הרופאה ש"נהפכה לנאשמת השנייה בתיק זדורוב"

איזה אולטימטום הציב משרד הבריאות לרופאה המשפטית שהעידה לטובת רומן זדורוב והתקבלה לעבוד בשירות המדינה? חתמי על הסכם דרקוני - או שתפוטרי לאלתר ■ משרד הבריאות: "השרה ביקשה חוות דעת משפטית בעניין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ד"ר מאיה פורמן רזניק, הרופאה המשפטית אשר הפרקליטות מבקשת לטרפד את מינויה לתפקיד בכיר במכון לרפואה משפטית, נדרשת בימים אלה לחתום על הסכם דרקוני הכורך את גורלה במכון בתוצאות פסק הדין בערעור של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה.

לפי האולטימטום שהציב לה משרד הבריאות תחת לחץ הפרקליטות, פורמן נדרשת לבחור: או שתסכים לעבוד במכון בלי לתת חוות דעת שיוגשו לבית המשפט, מה שלמעשה מרוקן מתוכן את עבודתה, או שתפוטר לאלתר. בחירה באפשרות הראשונה עלולה להיתפס כהודאה בחוסר מקצועיותה, מה שעלול לשרת את הפרקליטות בבית המשפט העליון. בנוסף, גם אם תסכים לעבוד תחת המגבלות המקצועיות, יהיה זה זמני עד לפסק הדין בערעור ובהתאם לתוצאותיו, ישקלו את המשך העסקתה. "היא הפכה לנאשמת השניה בתיק זדורוב", אומר בתסכול אדם המקורב לה.

פורמן רזניק העידה לטובת זדורוב בסוגיית כלי הרצח כשבהוראת בית המשפט העליון הוחזר התיק למחוזי לשמיעת ראיות נוספות, עדותה של פורמן רזניק ועדותו של מומחה בינלאומי לטביעות נעל. לפי חוות דעתה המקצועית, אחד החתכים שנמצאו בגופתה של ראדה נוצרו על ידי סכין משוננת, ולא על ידי סכין יפנית - שהיא לדברי הפרקליטות הכלי ששימש את זדורוב ברצח. זו גם עמדת ראש המכון לרפואה המשפטית, ד"ר חן קוגל, אולם הפרקליטות ובית המשפט סירבו לאפשר לו להעיד. שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת שהרשיעו לאחרונה את זדורוב בשנית קטלו את עדותה של פורמן רזניק והשתלחו בה באופן חריג ולא מקובל. הם לא ידעו שחודש קודם לכן, בינואר 2014, פורמן התקבלה לעבודה כמנהלת יחידה לרפואה משפטית פתולוגית במכון לרפואה משפטית, אולם מאז פסק הדין שניתן בפברואר הפרקליטות מטרפדת את כניסתה לתפקיד.

ביום שני האחרון זומנה פורמן רזניק ללשכתו של מנכ"ל משרד הבריאות החדש פרופ' ארנון אפק. בפגישה נכחו אפק והמשנה למנכ"ל, ד"ר בעז לב. אפק הציג בפניה הסכם שגובש לאחר דיונים ארוכים עם פרקליט המדינה שי ניצן – ולמעשה הוכתב למשרד הבריאות על ידי הפרקליטות, שדרש לבטל את מינויה בעקבות הקביעות נגדה בפסק הדין, ובהתעלם מכך שעמדתה המקצועית נתמכת על ידי הממונה עליה. לפי ההסכם, פורמן תועסק באופן זמני במכון ובמסגרת העסקתה הזמנית לא תוכל לכתוב או להגיש חוות דעת שייתכן שיוגשו לבית המשפט. העסקתה הזמנית במכון תהא עד למתן פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור של רומן זדורוב.

מאיה פורמן רזניק

בשלב זה גורלה של פורמן רזניק במכון יהיה כרוך בתוצאות הערעור: אם האמירות נגדה ירוככו בפסק הדין, עתידה המקצועי במכון יישקל. אם האמירות יותרו על כנן, זכייתה במכרז תבוטל. במקרה של התעלמות מהקביעות אודותיה, יתקיים דיון בעניין. תנאי תמוה נוסף כולל התחייבות מצידה של פורמן למשוך את תביעת הפיצויים שהגישה על החודשים האחרונים שבהם היא נותרה מובטלת בשל אי קיום הסכם העסקתה. הסעיף האחרון קובע כי אם לא תסכים לחתום על ההסכם – מינויה למכון יבוטל. אגב, באופן אירוני למרות שהמדינה לא מעוניינת בעבודתה של פורמן רזניק במכון לרפואה משפטית, היא נקראה לשירות מילואים בצה"ל לתפקיד של רופאה משפטית לבדיקת חללים והגשת חוות דעת בנושא.

ההסכם שבמחלוקת גובש בין הפרקליטות, משרד הבריאות ונציבות שירות המדינה. למעשה, הוא הוכתב על ידי הפרקליטות למשרד הבריאות שדעתו אינה נוחה, בלשון המעטה, מתוכנו. ל-TheMarker נודע כי בשיחות סגורות הביע אפק התנגדות לתוכן ההסכם, מחשש שהשלכותיו של התקדים שבו רופאים משפטיים עלולים למצוא עצמם מודחים מתפקיד בגלל התרשמות חד פעמית של שופט. באותם דיונים אפק העיר כי במקרה של פרופ' יהודה היס, לשעבר ראש המכון, הפרקליטות ממשיכה להיעזר בחוות הדעת שלו, חרף הכשלים החמורים שנתגלו בעבודתו וביקורת שנמתחה עליו בשורה של פסקי דין. זאת בעוד שבגלל אמירה בפסק דין אחד כלפי פורמן רזניק היא מתעקשת על סילוקה. ואולם בסוף, כשנדרש לקבל את אחת ההחלטות הראשונות שלו בתפקיד, נכנע ויישר קו עם הפרקליטות.

בנוסף נודע ל- TheMarker כי באופן תמוה, טיוטת ההסכם לא הועברה לעיון והערות הלשכה המשפטית בנציבות שירות המדינה למרות שהייתה שותפה לדיונים הראשוניים. למעשה, אנשי הנציבות כלל לא ראו את ההסכם הסופי שהוצג לפורמן רזניק ולא אישרו אותו.

המאבק של פורמן רזניק מעסיק גם את ההסתדרות הרפואית שרואה במהלך של משרד הבריאות והפרקליטות איום על כלל הרופאים: "המסמך הוא מקומם ביותר, ודורש מד"ר פורמן דרישות קיצוניות ביותר. לא נוכל לקבל את התקדים לפיו רופא שזכה במכרז והתקבל לתפקיד לא יוכל להתחיל לעבוד, אלא לאחר חתימה על מסמך מעין זה", כתב יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן למנכ"ל משרד הבריאות אפק, ועוקץ: "אני בטוח שמשרד הבריאות לא יכול להשלים עם כך שהפרקליטות היא זו שמכתיבה מי יתקבל לעבודה ומי לא במכון הפתולוגי". אידלמן מדגיש כי חוות דעתה של פורמן נתמכת על ידי אנשי מקצוע רבים: "המערכת הרפואית המקצועית תומכת בעמדתה המקצועית של ד"ר פורמן, ואלמלא המגבלות על רופאי המכון לרבות יו"ר המכון סביר להניח שאף היו מתבטאים ברוח זו", הוא כותב, ורומז כי ההסתדרות הרפואית תפנה לבית המשפט בעניין.

בא כוחה של פורמן, עו"ד עמית גורביץ מתח ביקורת על ההסכם שהוצג לה. "ההסדר המוצע לד"ר פורמן - התניית עבודתה בתוצאות הערעור בתיק זדורוב, כאילו היא עצמה הנאשמת בתיק - אינו מתקבלת על הדעת ופוגע בעצמאותם של עדים מקצועיים ושל רופאים מומחים, אשר בעתיד יחששו ממתן עדותם המקצועית והעצמאית בבתי משפט, בעיקר לטובת הסנגוריה, פוגעת בעקרון הפרדת הרשויות, בעצמאות בתי המשפט ובתחושת האמון של האזרחים במערכת", הוא אומר. "המרכז הלאומי לרפואה משפטית הוא גוף מקצועי עצמאי ואחריותו לבירור האמת ומסירת אבחנתו לבתי המשפט אינה מותנית. הוא אינו אמור להיות מגויס מראש לטובת התביעה או הסנגוריה, אלא לתת אבחנות מקצועיות בכל עניין לגופו של עניין. לא יעלה על הדעת שמינויי רופאים במכון יעשו בפיקוח או בהרשאת גורמים חיצוניים למרכז".

עם זאת, נראה כי במשרד הבריאות עוד לא נאמרה המלה האחרונה. בימים האחרונים נכנסה לתמונה שרת הבריאות, יעל גרמן, שלא מקבלת באופן אוטומטי את תכתיבי הפרקליטות. מהמשרד נמסר: "בעקבות פנייתו של פרקליט המדינה למנכ"ל המשרד, התקיימו דיונים בין מנכ"לי משרד הבריאות, היוצא והנכנס, המשנה למנכ"ל והיועצת המשפטית של משרד הבריאות, לבין פרקליט המדינה וצוותו. לאחר שהנושא עלה לדיון אצל שרת הבריאות, ביקשה שרת הבריאות חוות דעת משפטית בנדון".

ממשרד המשפטים נמסר: "בעקבות פניית פרקליט המדינה למנכ"ל משרד הבריאות בנושא זה, נערכה פגישה ביניהם, בהשתתפות המנכ"ל הקודם של משרד הבריאות, היועצת המשפטית של משרד הבריאות וגורמים מנציבות שירות המדינה. בפגישה הושגה הסכמה של כל הגורמים, ולפיה לד"ר פורמן תוצע הצעת פשרה בנוגע להתחלת עבודתה במשרד הבריאות. הצעה זו אכן נמסרה לה לפני מספר ימים על ידי מנכל משרד הבריאות והוא ממתין לתגובתה. איננו סבורים כי ראוי שהמו"מ בין ד"ר פורמן למשרד הבריאות יתנהל מעל דפי העיתון. מכל מקום, ברור שד"ר פורמן איננה חייבת להסכים להסכם כלשהו שהוצע לה וזכותה לנקוט בכל צעד שתמצא לנכון".

מנציבות שירות המדינה נמסר: "המדובר בהסכם בין המשרד המעסיק לבין העובדת, ולכן ההסכם אינו טעון אישור של הנציבות. הלשכה המשפטית בנציבות שותפה לדיונים המתקיימים בנושא בין פרקליטות המדינה לבין משרד הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו