השליטה, ההדחה והחשד למעילה: הפרשה שמסעירה את ענף הנדל"ן

אבי מוטולה היה המנכ"ל הכל יכול של אפריקה תעשיות ונגב קרמיקה ■ אבל על רקע הפסדים שצברה, חקירה שנערכה העלתה שאיש לא יכול להסביר 73 מיליון שקל שנעלמו מההון של החברה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

יש מגוון פרמטרים שבאמצעותם אפשר לבחון את מצבן של חברות בעולם העסקים הישראלי. אחד המשעשעים שבהם הוא מדד תאי הצפייה בהיכל הספורט יד אליהו. בין החברות ששוכרות תאי צפייה המאפשרים לצפות במשחקי כדורסל בפרטיות, תוך הנאה ממטעמי הקייטרינג המוגשים בהם, ניתן למצוא ענקיות טכנולוגיה בינלאומיות כמו אורקל, מיקרוסופט, HP וסמסונג, את ענקית האנרגיה נובל אנרג'י, את בנק הפועלים, את חברת התקשורת אורנג' - ושורה של חברות קטנות יותר. האחזקה של תא צפייה - "בוּת", בלשון העם - היא הצהרת כוונות. תא צפייה כזה, בעלות של 80–120 אלף דולר בעונה, הוא בעיקרו אמצעי של פינוק למקבלי החלטות, לשותפים וללקוחות פוטנציאלים שלחברה יש רצון ביקרם.

חברת נגב קרמיקה מחזיקה בתא צפייה בהיכל שנים ארוכות. אבי מוטולה, מנכ"ל החברה שהודח מתפקידו באפריל, הוא אוהד מושבע של מכבי תל אביב. אבל מעבר לכך - מדובר באסטרטגיה עסקית, המאפשרת לנגב לפנק אדריכלים, מנהלי פרויקטים, קבלנים ויזמים בעלי השפעה, ולשפר כך את הערכתם לאביזרי העיצוב שמשווקת נגב. דרך אחרת לפנק את מקבלי ההחלטות היא נסיעות לחו"ל: בשנים האחרונות הוציאה החברה לחו"ל משלחות של בכירים מענף הבנייה לנסיעות לצפייה באדריכלות במרוקו, למשל.

צילום: אילן בשור

פרקטיקות אלה נהוגות בענף, אבל נגב בלטה בתחום: היא בלטה בקמפיינים הטלוויזיוניים שהשיקה באמצעות אחד ממשרדי הפרסום הגדולים בשוק, אדלר חומסקי, שעמו עבדה עד סוף 2012; באולמות התצוגה המפוארים שלה, שהציבו רף חדש בענף; ובאירועי השקה מפוארים באתרים כמו נמל יפו.

"אבי הוא אחד שהולך בגדול, ברמת האסטרטגיה העסקית והשיווקית. וזה היה הקונספט של נגב. קונספט 'אלפא־מן', של 'אני גדול, חזק ומוביל קטגוריה', שלוקח את נגב להיות חברה מובילת שוק ומבדל אותה מהמתחרים", אומר ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי. "הוא הלך על טלוויזיה, על אף שהמציאות מוכיחה שבענף שלנו אין מקום לקמפיינים בהיקפים כאלה. השוק לא יודע לתגמל על זה. באותו אופן, אולמות התצוגה המפוארים - שהוא היה מהדוחפים של ההתפתחות שלהם בענף - נהפכו לנטל אצל כל הקמעונאים. רוב פעילות השיווק בענף הזה היא חיבורים עם קבלנים, מהנדסים ואדריכלים מובילים - פעילות תחת הרדאר".

אלא שבסוף השנה הנוכחית, לא בטוח שנגב תאריך את החוזה להשכרת תא צפייה בהיכל הכדורסל של מכבי תל אביב. ביום ראשון הקרוב תפרסם אפריקה תעשיות, בעלת השליטה בנגב, את הדו"חות שלה לרבעון הראשון של 2015. הדו"חות לא צפויים להכיל בשורות טובות. אפריקה הזהירה בשבוע שעבר כי היא צפויה להציג הפסד של 32–38 מיליון שקל, ושהסיבה לכך היא הפסד בתחום עיצוב הבית, המרוכז בנגב קרמיקה. כתוצאה מהפסד זה, אפריקה צפויה שלא לעמוד בהתניות הפיננסיות שלהן היא התחייבה כלפי גופים מוסדיים שהעניקו לה הלוואות פרטיות. ההפסד הזה הוא שיאו של המשבר שבו נמצאת זרוע התעשייה של קבוצת אפריקה, שבשליטת לב לבייב - משבר שבו מחקה מניית אפריקה תעשיות כמעט 40% משוויה בחצי השנה האחרונה.

היכל מנורה מבטחים, יד אליהו

במוקד המשבר הזה נמצאת פרשה שמסעירה לא רק את קבוצת אפריקה, אלא את ענף הבנייה כולו. פרשה שבה יצאה אפריקה בהאשמות חמורות בשבועות האחרונים כלפי מוטולה - שכיהן בו זמנית כמנכ"ל אפריקה תעשיות וכמנכ"ל נגב קרמיקה - ונגד בכירים נוספים בחברה. בדיווחים החשבונאיים שלה לבורסה דיווחה אפריקה כי במשך כמה שנים בוצע בחברה רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות בין רבעונים, ורישום מוטעה של סעיפי הלקוחות ויתרות אחרות בדו"חות הכספיים של קבוצת נגב, כמו גם גידול מלאכותי בסעיפי המלאי של החברות הבנות. החברה חושדת בנוסף כי מוטולה נטל כספים שלא כדין מהחברה - לשימוש אישי.

מאחורי החשדות ניצבת חקירה של משרד החקירות ויצמן־יער בחודש האחרון, שעודנה נמשכת. החקירה התבססה על מסמכי החברה וגביית עדויות מעובדים רבים, והביאה לכך שאפריקה תעשיות נאלצה להציג מחדש את הדו"חות השנתיים שלה ל–2014 כשהיא מוחקת כחמישית מההון העצמי שלה - 73 מיליון שקל. מהחקירה עולה החשד כי שכבה של עובדים בכירים בקבוצת נגב ובאפריקה תעשיות היתה שותפה לזיוף מסיבי של דו"חות החברה. הבדיקה העלתה אי־סדרים שהתרחשו בחשבונות החברה בעיקר בארבע השנים האחרונות.

הסיבה למחיקת ההון העצומה היא החשד כי גורמים בחברה היו מעורבים לכאורה בזיוף חשבוניות לגבי סחורה שנמכרה במיליוני שקלים, הציגו חשבוניות כפולות לגבי אותן עסקות, ורשמו יתרות לקוחות פיקטיביות. עוד נחשד כי לצורך הרישום הכוזב הם פתחו חשבונות פיקטיביים של לקוחות ברישומי החברה. מאחר שבפועל לא נמכרה כל סחורה, הם היו צריכים גם לשנות את רישומי המלאים של החברה. הרישומים הכוזבים האלה של מכירות פיקטיביות איפשרו לנוגעים בדבר לקבל בונוסים גבוהים על עמידה ביעדי המכירות.

עם זאת, מקורב לנגב טוען כי "מעשים כאלה לא עושים רק בשביל בונוס. זה הרבה יותר מורכב. יש עוד סיבות שבגללן אנשים רוצים לראות מספרים גבוהים של הצלחה ועמידה ביעדים. זה נטו אגו".

נגד מוטולה לא מתנהל כיום הליך משפטי. הוא הגיב השבוע לכתבה בטענה כי אפריקה מנהלת נגדו קמפיין סילוף עובדות, בניסיון להסיט את תשומת הלב ממחדליהם של בכירי החברה - משמע לנקות אורוות על חשבונו (ראו תגובה בסוף הכתבה). עם זאת, ההיקף העצום של מחיקת ההון מרמז על ההיקף שבו על פי החשד נעשה הרישום הכוזב. באפריקה חושדים כי עבודת הניירת הדינמית בחברה נמשכה כמה שנים. אילולא היתה נופלת ההחלטה בחברה לפטר את מוטולה, ב-18 במארס, כנראה שהפרשה לא היתה מתפוצצת. מוטולה לא פוטר בגלל חשד לאי־סדרים, אלא בגלל הפסדי החברה ברבעון הרביעי של 2014, שהסתכמו ב-68 מיליון שקל. כמה ימים לאחר עזיבתו פנה אחד מהעובדים שהיה מיודע למעשים לאברהם נובוגרוצקי - מנכ"ל אפריקה ישראל, שהחליף את מוטולה גם כמנכ"ל אפריקה תעשיות - ובפגישה אישית חשף בפניו את שנעשה בקבוצת נגב.

מוטולה, כיאה למנכ"ל שרגיל לעשות הכל בגדול, שכר בתגובה עורך דין מליגת העל: אייל רוזובסקי, שעם לקוחותיו נמנים אהוד אולמרט, יאשיהו פינטו, אדוארד אלשטיין ודודי ויסמן. הוא שכר גם את יועץ התקשורת רונן צור, שייצג את משה קצב במשפטו.

לב לבייב (מימין) ונדב גרינשפון. קבוצה אינטימית של מנהלים בכיריםצילום: תומר אפלבאום

"מתעללים בגופה"

את הקריירה הניהולית שלו התחיל אבי מוטולה בענף הרכב, כמנהל מכירות בחברת צ'מפיון מוטורס. בהמשך התקדם לתפקיד סמנכ"ל מכירות בחברת סמל"ת - יבואנית פיאט, לאנצ'יה ואלפא רומיאו. "הוא ההפך לגמרי מכל החשדות שמדברים עליהם כיום", אומר קולגה שלו מאותה תקופה. "הוא היה איש מכירות טוב, שעשה הכל לטובת הביזנס. הקטע של לקחת לביתו לא עלה מעולם. ענף הרכב הוא תחום שנהוג לעגל בו פינות, וגם שם היה לו כרטיס אשראי של החברה והיו לו לא מעט הזדמנויות לגנוב סוסים — אבל הוא אף פעם לא היה בכיוון של מעילה באמון. גם כשדובר על תרגילים של יצרנים שנהוגים בענף, מעילה באמון של בעלים מעולם לא היתה על הפרק. אני עצוב בשבילו, ומקווה שהוא יוכיח שזו טעות. בינתיים כבר שמו אותו על חבל התלייה ומתעללים בגופה. אם יבקשו ממני לתת עבורו עדות אופי, אעשה את זה בשמחה".

לאחר שעזב את סמל"ת כיהן מוטולה כמנכ"ל בסט ביי במשך שלוש שנים. ב–2007, בגיל 42, הוא מונה למנכ"ל נגב קרמיקה. מוטולה החליף בתפקיד את אמיר רפפורט, מנכ"ל החברה בעשור שקדם לכך, שנאלץ לעזוב את החברה על רקע ביצועיה, שלא השביעו את רצון הבעלים. מי שהביא אותו לחברה היה נדב שחר, מנכ"ל אפריקה תעשיות עד 2008. "בחרתי בו מבין הרבה מנכ"לים שהיו מועמדים לתפקיד", אומר שחר. "הוא היה איש קמעונות יוצא מהכלל. מנכ"ל עם כריזמה שמחבר אליו את כל העובדים והמנהלים. הוא עמד במרכז המהפכה שעשיתי עם נגב, ועזר לי להוביל בנגב שינוי ולהפוך אותה לחברה מתפתחת, שמזנקת קדימה. עזבתי את הקבוצה לפני שבע שנים, כך שאני לא יכול להביע דעה על הנעשה עכשיו. אבל אם יש בזה משהו - אני מאוד מאוכזב".

מוטולה הזניק את החברה קדימה. הוא הגיע לחברה שסיימה את 2007 עם הכנסות של 385 מיליון שקל והפך אותה לחברה שהציגה הכנסות של קרוב ל–900 מיליון שקל ב-2013. הצמיחה הוצגה באמצעות רכישות רבות של חברות, כמו ויה ארקדיה, סופר קרמיק ואורגל - אבל גם בזכות הבליץ השיווקי שהוביל מוטולה. "הוא איש שיווק כריזמטי, סוחף ודומיננטי שחושב מחוץ לקופסה. הוא איש חרוץ מאוד, סוס עבודה, שעובד סביב השעון", מגדירים אותו מקורבים לנגב קרמיקה. "הוא מנהל שיודע גם לדבר עם מנכ"לים של בנקים וגם עם ראשי ועד עובדים. איש קשה ודעתן שמנהל ישיבות ביד רמה - שומע את הדעות וקובע בסוף באופן פסקני", אומר מכר של מוטולה.

לפי דו"חות נגב קרמיקה, עד 2012 הוביל מוטולה את החברה לעלייה עקבית בהכנסות ובשיעור הרווחיות - מה שהוביל את החברה לשווי שוק של יותר מ–300 מיליון שקל. במקביל, ללבייב נמאס לחלוק עם הציבור את האחזקה בחברה, והוא החליט שברצונו לפרסם הצעת רכש - הליך שבו בעל שליטה בחברה מכריז על מחיר קבוע שבו הוא מציע לבעלי מניות המיעוט למכור לו את אחזקותיהם. אם שיעור מסוים מתוכם מסכים, ביכולתו לחייב את הנותרים למכור את מניותיהם ולהביא לכך שהחברה תפסיק להיסחר בבורסה. בסוף 2010 פירסם לבייב הצעה ראשונה למחיקת החברה, אבל המחיר שהוצע לא נתפש על ידי הציבור כאטרקטיבי.

מוטולה העדיף להישאר מנכ"ל של חברה עצמאית - והתנגד לרצון הבעלים למחוק את החברה מהמסחר. אבל לבייב התעקש - ובפברואר 2012, בהצעת הרכש השלישית, שהיתה גבוהה בכ–30% מזו המקורית, הוא הצליח למחוק את החברה. במאי של אותה שנה - במקריות מפליאה - דיווחה נגב קרמיקה על עסקה מהותית להפצת אביזרי קרמיקה לחברה הקנדית אולימפיה. אילו נגב היתה עדיין נסחרת בבורסה, היתה העסקה עשויה להקפיץ את שוויה. אבל לבייב לא הותיר לציבור את האפשרות ליהנות מכך. בהמשך, ביולי 2012, הומתקה הגלולה המרה על המחיקה מהבורסה, לפחות עבור המנכ"ל המצליח של נגב קרמיקה, ומוטולה קודם לתפקיד מנכ"ל החברה האם אפריקה תעשיות.

כמה שבועות לאחר מכן פשטו חוקרי רשות ניירות ערך על משרדי אפריקה תעשיות, בחשד שזו השתמשה במידע פנים על העסקה הנרקמת עם הקנדים, ולא דיווחה עליה, במטרה להשלים את הצעת הרכש במחיר הנוח עבורה. בסופו של דבר, ב–2014 הושת על אפריקה תעשיות קנס של 5 מיליון שקל. יו"ר אפריקה תעשיות נאלץ לשלם 400 אלף שקל, מוטולה שילם 150 אלף שקל וסמנכ"ל הכספים הרפז שילם 75 אלף שקל.

עם זאת, דווקא השנים שלאחר המחיקה היו פחות טובות. ההכנסות אמנם המשיכו לצמוח, אבל שיעור הרווח הנקי נשחק. בעוד שב-2011 שיעור הרווח הנקי מההכנסות היה 5.4%, ב–2013 שיעור הרווח הנקי נחתך ל–3.4% מההכנסות. 2014 - גם קודם להתגלות האי־סדרים שהובילו תיקון הדו"חות - הסתיימה כבר בהפסד, שלווה בירידה בהכנסות.

חלק ניכר מהשחיקה בדו"חות נבע מהשקעה שביצעה נגב במפעל חדש שהקימה בירוחם, השקעה שיצאה מכלל שליטה. ב–2011 הוערכה עלות ההקמה של המפעל ב–140 מיליון שקל. בסופו של דבר הסתכמה ההשקעה בכ–340 מיליון שקל.

יחד עם הבעיות בנגב קרמיקה עברו על מוטולה זעזועים אישיים. ב–2013 עלו נישואיו על שרטון, לאחר שהכיר בת זוג חדשה, צעירה ממנו ב-14 שנה, ועזב את הבית. מבית נאה ברמת השרון הוא עבר לווילה מפוארת בחלק היוקרתי של העיר. במקביל, בתחילת 2014 הוא נאלץ להתמודד עם טרגדיה, כשאחיו, עו"ד עופר מוטולה, נפטר באופן פתאומי מדום לב.

מקורבים לנגב קרמיקה מעידים כי השינויים התבטאו בהתנהלותו. "אבי, שהיה עובד כמו חמור, לא עוזב את המשרד לפני 21:00 ובכל יום שישי מגיע לבקר בסניפים של נגב, התחיל פתאום לחתוך באמצע היום, הפסיק להגיע לפגישות ובילה הרבה סופי שבוע בחו"ל. היה נראה כאילו הוא רוצה לטרוף את החיים", אומר מקורב לנגב קרמיקה.

עם פרסום דו"חות 2014 הגיעו באפריקה תעשיות למסקנה שעליהם להחליף את המנכ"ל. המנכ"ל הקודם נובוגרוצקי נטל את המושכות, נדב גרינשפון מונה ליו"ר, והחברה נכנסה לתהליך הגשת תוכנית עסקית חדשה ולארגון האשראי הבנקאי שלה - בהיקף של 1.5 מיליארד שקל.

מוטולה לא נותר מובטל זמן רב. הוא נשכר על ידי בעלי חברת קל אוטו, שמוליק קליין, שמינה אותו למשנה למנכ"ל. קליין הוא מכר ותיק של מוטולה מתקופתו בענף הרכב, והיה גם ספק הליסינג של אפריקה תעשיות בתקופה שבה מוטולה ניהל אותה.

"הוא היה חצי אלוהים בחברה"

חשוב להדגיש כי כיום לא מתנהל הליך בבית המשפט סביב הפרשה. אפריקה עדיין לא החליטה לפנות למשטרה כדי להגיש תלונה, ורשות ניירות ערך עדיין בודקת את האירועים - כך שמדובר בחשדות בלבד המתבססות על ממצאי החקירה.

"גם אם האמרגן של האירועים היה מוטולה, שהיה חצי אלוהים בחברה - כנראה שהיתה שכבה של עובדים בכירים שהיתה שותפה לאירועים", אומר מקור שמצוי בפרטים. החשדות הנוגעים לכסף הגדול שהביאו למחיקה הגדולה של ההון העצמי, כאמור, נוגעים לזיוף תוצאות של החברה כדי לעמוד ביעדים - אלא שגם החשדות הנוגעים לכסף הקטן יותר צרמו לאנשי אפריקה תעשיות. אלה מרמזים על כך שכדי לדאוג לכך שהדברים לא יתגלו היה צורך לתגמל מעגלים נרחבים של עובדים בחברה - מה שהתבטא בכך שעובדים בקבוצה זכו לנסיעה לחו"ל עם משפחותיהם במימון החברה.

מעבר לכך, ברמת ההתנהלות האישית של מוטולה העלתה החקירה סדרה של הוצאות פרטיות שהועמסו על החברה: כך חויבה החברה בדירה במלון ווסט שבפרויקט "סי אנד סאן" בתל אביב שנשכרה לכאורה לטובת טכנאים של החברה, על אף שמפעל החברה שוכן בירוחם. מוטולה החזיק בכרטיס אשראי של החברה, והקבוצה חויבה בתכשיטים שהוא קנה, בשעון ובנסיעות לחו"ל שאליהן נסע יחד עם בת זוגו. גם ההוצאה על עורך הדין שטיפל עבור מוטולה בענייני הגירושים נרשמה כהוצאה על ייעוץ משפטי לחברה. חשיפה נוספת נגעה לתשלום עבור מתנות שהועבר לעסק של אחיו של מוטולה - שעבורו לא סופקה כלל סחורה. חשוב להדגיש כי כל ההוצאות האישיות האלה הוחזרו על ידי מוטולה לנגב קרמיקה, והוא מגדיר את ההאשמות נגדו כטעות וכמצב ביניים טרם ההתחשבנות שלא הספיק לעשות עם החברה בטרם פוטר.

יש מי שנדהם עוד יותר מהטענה למעורבות סמנכ"ל הכספים הוותיק של החברה, אביהו איבשץ, שפוטר גם הוא מהקבוצה. "אם זה קרה כמו שמתואר, אביהו זו הפתעה אפילו יותר גדולה. הוא היה אנטי־תזה לדברים כאלה. האיש הכי צנוע והכי לא מניפולטיבי שיכול להיות - שהיה שומר הסף המאוד אגרסיבי של החברה. מנהל כספים ישר והגון. נקי מרבב. אם יש משהו נכון לגביו, זו הפתעת חיי", אומר נדב שחר, שהכיר את איבשץ עוד מתקופתו בחברה.

המשבר באפריקה תעשיות בימים אלה גדול. מוטולה היה חלק מקבוצה אינטימית של מנהלים בכירים. הוא היה חבר קרוב של נדב גרינשפון, סגן יו"ר אפריקה השקעות, ויד ימינו של לבייב. השניים חלקו נסיעות לחו"ל ונהגו מדי פעם לרוץ יחד.

שמוליק קליין. ימלא את תפקיד יו"ר קבוצת קל אוטו

מי שמכיר את הנפשות הפועלות מזהיר כי חלק מטענות אפריקה רחוקות מלהיות עובדות, וכי אפריקה תעשיות מנצלת את המצב כדי לבצע פעולות ניקיון חשבונאיות כלליות בקבוצה. אבל גם זה נכון - השאלה הגדולה היא איפה היו כל מערכות הבקרה של הקבוצה הוותיקה, וכיצד ייתכן שרישום כוזב בהיקפים כאלה הצליח להיעשות מתחת לאף של הדירקטורים של הקבוצה, רואי החשבון, החשב, מחלקת הכספים של אפריקה תעשיות - וכל יתר הגורמים שתפקידם הוא לפקח כדי שאירועים כאלה לא יתרחשו.

מכר של מוטולה אומר: "אני מאשים גם הדירקטוריון. איפה כל הדירקטורים בחברה? כל הרשימה הארוכה שאישרה את בניית המפעל בירוחם? שם הרי ההפסד האמיתי של החברה. זה שהוא שכר דירת פאר זה רכילות". בכיר לשעבר בקבוצה ניסח זאת היטב כשאמר כי "אם יש בטענות משהו, לא צריך להסתכל רק על מוטולה - צריך לשאול איך ייתכן שבחברת אחזקות עם אלפי עובדים שעוסקת בפעילויות מגוונות דברים כאלה התרחשו. יש פה עניין של ממשל תאגידי לקוי. איפה היו הליכי הבקרה בחברה?"

"אי אפשר לעשות דבר כזה לבד", אומר מקורב לקבוצת נגב. "אנשים ברמה הבכירה מאוד שיתפו פה פעולה. אבי היה בן אדם סוחף, והוא הטיל עליהם מורא וסוג של היפנוזה. יש לו היכולת הזאת. הוא איש טוב, שמעניק. לא אדם רע, ולכן השבר כל כך עמוק".

מרשות ניירות ערך נמסר כי "איננו מגיבים למידע ספציפי כזה או אחר אלא דרך דיווחי החברות, ככל שיש בכך צורך".

דוברת אפריקה ישראל תעשיות מסרה כי "כפי שדיווחה החברה בעבר, כמה ימים לאחר פיטוריו של מוטולה בשל תוצאותיה הכספיות הקשות של החברה ל–2014, התקבלה פנייה להנהלת החברה מגורם בקבוצת החברה, בקשר לחששות לאי־סדרים ברישום ההכנסות של אחת מחברות הבת של נגב קרמיקה. בעקבות הפנייה פתחה הנהלת החברה בבדיקה מיידית של הנושא, בסיועו של בודק חיצוני וגורמי חקירה מקצועיים, אף ביחס לסעיפים נוספים בדו"חות הכספיים של נגב ושל חברות בשליטתה. בסיומם של הליכי הבדיקה התברר כי לאורך כמה שנים, ועד תום 2014, בוצעו רישומים כוזבים, שכללו רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות בין רבעונים, רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות, רישום הכנסות כפולות, רישום מוטעה של סעיפי הלקוחות הנכללים בדו"חות הכספיים של חברות קבוצת נגב לשנים אלה, וכן נרשם גידול מלאכותי בסעיפי המלאי של חברות קבוצת נגב. עוד נמצא כי ההשפעה המצטברת של הליקויים לאורך התקופה המדוברת בדו"חותיה הכספיים של החברה על ההון המיוחס לבעלים של החברה ב-31 בדצמבר 2014, הסתכמה בהפחתה בהיקף של כ-73 מיליון שקל".

מטעם מוטולה נמסר בתגובה כי "מאז הפסקת עבודתו בחברה, מנהלת נגדו קבוצת אפריקה קמפיין סילוף עובדות. דומה כי המטרה היחידה העומדת מאחורי מסכת ההשמצות וההכפשות היא ניסיון פסול של הקבוצה להסיט את תשומת הלב הציבורית ממחדליה, ולהפוך את מוטולה ל'שעיר לעזאזל'. הקמפיין כולל פרסום שקרים גסים, הטענה על מתן הוראות לסווג הוצאות בצורה כזאת או אחרת וכן והפצת מידע חלקי ומגמתי שנועד להשחיר ללא הצדקה את פניו של מוטולה.

"למוטולה היתה בחברה כרטסת אישית שבה נרשמו הוצאותיו האישיות או מקדמות. בהתאם לכרטסת שילם המנכ"ל את הוצאותיו האישיות לחברה. לאחר הפסקת עבודתו ביקש הוא לבצע התחשבנות שבה יוסדר חובו הידוע והמוצהר. מוטולה אף פנה בכתב בעניין והעביר מיוזמתו כסף לחברה בגין ההוצאות האישיות הידועות לו, תוך שהוא שב ומבקש לבצע התחשבנות מסודרת.

"אלא שגורמים בקבוצה לא היו ואינם מעוניינים בביצוע התחשבנות מסודרת, אלא מעדיפים לנסות לבייש ולהשחיר את פניו. מוטולה סיפק תשובות מלאות ומקיפות לשאלות שנשאל, כך שגורמי הקבוצה מודעים היטב לכך שהטענות נגדו חסרות שחר. הדברים מהווים לשון הרע במטרה לפגוע, על כל המשתמע מכך והנכם נדרשים להימנע מפרסומם הלא חוקי".

סייע בהכנת הכתבה: מיכאל רוכוורגר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"