חשיפה |

"תיק של ראש עיר נגנז באורח פלא, רונאל אמר לי שהוא ורותי קיבלו שם מיליון והתחלקו חצי חצי"

הבילויים המשותפים עם ברונו שטיין והמתנות שנרכשו על ידי הקבלן יאיר ביטון: תמלילים נוספים מחקירתו של עד המדינה, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה - נחשפים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כתב האישום שהגישה המחלקה לחקירת שוטרים נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד מייחס לה רק עבירות שביצעה כסנגורית פרטית לאחר פרישתה מהפרקליטות. ואולם דוד היתה חברה קרובה מאוד של עו"ד רונאל פישר גם בעת כהונתה בפרקליטות, ואם יתברר כי השניים פעלו יחד כדי לסגור תיקים או להטות אותם, יהיה מדובר ברעידת אדמה של ממש. פרקליט המדינה שי ניצן מבין זאת היטב, ולכן בכל הזדמנות הוא מזהיר ממסקנות סוחפות ומדגיש כי בכתב האישום אין מלה על כשל של פרקליט במילוי תפקידו בפרקליטות.

מאז שהתפוצצה הפרשה נפוצו שמועות וטענות על תפקודה של דוד כפרקליטת מחוז. אלה הובילו להקמת צוות בדיקה מיוחד ביחידת להב 433 של המשטרה. הצוות הזה הציג את ממצאי הבדיקה הראשונית שערך לפני היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והדגיש כי בשלב זה לא עלו ממצאים המבססים חשד שדוד הטתה טיפול בתיקים בעת מילוי תפקידה כפרקליטת מחוז. מה שכן מצא הצוות המיוחד היו עבירות על טוהר המידות בלבד. בתום הדיון החליט וינשטיין לפתוח בחקירת משטרה לבירור החשדות.

ואולם לדברי קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, כפי שעולים מפרוטוקולים שהגיעו לידי Markerweek, הדברים נראים חמורים יותר. במהלך המשא ומתן שניהל מלכה עם המחלקה לחקירות שוטרים הוא סיפק לחוקרים מידע אודות הקשר בין דוד לפישר כבר בתקופה בה דוד כיהנה כפרקליטת מחוז תל אביב. חשוב להדגיש כי מלכה מספר על דברים ששמע לטענתו מפישר, ואין לו ראיות או הוכחות לכך.

רונאל פישר. "הוא סיפר לי שהוא עשה הרבה דברים עם רותי"צילום: מוטי קמחי

"רונאל סיפר לי שהוא ורותי חברים מאוד טובים ומתכוונים גם להיות שותפים. תוך כדי התקדמות היחסים ביני לבין רונאל, הוא סיפר לי שהוא עשה הרבה דברים עם רותי - הוא כינה את זה 'גנבנו סוסים יחד' - וככל שהעמיק הקשר ביני לבינו הוא סיפר לי יותר ויותר פרטים. רונאל סיפר לי שאת הבית שלו בצהלה הוא קנה בזכות הקשרים שלו עם רותי. כששאלתי מה הכוונה, הוא סיפר לי על הרבה תיקים שהוא קיבל בהם הקלות בדמות ענישה מקלה, הסדרים מקלים, גניזות ללא ראיות והתערבויות כאלה ואחרות של רותי בחקירות המלוות תחת הפרקליטות שלה.

"מדובר ברמה של אמירות בלי לרדת לפרטי תיקים, למעט שני תיקים: האחד של ראש עיריית פתח תקווה או ראש עיריית רחובות נכון ל-2009–2010 לדעתי, שרונאל אמר לי שהוא ורותי קיבלו שם מיליון שקל ורותי גנזה את התיק מחוסר ראיות. רונאל סיפר לי שהיא עשתה את זה בצורה מאוד חכמה אחרי שהיא מינתה פרקליט והנחתה אותו לתת חוות דעות שאין ראיות, והיא למעשה אימצה את ההמלצה.

"תיק נוסף של ראש עירייה או סגן ראש עירייה, אני לא יודע איזה כי רונאל לא אמר לי שם, נגנז באורח פלא מחוסר ראיות. גם שם אותו סיפור: עזרה של רותי שהיתה פרקליטת מחוז. לדבריו של רונאל, רק בתיק ההוא של המיליון שקל רותי לקחה כסף, חצי־חצי. בשאר הדברים רותי לא רצתה כסף אלא עזרה לו במה שנקרא 'בשם החברות', אבל מעת לעת הוא היה קונה לה מתנות יקרות ערך שרובן נרכשו על ידי יאיר ביטון בחו"ל. יאיר ידע כמובן שזה בשביל רותי - למשל תיק של לואי ויטון, שעון יקר, משקפי שמש יקרים. זה הסגנון פחות או יותר. מדובר על פריטים שכל אחד מהם עולה אלפי דולרים".

חוקר: "יאיר ביטון ידע על הקומבינה של סגירת התיקים בין רונאל לרותי?"

מלכה: "אני לא יודע אם יאיר ידע על סגירת התיקים, אך בהחלט ידע שרונאל מבקש ממנו לקנות דברים עבור רותי".

חוקר: "הפריטים שולמו על ידי יאיר או על ידי רונאל?"

מלכה: "יאיר. קח בחשבון שבאותה תקופה רונאל ויאיר שותפים באיזה מיזם בחו"ל, חברת פייפון ששכרה שטח לבניית קניון ומגורים בהונגריה או בצ'כיה. זה מה שידוע לי מפיו של רונאל".

עו"ד רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביבצילום: מוטי קמחי

"רונאל שומר עליך, עלי ועל ברונו - הוא שומר על כולנו"

לפני שבועיים חתם מלכה על הסכם עד מדינה, שבו הובטח לו כי יקבל את הכספים המגיעים לו במסגרת הפרישה והפיצויים כאילו עזב את המשטרה בנסיבות שגרתיות. עם זאת, עונשו לא יוקל. בתמורה מסר מלכה מידע מפליל על הניצב הפורש ברונו שטיין, שהביא לחקירתו של שטיין במשרדי מח"ש.

על פי החשד, פישר הציג את שטיין בפני לקוחותיו כאיש קשר שלו למשטרה וכמי כשיכול לסייע להם, ובתמורה מימן לשטיין נסיעות לחו"ל - שם נערכו חלק מהפגישות. הנסיעות לחו"ל והבילויים המשותפים לכאורה נועדו להוכיח ללקוחות הפוטנציאלים את הקשר הקרוב בין השניים. שטיין, שכיהן כמפקד מחוז מרכז במשטרה, פרש בספטמבר לאחר שפורסם ב"הארץ" כי בילה אצל פישר במסיבה פרטית לרגל גיוס בתו.

לדברי מלכה, שטיין היה זה שהתקשר להודיע לו על מעצרו הראשון של פישר ב-3 ביולי, מיד אחרי שאסף מזוודת מזומנים מאלון חסן. רק בערב הוא דיבר עם דוד, שעידכנה אותו בהתרחשויות: "דיברתי עם רותי בערב באמצעות הנייד של ברונו - זאת אומרת ברונו נסע אליה, אני התקשרתי לברונו בוונאג', בכתום (אפליקציה, י"ג), והוא נתן לי את רותי. דבר ראשון אמרתי לה: 'את רואה? אמרתי לך', כשהכוונה היא לחסן. רותי עידכנה אותי זריז מה הסיפור - אמרה לי שמח"ש עושים פישינג, שהשם שלי עדיין לא עלה ושלא שואלים אף שאלה. ששואלים על ברונו ולגבי הפלאפונים שהם לא נותנים את הקודים. אני אמרתי לה שאם פותחים את הטלפונים זה סוף העולם. רותי אמרה 'כן, אני יודעת', ואמרה שאין סיכוי שהם נותנים את הקודים של הטלפונים. ואז היא אמרה לי: 'אל תדאג, רונאל שומר עליך, שומר עלי, שומר על ברונו - הוא שומר על כולנו'".

במשך החודשים עד למעצרו באפריל, ניהל מלכה לדבריו שיחות נוספות עם דוד: "אלה היו שיחות הרגעה שהשם שלי עדיין לא עלה, שאני אהיה רגוע, שרונאל שומר עלינו - דברים כאלה". לטענתו, באחת הפגישות עם דוד "עלו הסיפורים של המתנות שרותי קיבלה, ורותי אמרה: 'אם אני איחקר אני אגיד שאת כל המתנות קיבלתי במסיבת הפרידה שלי מהפרקליטות ולא כשהייתי בתפקיד עצמו'. זאת אומרת שאם נחקור אותה על זה היא תגיד - נכון, יאיר ביטון הביא לי את המתנות, אבל לא הייתי כבר פרקליטת מחוז. אני שמעתי את הדברים באוזני".

רב פקד לשעבר, ערן מלכהצילום: אמיל סלמן

לפי עדותו של מלכה, פישר דאג להעביר לשטיין מסרים באמצעות דוד בכל הנוגע לגרסאות שלהם לאירועים: "רונאל העביר לברונו באמצעות רותי, ואמר שיסדר את הגרסה לעניין התשלום להונגריה כי זה היה על חשבון יאיר ביטון, ושיברר כמה זה עלה וייזכר במרכאות שהוא הביא לרונאל את הכסף במזומן. רק כדי להסביר: מדובר על נסיעה משותפת של רונאל, ברונו ויאיר להונגריה, נסיעה שמומנה על ידי יאיר ביטון על כל תכניה. הם נסעו באמצע או סוף 2013 לדעתי. אפשר לבדוק את היוצאים של שלושתם יחד - בחזור יאיר נשאר שם ורונאל חזר עם ברונו".

לדברי מלכה, פישר גם הבהיר לשטיין באמצעות דוד, כי "אם יישאל יגיד שמי שמייצג אותו בנושא ההטרדה המינית זאת היתה רותי ולא רונאל. רונאל נחקר במח"ש שייצג את ברונו חינם ושזה טובות הנאה וכן - רונאל ורותי ייצגו את ברונו בחינם. הם חברים".

מלכה מתאר פגישות שהתקיימו אחרי שחרורו של פישר ממעצרו הראשון ביולי 2014. באחת הפגישות בביתה של עדת המדינה, שהתקיימה אחרי חקירת מח"ש ואחרי שידור תחקיר "עובדה" על פישר, הם דיברו על שוקי פורר, לשעבר ראש עיריית רחובות, שהורשע בעבירה של הפרת אמונים. "רונאל אמר: 'ראית את שוקי איך הוא פתח עלי? עזרנו לו חבל על הזמן'. הוא התכוון שהוא ורותי עזרו, רותי הינהנה ולא אמרה דבר. היית מצפה שאם זה לא היה נכון היא תקום ותגיד 'שטויות זה לא נכון', אבל היא לא אמרה דבר".

בפגישות האלה הם גם תיאמו את הגרסאות שלהם בנוגע לטיסה של דוד ופישר להונגריה. על פי החשד, השניים נסעו לבודפשט כדי להיפגש עם ביטון, כשבאמתחתה של דוד מעטפה שהכילה חומרים מסווגים מתוך החקירה של ביטון, שהדליף מלכה. "ישבנו רותי, רונאל ואני. גם אני וגם רונאל סיפרנו כל אחד בתורו על מה נחקרנו במח"ש וניתחנו דבר-דבר. בפגישה הזאת עלה העניין של העדות של יאיר ביטון שהעברתי לעדת המדינה לפני חקירתו. שאלתי את רותי איפה העדות הזאת. שלא ימצאו אותה. היא אמרה לי 'אל תדאג - טופל'... אני חששתי שהעדות הזאת נמצאת באיזה משרד או משהו ושאתם תמצאו את ה-hard copy... אמרו לי שאין לי מה לדאוג. סיפרתי לך שרונאל נסע להונגריה, אז זה רונאל ורותי שנסעו פעמיים וכשרונאל התקשר אלי משם לצורך שאלות והבהרות גם רותי היתה ברקע ושאלה שאלות באמצעותו תוך שאני שומע אותה".

