הפתרון של שראל: הפוך מזה של לפיד

שראל מציע לבטל חלק מהטבת המס הקיימת להשקעה בנדל"ן על ידי החלת מס שבח מלא על הגידול הריאלי בשווי הדירות בבעלות

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

שראל לא רק מותח ביקורת על הצעד של לפיד להורדת המע"מ, אלא מציע פתרון אחר, הפוך ב–180 מעלות מזה שאימץ יו"ר יש עתיד. שראל מציע לבטל חלק מהטבת המס הקיימת להשקעה בנדל"ן על ידי החלת מס שבח מלא על הגידול הריאלי בשווי הדירות בבעלות. עם ביטול ההטבה, למשל בינואר 2015, כל מכירה של דירת מגורים תחויב במס על הגידול בשווי הדירה (בניכוי השינוי במדד המחירים לצרכן) מרגע הרכישה, או מינואר 2015, על פי המועד המאוחר מבין השניים. במקרה של דירה שנרכשה לפני 2015, יחושב החלק היחסי של השינוי בשווי הדירה באופן לינארי ולא רטרואקטיבי. שינוי זה ירחיב לדירות יחידות את רפורמת המס שנכנסה לתוקף בתחילת 2014 לגבי דירות לא יחידות.שראל מאמין ששינוי זה ישיג כמה מטרות חשובות:

מיכאל שראלצילום: מוטי מילרוד

1. ביקוש היתר בשוק הנדל"ן למגורים כתוצאה מהטבת המס, שתרם לעלייה החדה במחירי הדירות בשנים האחרונות, יצטמצם.

2. יהיה לחץ לירידה במחירי הדירות כבר בטווח הקצר. זאת מכיוון שבעקבות העלייה החדה במחירי הדירות בשנים האחרונות, רוב הדירות הקיימות בשוק צברו עליות ניכרות בשווי מאז נרכשו בפעם האחרונה. לכן לבעלי דירות המתכוונים למכור אותן בשלב כלשהו בעתיד יהיה תמריץ למכור אותן מוקדם ככל האפשר, כדי שחבות המס שלהם תהיה מינימלית (כזכור, חישוב השבח הוא לינארי מרגע הרכישה, והמס יחול רק על התקופה שאחרי ינואר 2015). הגידול בהיצע צפוי להביא לירידה במחירי הדירות. הזוגות הצעירים המתקשים כיום לרכוש דירה יהיו בין הנהנים העיקריים של ירידה זו במחירים.

3. עם ההכנסות הנוספות שהממשלה תקבל במהלך הזמן, תהיה אפשרות להפחית מסים אחרים. כתוצאה מכך, תמהיל המסים יהיה גם שוויוני יותר וגם תומך צמיחה יותר (מסים על נדל"ן פוגעים בצמיחה פחות ממסים על הכנסות של יחידים או חברות או מסים על צריכה).

4. מערכת המס תהיה יעילה יותר והיו בה פחות עיוותים. הדבר ישפר את הרווחה לכלל הציבור (הרווח הצפוי לכלל הציבור מביטול הטבות מס הוא גדול יותר מסך ההפסד לאלה שנהנו עד עכשיו מהטבת המס).

5. יהיה קיטון בהעלמות המס. מכיוון שבעלי דירות ישלמו בעתיד מס שבח, הם יוכלו גם לקבל זיכוי על עלויות של שיפוצים ושדרוגים אחרים של הנכס ויקטן התמריץ לשלם על שיפוצים במזומן, תוך העלמת מסים מצד בעלי המקצוע. השפעה דומה תהיה בירידת התמריץ לשלם חלק מהתשלום בעת רכישת הדירה מקבלן במזומן ולרשום את המחיר כנמוך מהמחיר האמיתי. זאת, מכיוון ש"ההנחה" ברישום עלולה להגדיל את חבות המס מצד הרוכש בעת מכירת הדירה בעתיד. הגידול בהכנסות ממסים כתוצאה מהשפעות אלה יגדיל את הרווחה של כלל הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט