המספרים נחשפים דווקא בשבועות: הטבעונים מרוצים - חברות החלב בלחץ

המעבר של ישראלים רבים בשנים האחרונות לצמחונות ולטבעונות נותן את אותותיו בקופות רשתות המזון, אבל בחברות החלב 
משתדלים לא להילחץ ומודים כי הם סובלים מ"מיתוסים לא נכונים על מוצרי חלב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבועות הוא החג של חברות מוצרי החלב, ומתאפיין בגידול של כ-70% ברכישת מוצרי חלב בישראל. לקראת החג משקיעים מנהלי המחלבות עשרות מיליוני שקלים בקמפיינים שיווקיים ובהשקת מוצרים חדשים, כדי שאלה יפתו את הצרכנים לצרוך יותר מוצרי חלב ולא להסתפק במוצרים בסיסיים להכנת פשטידה או עוגת גבינה. נתוני הצריכה מלמדים שלחברות החלב יש סיבה טובה להתאמץ - כי בשנתיים האחרונות, ובעיקר בשנה האחרונה, הצרכנים מעדיפים לצרוך פחות מוצרי חלב.

מנתוני חברת המחקר נילסן עבור TheMarker, עולה כי ב–12 החודשים האחרונים חל קיטון של 1.9% במספר מוצרי החלב והביצים שנרכשו בישראל לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת, אחרי שב–12 החודשים שקדמו לכך המכירות בתחום ירדו ב–1.1%.

בשוק מוצרי החלב והביצים - הגדול ביותר בשוק המזון והמגלגל יותר מ–8 מיליארד שקל בשנה - קיטון של כ–2% (258 מיליון שקל) הוא לא עניין של מה בכך, מה גם שהענף היה אמור להציג אחוזי צמיחה לאור גידול טבעי של כ–1.7% באוכלוסיה מדי שנה. במקביל ובאופן לא מפתיע, שוק מוצרי הסויה התחליפיים למוצרי חלב (משקאות, מעדנים וגבינות סויה) מראה שיעורי גידול עצומים של כ–23% בשנה האחרונה ושל כ–18% שנה קודם לכן, השווים כ–42 מיליון שקל.

הפגנת רפתנים צילום: אילן אסייג

גם בעולם הבשר והדגים חל קיטון בצריכה לנפש. במכירות הכמותיות בתחום לא היה שינוי בשנה האחרונה, אחרי שאלה ירדו בכ–7% שנה קודם לכן. לאור הגידול הטבעי באוכלוסיה, גם סטגנציה מלמדת על קיטון בצריכה לנפש.

אם כך, נתוני נילסן, המתבססים על נתוני הקופות בחנויות המזון, הולכים יד ביד עם נתוני סקר מכון המחקר פאנלס, שהראו כי כ–30% מהציבור מצהירים כי הפחיתו את רכישת המוצרים מן החי בשנתיים האחרונות. לפי הסקר, יותר מ–30% רוכשים פחות מוצרים מן החי לביתם בשנתיים האחרונות, לעומת רק כ–14% שרוכשים יותר. בסך הכל, שיעור לא מבוטל של כ–13% מהמגזר היהודי בישראל מגדיר עצמו צמחוני; ו–3% מגדירים עצמם טבעונים. בעמותת אנונימוס מספרים כי לאתגר 22 שהשיקו, המציע להתנסות בטבעונות למשך 22 יום, נרשמו יותר מ–12 אלף איש, כולל ידוענים כמו אורלי וילנאי, מיקי חיימוביץ', ח"כ תמר זנדברג ושי אביבי ומשפחתו.

אחד הסממנים העיקריים לכך שהצמחונות והטבעונות גדלו מממדים של טרנד לעובדה בשטח המצריכה התייחסות של חברות מסחריות, ניתן למצוא בכך שכמעט לא ניתן לראות כיום רשת בתי קפה שמכבדת את עצמה שלא מציעה תפריט טבעוני נפרד או לפחות מגוון מנות טבעוניות.

גם מספר המסעדות הטבעוניות נמצא בצמיחה, ולא רק בתל אביב. ברשת קפה גרג, למשל, אומרים כי בבאר שבע המכירות של המנות הטבעוניות מהוות כ–10% ממחזור המכירות של הסניפים בעיר. לדברי בכירי רשתות בתי הקפה, הביקוש למנות טבעוניות נמצא בגידול בפריפריה וכיום מדובר בתחום כלכלי מאוד עבורן, ולא רק ניסיון לבידול או אקט שנובע מאידיאולוגיה של בעלי המקום.

מדוע אנשים צורכים פחות מוצרים מהחי? בעיקר משום שהם נתפשים כלא בריאים. התקשורת פירסמה בשנה האחרונה תחקירים רבים שהעלו תהיות רבות לגבי צריכת מוצרים מהחי ואם הם אכן תורמים או פוגעים בבריאות. כיום, כשאנשים מסתובבים בסופרמרקט ורואים על המדפים אריזות מוצרי החלב, הם כבר לא רואים רק את הפרה המחייכת על האריזה, אלא גם נזכרים בתחקירים ובהמלצות לצריכת פחות מוצרי חלב.

לפי הסקר, יותר מ–55% מאלה שציינו כי בשנתיים האחרונות הם צורכים פחות מוצרים מן החי, עושים זאת מטעמי בריאות; כ–24% מסיבה אידיאולוגית; ורק כ–10% מסיבה כלכלית. סביר כי גם לעובדה שהצרכן הישראלי נהפך מחושב יותר מאז המחאה החברתית יש השפעה על הירידה ברכישת מוצרי חלב, שכן למוצרי חלב תוקף קצר יותר לשימוש והצרכן המחושב מעדיף לא להתפתות למבצעי כמות.

גם בחברות החלב מודים כי הם סובלים מ"מיתוסים לא נכונים על מוצרי חלב", כהגדרתם, כמו העובדה שהמוצרים גורמים לנפיחות או רגישויות אחרות. "אנשים תולים הרבה על אי סבילות למוצרי חלב, אבל בפועל רק אחוז מאוד קטן באוכלוסיה באמת סובל מבעיה עקב צריכת מוצרי חלב", אומר בכיר באחת מחברות החלב הגדולות בישראל.

ואולם למרות שהם מודעים לתופעה, בחברות החלב מנסים לא להילחץ, ומסבירים כי "עדיין מדובר באחוז קטן מאוד מהאוכלוסיה" ומעלים מגוון סיבות אפשריות לקיטון בצריכה לנפש, כמו הגידול בנפש במגזר הדתי והחרדי, שפעמים רבות נדרש לצרוך מוצרי סויה מטעמי כשרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"