חשד נוסף שבדקו במח"ש נגע לנסים מירום, הפרקליט שמלווה את התיק הפלילי של ביטון מטעם הפרקליטות. על פי החשד, דוד ניסתה להציע לו עבודה במעצ כדי שלא יטפל בתיק. מלכה סיפק לחוקרים את הגרסה שלו לאירועים: "דיברנו על זה שמירום הפרקליט לקח את יאיר אישית ונכנס בו בכל הכוח. רונאל אמר משהו כמו 'הוא לא רוצה כסף, רותי דיברה אתו אבל עובדים על משהו'. שאלתי על מה מדובר ורונאל אמר שהוא סגר עם שי ברס, מנכ"ל מעצ שמחפש יועץ משפטי, שמירום יהיה היועץ המשפטי של מעצ. פניתי לרותי ואמרתי לה 'מה?', ורותי אמרה שהכל סגור, שהיא גם דיברה עם נסים ושהוא הסכים - המטרה היתה כמובן להזיז את מירום מהתיק ובכך בעצם להוריד את המוטיווציה נגד ביטון בתיק הזה. רותי אמרה שדיברה עם נסים, סגרו הכל וקבעו לו ראיון אצל שי ברס. בקיצור, רונאל סגר את הסיפור מול מעצ ורותי מול נסים, אבל לפי רותי, נסים הסכים ואמר שהוא ידווח לממונים שלו בשביל הכסת"ח".

חוקר: "מירום מודע לכל הסיפור? להצעה שפתאום הגיעה אליו?"

מלכה: "כן, הבנתי מרותי ולא משהו שאני יכול להגיד על נסים בוודאות. מרותי הבנתי שהבטיחו לנסים שכר מאוד גבוה ולדברי רונאל או רותי, לדעתי רונאל, שהוסיף שחוץ ממשרה וכסף הוא יצטרך לאשר חוות דעת של תביעות של המשרד של רונאל ושהם יעשו מיליונים ושזה התאים לנסים, שהם דיברו על זה - אבל אני יודע על זה רק מרונאל".

חוקר: "אז למה זה לא יצא אל הפועל בסוף?"

מלכה: "שבוע אחרי בערך, אני לא יודע אם נסים היה בראיון אצל שי ברס, אפשר לבדוק, אני יודע שהראיון היה סגור וגם המשרה. שבוע־שבועיים אחרי זה נפתחה החקירה הגלויה של ב. יאיר, וכולם התעסקו בזה וכל המוטיווציה של רונאל ורותי להזיז את נסים ירדה. רונאל התבטא במלה שוחד ואמר שזה השוחד של נסים מירום, כי הוא לא רוצה כסף. אני חושב שזה נאמר בנוכחות רותי, ונראה לי שגם בנוכחות ברונו".

הניצב לשעבר, ברונו שטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

"רונאל אמר לי 'זרום'"

דוד לא מופיעה באישום שמתייחס לפרשת חסן, אך לפי מלכה היא היתה מעורבת בה: "רותי ידעה מכל הסיפורים עם רונאל והסיפור עם חסן והבקשות השונות — לראות איך עוזרים לו ואיך מחלצים אותו". לדבריו, פישר הזמין אותו לביתו ערב אחד בשלהי אפריל 2014. "הוא אמר לי 'תבוא, באים חברים', ובאתי", שיחזר בפני החוקרים. כשנכנס לבית פגש להפתעתו את יאיר ביטון. "הוא היה שם בשולחן, ברונו שטיין היה, רות דוד... אני הייתי בהלם מהסיטואציה כי בחיים לא פגשתי את ביטון ברמה של לשבת אתו. ידעתי עליו אבל לא נפגשתי אתו".

הפגישה הזאת התרחשה אמנם לפני שהמשטרה פתחה בחקירה גלויה, אבל מלכה היה מודע לחקירה הסמויה שמתנהלת נגד ביטון. "זה היה אחרי שיאיר חזר לארץ ואחרי שרונאל ורותי היו אצלו עם החומרים שהעברתי להם והכינו אותו. בקיצור, נבהלתי מהסיטואציה. רונאל לקח אותי הצדה, אמר לי שביטון לא יודע מי אני, ואמר לי 'זרום'. ישבנו, אכלנו, שתינו. יאיר וברונו חברים טובים, נהיו בעקבות החברות עם רונאל. זה היה ערב, משעה 21:00 עד 1:00 בלילה".

לדברי מלכה, ביטון הציע להם לרכוש דירות בהונגריה בפרויקט שהוא סיים לבנות. "בקטע חברי, לא שוחד או משהו כזה. אמר שיש תשואה יפה ושכדאי. ברונו נורא התלהב ואני אמרתי לברונו: אתה לא יכול לקנות דירה מב. יאיר כששנינו יודעים על מה מדובר, ואז יאיר פנה לרותי ואמר לה: 'מה זאת אומרת, למה הם לא יכולים?'. רותי אמרה לו: 'אני אסביר לך אחר כך. תניח לזה'".

בשלב מסוים עזב שטיין את הבית ואז עלה לדברי מלכה הסיפור של חסן בנוכחות ביטון. "רונאל אמר לי 'מה אנחנו עושים עם חסן, חבל לבזבז, מלא כסף'. אני התחננתי אליו שיעזוב את זה ויניח לזה ולא יתעסק עם זה. השתמשתי במונח 'זה מדיר שינה מעיני', אני זוכר את זה. הייתי בטוח שרותי תהיה הקול השפוי בסיפור, וקרה בדיוק ההפך. רותי פנתה אלי בנוכחות כולם ואמרה לי 'מה פתאום? אנחנו לא מוותרים, מדובר פה בהרבה מאוד כסף'. אמרתי לה: 'רותי, תניחו לזה בבקשה'".

אז, לדבריו, התערב ביטון: "יאיר קם מבלי להבין את הסיפור יותר מדי ושאל את רונאל: 'מה זה הרבה כסף? על כמה כסף מדובר?'. רונאל ענה '100 אלף דולר'. יאיר אמר לו ולרותי 'אני אתן לכם 100 אלף דולר ותעזבו אותו - אם לא מתאים אז לא מתאים'. ביטון כאילו הגן עלי, וזאת היתה סיטואציה מאוד מוזרה. ואז רותי אמרה משהו כמו 'בשום פנים ואופן. חבל, זה תיק גדול שגם חשוב למשרד וגם יש פה הרבה כסף'".

חוקר: "אמרת שהסיטואציה עם יאיר הפתיעה אותך כי לא ראית אותו קודם לכן. יאיר לא התעניין מי אתה?"

מלכה: "הוא התעניין. רונאל אמר לו עם היד שלא ישאל שאלות".

חוקר: "ויאיר הבין מי אתה?"

מלכה: "בסוף הערב הוא הבין שאני עובד במשטרה, אבל לא ידע איפה ומה".

חוקר: "ואתה לא היית בלחץ מזה שמדברים בכזאת חופשיות אצל רונאל בבית, ליד יאיר ביטון שיש לו עכשיו חקירה סמויה על עבירות שמנסים לעשות נגד חסן?"

מלכה: "יאיר הלך לשירותים או משהו וחזר לסוף השיחה. הוא לא כל כך הבין".

חוקר: "רותי ידעה שרונאל עומד לעקוץ את חסן? כלומר למכור לו סיפור שהוא יכול לסגור לו פרשיות תמורת כסף?"

מלכה: "לא, זה עוד לא היה בשלב הזה. זה היה בשלב שרונאל ניסה למכור לחסן סיפור שיש חומר, שכאילו הוא ידע דברים לפני. המגעים של רונאל עם חסן היו חצי שנה לפני החקירה הגלויה. זה היה בשלב שרונאל ורותי ציפו שאני אציל את חסן וזה מה שהם רצו למכור לו. דרך אגב, אלה דברים שלא יכולתי לעשות גם אם מאוד רציתי. אחר כך הם הסתפקו בלדעת את מועד החקירה הגלויה שאותה אכן אמרתי לרותי באותה פגישה אצל רונאל, ואני נזכר עכשיו שהיא אמרה שבאותם תאריכים היא ברומניה, ורונאל אמר לי שמקסימום נטיס את חסן לחו"ל לאיזה שבוע־שבועיים ונדחה להם את החקירה ליוני".

"שקרים, דברי רכילות ובדיה"

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "באשר לעדותו של מלכה בעניין רות דוד: המשטרה הציגה בפני היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה את ממצאי הבדיקה הראשוניים שהתקבלו בשבועות האחרונים, המניחים תשתית לחשד לביצוע עבירות פליליות על ידי דוד. בשלב זה לא עלו ממצאים המבססים חשד להטיות בטיפול בתיקים על ידי עו"ד דוד בעת מילוי תפקידה כפרקליטת מחוז.

"באשר לעדותו של מלכה ביחס לנסים מירום: "הניסיון לייחס למירום קבלת שוחד הוא מופרך. מירום דחה ביוזמתו את ההצעה שהוצעה לו. יתירה מכך: מירום אף דיווח מיידית על ההצעה לעו"ד נאוה שילר, ששימשה באותה עת פרקליטת מחוז תל אביב בפועל, וזו דיווחה עליה מיידית לפרקליט המדינה. באחרונה, כשחקירת מח"ש גילתה את הקשרים הפסולים לכאורה בין פישר, דוד ומלכה, הורה פרקליט המדינה למח"ש לחקור במישור הפלילי את הצעתה של דוד".

ד"ר קרן שפירא-אטינגר, באת כוחו של רונאל פישר, מסרה: "הרוב המכריע של הדברים הנאמרים בעדות זאת הם שקרים, דברי רכילות ובדיה, מהרהורי לבו של העד. כפי שניתן לראות מן הפתיחה לעדות, היא ניתנה כחלק מהסדר שערורייתי שנעשה עם מלכה, שאין לו תקדים בהיסטוריה של המשפט הפלילי בישראל. ההסכם מעודד למעשה את העד להמציא גרסאות שקריות נגד אחרים. לפי ההסדר, הנאשם העיקרי בתיק (שהתביעה עצמה מסמנת אותו כ'נאשם מס' 1'), ימסור עדות, אך המדינה לא תוכל להשתמש בעדות אלא אם כן תגיע עמו לסיכום, לשביעות רצונו, בהתאם לתמורה שתינתן לו. במלים אחרות: תחילה הנאשם יראה לתביעה שהוא יכול להפליל מי שהתביעה מבקשת להפליל אותו, לאחר מכן ינוהל מו"מ על התמורה, ואם המו"מ לא יסתיים בהצלחה - לא ייעשה שימוש בעדות (וממילא הנאשם גם לא יהיה חשוף לסיכון בעבירה של עדות שקר). הסכם כזה הוא מתכונת בדוקה להשגת עדויות שקר. התמריץ למסירת עדות שקר במקרה כזה הוא ברור והסנקציה לא קיימת".

סנגוריה של דוד, עוה"ד יאיר גולן ונחשון שוחט, סירבו להגיב. ברונו שטיין סירב להגיב. סנגוריו של ערן מלכה, עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן, סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי