעת עבודה, אך הוא דחה אותה. לפי הדו"ח השנתי של חברת דלק אנרגיה ל–2011, קיבל אבו בשנה זו אופציות "פאנטום" (כלומר, למימוש במזומן ולא במניות), בשווי של 15 מיליון שקל. שכרו החודשי הוא 80 אלף שקל, והוא מתעדכן מדי שלושה חודשים, בהתאם למדד. בכל שנה הוא זכאי לבונוס. כך למשל, ב–2014 קיבל אבו בונוס של 800 אלף שקל. בשנים האחרונות קיבל אבו מתשובה כ–32 מיליון שקל בשכר, בונוסים ואופציות.

אבו הוא חלק משורה של מנהלים שמקיפים את תשובה בשנים האחרונות. חלקם בוגרי המגזר הציבורי - רגולטורים, בוגרי משרד האוצר, עוזרים לשעבר של פוליטיקאים ושוטרים בכירים. הערך המוסף בשביל תשובה ברור - בעלי ניסיון במגזר הציבורי או בתקשורת הם גם בעלי קשרים במקומות שבהם מתקבלות ההחלטות ומוצגות לציבור. אחת הדוגמאות המובהקות לכך היא הבאתו של ד"ר אודי ניסן, שהיה יו"ר אגף התקציבים באוצר וחבר בוועדת ששינסקי, שדנה בתמלוגי הגז. ניסן הצטרף לתשובה בשלהי 2012 - והחברה שבראשה הוא עומד לא עוסקת בקידוחי הגז, אלא בניהול האופרציה של תחנות הדלק. ניסן מועסק ב-80% משרה, ומקבל מיליון שקל בשנה, ללא אופציות ומענקים. בעת ההצטרפות לחברה קיבל 77 אלף אופציות פאנטום, במחיר המניה של החברה. אחרים הם כאלה שהולכים עם תשובה שנים ארוכות, והבינו שאין להם מה לחפש בקבוצה עסקית אחרת, בוודאי לא אחרי ינואר 2009, עת התגלה הגז במאגר תמר.

הטבות ללא מדיניות

נדב פריצילום: תומר אפלבאום

בדיקה שערכנו בדו"חות של החברות בדלק - דלק קבוצה, דלק אנרגיה ודלק קידוחים - מגלה שאנשי המטה של התשובה ואלה שעסקו באופן ישיר בנושא הגז, גרפו בשנים האחרונות לכיסם בין 400 ל-500 מיליון שקל. חלק גדול מהסכום, יש לציין, הוא באופציות שניתנו עוד לפני שהתגלה מאגר תמר - אך חלק ניכר הוא בשכר, בונוסים ואופציות שניתנו לאחר הגילוי. סכום זה, קרוב לוודאי, צפוי רק לגדול בשנים הקרובות.

השבוע, לאחר פרסום מתווה הגז, התברר שחברות שבאמצעותן שולט תשובה במאגר, אבנר ודלק קידוחים, ירוויחו 9.5 מיליארד דולר בין 2016 ל-2021, כך שסביר להניח שחגיגת השכר והבונוסים של המנהלים רק תימשך. תשובה עצמו, שמחזיק בשרשור 14% ממאגר תמר, צפוי לשלשל לכיסוי 1.34 מיליארד דולר בשנים אלה.

לא ברור אם יש מדיניות סדורה מאחורי ההטבות הרבות שתשובה מרעיף על מנהליו. מצד אחד, בכירים בקבוצה מספרים שזו "בסך הכל שיטת תמריצים". לטענתם, השכר עצמו של המנהלים לא גבוה כל כך. "אסי ברטפלד (מנכ"ל קבוצת דלק), למשל, משתכר 100 אלף שקל בחודש, שכר נמוך יחסית לקבוצה ששוויה 13 מיליארד שקל", אומר מקורב לקבוצת דלק - אך אם מסתכלים גם על האופציות והבונוסים, השכר מגיע למיליונים רבים.

מנגד, אנשים שעבדו בעבר בקבוצה מסתכלים על הדברים אחרת. "תשובה הוא האיש שמקבל את ההחלטות לגבי השכר של האנשים סביבו", אומר אדם שעבד בעבר עבור הקבוצה, "הוא גם מתמחר כמה הם שווים לו. אפשר לעשות מולו משא ומתן. הוא נחשב אדם שיודע לקנות את האנשים, את תמיכתם ושתיקתם, בכסף מאוד נדיב".

לדברי בכיר לשעבר בדלק, אין פרמטרים ברורים בנושא התגמול. "מה הפרמטר? אם תשובה מחר רוצה לקנות את הירח במיליון דולר, מי שיש לו אומץ להגיד שאי־אפשר לעשות את זה - יקבל יותר. אותו דבר הפוך - מי שיכול לסגור משהו ושתשובה יכבד את זה. עידן ולס, למשל, הוא אחד שסוגר דברים בשביל תשובה".

יוסי אבו מקבוצת דלקצילום: עופר וקנין

ולס, שנכח אף הוא בסיור של פרי וסגל על האסדה, נחשב לאיש המקורב ביותר לתשובה, בוודאי מקרב דור המנהלים הצעיר. ולס מוגדר באופן רשמי, בדו"חות של קבוצת דלק, כנציג הבעלים בחברות הציבוריות וכמנכ"ל הפעילות הפרטית, כלומר מנכ"ל קבוצת תשובה - שורה של חברות פרטיות של תשובה, הפועלות בעיקר בנדל"ן בארץ ובחו"ל (אלעד מגורים ואלעד גרופ, בהתאמה). ולס הוא דירקטור בכל החברות הציבוריות והפרטיות של תשובה, וגם בזכיינית ערוץ 2 קשת, שבה תשובה מחזיק 20% מהבעלות. מטעם קשת, ולס מכהן גם כדירקטור בחברת החדשות של ערוץ 2, בהסכמת בעל השליטה בזכיינית, מוזי ורטהיים.

ולס, 38, גדל ברעננה, בבית במעמד הבינוני־גבוה. אחרי שירות צבאי בפיקוד העורף ולימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, הוא הגיע להתמחות במשרד עורכי הדין גורניצקי ושות'. הוא נשוי לשירי קריספין, בעבר דוברת בטר פלייס וכיום דוברת HOT. השניים הכירו בעת שירותם הצבאי בפיקוד העורף. בעברו של ולס גם טעימה מהשואו-ביזנס - הוא השתתף בעונה הראשונה של "השגריר" בערוץ 2, שם הגיע כמעט עד לגמר, למקום הרביעי.

ההתמחות של ולס, בעסקות בינלאומיות ושוק ההון, נעשתה אצל שני השותפים המנהלים במשרד - פיני רובין ומוריאל מטלון. רובין הוא עורך הדין של תשובה בפרט ושל קבוצת דלק בכלל. מכאן הדרך להיכרות בין ולס לתשובה היתה קצרה. ההיכרות העמיקה כשאלעד תשובה, הבן של, הגיע למשרד כדי לעשות סטאז'. ב–2005, אחרי ארבע שנים בגורניצקי, מתוכן שנתיים כעורך דין, נדד ולס צפונה, למשרדיו של תשובה בנתניה - ובאותה שנה השתתף ב"השגריר". זמן קצר מאוד לאחר מכן הוא עבר לניו יורק, כדי להיות עם תשובה במיזם הגדול של אותו זמן - שיפוץ מלון פלאזה, שנקנה ב–2004 ונפתח מחדש ב–2007, לאחר שיפוצים.

בסוף 2008, כשפרויקט הפלאזה הסתיים, וניצני משבר כלכלי כבד כבר עמדו בפתח, החליט ולס לעזוב - אך כעבור חודשיים חזר לקבוצה. עד היום, האפיזודה הקצרה נותרה בערפל. גורמים לשעבר בקבוצה סבורים שוולס עזב בשל מתיחות עם תשובה הבן, דבר המוכחש על ידי בכירים בקבוצה. בחודשיים שבהם שהה מחוץ לקבוצה של תשובה הוא קיבל הצעה לעבוד עם יגאל אהובי, שהיה אז שותף של תשובה האב במיזמי נדל"ן באירופה, בפרויקט חדש בווייטנאם, אך החליט לדחות את ההצעה. הוא החליט לדחות גם הצעה אחרת, לעבוד עם חברת שיכון ובינוי שבבעלות שרי אריסון, אף היא לקוחה של פיני רובין. על חזרה לעבודה כעורך דין מהשורה הוא כלל לא חשב.

בשנים האחרונות מעמדו של ולס התחזק מאוד אצל תשובה. אחד הסימנים הראשונים לכך היה כשהוא מונה מטעמו לפקח על הליך הסדר החוב של חברת דלק נדל"ן, יחד עם מנכ"ל החברה, ערן מיטל. בסופו של דבר ביצעה החברה תספורת של 1.4 מיליארד שקל מכספי הציבור - אז התספורת הגדולה ביותר בתולדות שוק ההון הישראלי.

עידן ולס

בתוך קבוצת דלק לא כל המנהלים מפרגנים לו. חלקם מתארים אותו כאדם כוחני, אגרסיבי ושאפתן במיוחד. אחד ש"לא מהסס גם לדרוך על גוויות", כהגדרת בכיר לשעבר בקבוצה. מקורבים לקבוצת דלק רואים את הדברים אחרת. "הביקורת על ולס ידועה, ואולי יש משהו גם בטענה שהוא כוחני", הם אומרים, "אבל צריך לשים לב שהרבה מנהלים בדלק לא אוהבים את העובדה שוולס נהפך לחיץ בינו (תשובה; ש"ש) לבינם. יכול להיו גם שנוח יותר למנהלים להפנות ביקורת כלפי ולס מאשר כלפי תשובה".

בונוסים שמנים

מלבד ולס ואבו, בולטים בדור הצעיר שסביב תשובה שני מנהלים נוספים - ברק משרקי ואמיר לנג. הראשון נחשב בכיר יותר - הוא סמנכ"ל הכספים של הקבוצה, ובשנים הקודמות זינק כמטאור. בשנים האחרונות משרקי היה אחראי על סגירת כל הסוגיות הכספיות הקשורות בין היתר להשקעה במאגר הגז תמר, ולחישובים כספיים עתידיים הנוגעים לפיתוח תמר ולוויתן. משרקי, 42, הגיע מפירמת רואי החשבון גבאי, קוסט אנד פורר, שטיפלה בתיקים של תשובה. ב–2006 החליט תשובה לצרף אותו לקבוצת דלק, ומ–2008 הוא מכהן כסמנכ"ל בכיר ואחראי על ענייני הכספים בקבוצה. גם הוא, כמו אחרים, קיבל אופציות וערבות להלוואה לצורך רכישת מניות. בשנים האחרונות הוא גרף לכיסו 15 מיליון שקל בשכר, בונוסים ואופציות.

לנג, 36, המשמש סמנכ"ל פיתוח עסקי בקבוצת דלק, הוא כוח עולה בסביבת תשובה, אך נמצא במעגל מרוחק קצת יותר. לנג היה אחראי בשנים האחרונות על ניהול העסקה למכירת אחזקות דלק אירופה, ובשל כך קיבל מענק מיוחד של 1.1 מיליון שקל. בשנת 2000, במקביל ללימודי המשפטים שלו, הוא היה עוזר פרלמנטרי של חבר הכנסת דאז עוזי לנדאו (שהיה קרוב אז למשה כחלון, כיום שר האוצר). לאחר מכן ניהל כתקציבאי בחברת הפרסום פובליסיס את תיק הלקוחות של חברת פרטנר. כמו ולס, את ההתמחות שלו הוא עשה במשרד גורניצקי, שם פגש את אלעד תשובה, שמשך אותו לדלק. יחד עם ולס הוא התמודד בעונה הראשונה של "השגריר", והיה המודח השני. בניגוד לוולס, הוא לא המשיך לעבוד כעורך דין במשרד גורניצקי, אלא פנה הישר לקבוצת דלק.

בין 2005 ל–2008 שימש לנג עוזרו של מנכ"ל קבוצת דלק, ברטפלד. ב–2008 הוא מונה לתפקיד ראש תחום מיזוגים ורכישות בקבוצת דלק. כעבור שנתיים קיבל קידום לתפקיד הסמנכ"ל. אנשים שמכירים את עברו של לנג, תמהו השבוע על הזינוק המטאורי שלו. לנג, שהתחיל את שירותו הצבאי בקורס טיס, ביולי 1997, התלונן במהלך הטירונות על כך שהמכ"ית שלו, יפית אזרן, התעללה בו. בעקבות כך נפתחה חקירת מצ"ח והיא הועמדה לדין צבאי. לנג היה עד התביעה המרכזי במשפט נגדה. ואולם במשפט היא זוכתה, בין היתר משום שהרכב שופטים בראשות השופטת הצבאית רחל טבת־ויזל קבע שעדותו לא אמינה. השופטים קבעו כי לנג "מתקשה להבדיל בין מציאות לדמיון". זאת, בין היתר, בעקבות עדויות של חניכים אחרים בקורס, אחד מהם חברו של לנג, שהעיד שלנג התוודה בעיניו שבעיות הגב שלו לא היו ולא נבראו, אך ביקש פטורים מפעילות בטירונות בתואנה של בעיית גב. מקורבים של לנג דחו השבוע את הדברים. לטענתם, מאבקו של לנג נגד המכ"ית היה אמיץ וכשורה, ובעקבותיו שונו נהלים בקורס טיס.

אדם בולט הרבה יותר בסביבתו של תשובה הוא גדעון תדמור. תדמור, 52, הגיע ממשפחה אמידה והיה בעל מניות בחברת כהן פיתוח, שהיו לה זכויות מעטות בשדות הגז שלימים התגלגלו לשדה הגז תמר. תדמור חבר לתשובה בתחום חיפושי הגז עוד לפני גילוי מאגר תמר, והיה בין מקימי חברת דלק אנרגיה, שהתמקדה בחיפושים (החברה הבת שלה, דלק קידוחים, מבצעת את קידוח תמר בפועל) - ומשמש יו"ר החברה.

תדמור קיבל ב–2007 אופציות לכ–5.4% מהון המניות של דלק אנרגיה, שניתנו למימוש בשבע השנים שחלפו מאז. שכרו החודשי הוא כ–100 אלף שקל, והוא זכאי לבונוסים שמנים מהקבוצה. השכר והבונוסים שקיבל תדמור במהלך השנים מוערכים בסכום שבין 200 ל–250 מיליון שקל, סכום שחלקו נובע גם ממכירת המניות של החברה המשפחתית לקבוצת דלק. תדמור גם פיספס בונוס שמן - הוא היה אמור לשלשל לכיסו 20 מיליון שקל תמורת מכירה של רבע ממניות מאגר לווייתן לחברת וודסייד האוסטרלית, אך עסקה זו לא יצאה אל הפועל, בסופו של דבר. העושר הרב של תדמור מאפשר לו להשתעשע בתחומי עשייה חדשים. הוא הקים בניו יורק חברת הפקות על שמו, ובאחרונה היה שותף בהפקת הסרט "אופנהיימר", בבימויו של הבמאי הישראלי יוסף סידר ובכיכובו של שחקן הקולנוע ריצ'רד גיר.

מכל הכוורת שמקיפה את תשובה, תדמור הוא בעל מעמד משלו. זאת, לא רק בשל היותו בעל הון בזכות החברה המשפחתית. "תדמור הוא אדם עם רקורד עצמאי מוכח, בפני עצמו, ואיש עם חוט שדרה", טוען בכיר לשעבר בדלק, "הוא האוטוריטה המקצועית הבכירה של תשובה בכל הקשור לסיפור של הגז. תשובה חייב לו המון בכל הנוגע לגילוי מאגר תמר - גילוי שמבחינת תשובה היה גלגל הצלה של ממש". לדברי בכיר לשעבר בקבוצה, לא תמיד היחסים בין תדמור לתשובה היו על מי מנוחות. "היחסים ביניהם ידעו עליות ומורדות", אומר אותו בכיר, "יש ביניהם איזה מתח. אי־אפשר להגדיר אותם ממש כחברים, יש ביניהם יחסים מקצועיים".

עד לפני כמה שנים נהג תדמור להתראיין בכלי התקשורת, למשל בדיונים בנוגע לדו"ח ועדת ששינסקי ומסקנות ועדת צמח. ואולם במאבק של השבועות האחרונים קולו נדם. לדברי מקור המכיר אותו, זה לא במקרה. "הוא לא אוהב את זה", אומר אותו מקור. "בעבר, כשהוא היה מתראיין, מיד אחרי זה היו צצים כל מיני דיווחים על חבילת המניות שלו, כמה הוא נזיל וכמה אופציות יש לו. באיזשהו שלב הוא החליט להוריד את השאלטר על הראיונות".

מנהלים אפורים ומתוגמלים

גדעון תדמור

בניגוד לתדמור, שכאמור חשוף מאוד בתקשורת, שני מנהלים קרובים לתשובה מעדיפים להישאר מאחורי הקלעים - ליאורה פרט־לוין ואסי ברטפלד. שניהם נחשבים מנהלים "אפורים". כל זה לא מפריע להם לקבל חבילות נאות של אופציות ומניות.

פרט־לוין, 52, היא אולי הדמות המקורבת ביותר לתשובה שאינה חשופה לאור הזרוקים. היא משמשת סמנכ"לית קבוצת דלק, היועצת המשפטית ומזכירת החברה. לדלק היא הגיעה יחד עם תשובה, לאחר ההשתלטות העוינת שלו על החברה ב–1998. קודם לכן עבדה אצלו כעורכת דין, בחברות הפרטיות שלו. כמו אחרים, גם היא קיבלה בנובמבר 2012 אופציות פאנטום וערבות להלוואה כדי לרכוש מניות של החברה. ב–2013 היא מימשה חלק מהאופציות ורשמה רווח של 800 אלף שקל. בסך הכל היא קיבלה באותה שנה 1.2 מיליון שקל, כתשלום המבוסס על מניות. לפי הדו"ח של 2013, עדיין נותרו לה אופציות בערך כלכלי של חצי מיליון שקל.

ברטפלד נמצא עם תשובה מאז 1998, עת השתלט על חברת דלק. הוא הגיע לתשובה כ"ירושה", מימי השליטה של משפחת רקנאטי - הוא התחיל לעבוד בקבוצה ב–1983, ככלכלן. בניגוד למנהלים בכירים אחרים בשוק ההון, ברטפלד העדיף להישאר כל הקריירה שלו אצל תשובה. "הוא התקדם לאט־לאט", אומר גורם שעבד בעבר עם הקבוצה. "אחרי 2009 ברור שהוא לא ילך לשום מקום. אם יש לך מכרה זהב, לאן יש לך ללכת?" כאמור, שכרו נחשב נמוך יחסית, אבל בחישוב של אופציות, שכר ובונוסים, מתקבלת תמונה של 50 מיליון שקל שגרף בשנים מאז גילוי תמר.

באופן פורמלי, הבוס של ברטפלד הוא יו"ר קבוצת דלק, ניצב (בדימוס) גבי לסט. לסט השתחרר משירות במשטרה ב–1998, ומיד מונה כדירקטור בחברת דלק. בינו לבין תשובה יש היכרות מוקדמת - רעייתו של לסט, רותי, מכירה את תשובה מנעוריה בנתניה, והשניים שמרו על קשר במהלך השנים. ב–1998 מונה לסט לתפקיד מנכ"ל איגוד חברות הביטוח. ב–2000 הוא מונה לתפקיד מנכ"ל דלק, וב–2003 לתפקיד היו"ר, תפקיד שבו הוא נושא מאז. לסט הוא גם זה שהמליץ על הבאת שני בכירים לשעבר נוספים לדלק - משה קראדי, המכהן כמנהל של חברה קטנה יחסית בפרוטפוליו של קבוצת דלק – פי גלילות; ודודי כהן, שמונה ליו"ר חברת כהן פיתוח, אותה חברה שנקנתה ממשפחתו של תדמור. כהן, ששירת בעבר תחת פיקודו הישיר של לסט, צפוי לסיים בקרוב את תפקידו.

לסט נחשב חידה בעיני רבים שמכירים את תשובה - שלא מבינים מה הוא והשוטרים הבכירים האחרים עושים אצלו. הוא גרף בין 2009 ל–2014 כ–50 מיליון שקל בשכר, אופציות ובונוסים. חלק גדול מהסכום שלסט קיבל היה בזכות אופציות בחברת דלק אנרגיה, שניתנו לו עוד ב–2007, ואותן מימש ב–2012 וגרף רווח של 35 מיליון שקל.

מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ויצחק תשובה

אחת הדוגמאות המעניינות ביותר למעמדו של לסט היא ההצנחה של ד"ר יורם טורבוביץ', לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים וראש הסגל של אהוד אולמרט, לתפקיד יו"ר דלק אנרגיה. באותה תקופה, 2010, לסט היה יו"ר החברה, ושונמך לתפקיד סגן היו"ר. טורבוביץ' כיהן בתפקיד שנה אחת בלבד, ותפקידו היה לנסות למתן את החלטות ועדת ששינסקי, ואולם אחרי שנה החליט לעזוב ופינה את הכיסא בחזרה ללסט. השנה שבה נעדר לסט מהתפקיד, גרמה להפחתה במימוש האופציות, משום שנקבע שהן בתוקף כל עוד הוא בתפקיד היו"ר.

"הסיפור של טורבוביץ' היה ממש הנחתה", אומר בכיר לשעבר בקבוצה. "המנכ"לים של החברות בקבוצה היו פשוט בהלם. לא הבינו איך לסט מסכים למהלך הזה, שיש בו גם פגיעה באגו וגם פגיעה בהטבות שלו", הוא אומר. "אצל תשובה אין סנטימנטים", מוסיף גורם בשוק ההון המכיר את הקבוצה היטב. "גם כשהוא מביא אנשים מהמגזר הציבורי, הוא מביא את הטובים ביותר. עובדים אצלו אנשים שמביאים ערך. כל זה נכון, חוץ מהעניין של השוטרים, שם אני באמת לא מבין מה הם עושים אצלו". על כך משיב בכיר בקבוצת דלק: "גם אם גבי בשנים האחרונות לא ממלא כזה תפקיד בכיר, תשובה לא יזרוק אותו לרחוב. היעדר הסנטימנטים שלו הם בעיקר ביחס לדור החדש. שם, מי שלא מביא את הסחורה ומראה שורה תחתונה, יילך הביתה. ובאמת בשנים האחרונות עזבו שורה של מנהלים. אבל גבי נמצא אצלו כבר שנים, כלפיו יש סנטימנטים".

לסט, יש לציין, רחוק מלהיזרק לרחוב. במשך שנים הוא התגורר בווילה במושב חופית שבשרון, שמכר לטובת דירת פאר במגדל ברחוב רמז בתל אביב. "כל הסיפור שלו ושל תשובה מאוד מוזר. אני לא יודע להסביר את זה, אני רק יודע שאצל תשובה אין דברים סתם", אומר בכיר לשעבר בקבוצה. לסט דוחה את הטענות. לדבריו, בכירי המשטרה לשעבר הם בעלי ניסיון בניהול גוף ציבורי גדול, וזו הסיבה שמצא לנכון להמליץ עליהם לקבלה לקבוצה. כשנשאל מה היו הישגיו בשנים האחרונות, הוא אמר כי "את מידת ההשפעה שלי על דלק אפשר לראות בדו"חות הדירקטוריון. אני לא רוצה ולא צריך להצביע על הישגים. הייתי יו"ר דלק אנרגיה בכל הצמתים החשובים של קבלת ההחלטות. זאת עבודת צוות סיזיפית". לטענתו, "הביאו את טורבוביץ' כדי שיטפל רק בתחום האנרגיה. אני לא טיפלתי רק בזה, אלא בחברות נוספות. לכן לא ראיתי בכך בעיה. לא הכסף עמד לפני, אלא העניין".

לסט גם דוחה את הטענות לגבי גיוס בכירים מהמגזר הציבורי: "מה גיא רוטקופף (מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר) עושה פה? ולמה העיתונאי נדב פרי? כל אחד, בתחום המקצועי שלו, לקחו אותו, בשביל שיעשה עבודה טובה לטובת הקבוצה. אני תמיד הפרדתי בין העבודה שלי במשטרה לבין קבוצת דלק. כשעצרו את גיל אגמון, למשל (בפרשה שבה הוא נוקה מחדש בסופו של דבר; ש"ש), הקפדתי לא לבוא לבקר אותו במעצר, כדי שלא תהיה אפילו מראית עין של השפעה כתוצאה מהעבר שלי במשטרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה