הכירו את הנדיבים והקמצנים של המגזר העסקי

בצמרת שיאני התרומות לקהילה תמצאו חברות כמו טבע, אפריקה ישראל ושטראוס ■ 
בחברות הביטוח, לעומת זאת, מעדיפים לתרום יותר למנכ"ל מאשר לקהילה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

430 אלף שקל - זה הסכום שהחזירה חברת הביטוח הפניקס לקהילה ב–2013. ומה היתה עלות שכרו של המנכ"ל, אייל לפידות, באותה שנה? יותר מ–10 מיליון שקל. תאמינו או לא, אבל הסכום הפעוט יחסית שתרמה הפניקס לקהילה עדיין היה גבוה מזה של חברת הביטוח מנורה, שתרמה רק 340 אלף שקל. טוב, עלות שכר המנכ"ל שלה ב–2013 היתה 7 מיליון שקל בלבד. חברת הביטוח כלל השקיעה בקהילה 600 אלף שקל מרווחיה העצומים, ובמנכ"ל היא השקיעה קצת יותר - 16 מיליון שקל.

שנה אחרי שנה מוכיחות חברות הביטוח שהציבור, שעל כספו הן חיות, מעניין אותן כקליפת השום. הוא ישלם - וישתוק. השתתפות ברווחים? אל תצחיקו. במגזר הפיננסי החשוב הזה כנראה מעדיפים תרומה נדיבה לכיס המנכ"ל מאשר לקהילה.

איך בודקים איזו חברה נדיבה ואיזו קמצנית? על פי כלל אצבע בינלאומי מוכר, הקובע כי חברה שרוצה לפעול לפי כללי האחריות התאגידית תתרום 1% מהרווח שלה לפני מס. התרומה באחוזים של שלוש חברות הביטוח הגדולות מגוחכת: הפניקס תרמה 0.04%, מנורה - 0.05% וכלל - 0.06%.

בדיקה קצרה של נתוני 2012 מראה כי החברות עקביות מאוד: מנורה תרמה אז 0.09%, הפניקס - 0.12% וכלל לא דיווחה בכלל על תרומות. למה בעצם חברות הביטוח מעדיפות לא לתרום? אולי בגלל הסיפור הבא: בחלק מהחברות גאים לספר על "תרומה" שלא כתובה דווקא תחת הסעיף תרומה לקהילה בדו"חות הכספיים. מתברר שכשחברת ביטוח מפסידה או מתפשרת בתובענה ייצוגית, היא שולחת את הסכום שהיא מחויבת בו לכל לקוח - בצ'ק. חלק מהאנשים לא פודים את הצ'קים הקטנים האלה, כך שהסכום מצטבר למיליונים. את הסכום הזה, ששוכב בינתיים בחשבון החברה, מעבירה החברה בסופו של סיבוב ארוך למגזר השלישי. בחברות הביטוח גאים ב"הישג". כסף שניתן להן שלא כדין, וצריך להיות מוחזר לאנשים ששילמו אותו אינו מגיע אליהם אבל מגיע לעמותות, ונדמה ש"התרומה" הזו מניחה את דעתן.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

אז מי שיאני התרומות לקהילה? אלה מגיעים ממגזרים אחרים לגמרי. חברת טבע, למשל, תרמה ב–2013 לא פחות מ–383 מיליון שקל לקהילה - 8.8% מהרווח לפני מס. גם חברת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב תורמת לא מעט, יותר מ–5% - מעל ל–17 מיליון שקל. למגינת הלב הלכו 92% מהתרומות של אפריקה למוסדות יהודיים במדינות בריה"מ לשעבר ולא למוסדות בישראל.

בנק הפועלים תרם לקהילה 46 מיליון שקל ב–2013 - 1.2% מרווחיו, ומשאיר את הבנקים האחרים הרבה מאחור. אגב, מפתיע לגלות עד כמה צנחה תרומתו של בנק לאומי באותה שנה.

בקרב חברות המזון ומוצרי הצריכה, כולן מדלגות מעל 1% מהרווחים בתרומות, כשבראשן נמצאתת שטראוס. רמי לוי "החברתי", תרם לקהילה 1.6 מיליון שקל ב–2013 - 1.6% מהרווח לפני מס, ודווקא שופרסל החברתית פחות תרמה באותה שנה כמעט 2% מרווחיה - כ–5 מיליון שקל. אז לא די לצעוק חברתיות, כדאי גם לתת קצת יותר.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?