ביביסיטר? בייביסיטר! "מולכו מקבל מנתניהו את כל הצ'ופרים - ושמרון מתעסק בג'יפה"

בכל פעם שבני הזוג נתניהו מסתבכים בפרשייה מביכה הם קוראים לקרוב המשפחה, החבר, היועץ, השכן מקיסריה ומסלק הפצצות - 
עו"ד דוד שמרון ■ 
לא תמיד זה מצליח להם

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

במארס 1982 מונה בנימין נתניהו, אז סמנכ"ל שיווק בחברת הרהיטים הירושלמית רים, לתפקיד הציר המדיני בשגרירות ישראל בוושינגטון. גורמים בשגרירות ובמשרד החוץ מתחו ב"הארץ" ביקורת על המינוי, וטענו שמינוי מוכר רהיטים ומזרונים לתפקיד, שמלבד האנגלית הרהוטה שבפיו לא החזיק בניסיון דיפלומטי עד אז (מלבד ניסיון שולי בהופעות הסברה כסטודנט בבוסטון), הוא טעות. בתגובה, אחד מתומכיו שלח מכתב לעיתון שתקף את המבקרים. "נתניהו קורץ מהחומר המתאים למילוי שליחות דיפלומטית, דבר שבא לידי ביטוי בארגון כנס בינלאומי למלחמה בטרור שהתכנס בירושלים ביולי 1979, והוא היה הרוח החיה בו", נכתב במכתב, שבו הכותב המשיך והפליג בשבחיו של הצעיר, שלו קרא "אחד המוחות הציונים המבריקים".

על המכתב היה חתום עו"ד דוד שמרון, המלווה את נתניהו מאז ועד היום, ואף ישב השבוע יחד עם מקורבי ראש הממשלה ביציע של הקונגרס האמריקאי והריע בעת נאומו של האיש שחייב לו הרבה מאוד בכל הנוגע לסילוק מכשולים שעמדו בפניו במהלך הדרך.

בשבועות האחרונים נראה שאי אפשר היה לפספס את דמותו של שמרון, שמלבד היותו עורך הדין הפרטי של נתניהו, הוא גם בן דודו של נתניהו מדרגה שנייה (אביו המנוח של נתניהו היה בן דוד של אמו של שמרון) ומלווה אותו בעניינים פוליטיים ואישיים ומשמש גם דוברו בתקשורת. אלה שמכירים את שמרון מתארים אותו כאדם מסוגר, מופנם וביישן, דמות קלאסית של האיש שמאחורי הקלעים, ששואב את סיפוקו מהסיוע שהוא נותן לכוכב שבקדמת הבמה.

עו"ד דוד שמרוןצילום: מוטי מילרוד

עוד כתבות בסוף השבוע של TheMarker

במערכת הבחירות הנוכחית דמותו של שמרון יותר נוכחת בתקשורת, ולפני כמה שבועות הוא אף התייצב לצד בכירי הליכוד במסיבת עיתונאים שעסקה בתנועת V15, שם תקף את פעילי התנועה ומימונה, וטען שמדובר בלא פחות מ"פרשת העמותות 2", בלי להביא כל הוכחה לכך. באחרונה עתירת הליכוד נדחתה, כאשר יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, מתח ביקורת על עצם הגשת העתירה. שמרון אף נאלץ להתנצל בפני הקרן החדשה לישראל, משום שקשר אותה במסיבת עיתונאים לתמיכה ב-V15, דבר שלא היה נכון.

במקביל נחשפה פרשת הבקבוקים של שרה נתניהו והגיע גם דו"ח מבקר המדינה על הוצאות מעון ראש הממשלה וטענות אב הבית מני נפתלי - שהזניקו שוב את שמרון למסך, בניסיון להגן על אשת ראש הממשלה. באחת הפעמים קבע, בנוגע לבקבוקים שנרכשו על ידי מעון ראש הממשלה, כי "זה לא אלכוהול, זה יין", מה שהוליד לא מעט בדיחות בתוכנית סאטירה וברשתות החברתיות. בפעם אחרת נקלע שמרון לעימות חריף עם פרשן ערוץ 10, רביב דרוקר, שממנו יצא לדעת רבים עם ידו על התחתונה; ולאחר דו"ח המבקר נשלח שמרון לאולפני הטלוויזיה עם בכירי הליכוד האחרים, כדי לתקוף את נפתלי, שענה בתגובה בתביעת דיבה.

גם מבקרי הטלוויזיה לא היו יכולים להתעלם מההופעות התכופות של שמרון. "כבד", "מסורבל", "משדר התנשאות", היו רק חלק מהתגובות שלהן זכה. בשיחות עם עורכי דין ותיקים עולות תהיות מדוע דווקא שמרון, פרקליט בכיר הנחשב לאיש מקצוע נעים הליכות, משקיע מזמנו בנדידה מאולפן לאולפן בשביל להיכנס לקרבות בוץ ולדבר על דברים שאין בהם, בלשון המעטה, הרבה כבוד.

אגב, שמרון לא עושה זאת מהיום. עיון בארכיון מגלה שיש לו קילומטראז' רב בכל הקשור להגנה על בני הזוג נתניהו, ובמיוחד על שרה. בכל מה שקשור בהתמודדות מול מבקר מדינה, תביעות אזרחיות והגשת תביעות דיבה, הרי ששמרון נמצא שם בשביל הזוג נתניהו, אם זה בשנות ה-90 הסוערות - פרשת הקלטת הלוהטת, תביעת המטפלת טניה שאו והאיום של בן זוגה לשעבר של שרה נתניהו, דורון נויברג, להוציא ספר חושפני עליה - ועד לשנים האחרונות עם תביעת העובדת ליליאן פרץ, אב הבית נפתלי ועובדים אחרים במעון, והפרסומים על ההוצאות המופרזות על גלידות פיסטוק או נרות ריחניים, שנחשפו על ידי התנועה לחופש המידע.

אם אלה יחסים עם עוזרות בית ומטפלות, מצב צינורות הווילה בקיסריה או המיטה במטוס ללונדון - שמרון מתייצב באולפנים להגנה כאילו היה אחד העוזרים הפוליטיים. "הוא הולך אתם שנים ארוכות, בכל הפרשיות שהיו", אומר יועץ לשעבר של נתניהו. "מבחינת ביבי ושרה הוא טוטאלי, הולך אתם עד הסוף, בדברים הכי רגישים ומסובכים. בכל קרב וחזית שהם ניהלו, הוא שם. חוץ מזה, יש את שרה. אי אפשר לעמוד בפניה - כשהיא דורשת ממך משהו, אתה מרגיש מחויב לעשות את זה. חוויתי את זה על בשרי".

יועץ לשעבר אחר אומר: "ביבי נורא רוצה שליטה על המסרים של הדוברים שלו. הוא לא סומך על הפוליטיקאים עד הסוף, וגם לא על יועצי התקשורת. הוא מבין ששמרון הוא לא דמות תקשורתית מצודדת, אבל הוא יודע שהוא יעשה את העבודה שלו ב-100%, וגם רוצה שיענו על השאלות המשפטיות".

"מבחינתו זה חלק 
ממלחמת אור בחושך"

בנימין ושרה נתניהוצילום: אמיל סלמן

דמות נוספת בציר נתניהו-שמרון הוא שותפו למשרד עורכי הדין הירושלמי הוותיק של שמרון, עו"ד יצחק מולכו (שנשוי לאחותו של שמרון). השניים מלווים את נתניהו שנים ארוכות, אלא שמולכו, בניגוד לשמרון, זוכה לעשות את העבודה שנתפשת יוקרתית יותר - שליחו של ראש הממשלה במגעים המדיניים (כשמתקיימים כאלה) ואילו שמרון לתופת התקשורת. "שמרון מחרף נפשו באולפנים, ואילו מולכו לא עוסק בזה בכלל. ממה שאני זוכר, הוא תמיד נמנע מלעסוק בדברים האלה", אומר עורך דין בכיר שעמד בעבר בקשר עם נתניהו ומקורביו.

"אני פשוט לא מבין את זה", מוסיף יועץ לשעבר של נתניהו, "איך בן אדם כזה, בעלים של משרד עורכי דין יוקרתי, מוכן לעשות את הדברים האלה בשביל שרה נתניהו. אני לא מצליח להבין איך מולכו מקבל את כל הצ'ופרים - ושמרון מתעסק בג'יפה. אני מקווה בשבילו שיוצא לו משהו מהסיפור הזה".

למקורבים של שמרון יש הסברים. "מולכו פשוט מתאים, באישיותו, לעסוק במשאים ומתנים מדיניים. יש לו את כל הגינונים המתאימים לזה, ושמרון הוא בן אדם יותר ביזנס. מדבר בגובה העיניים. זה עניין של התאמה אישיותית". לדבריהם, שמרון דווקא גאה בהגנה האינטנסיבית שהוא מעניק לדיירי בלפור 6 בירושלים. "הוא לא רואה את זה כעיסוק בבוץ", מסבירים המקורבים, "אלא כחלק ממלחמות בתוך האליטה, נגד הנוני מוזסים וכל מה שהם מייצגים. מבחינתו זה חלק ממלחמת אור בחושך. בחוויה שלו, שרה היא לא טיפוס בעייתי. כשהוא מגן עליה, זה לא מתוך ציניות. הוא רואה בהגנה עליה אקט ג'נטלמני".

מקורב אחר מוסיף כי "האמירה שהוא לא יכול לעמוד בפני שרה היא ריקה מתוכן. האמת היא שהוא לא רואה בזה פחיתות כבוד להגן עליה בתקשורת. הרי למתקפות על נתניהו ורעייתו יש תכלית מסוימת - לפגוע בראש הממשלה. לכן, כמו שהוא התייצב לצדו בתחילת שנות ה-80, הוא מתייצב לצדו כעת. כשהוא התחיל ללוות את נתניהו, לפני הרבה שנים, הוא לא העלה על דעתו שזה יתגלגל לכאלה מקומות עלובים, שהדברים יידרדרו כל כך במשך השנים. אבל כמו שהוא נתן הגנה בעבר, הוא ימשיך להגן על הזוג גם בעתיד".

לשמרון, ואת זה קצת קשה יותר לראות בטלוויזיה, יש מעורבות עמוקה מאוד בכל הנוגע לעניינים הפוליטיים של נתניהו והליכוד. בדומה לעו"ד רם כספי עם מפלגת העבודה ועו"ד יורם ראב"ד עם אריאל שרון ואחר כך עם קדימה, שמרון הוא האיש שמלווה באופן שוטף את נתניהו בכל המשאים והמתנים הקואליציוניים וההסכמים פוליטיים. בתוקף כך, הוא גם איש מחוזר על ידי בכירי הליכוד, שיודעים שמלה טובה שיזרוק לנתניהו עשויה להועיל להם לקבל את התפקיד שבו הם חושקים.

חשוב מכך, שמרון מייעץ לנתניהו בנוגע למינויים בכירים בשירות הציבורי. כך לדוגמה, הוא תמך בבחירתם של עו"ד יהודה וינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ושל השופט בדימוס יוסף שפירא לתפקיד מבקר המדינה. במקרה של האחרון אף היתה לשמרון מעורבות פעילה, והוא נחשב לוביסט שסייע בבחירתו, יחד עם ח"כ יריב לוין. שפירא, מאז בחירתו למבקר, נחשב נוח מאוד עבור נתניהו ומשפחתו, לפחות עד שני הדו"חות האחרונים (הדיור והוצאות המעון).

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

מעבר לתמיכה בשפירא, שמרון גם נפגש עמו כמה פעמים באופן אישי בנוגע לנושאים שעלו על הפרק בדו"חות שונים. בין היתר, שמרון גם היה מעורב, כפי שחשף גידי וייץ ב"הארץ", במהלך משונה הקשור לפרשת ביביטורס - מכתב ששלח שפירא לווינשטיין, שבו נימק מדוע החומרים בתיק לא יימסרו לנתניהו. לפני שליחת המכתב, שפירא קיבל את הסכמתו של שמרון לתוכנו. בסופו של דבר החליט וינשטיין לסגור את תיק ביביטורס.

שמרון אף היה מעורב, עוד בראשית הדרך, בעניין דו"ח מעונות ראש הממשלה של שפירא, כשניסה לשכנע אותו לערוך בדיקה רוחבית, כלומר גם על ראשי ממשלה קודמים. בחודשים האחרונים, לקראת פרסום הדו"ח, ביקש שמרון משפירא לדחות את הפרסום לאחר הבחירות, בקשה שנראה כי שפירא היה נענה לה אלמלא נחשפה הבקשה ב"הארץ".

הצ'ופר: מינוי ליו"ר בנייני האומה

שמרון הוא גם יועץ משפטי של הליכוד, אך מסרב בתוקף להעביר נתונים על פרטי העסקתו. "הוא מקבל שכר טרחה באופן נפרד גם מהליכוד וגם מנתניהו", אומרים מקורביו. "כל אחד לפי ענייניו, זה לא בא אחד על חשבון השני ואין צורך ששמרון יראה קבלות". לגבי מינוי מבקר המדינה אומרים המקורבים: "שמרון לא מתבייש בתמיכתו בשפירא. הוא מכיר אותו 36 שנה, כאיש מתון ושקול, ולכן השמיע את שמו בפני נתניהו. נכון שהוא נפגש עם שפירא, אבל זה לא ייחודי - פגישות עם מבקר המדינה זה חלק מהעבודה. הוא ישב גם עם מבקרים קודמים".

בדרך כלל שמרון פועל בנאמנות לפי האינטרסים של נתניהו ושל הליכוד, בזמן שנתניהו עומד בראשו. ואולם במקרה אחד הוא מצא עצמו באמצע פלונטר פוליטי. היה זה בבחירות לראשות עיריית ירושלים שהתקיימו לפני שנה וחצי, שבהן התמודד ניר ברקת, ראש העירייה המכהן, מול משה ליאון, מקורבו של השר אביגדור ליברמן. באותו זמן הליכוד היה בסיעה אחת יחד עם ישראל ביתנו, והמוסדות הרשמיים של הליכוד־ביתנו קיבלו החלטה לתמוך בליאון לתפקיד ראש העירייה. החלטה זו עוררה ביקורת ציבורית רבה, בשל היותו של ליאון תושב גבעתיים, והמהלך נתפש על ידי רבים ככזה שנועד לשרת מטרות פוליטיות צרות של ליברמן, ולא את טובתה של העיר.

שמרון, יליד ירושלים, לא אהב את ההחלטה, אבל כמי שמעניק שירותים משפטיים לליכוד שנים ארוכות, היה אמור להתיישר לפיה. הבוס שלו, נתניהו, נמנע מלהביע תמיכה פומבית בליאון, ומקורביו הטילו לפחות חלק מהאשמה בכך על שמרון, שמצדו תמך באופן פעיל בברקת. בשלב מסוים ברקת אף הציע לשמרון מקום ברשימה, אך זה סירב, ככל הנראה בגלל פרויקטים בתחום הנדל"ן שאותם הוא מייצג מול העירייה.

בכך התרחק שמרון עוד יותר מחלום ילדות שלו - ראשות העירייה. כפי שנחשף כאן לראשונה, שמרון אף היה מעורב בעסקה של ברקת עם המנהיג החרדי שמואל אוירבך, שנציגו חיים אפשטיין רץ באופן עצמאי לראשות העירייה, על אף שלא היה לו סיכוי להיבחר. לאחר הבחירות נחשף סיכום בין ברקת לאוירבך שלפיו אם אפשטיין יישאר במרוץ ויצליח לקבל מושב במועצה, הוא יהיה הראשון להיכנס לקואליציה ואף יתמנה לתפקיד סגן ראש העירייה. המטרה בהרצת אפשטיין היתה פיצול בקולות החרדים שתמכו בליאון. שמרון היה מעורב במגעים ובסיכום שאליו הגיעו הצדדים, ובסופו של דבר ברקת ניצח את ליאון בהפרש של 6% בלבד, ולכן לריצתו של אפשטיין היה משקל רב. אפשטיין קיבל מנדט אחד, ואכן מונה לתפקיד סגן ראש העירייה. לטענת בכיר בקמפיין הליכוד אז, יש כאן טעם לפגם. "התמיכה בליאון עברה את כל מוסדות הליכוד, אבל למרות זאת שמרון, שמייצג את המפלגה הרבה שנים, פעל נגד החלטות המפלגה".

עו"ד יצחק מולכוצילום: ניר קידר

אגב, שמרון מכיר את ליאון, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מאז 1993, והשניים שיתפו פעולה בלא מעט מהלכים פוליטיים. האחרון שבהם היתה ישיבה משותפת במשא ומתן הקואליציוני לאחר הבחירות הקודמות - שמרון כנציגו של נתניהו וליאון כנציגו של ליברמן. בעקבות התייצבותו של שמרון לצד ברקת, חל קרע בינו לבין ליאון, והם אינם מדברים יותר.

שמרון סירב להתייחס למעורבות בנוגע לסיכומים בין אוירבך לברקת, אך לדברי מקורביו הוא אכן פעל למען בחירתו של ברקת לראשות העירייה. "כשעלה הרעיון להריץ את ליאון לראשות העירייה, זה נראה לו הזוי", מסבירים המקורבים. "ברמה המהותית זה היה מהלך לא תקין. במקרה הזה, אמונתו בקשר למהלך היתה חשובה לו יותר מההתנהלות הפוליטית".

עם או בלי קשר לסיוע זה, שמרון מונה לפי כחצי שנה, כפי שמתפרסם כאן לראשונה, ליו"ר מרכז הקונגרסים (בנייני האומה), מינוי שעליו חתומים יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי וראש העירייה ברקת, מכיוון שמרכז הקונגרסים נמצא בבעלות משותפת של שני הגופים (הסוכנות והעירייה). את התפקיד ממלא שמרון בהתנדבות, אך יש בו לא מעט כבוד ומעמד, ובשנים הבאות הוא יכול להתגלות גם כעמדת כוח, נוכח תוכניות הפיתוח והבנייה הענפות שמקודמת בימים אלה במרכז הקונגרסים, במסגרת פרויקט גדול בכניסה לבירה.

בעיריית ירושלים העדיפו שלא להתייחס לדברים. לטענת מקורבי שמרון, הוא לא ביקש לעצמו כל תפקיד מברקת, ונענה בנושא זה לפנייה של שרנסקי.

"בגלל המעמד שלו - 
כל אחד יענה לו לטלפון"

שמרון, 63, נולד וגדל בשכונת טלביה בירושלים, וכיום מתגורר במבשרת ציון. הוא נשוי לאודרי, מנכ"לית ארגון נשות הדסה ישראל, ולזוג ארבעה ילדים. כמו נתניהו ואף עו"ד מולכו, גם הוא מחזיק בית נוסף בקיסריה. את הבית ביישוב, אגב, קנה כמה שנים לפני שעשה זאת נתניהו. שמרון, כפי שמגדיר זאת אחד ממקורביו, בא מבית של "כסף ישן", וגם כיום הוא איש אמיד מאוד, בעיקר בזכות נדל"ן שמקורו במשפחה.

אביו של שמרון הוא עו"ד ארווין שמרון, פרקליט המדינה השני של ישראל, שפתח לאחר מכן משרד עורכי דין מצליח בירושלים שאותו ירשו הבן וגיסו. עורכי דין ותיקים בירושלים עדיין מדברים על שמרון כ"בן של ארווין שמרון, פרקליט המדינה האגדי".

שמרון הבן למד בתיכון בויאר היוקרתי בירושלים, וכבר אז גילה מעורבות ציבורית, כשהיה יו"ר מועצת התלמידים בעיר. בצבא שירת כקצין שריון (ואף נפצע במלחמת יום הכיפורים ואיבד את עינו), ולאחר לימודי המשפטים והסמכה כעורך דין, הצטרף לפירמה של אביו.

כקרוב משפחה הוא מכיר את נתניהו מילדות, כאשר הוריהם היו חברים ושמרון היה חניך בצופים של יוני נתניהו. הקשר בין שמרון לבנימין נתניהו התהדק כשזה חזר לישראל בסוף שנות ה-70, אחרי לימודיו ב-MIT ועבודתו בחברת בוסטון קונסולטינג. שמרון היה אז עורך דין מתחיל וסייע יחד עם מולכו לנתניהו בהקמת מכון יוני נתניהו לחקר הטרור, בהליכים משפטיים שונים וברישום העמותה. המכון היה הפלטפורמה הציבורית־פוליטית הראשונה של נתניהו.

אגב, גם לעבודה של נתניהו בחברת רים היה קשר עקיף לשמרון - הוריו של רונלדו אייזן, הבעלים של רים, היו חברים טובים של הוריו של שמרון (אם כי לדברי מקורבים לשמרון, לא בזכות כך התקבל נתניהו לעבודה). שמרון המשיך לעמוד בקשר עם נתניהו בשנים שבהן שהה האחרון בשליחות בארה"ב (תחילה כציר מדיני ולאחר מכן כשגריר באו"ם). ב-1988, כשנתניהו חזר לישראל, מיד חברו אליו שמרון ומולכו, ונהפכו לעורכי הדין הצמודים של נתניהו.

מהרגע הראשון היה שמרון מעורב בכל מה שנוגע לפן המשפטי של קבלת תרומות, ניהול משא ומתן פוליטי וייעוץ משפטי בנוגע לקמפיינים של נתניהו. לאחר בחירות 1996 ובחירתו של נתניהו לראש הממשלה, נחשף עומק הקשר בין מולכו ושמרון לנתניהו, כאשר מולכו מונה לשליחו המדיני המיוחד של ראש הממשלה. חלוקת העבודה ביניהם - מולכו בעניינים המדיניים ושמרון בפוליטיקה ובעניינים האישיים - נוצרה כבר אז.

דו"ח מבקר המדינה בת"אצילום: גיל כהן-מגן

מולכו הוא השותף המנהל במשרד. היותו השליח המדיני של נתניהו אף מוזכרת באתר משרד עורכי הדין, שמתגאה ב"קשרים עם המנהיגות הכלכלית של המדינה". דבר זה מאשש את ההערכה בקרב רבים שהקרבה של השניים לנתניהו משפיעה לטובה על פעילות המשרד, אף שמקורבי שמרון טוענים דווקא לאפקט הפוך. בין כה וכה, המשרד היה מצליח ומוערך עוד לפני 1996, עם לקוחות גדולים כמו CNN, טריומף אינטרנשיונל וחברת טראבקס.

אחד התיקים הגדולים של המשרד הוא תיק חברת חפציבה, שקרסה ברעש גדול לפני שבע שנים והותירה אלפי לקוחות זועמים. מולכו מנהל גם את תיק הפירוק של חברה העירונית בירושלים, קרתא, ומייצג גם לקוחות מפורסמים מהעולם. שמרון, מצדו, בולט בייצוג לקוחות מתחום האנרגיה והנדל"ן, וחלק מלקוחות המשרד הגיעו אליהם לאחר הפרסום שהשניים קיבלו בעקבות הקשר עם נתניהו.

"העניין הוא התדמית שקרבה כזו משדרת", מסביר גורם משפטי. "כולם יודעים ששמרון מקורב לראש הממשלה. כשהוא מתקשר לבעל תפקיד, וזה לא משנה למה, כל אחד יענה לו לטלפון בגלל המעמד שלו. מבחינת לקוחות, תמיד טוב לשכור מישהו שתמיד יענו לו לטלפון". עורך דין אחר מוסיף: "שים לב שלקוחות רבים של שמרון הם מתחום הרגולציה. אז נכון, הוא לא עובד במישרין מול משרד ראש הממשלה, אבל זה ממילא משרד שאין לו סמכויות".

ואכן, לשמרון יש לא מעט לקוחות המשיקים לתחום הממשלתי, למשל בתחום האנרגיה. ב-1998 ייצג שמרון את חברת סאות'רן אנרג'י, שחתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם ועד עובדי חברת החשמל, לקניית מניות החברה, לקראת מהלך הנפקה שהיה מתוכנן באותה עת. לאחר ביקורת ציבורית שהתעוררה בנושא, קבע היועץ המשפטי דאז, אליקים רובינשטיין, כללים לעבודתו של שמרון. לאחר מכן ייצג שמרון את חברת גזפרום הרוסית, שביקשה להיכנס לשוק הגז הטבעי בישראל, מהלך שגם הוא לא יצא לפועל.

בעת שהיה נתניהו שר אוצר, לשמרון אף היה הסכם ניגוד עניינים מפורט שכלל עיסוק בלקוחות שאותם מייצגים מולכו ושמרון. אחד הלקוחות של שמרון באותה התקופה היו האחים רובין מבריטניה, שהתעניינו אז ברכישת בנק דיסקונט, סוגיה שהועברה מטיפולו של נתניהו לשר המשפטים דאז, יוסף לפיד. זאת, גם בשל העובדה שאחיו של החשב הכללי דאז, ירון זליכה, עבד במשרד מולכו-שמרון.

גם במהלך הקדנציה השנייה של נתניהו אפשר לזהות לקוחות מעניינים של שמרון. המקרה הבולט ביותר הוא של יצרנית החשמל הפרטית דוראד, שאחת ממחזיקי מניותיה היא חברת קצא"א החשאית, שבבעלות משותפת של ממשלות אירן וישראל. בשנתיים האחרונות מתחולל מאבק בענף החשמל על כניסתם של יצרני חשמל פרטי, בהתאם להמלצות ועדת יוגב ליישום רפורמה במשק החשמל. שמרון נשכר כדי ללות את דוראד בסבך הרגולטורי הקשור ליישום המלצות ועדה זו, על אף שלדוראד כבר היה משרד עורכי דין שייצג אותה - גולדפרב, זליגמן ושות'. שמרון נשכר באופן ספציפי כדי לייצג את דוראד מול רשות החשמל. בראש הרשות, אגב, עומדת אורית פרקש, שהתמחה בעבר במשרד מולכו־שמרון.

גם חברת פצלי השמן IEI שכרה לפני שנה את שירותיו של שמרון, על אף שהיו לה די והותר יועצים משפטיים. חברה זו, שבראשה עומד יו"ר המפד"ל לשעבר אפי איתם, ביקשה להפיק נפט מפצלי שמן בחבל עדולם שבאזור מטה יהודה, דבר שגרר התנגדויות של תושבים באזור ושל גופים ירוקים. שמרון נשכר על ידי החברה בשלבים המאוחרים של הדיונים על אישור התוכניות לקידוח, כדי לנסות לשכנע את חברי הוועדה המחוזית בירושלים לאשר את התוכנית. במקביל, יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה שמונה לתפקיד על ידי נתניהו, הביע בפני חברי הוועדה תמיכה גורפת בתוכנית, דבר שנתפש מצד הגופים הירוקים כלחצים המופעלים מצד נתניהו.

בסופו של דבר, בסוף 2014 החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים לדחות את התוכנית. "למה הם שכרו אותו? לא יודע, אולי ברגע האחרון הם הרגישו שהרוח נושבת נגדם", מאבחן אברהם שקד, נציג החברה להגנת הטבע בוועדה המחוזית. "אנחנו, חברי הוועדה, הכרנו אותו כי הוא מייצג לקוחות עסקיים בפני הוועדה המחוזית, כולם הרי יודעים שהוא איש של משפחת נתניהו. אבל לא התרגשנו יותר מדי. אני באופן אישי גם לא התרשמתי מאיכות הטענות שהוא העלה".

האיש שהיה יכול לפתור את 
משבר הדיור?

לא במקרה מכירים את שמרון בוועדה המחוזית: זה התחום שבו שמרון מרבה לעסוק. ב–2009 היה שמרון חבר בצוות 100 הימים של ממשלת נתניהו השנייה, ואף ניסח שני פרקים — את הפרק הקשור לתכנון ובנייה ואת הפרק הקשור לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. הדבר עורר ביקורת חריפה מצד ח"כים באופוזיציה, בעיקר במפלגת קדימה, בהקשר של "רפורמת המרפסות" שקודמה על ידי נתניהו ופורסמה שנה לאחר מכן (ובה שמרון לא היה מעורב). ח"כים טענו אז כי לא ייתכן שאיש שמייצג פרויקטים ואינטרסים בענף הנדל"ן יסייע בהתוויית מדיניות. ראש הצוות, יובל שטייניץ, דחה את הטענות בישיבה מיוחד שהתקיימה במאי 2010 (שכונסה בעקבות תחקיר "ידיעות אחרונות") בוועדה לביקורת המדינה וטען שבכל תחום לגיטימי להיעזר במומחים.

מבחינת שמרון, תכנון ובנייה הוא תחום שבמומחיותו ואחד הנושאים שהוא מבין בהם היטב, ואם ממשלת נתניהו היתה מקבלת את העצות שהשיא בצוות 100 הימים, הרי שמשבר הדיור הנוכחי לא היה בא לעולם. עם זאת, אחרים מטילים ספק: "הוא עורך דין מצוין ואדם ראוי, אבל אני לא בטוח שתכנון ובנייה זה הצד החזק שלו", אומר עו"ד יורם בר־סלע, מומחה לתכנון ובנייה. "יש מעט אנשים בעלי ידע והבנה מעמיקים במטריה הזו, ואני לא בטוח שהוא נמנה עמם".

בעקבות הקרבה לנתניהו העיסוק בנדל"ן הביא לשמרון לא מעט ביקורת ציבורית בכמה פרשות. הבולטת מכולן היתה פרשת מלונות ארבע העונות וקולוני בירושלים, שבהן ייצג שמרון יזמים שביקשו להגדיל את זכויות בנייה שלהם באחד המקומות האטרקטיביים בירושלים - המושבה הגרמנית - באופן משמעותי (היזם במלון קולוני הוא ידיד אמריקאי של נתניהו, מורד זמיר, שאף עזר לו בעבר בגיוס תרומות). רק לאחר מאבקים ציבוריים ארוכים שניהלו התושבים, שבהם הזכירו שוב ושוב את הקשר בין שמרון לנתניהו, צומצמו תוכניות הבנייה במידה ניכרת.

נראה כי הפרשה שהסבה את הזנק הרב ביותר לתדמיתו של שמרון, וקשורה אף היא בייצוג לקוחות ממשלתיים, היא פרשת מועצת הצמחים. ב-2004, במסגרת הרפורמות השונות שהנהיג נתניהו כשר האוצר, אוחדו ארבעה מועצות שעסקו בגידולים — מועצת פרי ההדר, הירקות, הפירות וצמחי הדר, לגוף אחד שנקרא מועצת הצמחים. לכל אחת מהמועצות היו יועצים משפטיים משלהן, אבל שר החקלאות דאז, ישראל כ"ץ, מקורבו של נתניהו אז והיום, החליט לשכור יועץ משפטי חדש - והתפקיד הוענק למשרד של שמרון, ללא מכרז.

תחילה קיבל המשרד 10,000 דולר בחודש עבור הייצוג, ולאחר מכן קפץ הסכום ל–18 אלף דולר בחודש, בעקבות בקשת שמרון, דבר שחל באופן רטרואקטיבי, מיום תחילת העסקת המשרד. הפרשה הגיעה למשפט פלילי נגד מנכ"ל מועצת הצמחים, מיכאל אילון, בגין מינויים פוליטיים שביצע, כאשר אחת הפרשות שנידונו היתה מינוי המשרד של שמרון. במסגרת המשפט (שבסופו הורשע אילון לפני כשנה במסגרת הסדר טיעון) העיד שמרון על התשלום שניתן לו, ודיבר על "שכר בייביסיטר" שקיבל המשרד בגין הייצוג, לעומת העבודה הרבה שהושקעה. מאז, בהתייחסות השונות לשמרון, נדבק הביטוי הזה כסמל לניתוק של פרקליטו הצמוד של נתניהו לאופן שבו חיים אנשים בעולם האמיתי.

מקורביו של שמרון, אגב, טוענים שנעשה לו עוול בפרסומים בעיתונות, משום שבעדותו דיבר שמרון על מישהו שאמר לו כי מדובר בשכר בייביסיטר, ובכל מקרה הוא התכוון לשכר של 10,000 דולר. המקורבים מסרבים לחשוף את זהות הדובר, ומה היה הקשר שלו לשמרון. עם זאת, מעיון בפרוטוקול אפשר להבין שאמירה זו מתייחסת לסכום של 18 אלף דולר. בהמשך דבריו חידד את דעתו לגבי הסכום של 18 אלף דולר, דברים שמהם ניתן ללמוד על גובה שכר הטרחה שהוא גובה מלקוחותיו. "אני לא מזלזל ב-18 אלף דולר, אבל כל דבר צריך לאמוד אותו מול מה אתה נותן בו, וזה לא היה שכר גבוה, ממש לא, גם לא יחסית למה שאנחנו מקבלים במקומות אחרים", אמר בעדות. לטענת מקורביו, שמרון כלל לא היה קשור לפרשה (הוא אכן לא נחקר או הועמד לדין) ולא ידע על הכוונה הלא כשרה שעמדה מאחורי המינוי.

באופן כללי, טוענים המקורבים, הקשר ההדוק לנתניהו לא כל כך מסייע למשרד שמרון-מולכו כפי שנדמה, ואולי אף מזיק. "גם כשיצחק רבין היה בשלטון שמרון קיבל טלפונים מהממשלה. לדוגמה, בעניין טיפול משפטי בכל מה שנוגע להפסקת הבנייה בהתנחלויות", אומרים מקורביו של שמרון.

"משרד עורכי הדין שלו מתנהל תחת הגבלות קפדניות", אומרים המקורבים. "כבר מ-1996 שמרון לא מערבב ולא מכניס עצמו לניגודי עניינים. זה האופי שלו, והוא גם מפסיד לקוחות בגלל זה. לעתים קרובות אנשים פונים אליו ומבקשים שיעזור להם בבעיה כזו או אחרת מול מדינת ישראל. הוא יושב אתם לכוס קפה, מבזבז שעה של פגישה, ואז שולח אותם כלעומת שבאו. באחרונה, למשל, פנתה אליו חברה סינית גדולה שרצתה לעשות משהו בישראל. הוא אמר לנציגי החברה שלא יוכל לייצג אותה, כי הסוגיה זו עשויה להגיע לפתחו של ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר