החומרים שמהם עשויה שחיתות |

"הפרה שלי מימנה את מיטל קירשנבאום"

מינויה של קירשנבאום הבת להתאחדות מגדלי הבקר חולל סערה ■ מזה כמה שנים יש מגמה של עסקנים בכירים במגזר החקלאי, שזוהו עם מפלגת העבודה או עם מרצ, להעביר את תמיכתם לישראל ביתנו

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

"צריך לעשות פעולה ממוקדת ומהדהדת על כל מה שהתנהל בסקטור החקלאי סביב הדמויות המושחתות האלה (התאחדות מגדלי הבקר, המחלקה להתיישבות, מועצות אזוריות מסוימות, קיבוצניקים ש'פתאום' הצביעו לישראל ביתנו ועוד)". כך נכתב במייל של גיורא מסד, חבר קיבוץ כפר מסריק ולשעבר יו"ר תאגיד מילואות המאגד קיבוצים בגליל המערבי, שהופץ בין חברים בהתיישבות העובדת, בעקבות חשיפת פרשת השחיתות של ישראל ביתנו ובפרט מינויה של מיטל קירשנבאום לתפקיד בהתאחדות מגדלי הבקר. בכירי ההתאחדות וקירשנבאום עצמה לא חשודים ולא נחקרו במסגרת הפרשה, אך עצם המינוי נחקר על ידי המשטרה, במסגרת חקירת פרשת השחיתות.

לכל תחקירי TheMarker בסופ"ש על פרשת ישראל ביתנו

לפנק, לפנק, לפנק: 10 הפינוקים הכי שווים בעולם

תגובה זו מצד בכיר בהתיישבות העובדת משקפת את הסערה המתחוללת שם - ובפרט בהתאחדות מגדלי הבקר - מאז נחשפה הפרשה. ההתאחדות היא גוף המאחד בעלי רפתות ממושבים וקיבוצים ברחבי המדינה, המנוהל באופן דמוקרטי. ההצבעה בו נקבעת לפי מכסות החלב של כל מגדל. מכיוון שלקיבוצים יש יותר מכסות לחלב, הרי שלהם יש רוב של 60% במועצה, לעומת 40% של רפתנים מהמושבים.

מיטל קירשנבאום בפגישה של ארגון מגדלי הבקרצילום: מתוך האתר של ארגון מגדלי הבקר

לארגון, שפעילותו מעוגנת בחוק החלב שנחקק בכנסת האחרונה, יש שני תפקידים חשובים: הראשון הוא ניהול ספר העדר - מאגר מידע ממוחשב שבו רשומים כל פרה חולבת וכל פר שמשתמשים בו להזרעה; והשני הוא בדיקות לאיכות החלב. למרות הממד הציבורי של הגוף הזה, ההתאחדות היא גוף פרטי הפועלת כאגודה שיתופית, שלא חלה עליו חוק חובת מכרזים.

למרות זאת, מינויה של קירשנבאום הבת חולל סערה, במיוחד משום שלא נעשה בחלל ריק. כמו שרמז מסד בדבריו, מזה כמה שנים יש מגמה של עסקנים בכירים במגזר החקלאי, שזוהו עם מפלגת העבודה או עם מרצ (גלגולי המפלגות שהקימו את ההתיישבות העובדת), להעביר את תמיכתם לישראל ביתנו.

גם מזכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן, שהיה חבר מפ"ם או מרצ כמעט כל חייו הבוגרים, עשה מעבר כזה: לפני הבחירות האחרונות עמד דותן בראש מטה ההתיישבות של ישראל ביתנו, ולאחר הבחירות מונה ליועץ לענייני התיישבות של שר החקלאות יאיר שמיר. "זה לא מקרה שדווקא בתקופה שלו הגיעה קירשנבאום להתאחדות", אומר בכיר בהתיישבות העובדת. "שאלתי אותו פעם - למה בכלל אנחנו צריכים את זה? הרי לא חסרים נציגים למגזר החקלאי עם נגישות לשרים ולח"כים. הוא התחיל להסביר לי כמה היא מוכשרת".

רם פרנק, בעלה של מיטל קירשנבאום, עובד בקק"ל בתפקיד חדש יחסית: הוא משמש כרכז במיזם שיתוף פעולה בין קק"ל לארגון השומר החדש. הפרויקט המתוכנן של התאחדות מגדלי הבקר והמשרד לביטחון הפנים היה אמור להיות בשיתוף פעולה עם השומר החדש, המזוהה עם הזרם הימני בהתיישבות העובדת ונועד לסייע לחקלאים. און ריפמן, בנו של שמוליק ריפמן, הוא ממייסדי הארגון.

רנית ופאינה קירשנבאוםצילום: ניר קידר

סיפור בחירתה של קירשנבאום עולה בפרוטוקולים שונים של מועצת מגדלי הבקר ובמסמכים המכונים יומן השבוע - סיכום שבועי של פעילות ההתאחדות, שאותו שולח המזכ"ל לחברים. מעיון במסמכים עולות כמה גרסאות שאינן לא סותרות בהכרח, אך בכל אחת מהן ניתן דגש אחר לפעילותה של קירשנבאום. כך לדוגמה, בשבוע שעבר הדגיש דותן ביומן השבוע את פעילותה של קירשנבאום בתחום הפרויקטים, ש"ליווי בענייני רגולציה (חוקים למיניהם)", הוא רק אחד מהם.

שאר הפרויקטים הם אירוח קבוצות מחו"ל, ליווי ותיאום פרויקט קרן הסומטיים, ניהול פרויקטי ליווי הדרכה בבתי ספר חקלאיים וליווי צוות דור ההמשך. מנגד, ביומן השבוע שכתב בפברואר 2014, אחרי שדבר המינוי נחשף בעיתונות, דותן דווקא נתן דגש לתחום הרגולציה וקשרי הממשל. דותן כתב לחברים שיש ירידה בהכנסות, וההתאחדות מחפשת מקורות הכנסה חדשים מבלי שהרפתנים יצטרכו לשלם על כך. "להתאחדות קשרי חוץ רבים, אבל מעולם הנושא לא הוסדר באיגום מידע וידע ומשאבים וריכוז מאמץ ארגוני על פי החשיבה האסטרטגית של ההתאחדות", כתב דותן ביומן. "לצורך כך היה צורך בגיוס מיידי של עובד עם ניסיון בעבודת רגולציה, קשרי חוץ ופרויקטים, ומיטל נמצאה מתאימה עם שני תארים אקדמיים ובעיקר עם ניסיון של שבע שנים בכנסת ובאותם נושאים - ועל כן היא נבחרה ולא משום סיבה אחרת".

הניסיון של קירשנבאום הבת בכנסת היה בעבודה בסיעת ישראל ביתנו. ב–2006–2009 היא עבדה במנגנון הסיעה, וב–2009–2013 היתה מנהלת הסיעה. השבוע ביקשנו מההתאחדות את קורות החיים של קירשנבאום, אך נעננו בסירוב. באוקטובר 2013 החל המינוי של קירשנבאום בהתאחדות להתבשל. ב–15 באותו חודש התקיימה ישיבת הנהלה. בסעיף ד' של הפרוטוקול נכתב "פרויקטים - ההתאחדות תשתף פעולה עם משרדי ממשלה וגורמים נוספים. הוצגו שת"פים עם משרדי ביטחון פנים, קליטה, תיירות (שלושתם בשליטת ישראל ביתנו, ש"ש) וארגוני המגדלים... ההתאחדות לא תשקיע כסף בפרויקטים אלו, לצורך שיתופי הפעולה ההתאחדות תעסיק פרויקטור/ית שייבחר. סה"כ העלות 20 אלף שקל בחודש עלות מעביד, מתוך תקציבי הפרויקטים". בדצמבר 2013 דווח באופן פשוט למדי על מהות העסקתה של קירשנבאום: באתר האינטרנט של ההתאחדות נכתב במסגרת דיווח על הכנס השנתי כי "מיטל קירשנבאום הצעירה שהגיעה, ממש לאחרונה, כדי להביא תקציבים ממשלתיים ולקדם פרויקטים ברפת בתחומים מגוונים".

פרוטוקול חשוב אחר הוא מה–5 בינואר 2014, אז דיווח דותן לחברים על הפרויקטים. כך לדוגמה, פרויקט בתחום הרפתות התיירותיות במימון משרד התיירות; פרויקט "לחיזוק, הדרכה וליווי של ההתאחדות בבתי הספר החקלאיים, במימון משרד הקליטה"; ופרויקט "הביטחון החקלאי" של המשרד לביטחון פנים - "החלק התקציבי המיועד לפרויקט בתוך ענף הרפת הועמד לרשותנו", כתב דותן לחברים. שלושת המשרדים האלה הם בשליטת ישראל ביתנו. לא ברור מדוע משרד הקליטה צריך לממן פרויקט בבית ספר חקלאי, דבר שאמור להיות באחריות משרד החקלאות או משרד החינוך. התשובה לכך מצויה בדיווח אחר של דותן, מה–20 באוקטובר: "אנו מבצעים חשיבה משותפת עם משרד הקליטה ועם בתי ספר חקלאיים לליווי מקצועי בענף הרפת, של עולים מאתיופיה הלומדים בבתי ספר, ובנייתם כעתודה לענף שלנו".

צילום: אייל טואג

הדיווחים של דותן על הפרויקטים השונים מתקשרים לישיבה שנערכה במועצת מגדלי החלב לפני כשנה, שתוכנה נחשף השבוע ב–TheMarker. לפני כשנה קיימה מועצת החלב ישיבה שעסקה בשינויים בהעברות הכספים להתאחדות מגדלי הבקר. היה זה בערך באותה תקופה שבה קירשנבאום הצעירה החלה להיות מועסקת בהתאחדות. בישיבה הודיעו אנשי התאחדות החלב להתאחדות מגדלי הבקר שהעברה של 3.8 מיליון שקל, שיועדה לספר העדר, תקוצץ - ותהיה מעתה 3.3 מיליון שקל בלבד. "אמרו להם שהשינוי מתבצע ללא סמכות, וממועצת החלב השיבו שזה בסדר, שישראל ביתנו הבטיחה השלמה של עוד חצי מיליון שקל להתאחדות מגדלי הבקר", סיפר אחד ממשתתפי הישיבה ל–TheMarker.

זה המקום לציין שסמנכ"ל מועצת החלב הוא יצחק שניידר, אף הוא פעיל מוכר בישראל ביתנו. כשאנשי התאחדות מגדלי הבקר דרשו הבהרות, הסבירו להם שהמשרד לביטחון פנים יעניק 200 אלף שקל לפרויקט למניעת גניבת עגלים, משרד התיירות ייתן 200 אלף שקל לבניית מרכזי ביקור ברפתות ומשרד החקלאות יעביר 100 אלף שקל. אלה המשרדים בראשות שרי ישראל ביתנו.

העברת הכספים הזו מעולם לא בוצעה, בין היתר בשל התערבותו של מזכ"ל התאחדות החקלאים אבשלום וילן, שטען שאסור לגוף וולונטרי לקבל כספי מדינה. "מישהו עוד יגמור בכלא אם זה יקרה", הזהיר וילן. גם באוצר קיבלו אזהרה לגבי העברות הכספים המתוכננות, ואלה לא אושרו. ממועצת החלב נמסר בהקשר זה ל–TheMarker: "המועצה תומכת בפעילות ספר העדר המנוהל על ידי התאחדות מגדלי הבקר וזאת מכוח החוק. התמיכה ב–2013 היתה 3.8 מיליון שקל. התמיכה ב–2014 הופחתה ל–3.3 מיליון שקל. ב–2015 התקציב הוא 3.3 מיליון שקל. ההפחתה נבעה מקיצוץ רוחבי לכל מועצות הייצור".

הכספים ממשרדי הממשלה לא עברו בסופו של דבר, ומבחינת התאחדות מגדלי הבקר זאת ההוכחה לכך שאולי מדובר בסיפור מעט מסריח - אבל בשום אופן כזה שיש בו ממד של שחיתות. "הכסף שדיברו עליו בישיבת מועצת החלב הוא כסף צבוע, שמיועד לתכלית מסוימת, עבור משרדי ממשלה", מסביר בכיר בהתאחדות מגדלי הבקר. "אף אגורה לא היתה אמורה לעבור להתאחדות".

כעת גורמים בהתאחדות מגדלי הבקר כועסים על המזכ"ל פעמיים: ראשית בגלל עצם המינוי, ושנית בגלל העסקתה של קירשנבאום, שההתאחדות אמורה לשאת בה. את האצבע המאשימה הם מפנים ישירות לעבר דותן.

רנית קירשנבאום, בתה של סגנית השר, בהארכת המעצרצילום: מוטי מילרוד

"דותן אמר: 'אנחנו נקים מחלקת פרויקטים', וטען שהעסקתה של קירשנבאום לא תעלה כסף בגלל אותם פרויקטים", אומר רפתן החבר בהתאחדות. "היא התקבלה בלי מכרז, ובכלל בלי שהמשרה פורסמה, אבל לא התייחסנו לזה ברצינות. אמרנו - 'אוקיי, זה לא עולה לנו כסף, שתעבוד'. עכשיו, אחרי שהתפוצצה הפרשה, תראה איפה אנחנו נמצאים - אם עבר כסף, זה פלילי. אם לא עבר כסף - אז הפרה שלי שילמה על ההעסקה של הבת של פאינה קירשנבאום".

דברים אלה מעלים את השאלה המרכזית לגבי העסקתה של קירשנבאום: אם הכסף לפרויקטים לא עבר בסופו של דבר, מי שילם את משכורתה של קירנשבאום בשנה האחרונה? לדברי גורם בהתאחדות, העסקתה של קירשנבאום מומנה בסופו של דבר מתקציב ההתאחדות השוטף, בניגוד לכוונה הראשונית.

בהתיישבות העובדת יש גורמים הסבורים שהעליהום על דותן אינו מוצדק, והם זועמים על רפתנים מהמושבים שדיברו בגלי צה"ל ביום התפוצצות הפרשה, וטוענים שלגורמים אלה יש אינטרסים אחרים, הקשורים למאבקי כוחות בין הקיבוצים למושבים בתוך ההתאחדות. "נכון, הוא עשה טעות ניהולית", אומר אחד הגורמים המצדד בדותן. "אבל צריך לזכור שלא התקבלו כספים. צריך גם לזכור שהמחלקה של קירשנבאום הוקמה לשנת ניסיון. יש כאן פוליטיקה פנימית בין מושבים לקיבוצים שעושה נזק אדיר לארגון. חבל שהרפתנים מהמושבים קשרו את ההתאחדות לפרשת השחיתות של ישראל ביתנו, בגלל אינטרסים צרים שלהם. זה גרם נזק תדמיתי אדיר".

אותו גורם רומז בדבריו לכעס הרב שחשים הרפתנים מהמושבים בנוגע להסדר לוקר, שאושר בקדנציה הקודמת של הכנסת, במקביל לאישור חוק החלב להסדרת ענף החלב. הסדר זה קובע מתווה שלפיו ייסגרו רפתות לא יעילות במושבים, מה שיפעל לטובת חברי קיבוצים, בעלי הרפתות הגדולות, לעומת אנשי הרפתות המשפחתיות במושבים.

רפתן מאחד המושבים דוחה את הטענות. "נכון, יש לנו בעיה עם הסדר לוקר", הוא אומר. "זה חיסל לנו 158 רפתות משפחתיות במושבים. אבל מה הקשר לזה לבין ההתנגדות לפרויקטורית שמצניחים עלינו? ברגע שלהתאחדות נכנסת פוליטיקה דרגה ז' וזה מתחיל להיות מקום של פוליטיקות וג'ובים, אנחנו נלחמים בזה. מותר לנו להוציא את זה החוצה, כדי לנקות את האורוות".

מהתאחדות מגדלי הבקר נמסר בתגובה: "המינוי של מיטל קירשנבאום התבצע בהליך תקין המקובל בהתאחדות, ואושר באופן שקוף על ידי מוסדותיה הבכירים ביותר. ביולי־ספטמבר 2013 נוצר צורך בטיפול ברגולציה ובייזום פרויקטים. באוקטובר אישרה הנהלת ההתאחדות מינוי פרויקטור, הגדרות התפקיד ושכר לתפקיד זה. לאחר חיפוש מועמד מתאים, במהלך אוקטובר, הציגה מיטל קירשנבאום את מועמדותה, וקורות החיים שלה וניסיונה הוכיחו את התאמתה לתפקיד. כמו בכל ארגון מתוקן, עלו התנגדויות במהלך המינוי, אך הוא אושר בדצמבר 2013 בהנהלה, בסוף אותו חודש סוכמו תנאי העסקתה, והיא הוצגה ואושרה במועצת ההתאחדות של הארגון בינואר 2014.

"ההתאחדות פועלת לקידום פרויקטים לטובת המגדלים כולם, אך מעולם לא זרם כסף ממשלתי לקופת ההתאחדות בהיותה ארגון יציג ואגודה שיתופית פרטית. כלל הפרויקטים המדוברים בוצעו בפועל בתוך ועל ידי משרדי הממשלה עצמם: תיירות חקלאית במסגרת משרד החקלאות, ביטחון החקלאי במסגרת המשרד לביטחון פנים. התאחדות מגדלי הבקר אינה גורם שדרכו עוברים תקציבים או משאבים, ומבחינה טכנית העברה כזו בלתי אפשרית בשל מעמדה המשפטי של ההתאחדות שהינה גוף פרטי.

מכירה פומבית של פרי הרבעהצילום: אייל טואג

"פעילות ההתאחדות ממומנת ברובה על ידי הרפתנים, וכן תקציב מסויים ממועצת החלב, ואינה מקבלת תקציבים ישירות ממשרדים ממשלתיים. בשנה האחרונה שילמה ההתאחדות את שכרה של קירשנבאום במלואו על פי הסכם העסקתה, ככל עובד התאחדות אחר. אופוזיציה פנימית מובילה רדיפה אישית נגד המזכ"ל, ולצערנו גורמי תקשורת שונים אינם בודקים את הדברים לאשורם ומסתמכים על שמועות והשמצות. השבוע הוציאו מכתבים באותו נושא כביכול מראשי תנועות קיבוציות, שלא היו ולא נבראו, ללא כל הצדקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה