החומרים מהם עשויה שחיתות: "130 מיליון שקל על 1,300 תושבים? צריך לבזבז את זה"

החשדות שבגללם ביצעה המשטרה את המעצרים במועצה הזעירה והעשירה תמר, נוגעים למתן שוחד למקורבים לישראל ביתנו כדי לזכות בהעברת תקציבים למועצה

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

התואר "המקום הכי נמוך בעולם", שבו מתהדר אזור ים המלח, קיבל בשבועיים האחרונים משמעות נוספת עם התפוצצות פרשת ישראל ביתנו. הכינוי המקורי שניתן לחקירת המשטרה היה "צדיק כתמר", משום שהמועצה האזורית תמר, המשתרעת לאורך חופי ים המלח, היתה המקום שממנו יצאה החקירה לדרך.

הסתעפות החשדות אמנם הביאה לזניחת הכינוי, אבל המועצה ש–1,300 תושבים בלבד חיים בשטחה התחברה לפרשה הנוכחית ממספר רב של כיוונים: ראש המועצה דב ליטבינוף, המתגורר בקיבוץ עין גדי, היה אחד העצורים המרכזיים בפרשה; יצחק בורבא, המחזיק משק בעין תמר ומכהן כראש מטמנת הפסולת אפעה השוכנת בשטח המועצה, הוא נחקר מרכזי; ישראל יהושע, חשוד מרכזי נוסף, משמש בכנסת כלוביסט של המועצה; ומשרד רואי החשבון של משה ליאון, שנחקר גם הוא, היה זה שהעניק שירותים למועצה.

לכל תחקירי TheMarker בסופ"ש על פרשת ישראל ביתנו

ים המלחצילום: גיל כהן-מגן

לפנק, לפנק, לפנק: 10 הפינוקים הכי שווים בעולם

שנה חלפה מאז ניצח ליטבינוף בבחירות והחל את השנה העשירית של כהונתו. הוא ניצח על אף שהפעם רץ מטעם ישראל ביתנו - מפלגה שהקשר ההיסטורי שלה לבסיס המצביעים העיקרי של ליטבינוף בקיבוץ עין גדי הוא קלוש. חיפוש ברשת מעלה עמוד פייסבוק בשם "פי אלף דב ליטבינוף", שהוקם במערכת הבחירות האחרונה לראשות המועצה, כדי להתנגח בראש המועצה המכהן. אלא שהתמונה בראש הדף אינה של ליטבינוף, כי אם של יצחק בורבא. התמונה לא שובצה בטעות, אלא כדי להציג את הקשר ההדוק בין השניים. ליטבינוף הוא אמנם הדמות המוכרת בין השניים, אך נראה כי בורבא הוא דמות לא פחות דומיננטית בפרשה הנוכחית.

בורבא הוא אדם רב פעלים: ברשם החברות רשומות על שמו מגוון חברות בתחומים שונים - יצוא ירקות, גידול וייצור דגים, טיולי טרקטורונים ושיווק מוצרים לגני ילדים ולבתי ספר. כיום הוא מתמקד בזירה הציבורית: הוא שימש כחבר מועצה עוד לפני שליטבינוף מונה לראש המועצה, התמנה למנכ"ל החברה הכלכלית של המועצה, שימש כמנכ"ל אפעה - אתר הטמנת הפסולת הגדול בישראל, וב–2007 מונה גם ליו"ר איגוד התאגידים העירוניים הארצי, המרכז קרוב ל–300 חברות עירוניות ברשויות המקומיות. במסגרת זו הוא חבר בוועדות איתור של חברות כלכליות ברחבי הארץ. ב–2013 מונה בורבא ליו"ר ענף המיחזור בהתאחדות התעשיינים, ובאוקטובר מונה לחבר מועצת הרשות השנייה. בנוסף חבר בורבא במועצת המוסד לביטוח לאומי.

בראש החברה הכלכלית של המועצה - האחראית על המטמנה - עומדת כיום ליאת קורן־ליטבינוף, בת זוגו של ראש המועצה. גורמים מטעמו של ליטבינוף מדגישים כי היא מונתה לתפקידה לפני שהיה קשר רומנטי בין השניים. ממידע שהגיע ל–TheMarker עולה כי מטמנת אפעה, שבורבא הוא המנהל שלה וליטבינוף הוא היו"ר שלה, העניקה בשנים האחרונות כמה תרומות תמוהות, שלא ברור מדוע מטמנת פסולת בשליטת המועצה מעניקה אותן. כך לדוגמה, בשנה האחרונה העניקה אפעה תרומה של 100 אלף שקל לעמותת צרויה שבקיבוץ עין גדי. תמוהה עוד יותר מכך היא העובדה שב–2011–2012 יצאו מהמטמנה כ-300 אלף שקל שהוגדרו כתרומה למתנ"ס בערד. זאת כאשר ממתנ"ס ערד נמסר לנו כי לא התקבלו במוסד תרומות כלשהם מאפעה. עיריית ערד היא רשות מקומית נוספת שבראשה עומדת נציגה של ישראל ביתנו - טלי פלוסקוב.

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוףצילום: ניר קידר

החשדות שבגללם ביצעה המשטרה את המעצרים בתמר נוגעים למתן שוחד למקורבים לישראל ביתנו כדי לזכות בהעברת תקציבים למועצה. השבוע, לדוגמה, הוצג בבית המשפט חוזה שנחתם בין תמר לאיש העסקים ציון זוארץ, שלפי החשד שימש כמתווך שדאג למועצה לתקציבים. על פי החוזה, למועצה יועברו 1.6 מיליון שקל מכספי תרומות, ואילו זוארץ יקבל 400 אלף שקל כדמי תיווך.

החשדות האלה מעלים תמיהה לאור העובדה שתמר היא אמנם מועצה זעירה מבחינת מספר התושבים, אבל היא אחת המועצות העשירות בישראל. המפעלים הרבים בשטחה, כמו מפעלי ים המלח ומפעלי הפוספטים, וכן אזור התיירות הנרחב באזור מניבים לה ארנונה של 130 מיליון שקל בשנה. "הרבה מאוד כסף מעורב במועצת תמר", אומר חיים יטיב, שהתמודד פעמיים על ראשות המועצה. "זה תקציב של יותר מ–100 מיליון שקל למועצה שיש בשטחה כ–1,000 תושבים בפועל, ואת הכסף הזה צריך לבזבז".

המצב הכלכלי הזה עשוי להיפגע החל מהחודש הבא: בקיץ, רגע לפני שהתפטר, הודיע שר הפנים לשעבר גדעון סער על חלוקה מחדש של ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות בנגב, שכתוצאה ממנה תאבד תמר עשרות מיליוני שקלים מהכנסותיה לטובת ערד ודימונה השכנות. "ערד ודימונה התלבשו על המועצה", אומר חבר המועצה אשר סוויסה. "התקציב שלנו ספג זעזוע, ואחד הדברים שעלו שוב ושוב בדיוני המועצה היה איך לשלם לדימונה ולערד את הסכומים האלה ולהשאיר את התקציב ללא פגיעה. תמר לקחה הלוואה של 7 מיליון שקל כדי להעביר את הכסף לערד ולדימונה".

צורך אחר בכסף נבע מהקמתו המתוכננת של מכון ים המלח, מכון מחקר שאמור לקום בגן הלאומי מצדה ולעסוק בחקר ים המלח, פרויקט שאותו מקדם ליטבינוף כמעט מאז תחילת כהונתו. "לא בטוח שהתקציבים קשורים לתושבים", אומר תושב המועצה. "אני מניח שלחוקרי המשטרה שעסקו בחקירה במשך שנה יש מספיק ראיות נגד ליטבינוף. לא בקלות אתה פושט על הבית של ראש מועצה לפנות בוקר ולוקח אותו למעצר. אחרי כל כך הרבה שנים כראש מועצה, לא חסר לדב שום דבר, אבל אתה יודע מה אומרים על ביל גייטס - יש לו מספיק כסף בשבילו ובשביל הדורות הבאים, ועדיין הוא קם בבוקר ועובד כמו חמור".

בשיחות עם חברי המועצה ועם תושביה ניכר שליטבינוף אהוד מאוד, אבל ברור גם שבמקום קטן כמו אזור ים המלח לא כדאי להסתבך עם ראש המועצה. אפילו המתמודד המרכזי מול ליטבינוף במערכת הבחירות האחרונה, גרשון רביד, סירב לדבר עמנו. רביד כבר נכווה כשיצא נגד ראש המועצה המכהן: עד אוקטובר 2013 הוא שימש כמנהל מחלקת החינוך והרווחה במועצה, אז עזב את התפקיד כדי להתמודד בבחירות. לאחר שהפסיד נאלץ רביד לצאת למאבק משפטי כדי לקבל את תפקידו בחזרה. על פי הקלטות שהציג בדיונים המשפטיים, כשהודיע לליטבינוף על כוונתו לרוץ נגדו, אמר לו ראש המועצה כי סיכוייו לנצח אפסיים וכי "אתה לא תמשיך לעבוד פה במערכת... וברגע שאתה, מנהל אגף, מתמודד נגדי בבחירות בכל מקום, בכל רשות, אתה תעזוב את התפקיד שלך".

מועצה אזורית תמר - אחת העשירות במדינהצילום: גיל כהן-מגן

מערכת הבחירות האחרונה היתה סוערת: כשסיקרנו אותה בזמנו יצאו המתמודדים נגד הנסיעות הרבות של ליטבינוף לחו"ל (שלוש־ארבע בשנה), שלחלקן הצטרפה בת זוגו. ליטבינוף הסביר זאת בכך שתפקידו כראש מועצה אינו רק לדאוג רק לרווחת תושביו, אלא גם לטפח את מעמדו של ים המלח בעולם. תושבים במועצה טענו אז כי ליטבינוף מונע מיישובי האזור להתפתח כדי לשמר את השליטה של עין גדי במועצה. הנתונים מראים כי היישובים ברחבי המועצה האזורית תמר סובלים בעשור האחרון מקיפאון דמוגרפי, ובחינה של תוצאות הבחירות האחרונות מעידה כי ליטבינוף זכה ב–99% מקולות הבוחרים בעין גדי - מה שהספיק לו כדי להשיג רוב בבחירות.

השבוע היה קשה למצוא במועצה האזורית תמר גורמים שידברו על החקירה. כל חברי המועצה שאליהם פנינו התייצבו מאחורי ליטבינוף, וסירבו להאמין שהמשטרה יודעת מה היא עושה. "הסיפור הזה נפל על כל חברי המליאה בהפתעה גמורה", אומרת חברת המועצה רותי קפלן. "באמת אין לי שום מושג על מה החקירה, וכרגע אף אחד לא יודע. אני מכירה את ראש המועצה שנים רבות, ויש לי אמון מלא בו. אין לי ספק שלא עשה דבר".

"אני חבר מועצה חדש, ובתור שכזה היו לי הרבה שאלות ותמיד ענו לי", אומר חבר המועצה דוד ברגמן. "במועצה יש אווירה של שקיפות. כל מידע שביקשתי - נתנו לי בשמחה. הגישה היא שמי שיש לו שאלה - שרק ישאל. אני יודע שכולם משתפים פעולה, לא שחלילה משהו נראה לא בסדר. אנחנו מתפללים שייצא מזה זכאי נקי. יש הלם ועצב והרבה אהבה לראש המועצה".

תגובת המועצה האזורית תמר לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.

ים המלחצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?