האיש שאמור להביא את "ישראל היום" לטלוויזיה

זהות המועמד המרכזי של נתניהו לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת מעידה על התוכניות שלו בשנים הקרובות עבור שוק התקשורת: לתקן את מה שמוגדר מבחינתו כשל שוק, המעניק רק לצד אחד של המפה הפוליטית את השליטה בסיקור התקשורתי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

ספק אם שלמה פילבר תיאר לעצמו, כשהתבשר אחרי הבחירות כי הוא מועמד לתפקיד הנחשק של מנכ"ל משרד התקשורת, כי דווקא המאמר שפירסם לפני קרוב ל–20 שנה בירחון הסקטוריאלי "נקודה" (שנסגר כבר לפני חמש שנים) הוא שיעמוד ב–2015 בינו לבין השלב הבא בקריירה הציבורית שלו. במאמר שטח פילבר את תיאוריית הקונספירציה שלפיה רצח יצחק רבין היה "תאונת עבודה" של שירותי הביטחון, שביקשו לביים ניסיון רצח בלבד - שיאפשר להם לצאת נגד הימין הפוליטי.

פילבר, שכל מקורביו מכנים אותו מומו, טען השבוע כי המאמר לא נכתב על ידו, כי אם על ידי הפובליציסט אורי אליצור שהלך לעולמו לפני כשנה, והציג כהוכחה לניקיון כפיו כתבה שבה הוא מרואיין באותה תקופה כמתנחל ועובד מועצת יש"ע המדליק נרות זיכרון לזכרו של רבין. כך או כך, הפרסום כנראה עשה את שלו, וראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את סמנכ"ל המשרד, מימון שמילה, למנכ"ל זמני. גם שמו של עו"ד איתן צפריר, ששימש ראש מטה במשרד, הועלה כמועמד נוסף לתפקיד.

שלמה פילבר

למרות זאת, ההערכה היא שפילבר הוא המועמד המועדף על נתניהו ומינויו עולה בקנה אחד עם התוכניות שיש לו במשרד התקשורת. "נתניהו רוצה שיהיה 'ישראל היום' גם בכבלים, ערוץ 'הכל טוב'. לכן הוא שואף להציב בתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת מישהו שיהיה נציג הבעלים", אומר גורם המכיר את פילבר ואת נתניהו. "הוא לא צריך מהנדס או איש תוכן. גם כך הוא אוהב לעבוד עם אנשים שלא שמים לו ברקסים ולא מאתגרים אותו".

מקורבים לנתניהו אימתו השבוע את ההערכה הזו בהקשר של פיטוריו של המנכ"ל הקודם אבי ברגר, שפוטר על ידי נתניהו בשיחת טלפון. "את נתניהו הרגיזה העובדה שברגר התנהג כאילו הוא שר התקשורת, שכח שיש שר מעליו והוביל מהלכים כאילו הוא קובע את המדיניות במשרד", אמר אחד מהם.

במובן הזה, פילבר הוא האיש הנכון במקום הנכון. פילבר, 53, מוגדר על ידי מקורביו "דתי נאור". הוא בנו של הרב יעקב פילבר, דמות משמעותית בחינוך התורני, שהיה מעורב בייסוד כמה ישיבות.

הוא בוגר ישיבת שבות ישראל באפרת, והתגורר בהתנחלות פסגות עד לפני 14 שנה. אז התגרש, עבר לפתח תקוה והתחתן בשנית. הוא אב לחמישה ילדים וסב לנכדים. את הקריירה שלו החל במועצה המקומית מטה בנימין, שם היה אחראי כסמנכ"ל על בניית אלפי יחידות דיור, ובהמשך במועצת יש"ע, שבה כיהן כמנכ"ל עד 2001. משנה זו ועד 2003 שימש ראש המטה של נתניהו. "יחסית לראשי מטה אחרים של נתניהו, פילבר היה פחות קומבינטור. אולי בגלל זה הוא לא הגיע למקום שאליו הגיע ראשי מטה אחרים שלו, כמו נפתלי בנט", אומר גורם שמכיר אותו.

צילום: אבישג שאר-ישוב

לאחר שסיים את כהונתו כראש מטה, המשיך פילבר את הקריירה שלו דרך מינויים פוליטיים בחברות ציבוריות. ב–2003 השתלב ברכבת ישראל, בהתחלה כמזכיר החברה ובהמשך כמנהל הפיתוח העסקי. "אני לא איש פוליטי ומצאתי אותו אדם שיכול לעשות את התפקיד היטב. נהניתי מאוד מהתוצרים שלו", אומר יצחק (חקי) הראל, שהיה מנכ"ל הרכבת.

בסוף תקופתו ברכבת התמודד פילבר על תפקיד סמנכ"ל ברכבת, ומשלא זכה בתפקיד עזב את החברה. בשנה שבה עזב את הרכבת מונה לדירקטור בתעשייה הצבאית. כפי שהגדיר זאת גורם המכיר את פילבר, "הוא קיבל את התפקיד על בסיס מכסת הדירקטורים של שר האוצד דאז יובל שטייניץ". במקביל ניסה פילבר להתמודד על תפקיד מנכ"ל רשות החברות ומינהל מקרקעי ישראל, אך כשל. במקום זאת מצא לעצמו תפקיד במגזר הפיננסי.

בקורות החיים שלו רושם פילבר כי מלבד תואר עורך דין מאוניברסיטת בר אילן הוא מחזיק בתואר שני במינהל עסקים ממכללת קרית אונו, ונבחן ברשות ניירות ערך לתפקיד מנהל תיקי השקעות. כמו כן הוא מצהיר כי מאז 2009 הוא עוסק בניהול קרן השקעות פרטית עבור ישראלי תושב חוץ שחזר לארץ, כי במסגרת זו תפקידו לאתר השקעות ריאליות בהיקף של 100 מיליון דולר וכי הוא מיופה כוח לניהול ההשקעות הפיננסיות של הקרן בבנקים בישראל בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל. תושב החוץ שאת ענייניו הפיננסיים מנהל פילבר עד היום הוא רמי ויספיש: איל הון יהודי־אמריקאי שעשה את כספו במסחר במתכות ותורם לימין שנים ארוכות. בין הפוליטיקאים שנהנו מכספו עד כה אפשר למצוא את צחי הנגבי, זאב אלקין, יריב לוין ואביחי רונצקי.

הוביל קמפיין בחירות 
שעיקרו מאבק בתקשורת

לא בטוח שבכירי תעשיית קרנות ההשקעה הפרטיות בישראל צריכים לחוש מאוימים מהנוכחות של פילבר וויספיש במשק הישראלי. בשורה התחתונה, בחמש השנים האחרונות לא ביצעו השניים השקעות ריאליות. הם כן ניהלו משא ומתן מתקדם לרכישת השליטה בקבוצת אי.די.בי, התעניינו ברכישת הזכויות של קבוצת אלון בכביש 6, ברכישת הזכויות של אפריקה ישראל בכביש 431 ובהשקעה במוסדות פיננסיים נוספים בישראל. כמו כן, פילבר ביצע השקעות פיננסיות עבור ויספיש, בעיקר באג"ח.

גורם שהיה מעורב במשא ומתן של פילבר על רכישת אי.די.בי אומר: "הוא איש הגון שמבין עסקים, מבין בני אדם ועושה עבודה טובה מאוד. הוא ניהל את המשא ומתן בצורה עניינית כביזנס־מן בכל רמ"ח אבריו - גם ברמת המבנה המשפטי וגם ברמת הנתונים הכלכליים. הוא אמר את האמת וידע לשמור על האינטרסים של הלקוח".

במסגרת הפעילות הזו בשנים האחרונות יצר פילבר קשרים במערכת הבנקאות. פילבר גם מכיר היטב את איל גבאי, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנכ"ל רשות החברות, ואת מנכ"ל אי.די.בי פיתוח, חיים גבריאל.

שנות המדבר הפוליטיות של פילבר הסתיימו במערכת הבחירות האחרונה, שבה החזיר אותו נתניהו למעגל הראשון העוטף אותו ומינה אותו לתפקיד ראש מטה הבחירות. בתפקיד זה הוא היה גורם מרכזי בהבאת קולות הבוחרים מיהודה ושומרון, שסייעו לנתניהו לנצח בבחירות. פילבר בילה ימים ארוכים במעון ראש הממשלה בירושלים, וזכה גם לאמונה של שרה נתניהו. הבונוס על הניצחון היה אמור להגיע בדמות תפקיד מנכ"ל משרד התקשורת.

למכריו של פילבר יש הרבה דבריו טובים לומר עליו. "הוא היה מאוד מוכשר כמזכיר הרכבת", אומר גורם שמכיר אותו. "עבדתי אתו לא מעט, והוא היה מהרציניים שבין בעלי התפקידים בחברות הממשלתיות שבהן עבד. מבין הליהוקים האפשריים לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת הוא אחד הטובים לנתניהו, למשרד ולמערכת התכנים. כמי שמכיר אותו אני גם יכול לומר שהוא התמרכז קצת מאז ימי רצח רבין. עם נתניהו אי אפשר לעבוד שלא על בסיס אמון אישי - ולפילבר יש את זה. אצל נתניהו יש שני סוגי מנכ"לים: אלה שהוא אומר להם 'תעשו כך וכך' והם עושים, ואלה כמו צבי האוזר - שיתווכחו אתו. פילבר הוא בן אדם שנתניהו יקשיב לו, ושיהיו לו יכולות לתרום".

אם ייכנס לתפקיד, יעשה פילבר בדיוק את מה שנתניהו מצפה ממנו לעשות. תוצאות הבחירות האחרונות הבהירו כי המהפכה שהוביל "ישראל היום" סיפקה את הסחורה בבחירות. 30 המנדטים שקיבל הליכוד מעניקים לנתניהו תוקף מוסרי להמשיך במהלך של אילוף התקשורת הישראלית. למי שתוהה אם פילבר מבין בתקשורת כדאי לשים לב לכך שמדובר באדם שהוביל קמפיין בחירות שהיה כולו מאבק נגד התקשורת. מי ששוחח עמו השבוע יכול להעיד כי בניגוד לברגר, פילבר לא צפוי להתבלבל, ויזכור כי הוא איש הביצוע של ראש ממשלה רפורמטור, ולא יותר. הוא יהיה מנכ"ל שרואה את תפקידו בסיוע לנתניהו לתקן את מה שמבחינת השניים הוא כשל שוק - מצב שבו לצד אחד של המפה הפוליטית יש הגמוניה על התכנים החדשותיים המשודרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?