הרי החדשות, וסער תחילה |

השילוב בין גדעון סער לגאולה אבן יכול להגיע עד לבית ראש הממשלה

הוא פוליטיקאי מנוסה עם שאיפות גדולות - היא עיתונאית שדוחפת את בן זוגה ■ גדעון סער וגאולה אבן יצאו לדרך משותפת: האם היא תוביל אותם עד לבית ברחוב בלפור? Power Couple, כתבה שלישית בסדרה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

הראיון שקיימה גאולה אבן עם שר החינוך גדעון סער בקיץ 2012, לא נראה שונה מראיונות אחרים שקיימה המנחה של התוכנית "המוסף" בערוץ הראשון. סער נשאל על תוכניותיו, וענה בסבלנות גם כשאבן התעקשה והקשתה. ובכל זאת, היה בו משהו אחר. השניים לא הפסיקו לחייך זה לזה. בראיון אחר הזמין סער (בחיוך, בחיוך) את אבן להצטרף אלו לסיור ביהודה ושומרון.

כמה שבועות לאחר מכן התחילו להתגלגל השמועות על הזוגיות שנרקמת בין השניים, ובנובמבר 2012, שבועיים וחצי לאחר שתפס את המקום הראשון בפריימריס של הליכוד וחודשיים לפני הבחירות לכנסת, דווח בוואלה שאבן נצפתה יוצאת מבית אמו של סער.

הזוגיות בין מגישת הטלוויזיה, ששומרת בקנאות על פרטיותה, והפוליטיקאי העולה יצאה לאור - ומשם התגלגלה לחתונה ולילד משותף שנולד במהרה. מאז אבן שם לצדו, הם מבלים יחד וגם יוצאים לטיולים משותפים. כשסער מתראיין, אבן מסייעת מהצד, מעורבת בכל צעד. סער ואבן יודעים היטב לנהל את הזוגיות שלהם ברמה התקשורתית. לא להילחם בתקשורת, אך גם לא להתמסר לה יותר מדי. סער עצמו ידוע לאורך כל השנים כמי ששומר על קשר עמוק ושוטף עם עיתונאים. כפי שאמר השבוע איש תקשורת הנמצא עמו בקשר, "גדעון היה עיתונאי והוא יודע בדיוק מה עיתונאים רוצים. יש לו החושים הנכונים. אבן עיתונאית שמבינה היטב תקשורת".

מידת ההשפעה של אבן על ההתנהלות התקשורתית של סער שנויה במחלוקת. אל מול עיתונאים שגרסו כי מאז שנכנס לזוגיות עם אבן, היא זו שמנהלת את יחסיו עם התקשורת, ניצבו רבים אחרים שגרסו כי לא חל שינוי בהתנהגותו של סער מולם.

"מפתיע מאוד לגלות את המעורבות הפוליטית שלה", אומר איש תקשורת שמכיר את אבן. "היא מלווה את סער לאירועים של חברי מרכז ומתחברת לכל אחד מהם. הרבה אנשים אומרים שאם הוא יתמודד נגד ביבי - זו תהיה החלטה שלה יותר משלו".

צילום: 'סיון פרג

אדם המעורב עמוקות בנעשה בליכוד אומר: "ברור שיש משמעות לזוגיות שלהם. סער היה ממוקד מטרה גם לפני כן, הוא תמיד רצה להגיע למעלה, ולא רואה כלום מעבר לזה, אבל המפגש עם אבן נותן לו עוד חוזק בברנז'ה התקשורתית. רמת המעורבות שלה חזקה וברוב האירועים הפוליטיים החשובים היא מופיעה. אם זו מימונה בדימונה שהיא מגיעה אליה עם הילד בן שלושה חודשים, ואם זו חתונה בחיפה. אתה רואה שיש לזה השפעה על חברי המרכז. היא בכל זאת סלב, ולאנשים נחמד לראות במציאות את מי שהם רואים על המרקע הרבה שנים".

מכר של השניים מספר כי "אבן באמת נחמדה, חמה ונעימה. כשאתה נמצא אצלם יש הרגשה נינוחה של זוגיות זורמת. היא מחזיקה אותו קצר, הוא מעורב בבית וחוזר הביתה מוקדם כשצריך להיות עם הילד. מה שכן, היא הולכת אתו לכל מיני אירועים שוליים של אחרון הפעילים והמתפקדים, מסוג האירועים שפוליטיקאים מכניסים כמה מהם בערב אחד ונשות פוליטיקאים לא מצטרפות אליהם כמעט אף פעם - כך שזה גורם להרמת גבה. היא עוזרת לו בתדמית השמרנית שלו כיום, של איש משפחה שומר שבת. זה חשוב, כי בליכוד לא אהבו את המהירות והאופן שבו הוא נפרד מאשתו הקודמת, ולא אהבו את זה שבמהלך קמפיין הבחירות האחרון של הליכוד היו כל הזמן תמונות פפראצי של הזוג".

בשבועות האחרונים, בסדרת הכתבות על הפאואר קאפלס הישראליים, ניכרת התרומה הגדולה של נשות הפוליטיקאים לבעליהן וההשפעה הגדולה שלהן על הקריירה של הבעל. רק בשבוע שעבר נודע על תוכניות הטלוויזיה שעתידות לעלות לאוויר בהנחייתן של שתיים מנשות הפוליטיקאים החזקים בישראל - ג'ודי ניר מוזס שלום וליהיא לפיד, ופורסמו ידיעות שהדגישו את הבעייתיות הטמונה בקשר הזוגי בין שלטון ותקשורת (לפיד הספיקה מאז להסיר את מועמדותה).

כשבוחנים את נשות הפוליטיקאים הישראלים בעבר ובהווה מוצאים רמות שונות של מעורבות בקריירה של הבעל. החל בעליזה בגין, שולמית שמיר וסוניה פרס, שהקפידו להישאר הרחק מאחורי הקלעים; המשך בעדה יעלון, נחמה רבלין ונפתלי שפיצר (בעלה של ציפי לבני), שמרבית הציבור הישראלי לא יזהה גם אם יתקל בהם ברחוב; ומולם נשים כמו ג'ודי ניר מוזס שלום וליהיא לפיד, שמקיימות עם הציבור תקשורת עצמאית ומשמעותית לקריירה של הבעל.

גאולה אבןצילום: אוהד צויגנברג

ד"ר אילן בן עמי מהמחלקה לסוציולוגיה ומדעי המדינה באוניברסיטה הפתוחה, שכתב ספר על נשות הפוליטיקאים הישראלים, מסביר: "הקו שחוצה את המודלים של נשות הפוליטיקאים הוא בעיקר קו הגיל. הניסיון מראה שכמישהי שהגיעה לתפקיד אשת המנהיג בגיל צעיר יחסית, התאווה לכוח ולמעורבות בשלטון, והתפישה של פאואר קאפל - הרבה יותר חזקה". לדבריו, "זה יכול להיות רלוונטי כשמתייחסים לסער ואבן, אבל מוקדם עדיין לנתח את מערכת היחסים ביניהם. צריך פרספקטיבה של זמן לדברים כאלה, והם רק שנתיים יחד".

כאשר פורסמה בשבוע שעבר ב–TheMarker הידיעה על האפשרות שניר מוזס שלום ולפיד יקבלו תוכנית טלוויזיה בהנחייתן, הדבר עורר תהייה לגבי השיקולים של כלי התקשורת שאמורים לארח את התוכניות האלה, בהעניקם זמן מסך לנשים שלצד הפוליטיקאים החזקים בישראל - על המשמעות של תוכניות כאלה עבור אותם פוליטיקאים. למרות זאת, בלהט הדיון נשכח הפוליטיקאי הישראלי שמחזיק בבת זוג בעלת עוצמה תקשורתית שמגמדת כנראה את זו של שתי האחרונות. אבן, הכתבת המנוסה והמעורבת בנבכי הפוליטיקה, יכולה לסמן עידן חדש בתחום, ולגייר את המשפט של ביל קלינטון במערכת הבחירות בארה"ב ב–1992: "מי שבוחר בי מקבל שניים".

אבן, המנחה כיום את תוכנית האקטואליה היומית "המוסף", משתדלת אמנם להתרחק מעיסוק בנושאים הקשורים ישירות לבעלה. ועדיין, כשהנחתה את משדר הבחירות לכנסת בתחילת 2013 עם איילה חסון, ועדת האתיקה של הערוץ דנה בעניין מחשש לניגודי עניינים במשדר, וסוכם כי חסון תיטול על עצמה את סיקור הנושאים הקשורים לסער במשדר. בראיון שערכה באחרונה אבן במהלך המרוץ לבחירות לנשיאות עם הנשיא הפורש שמעון פרס, היה מי ששם לב לכך שהיא שואלת את פרס אם ראובן ריבלין - המועמד שסער הריץ בכל כוחו - ראוי להיות נשיא; שאלה שלא שאלה אותו לגבי מועמדים אחרים.

במקרה אחר, במארס האחרון, יצאה אבן באופן בוטה נגד שר התקשורת, גלעד ארדן, כחלק מהמאבק של עובדי רשות השידור נגד פירוקה. אבן נתנה אז לארדן מכה מתחת לחגורה, כשקראה בכינוס פומבי שהתקיים בבית סוקולוב כי "לא קל להיות שר תקשורת אחרי משה כחלון, וארדן צריך להציג הישג. אבל אם רוצים, אפשר לסגור משרד ממשלתי מיותר, זה שאפילו שר הביטחון חושב שהוא מיותר". בכך התייחסה אבן למשרד להגנת העורף, שעליו היה אחראי ארדן במקביל למשרד התקשורת.

הרשת החברתית של גדעון וגאולה

ארדן, הניצב במקום השלישי ברשימת הליכוד, הוא אחד מיריביו הגדולים של סער במאבקי הכוחות הפנים־מפלגתיים. מבחינות רבות, ארדן הוא הדגל האדום של סער ואחת הסיבות למערכת היחסים הקרירה שלו עם נתניהו. כך, אף שארדן ניצב אחרי סער ברשימה, העניק לו נתניהו את כרטיס הכניסה היוקרתי לקבינט הביטחוני, כרטיס שסער עצמו חשק בו.

החיים החדשים של 
"המגישה הנשכנית"

רפיק חלבי, ראש מועצת דליית אל כרמל והמנהל לשעבר של חטיבת החדשות בערוץ הראשון, זוכר היטב את היום שבו הצטרפה אבן לערוץ. "גאולה הגיעה אלינו מגלי צה"ל. מי שהמליץ עליה היה ישראל סגל המנוח. אני זוכר אותה בתור בחורה צנומה וקטנה, שברגע שהתיישבה מול המצלמה התגלתה כפקעת של אנרגיה ו־ורבליות. הופתעתי מרמת הידע שלה. היא התחילה כמבזקנית, בהמשך לקחתי אותה להגיש את 'מבט ראשון', שהיתה אז לפני 'מבט לחדשות'.

"הראיון הראשון שלה היה עם ראש המוסד לשעבר (שבתי שביט, ח"ע), שהתייחס אליה בזלזול - והיא ענתה לו בלי לפחד. ברמה המקצועית היא מגישה מדהימה. היו לה רק המצמוצים שהרגיזו אותנו וניסינו לעבוד על זה, אבל כלום לא עזר. היא היתה עם סגל ב'יומן' ועשתה עבודה יוצאת מן הכלל. היא תמיד נאבקה על המקום והמרכזיות שלה באולפן, עמדה על שלה ותמיד זכתה וניצחה. היא אחת המגישות הטובות, הנוקבות והנושכות שהכרתי".

גדעון סער ובנימין נתניהו, ב-2014. מנגנוני האיזון פרוציםצילום: אלכס קולומויסקי

אבן תיפקדה כמראיינת נוקשה ודעתנית, שאינה עושה חיים קלים למתייצבים מולה באולפן, ולא חוששת להתעמת עם מרואייניה. במקביל, היא הצטיירה כאשה קרירה שמתרחקת מאירועים מצולמים של הברנז'ה התקשורתית ושומרת על פרטיותה באדיקות. מי שעבד עמה בעבר בערוץ הראשון הגדיר אותה השבוע כ"מסוגרת". היא התגוררה הרחק מהביצה התל אביבית, בנס ציונה, גידלה שלושה ילדים עם בעלה לשעבר, שאותו הכירה עוד במהלך שירותה הצבאי, עמית אוברקוביץ', כיום סמנכ"ל משאבי האנוש של חברת החשמל ובנו של יו"ר ועד העובדים לשעבר בחברה ויו"ר ההתאחדות הכדורגל לשעבר, יורם אוברקוביץ'.

שום דבר בתדמית המוגדרת היטב הזו לא הכין את מי שהכיר את אבן לידיעות שהתפרסמו אודותיה בסוף 2012. אבן הצליחה אמנם להתגרש מבעלה בפרופיל תקשורתי נמוך, אבל כמה חודשים לאחר מכן התפרסמו הידיעות אודות הזוגיות החדשה שהיא מנהלת עם שר החינוך דאז, מספר 2 ברשימת הליכוד לכנסת.

בתוך כך, עזבה אבן את נס ציונה ועברה להתגורר עם סער בתל אביב. חצי שנה בלבד לאחר מכן הפתיעו השניים את מדורי הרכילות והתחתנו בחתונת בזק צנועה בבית חברו של סער, היועץ הפוליטי טל זילברשטיין, בהשתתפות 60 מקורבים בלבד ובהנחיית מפקד גלי צה"ל, ירון דקל (כשצלמי הפפראצי מטפסים על העצים כדי לזכות בתמונה טובה). בסוף 2013 כבר נולד בנם המשותף, דוד.

הנישואים לפוליטיקאי הימני העולה הפתיעו רבים, לאחר שאבן הואשמה בעבר כבעלת נטיות לצד השמאלי של המפה הפוליטית. ואולם באחרונה חברות ילדותה התראיינו בתקשורת והזכירו כי בנערותה היה תלוי מעל מיטתה פוסטר של בנימין נתניהו. בינתיים אף נראה כי אבן אינה מתכוננת להשאיר את בעלה לבד בקריירה הפוליטית, ובשנה האחרונה התלוותה לסער בפגישות ובאירועים של חברי מרכז הליכוד בתוך הקו הירוק ומחוצה לו. פעילים בליכוד כבר קוראים לשניים "ביבי ושרה החדשים", וגורסים כי אבן דוחפת את סער במרוץ לפסגה.

גדעון סערצילום: מוטי מילרוד

הסיטואציה הזו מכניסה את אבן למצב כמעט בלתי אפשרי, במיוחד בימים שבהם מפורקת רשות השידור ומתקבלות החלטות לגבי הדרך שבה ייראה הערוץ החדש. מדובר באשת תקשורת שהפוליטיקה היתה לחם חוקה לאורך השנים, ושמרבית הח"כים והשרים עברו באולפנה. אלא שאם הזוגיות הקודמת שלה הביאה לכך שהיה עליה להיזהר בסיקור של הנעשה בחברת החשמל, כשמדובר באשתו של מי שבוחש ולוחש בזירות המרכזיות של המערכת הפוליטית כבר שני עשורים - הכל מורכב בהרבה.

ואולם השבוע קיבלה אבן איתות חיובי, כאשר חסון, המנהלת החדשה של חטיבת החדשות של הערוץ, החליטה להגדיל את משבצת השידור היומית של אבן מחצי שעה לשעה. חסון היא דמות מפתח בסיפור של אבן. עמיתים מגדירים אותה כמתחרה הגדולה של אבן בערוץ, ובן זוגה של חסון, הסוכן שי נשר, ייצג בעבר את אבן. שני הזוגות, אגב, מתגוררים בבתים צמודים זה לזה ברחוב שקט בצפון תל אביב, ועורכים את קניותיהם באותה מכולת שכונתית בכיכר מילאנו.

השבוע המשיכו עיתונאים שעבדו עמה בערוץ 1 להדגיש כי "גאולה היא מקצוענית גדולה. לכולם יש דעות. השאלה היא איך אתה מתנהג, והיא מתנהגת בצורה אתית. היא עדיין עיתונאית ששואלת שאלות קשות".

עיתונאי־עורך דין־פוליטיקאי

סער, כפי שמעידים חבריו, מייעד עצמו כבר מגיל 16 לתפקיד ראש הממשלה. יש כמה מאפיינים דומים בינו לבין אשתו הנוכחית. שניהם בנים להורים שאינם ילידי הארץ - הוריה של אבן הגיעו מליטא, הוריו של סער ילידי ארגנטינה. אביה של אבן רופא פסיכיאטר, אביו של סער, שמואל סרצ'נסקי, התפרסם בתור הרופא האישי של דוד בן גוריון. אם לאבן היה פוסטר של נתניהו מחדרה, סער בילה את נעוריו בנוער התחייה.

אבן מתוארת כמי שאינה ממהרת ליצור קשרים עם עמיתיה, ועל סער אומרים מקורביו כי הוא "אייסמן". "הוא טיפוס שגם אם תתאבד בשבילו, למחרת בבוקר יישאר קר. ובהתאם, יש לא מעט תחלופה בהרכב שמלווה אותו", אומר פעיל ליכוד. עם המקורבים לסער שהמשיכו הלאה נמנות מי שהיתה ראש המטה שלו קטי שטרית, שלאחר שניסיונה להיבחר כח"כ בעצמה לא צלח, התאכזבה מסער ועברה לעבוד עם ישראל כ"ץ; ואת מאיה כץ, ששימשה יועצת לסער וכיום מכהנת כסגנית ראש עיריית הרצליה.

סער, יליד תל אביב, בילה את נעוריו בנוער התחייה, שם עוד נקרא סרצ'נסקי, ו"נחשב לכוח עולה, למי שעוד יהיה בולט. המנהיג של צעירי התחייה היה אז צחי הנגבי, וגדעון היה קצת בן טיפוחיו. הוא היה אמביציוזי וחריג בנוף של הצעירים, ונחשב מיליטנטי מאוד", אומר מי שהכיר אותו באותה תקופה.

עם סיום לימודיו בתיכון חדש התגייס סער לצה"ל לחטיבת גולני. לאחר שהשתחרר למד באוניברסיטת תל אביב ועבד כעיתונאי בשבועון "העולם הזה" של אורי אבנרי. בכתבה רחבת היקף שפירסם בסוף שנות ה–80, תחת הכותרת "מלחמת נסיך בנסיך", הוא תיאר בפרוטרוט את המלחמות הפנימיות בחצר הליכוד תחת שלטון שמיר, והסביר את המניעים שמפעילים מאחורי הקלעים את דור נסיכי הליכוד של התקופה. הכישרון הרב שבו ניתח מהצד את המהלכים של נתניהו, אהוד אולמרט, דן מרידור ובני בגין בתחילת דרכם, עוד ישמש אותו היטב בבניית הקריירה בשנים הבאות.

הקריירה התקשורתית של סער כללה גם תפקיד של כתב מפלגות בעיתון "חדשות" וחברות בצוות ההקמה של ערוץ 2. עם זאת, לאחר סיום לימודי המשפטים הוא עזב את התקשורת והחל בהתמחות בפרקליטות מחוז תל אביב. בהמשך עבד כעוזר ליועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר, וכעוזר לפרקליטת המדינה דאז עדנה ארבל.

"הוא הגיע אלינו בגלל הצירוף הזה של היותו עיתונאי ואיש משפטים. בן יאיר רצה מישהו שמכיר את המטריה העיתונאית, והוא היה טוב בשני המישורים", אומר עו"ד אמיר זולטי. "הוא איש חד מאוד, שמכיר את העולם התקשורתי וגם עשה עבודה משפטית. ידענו שהוא בא מרקע פוליטי, אבל זה לא בא לידי ביטוי בעבודה היומיומית".

בתקופת עבודתו של סער אצל בן יאיר, היה משרד היועץ המשפטי מעורב בלא מעט חקירות נגד פוליטיקאים, ובהן התביעה הראשונה שהוגשה נגד אולמרט, עוד בתפקידו כראש עיריית ירושלים, ונגד ח"כ רפאל איתן. אחרי שסיים את עבודתו אצל ארבל פתח סער משרד פרטי עם עו"ד אילן שרקון, אך זמן לא רב אחר כך, ב–1996, נקטעה הקריירה העסקית של סער כאשר נתניהו קרא לו לשמש מזכיר בממשלתו הראשונה.

"זה קצת בזבוז. הוא היה יכול להיות עורך דין מצוין. הוא ליטיגטור מעולה, מהיר תפישה, ויכולת הביטוי שלו ידועה. יש לו השכלה כללית רחבה שתמיד היתה יתרון, ויש לו את היכולת לחשוב ולהגיב תוך כדי תנועה", אומר זלוטי. "חוץ מזה, הוא מאוד מודע לעצמו, לא מלא בעצמו. היה לו כושר חיקוי לא רע של פוליטיקאים בכירים וחוש הומור מצוין. עבדנו אז במשרד היועץ המשפטי שעות ארוכות על תיקים מתוחים מאוד, וזה בוודאי לא הזיק לאווירה".

שילוב אלקטורלי מנצח

השילוב של ליברל חילוני תל־אביבי (אוהד של מכבי תל אביב וריאל מדריד), בעל מראה אינטלקטואלי, המציג בעמוד הפייסבוק תמונות מהופעות רוק שבהן צפה בישראל ובעולם, הנשוי לאשת תקשורת, מחזיק בעמדות מדיניות ימניות, מתקרב לדת ומפריד בין בשר לחלב, נראה כשילוב שנועד לקרוץ למספר מקסימלי של בוחרים. "הדמות של עורך דין חריף עם משקפיים, בעל יכולת להיות ימין מצד אחד ולהסתובב בברים הנחשבים מצד שני - זה משחק שעובד טוב כבר הרבה שנים. אולמרט היה כזה. אולמרט הרי היה עמוק בימין, אך היה שקוע בברנז'ה ותמיד שמר על קריצה לטומי לפיד, דן מרגלית ואמנון דנקנר, בסגנון של 'אתם יודעים שבסוף יהיה בסדר – כי אני חלק מכם'", אומר מכר קרוב של סער. "בסוף, כל אחד מאתנו הוא יציר נוף מולדתו - ומשפטים, תקשורת ופוליטיקה זה הרקע של גדעון. משם הוא יצא ושם הוא חי". "גדעון הוא נערת הגומי של הליכוד", טוען בהקשר זה פעיל ליכוד. "ערב תוכנית ההתנתקות, המורדים בליכוד הרגישו שגדעון מתנגד אליה והצביעו נגדה. למרות זאת, הוא נתן לאריאל שרון את הגיבוי כדי שההתנתקות תצא לפועל. הוא ישב בממשלת נתניהו אחרי נאום בר־אילן על אף שאמר שכל מי שיושב בממשלת נתניהו שותף להקמת מדינה פלסטינית. (במהלך תוכנית ההתנתקות הגיש סער את התפטרותו פעמיים אבל חזר בו, ח"ע) כשר חינוך הוא נאם בברנוער ונתן תקציבים לקהילה הגאה, אבל אחר כך יצא נגד פתיחת חנויות בשבת".

אל מול טענות אלה, חבריו הקרובים של סער טוענים כי מאחורי כל החלטה שלו עומדת אידיאולוגיה. כפי שאומר אחד מהם, "הוא לא סופר אף אחד אם תומכים או לא תומכים במהלכים שלו. כשמדובר בענייני שלטון החוק, למשל, גם כשהדעות שלו היו לא פופולריות, זה לא הזיז לו. הוא היה לטובת בית המשפט העליון. הוא האחרון שאפשר לקרוא לו 'שבשבת', גם כשזה לא משתלם עבורו".

עם זאת, מי שרוצה בכך יכול למצוא מאחורי כל מהלך של סער מניע פוליטי, והמציאות מראה כי הוא מצליח להתנהל בתוך "בית הקלפים" טוב יותר מאחרים. היכולת הזאת הביאה לכך שסער הוא שר המותיר חותם במשרדים שבהם הוא מכהן, אם זה כשר חינוך המסבסד סיורי תלמידים לחברון ואם זה כשר פנים שמשלים סוף־סוף את מהפכת הארנונה שהחלו קודמיו לשינוי גבולות המועצות המקומיות. לכן, כשסער מדבר על איחוד הערים תל אביב ובת ים בימים אלה, לא צריך לזלזל בו.

לא בכדי סער זכה כבר פעמיים במקום הראשון בפריימריס של הליכוד. אדם שעקב אחר דרכו של סער מתחילתה אומר: "הוא אמן תקשורת. הוא התחיל את דרכו כמקור מידע מרכזי כששימש מזכיר ממשלה אצל ביבי ושרון. הוא ידע אז להשתמש במידע שהיה לו בלי לקבל קרדיט".

כשהיה צריך היה סער בן ברית של נתניהו, בהמשך נהפך לבן ברית של שרון. בשנה האחרונה, כשיצא שוב נגד נתניהו והריץ את ריבלין, הוא כרת ברית עם חיים כץ. בימים אלה, שבהם סער מסמן עצמו כמתחרה בנתניהו, הוא מתקרב בהדרגה לפוליטיקאי משה כחלון. מקורב למהלכיו של סער מספר כי "היום הוא שר הפנים, זה תפקיד שביבי נתן לו בלי לדעת איזה מכשיר הוא נותן לו. הוא מלך ראשי הערים של הליכוד כיום. וזה, עם המהלכים שלו בתקשורת, הם שני היסודות של הכוח שלו".

הוויכוח בין אלה הרואים בסער פוליטיקאי אופורטוניסט שסוגר עסקות לבין אלה הרואים בו איש עקרונות, הגיע לשיאו בשבועות האחרונים בשני מהלכים שסער הוביל ונקשרו זה בזה, ושגרמו לתהייה עד כמה קשורות החלטותיו לכך שהוא נערך למרוץ עתידי לראשות הממשלה.

הראשון היה ניצחונו של ריבלין בבחירות לנשיאות, ניצחון שסער היה חתום עליו יותר מכל פוליטיקאי אחר. "גדעון מנסה כבר שנים לכבוש את תפקיד המוציא והמביא בליכוד", אומר מקורב לסער. "בכל מפלגה יש אחד שקושר קשרים ויוצר קואליציות. לגדעון יש היכולת, והוא אימץ את התפקיד, בעיקר במצב שבו ראש הממשלה היה בעמדת הימנעות בסיפור הזה".

סער עבד קשה בשביל ריבלין. הוא ניהל שיחות אישיות עם ח"כים, הן בתוך הליכוד בשלב גיוס חתימות כשנתניהו עוד התנגד לריבלין, והן בהמשך, ויצר את הקואליציות הנכונות בתקופה שקדמה לבחירות עצמן.

אדם שהיה מעורב בבחירתו של ריבלין טוען שחלק מהסיבות להתאמצותו של סער למען ריבלין היה החברות ארוכת השנים של השניים. "גם אם לא היה לו רווח פוליטי, סער היה עוזר לריבלין בכל מקרה בגלל הקשר ביניהם", הוא אומר. כך או כך, בחירתו של ריבלין היא ניצחון גדול לסער. היא חותמת של הצלחה בקרב פוליטי שניהל נגד ראש המפלגה שלו - חותמת שצפויה להמשיך להתנוסס מעל ראשו לפחות בשבע השנים הקרובות.

המהלך השני של סער היה מניעת פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת. בסוף יוני סירב שר הפנים לאשר את חוק העזר העירוני של העירייה, שנועד להסדיר את פעילות המרכולים בעיר בשבת. סער המשפטן נימק את החלטתו בכמה דרכים: החל בכך שהחקיקה של העירייה נועדה להכשיר באופן רטרואקטיבי את מעשיהם של המרכולים שעברו על החוק שנים ארוכות, וכלה באי־בהירויות רבות בחוק העירוני שהובא בפניו. ואולם בשורה התחתונה סער לא שכח לצטט בהחלטתו דברי אמונה מפי חיים נחמן ביאליק: "ארץ ישראל בלי שבת לא תיבנה, אלא תיחרב, וכל עמלכם יהיה לתוהו".

המהלך של סער פורש מיד כקריצה לציבור הדתי. חיבור מרחיק לכת עשה ח"כ מאיר שטרית, שהפסיד כמה שבועות קודם לכן במרוץ לנשיאות וטען כי סער סגר "דיל" עם החרדים, שלפיו בתמורה לתמיכתם בריבלין - שר הפנים יעניק להם שמירת שבת בתל אביב.

"לא הגיוני שהוא יעשה כזה דיל על המרכולים בשבת", אומר גורם שהיה מעורב במרוץ לנשיאות. "הוא לא ימות בשביל רובי. זה לא נתפש בקונטקסט הזה של דיל לטובת רובי, אלא יותר כמחשבה על טובת עצמו. אני מניח שהוא חשב בהחלטה הזו על הקהל הדתי שלו, על האליטה החדשה של הכיפות הסרוגות בצבא ובכנסת. זה משחק אצלם יפה, והחרדים ודאי יאהבו את זה. נכון שהוא חוטף בכך מכה מצד השבט הלבן, אבל זה שבט שלא בחר בו אף פעם. סער העדיף את הכיפות הסרוגות והחרדים, שגדלים דמוגרפית. זה שווה לו ברמה הארצית. הוא מכין את עצמו ליום שאחרי ביבי, שבו מבחן הפריימריס יהיה סביב השאלה מי מביא יותר קולות לליכוד".

ההחלטה בנוגע למרכולים בשבת התחברה להתקרבות לדת של סער בחודשים האחרונים. הוא החל ללמוד תורה, להפריד בין בשר לחלב ולשמור שבת - מהלכים שעומדים בסתירה לאורח החיים החילוני למהדרין שניהל בשנים קודמות.

בתקופה שקדמה לזוגיות עם אבן, ובמיוחד אחרי הגירושים, היה סער חלק אינטגרלי מחיי הלילה של תל אביב. כחובב מוסיקה הוא יצא לבלות במקומות החמים בתל אביב ותיקלט בברים גילדה וטקסידרמי. תדמית הבליין שנקשרה אליו התפוצצה בתחילת 2013, במכתב שהופץ בגנותו של סער, שכיהן אז כשר חינוך, ובו יוחסו לו קשרים עם עובדת הנתונה תחת מרותו. העובדת הכחישה את הפרטים שהוצגו במכתב, ומקורבים לסער ייחסו אותו למתחרים פוליטיים. בדיקת המשטרה הביאה להחלטה לא לפתוח בחקירה פלילית בעניין.

מכר של סער הדגיש את האהבה הגדולה השוררת בינו לבין אבן. "זו נראית כמו זוגיות של אנשים מאוהבים. החיים לוקחים אותך לאן שהם רוצים, וזה קורה בכל מיני גילים. גם כשאתה לא מתכנן את זה. זה הגיע לשניהם אאוט־אוף־דה־בלו, והזוגיות ביניהם קרובה ואינטימית מאוד".

ואולם גם האדם הרומנטיקן ביותר יתקשה לא לשים לב כי הזוגיות עם אבן הגיעה עבור סער בדיוק ברגע הנכון, כשהיא מפזרת את סימני השאלה באשר לחייו האישיים ומצרפת אליו בת זוג בעלת עוצמה תקשורתית, הבנה פוליטית ואהדה ציבורית. מישהי שכמעט אפשר להגדירה כשותפה המושלמת לפוליטיקאי שמייעד עצמו לראשות הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים