החומרים שמהם עשויה שחיתות: הזירות המרכזיות של פרשת ישראל ביתנו

גוף שמאגד רפתנים, עמותה שייעודה למשוך סטודנטים לפריפריה וארגון שמטרתו ליישב את הנגב והגליל ■ כך הופכים ארגון לזירה של שחיתות

שבוע וחצי אחרי שהתפוצצה, קשה למצוא את הידיים והרגליים בפרשת השחיתות של ישראל ביתנו. כל כך הרבה ארגונים, עמותות ומוסדות שלטון מעורבים בה - וכל אחד מהם הוא עולם ומלואו. מוקד הפרשה הוא בכירי ישראל ביתנו - סגנית השר פאינה קירשנבאום והשר לשעבר סטס מיסז'ניקוב - וכן מקורבו של יו"ר המפלגה, רו"ח משה ליאון.

עם זאת, חשוב לבחון היטב את הזירות שבהן על פי החשד בוצעו העבירות. יותר מכל מבהירה הפרשה הזו שכאשר מדובר בפוליטיקאים הדורשים טובות הנאה, גם מי שנמצא בצד השני ופועל לכאורה רק לטובת הארגון שבראשו הוא עומד עלול למצוא את עצמו במעצר.

גרעין ההתיישבות של ישראל

כפר סטודנטים אייליםצילום: דודו בכר

בשבוע שעבר נעצר יו"ר ומייסד עמותת איילים, מתן דהן, בחשד שנתן בכמה הזדמנויות שוחד לח"כ פאינה קירשנבאום וליו"ר מטה ישראל ביתנו, דאוד גודובסקי, שנעצר אף הוא. בנוסף לכך, דהן חשוד בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בהיקף כספי גדול, בנוגע לתקציבים שהועברו לעמותה. בין העצורים בפרשה גם סטיבן לוי, הלוביסט של העמותה מטעם חברת הלובי אימפקט. בכיר נוסף באיילים חשוד אף הוא בפרשה, אך שמו עדיין לא מותר לפרסום.

לכתבה המלאה לחצו כאן

"זה לא מקרה שדווקא עכשיו הגיעה קירשנבאום להתאחדות"

מיטל קירשנבאום בפגישה של ארגון מגדלי הבקרצילום: מתוך האתר של ארגון מגדלי הבקר

"צריך לעשות פעולה ממוקדת ומהדהדת על כל מה שהתנהל בסקטור החקלאי סביב הדמויות המושחתות האלה (התאחדות מגדלי הבקר, המחלקה להתיישבות, מועצות אזוריות מסוימות, קיבוצניקים ש'פתאום' הצביעו לישראל ביתנו ועוד)". כך נכתב במייל של גיורא מסד, חבר קיבוץ כפר מסריק ולשעבר יו"ר תאגיד מילואות המאגד קיבוצים בגליל המערבי, שהופץ בין חברים בהתיישבות העובדת, בעקבות חשיפת פרשת השחיתות של ישראל ביתנו ובפרט מינויה של מיטל קירשנבאום לתפקיד בהתאחדות מגדלי הבקר. בכירי ההתאחדות וקירשנבאום עצמה לא חשודים ולא נחקרו במסגרת הפרשה, אך עצם המינוי נחקר על ידי המשטרה, במסגרת חקירת פרשת השחיתות.

לכתבה המלאה לחצו כאן

"130 מיליון שקל על 1,300 תושבים? צריך לבזבז 
את הכסף הזה"

ים המלחצילום: גיל כהן-מגן

התואר "המקום הכי נמוך בעולם", שבו מתהדר אזור ים המלח, קיבל בשבועיים האחרונים משמעות נוספת עם התפוצצות פרשת ישראל ביתנו. הכינוי המקורי שניתן לחקירת המשטרה היה "צדיק כתמר", משום שהמועצה האזורית תמר, המשתרעת לאורך חופי ים המלח, היתה המקום שממנו יצאה החקירה לדרך. הסתעפות החשדות אמנם הביאה לזניחת הכינוי, אבל המועצה ש–1,300 תושבים בלבד חיים בשטחה התחברה לפרשה הנוכחית ממספר רב של כיוונים: ראש המועצה דב ליטבינוף, המתגורר בקיבוץ עין גדי, היה אחד העצורים המרכזיים בפרשה; יצחק בורבא, המחזיק משק בעין תמר ומכהן כראש מטמנת הפסולת אפעה השוכנת בשטח המועצה, הוא נחקר מרכזי; ישראל יהושע, חשוד מרכזי נוסף, משמש בכנסת כלוביסט של המועצה; ומשרד רואי החשבון של משה ליאון, שנחקר גם הוא, היה זה שהעניק שירותים למועצה.

לכתבה המלאה לחצו כאן

החטיבה לחינוך מחדש של תושבי גוש דן

ישיבת "שירת משה". טולוז 16 יפוצילום: אייל טואג

בסוף ספטמבר נערך בכפר המכבייה טקס רב משתתפים. הסיבה לחגיגה: עשר משפחות מיישובי יהודה ושומרון החליטו לערוך שינוי בחייהן, להגר למרכז ולהצטרף לגרעינים התורניים בתל אביב. כמה מהבכירים שבאנשי המגזר הדתי־לאומי הגיעו לברך ולחזק, ואף השיאו עצות לתל־אביבים לעתיד, שאמורים היו להצטרף למאות המשפחות שכבר מתגוררות בעיר בעשרה גרעינים תורניים שונים.

לכתבה המלאה לחצו כאן

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"