"זה סיוט" |

האם מתחם הבילויים המדובר של השנה יצליח או ייכשל?

אף שמתחם שרונה בתל אביב נפתח רק באופן חלקי, יותר מ-100 אלף ישראלים כבר ביקרו בו ■ היתרונות: שטחים ירוקים, חנויות דגל של מותגים בינלאומיים, מבנים היסטוריים ואזור בתנופת פיתוח ■ החסרונות: צפיפות, מחירים גבוהים וספק לגבי פתיחת החנויות בשבת

עדי דברת-מזריץ
צילומים: אייל טואג
עדי דברת-מזריץ
צילומים: אייל טואג

"זה סיוט. ניסיתי למצוא מקום ישיבה בבית קפה או במסעדה, אבל יש רשימת המתנה ובחוץ חום אימים, אז רציתי לקנות בקיוסק משהו לשתות, אבל גם זה בלתי אפשרי, אפילו אי אפשר להיכנס לשם בגלל הצפיפות", אמר לנו אלון מהרצליה בשבת האחרונה, במתחם שרונה החדש בתל אביב. משפחה ששומעת את השיחה פונה אלינו ומציעה: "תלכו לשבת במסעדה ברחוב הארבעה, זה מה שאנחנו הולכים לעשות, התייאשנו".

אף שהפתיחה הרשמית תהיה רק בתחילת יוני ובינתיים אפשר למצוא במקום כמה בתי קפה, מסעדות וחנויות אופנה בודדות ויקרות כמו דיזל, פרד פרי וטומי הילפיגר, מאז ערב פסח ביקרו במתחם שרונה כ–100 אלף ישראלים, ובמכון גיאוקטוגרפיה מעריכים כי כ–18 אלף איש יבקרו בו מדי יום החל בחודשי הקיץ.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

לסמארטפונים וטאבלטים לחצו כאן

בינתיים נראה שהמבקרים במתחם, הכולל 33 מבנים טמפלריים בשטח של כ–40 דונם, נחלקים לאלה שמתפעלים מהמבנים ההיסטוריים, מבריכות הדגים, מהדשא המטופח וממתקני המשחקים לילדים, לבין מי שמחפשים במתחם קניות או בילוי במסעדה - והתאכזבו, אם בגלל העומס או משום שחנויות כמו רזילי, קסטרו, קיפלינג, אדידס, שופרא וסוהו, או סניפי רולדין, רוי שוקולד, מולי בלומס וקפה לנדוור עדיין לא נפתחו.

"מה שעשו בשרונה זה פשוט טיפשי. פתחו מתחם שרוב החנויות והמסעדות בו עדיין לא פועלות, וזה יוצר נזק תדמיתי, כי אנשים באים להסתובב, משתעממים ולא ירצו לחזור לכאן. אנחנו פותחים את החנות בעוד חודשיים־שלושה, ועד אז חלק מהאנשים שביקרו במתחם כבר התאכזבו ולא נראה אותם", אומר אבי שומר, הבעלים של צומת ספרים, שתפתח במקום חנות בגודל 140 מ"ר. ואולם גם שומר לא יכול להתעלם מכך שהאזור עומד להיות ה־מקום שהרשתות הגדולות חייבות להיות בו בשנים הקרובות, וטוען כי יהיה מדובר ב"מרכז החדש והמצליח של תל אביב".

צילום: אייל טואג

השכנים: 2,500 דירות חדשות

פארק שרונה, שלפי התכנון המקורי היה אמור להיפתח בכלל ברבעון הראשון של 2012, נבנה בהשקעה של 300 מיליון שקל, בנוסף לעוד 50 מיליון שקל שהשקיע העירייה. הפרויקט הוא חלק ממגמה עולמית של מעבר למסחר, בילוי ופנאי מהקניונים למרכזים פתוחים ולרחובות, כפי שאפשר לראות כיום גם בנמל תל אביב ובמתחם התחנה בעיר. בשנים הקרובות צפויים להיפתח בתל אביב מתחמים דומים, כמו מתחם סומייל בפינת הרחובות אבן גבירול וארלוזורוב.

"כבר כיום קשה להתנייד עם מכונית בתל אביב ותוך חמש עד עשר שנים זה יהיה קשה הרבה יותר. במקביל, יותר ויותר אנשים מתגוררים במרכז העיר וחלק הולך וגדל מהם גם מועסקים כאן, וצורכים את כל הנדרש להם ליד הבית - במסחר, בהסעדה, בבילויים, בצריכת תרבות ובספורט. הכל נמצא ויימצא במרחק פסיעה", אומר תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר.

לדבריו, היתרון המרכזי של שרונה הוא המיקום - במוקד העניינים המתהווה של ישראל ותל אביב ובקרבה לנתיבי איילון. כמו כן, בסביבת שרונה יש כיום בנייה של כ–2,500 יחידות דיור, הכוללת את שלושת המגדלים של גינדי החזקות שבבנייה, פרויקט המגורים בשוק הסיטוני ושלושה מגדלי מגורים נוספים שיקומו על שטח רשות השידור. "המיקום של שרונה ימשוך כוח קנייה חדש מקרב המועסקים בסביבה המיידית, ומאפשר הפעלה מוצלחת במשך כל היממה", אומר בן שחר.

שכר הדירה החודשי הממוצע בשרונה הוא 300 שקל למ"ר, כאשר הצפי לפדיון במתחם הוא של 500 מיליון שקל בשנה. אך בעוד שלרבים נראה כי מדובר בהצלחה ודאית, בתחומי הבילוי והפנאי של המסעדות ובתי הקפה לא קיימת תמימות דעים בכל הנוגע להצלחת המסחר בשרונה. זאת, על אף שחנויות שונות בחרו לפתוח במתחם חנויות דגל מושקעות או חנויות קונספט מיוחדות, כמו זאת של מותג הנעליים VANS שכבר נפתחה, המעוצבת כבית ספר והנעליים מוצגות בתוך לוקרים, חנות של מותג הלקים OPI שבה יימכרו 360 סוגי לק, כולל מרכז טיפוח, וחנות דגל של טומי הילפיגר, המשתרעת על פני שלוש קומות.

"המתחם יצליח מאוד בתור מתחם אוכל, אבל בתור מתחם חנויות לא נראה לי שזה יצליח", מנבא בכיר באחת מקבוצות האופנה הגדולות. "לא יהיה שם מספיק נפח של קהל והחנויות רחוקות אחת מהשנייה. אני בכלל לא מאמין בפרויקט הזה".

כדי שהמתחם יצליח, טוען בן שחר, נדרשת יצירת אירועים וירידים מקומיים על בסיס קבוע, שיאפשרו יצירת הווי תל־אביבי ללא הפסקה. כמו כן, יש לדבריו "צורך במקומות תרבות ואמנות נוספים, שכיום תופסים רק 18% מהמתחם, עם גלריות, מוזיאון לתרבות חזותית והמוזיאון למשקפיים של רשת אופטיקנה. היה רצוי שייפעלו במקום גם מלון, חדר כושר וספא, שלא מתוכננים כיום. כל אחד מאלה יכול היה להיות עוגן שייצור את החיות בפרויקט, אבל כנראה שהיזמים העדיפו לקבל דמי שכירות גבוהים ולא לפתח את הקטגוריות האלה".

"אנחנו מנסים לפתוח מרתף לתערוכות מתחלפות, ובנוסף מתוכננות המון תערוכות על חשבוננו בתיאום עם העירייה, שגם היא מתכננת אירועים כאלה", אומר מתי דב, מיזמי המתחם. "אני לא אחראי אם החנויות יהיו יקרות או זולות, אלא שהתמהיל יפנה לאוכלוסיה רחבה ככל שאפשר. יש לנו את טומי הילפיגר לצד קסטרו ואת מסעדת קלארו של השף רן שמואלי לצד פיצה ב–19 שקל לחיילים מהקריה".

צילום: אייל טואג

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"אין חנייה, ולא ברור איך המתחם יתפקד בחורף"

שאלה נוספת שמרחפת מעל המתחם היא סוגיית הפתיחה בשבת, שכן האזור אינו מוגדר על ידי עיריית תל אביב כמתחם תיירות, אלא כמגורים. חלק מהעסקים במקום לא מחכים בינתיים ופתחו את שעריהם, וההערכה היא כי מאחר שבסביבת שרונה אין מגורים שייפגעו מפעילותה, למעט שלושת המגדלים הסמוכים לה, העירייה תאשר במקום פעילות בשבת, "בעיקר מכיוון שהעירייה גם שותפה בקרקע, כי השטחים הוחכרו ולא נרכשו, ולעירייה שטחים ציבוריים בשרונה, כך שיש לה אינטרס שהעסק יעבוד בשבת", אומר מקורב לפרויקט.

"אין ספק שאם שאם המתחם יעבוד בשבת, נגיע לפדיונות גבוהים יותר, אבל כשחתמנו על חוזה והתחלנו לבנות כאן הבאנו בחשבון שיכול להיות שלא נוכל לפתוח בשבת, ואנחנו עדיין חיים עם זה בשלום ומאמינים שהפרויקט יצליח", אומר בכיר בחברת אופנה גדולה הפותחת חנות במתחם.

אחד המעורבים בפרויקט טוען כי המבחן הראשון של שרונה יהיה באוקטובר. "כאזור קום בילוי זה המקום מספר אחת בתל אביב ויש סביבו התלהבות גדולה. אבל זה מרכז פתוח ולכן לא ברור איך הוא יתפקד בחורף. בנוסף, יש כאן בעיית חנייה. במשך היום החניונים בסביבה תפוסים, ולמי שמגיע במשך השבוע, עד 17:00 קשה מאוד למצוא חנייה באזור". גם היזמים מבינים את הבעיה, והם יציעו שאטל חינם מחניון הבימה שיתחיל לפעול במקביל לפתיחה המלאה של המתחם.

בנוסף, לדברי בן שחר, דווקא הנהירה למתחם והפופולריות שלו עשויה להרחיק מהמקום קהל מקומי. "אם כל עם ישראל והחיילים בקריה ישכבו כאן על הדשא, זה ירחיק את כוח הקנייה החזק של תל אביב וסביבתה, כמו שקרה וקורה לנמל תל אביב ולנמל יפו, שהתל־אביבים פחות ופחות מגיעים אליהם".

מכיוון שכוח הקנייה בתל אביב מוגבל, נשאלת השאלה על חשבון מי תבוא ההצלחה של שרונה. "קניונים רגילים לא ייפגעו מהמתחם, מאחר שהוא מוצר אחר. המסעדות ובתי הקפה במרכז עזריאלי ייפגעו מאחר שלמועסקים ולחיילים בסביבתו תהיה אלטרנטיבה שאינה קיימת כיום. מסעדות ובתי קפה אחרים בעיר ייפגעו בשוליים. כמות המבלים והסועדים בתל אביב מוגבלת ועוברת ממקום אחד למקום חדש, והמתחם לא יגדיל את השוק, אלא ייקח חלק לעסקים הפועלים בעיר", מעריך בן שחר. כך, המועמדים העיקריים להיפגע הם מתחם התחנה ונמל תל אביב, שיתמודדו מול אלטרנטיבה חדשה ומושקעת לבילוי בעיר.

צילום: אייל טואג

"לא יהיה תייר שלא יבוא לפה"

מתחם שרונה הוא רק חלק מפיתוח האזור, ועד 2018 צפויים להיפתח ב"עוטף שרונה" כ-100 אלף מ"ר של שטחים מסחריים. בקיץ ייפתח בסמוך שוק האוכל שרונה מרקט, שיכלול 8,000 מ"ר מסחרי עם 85 בתי עסק בתחום המזון בשטחים קטנים של עד 35 מ"ר (בימים אלה מנהלת קבוצת מליסרון מגעים עם גינדי החזקות לרכישת 50% משרונה מרקט לפי שווי של 400 מיליון שקל); ב–2015 ייפתח פרויקט השוק הסיטוני של גינדי השקעות ורבוע כחול נדל"ן שיכלול 39 אלף מ"ר של רשתות אופנה; במחצית 2017 תפתח קבוצת עזריאלי את מגדל המשרדים הגדול בישראל, ושבבסיסו ימוקם קניון עזריאלי שרונה שישתרע על שלוש קומות ו–11 אלף מ"ר מסחרי של חנויות אופנה יוקרתיות (בסוף אותה שנה מתוכננת להיפתח הרחבה של 10,000 מ"ר לקניון עזריאלי הוותיק והמצליח); וב–2018 ייחנך פרויקט מידטאון של קנדה ישראל ואלקטרה, שיכלול כ-15 אלף מ"ר של שטחי מסחר.

"המושבה שרונה הוא פארק יפהפה ואחד היפים שראיתי ברמה העולמית, ובכל זאת אין ספק שהפרויקט שלנו הוא הכי משמעותי ויביא לאזור הכי הרבה כוח קנייה", אומר ארנון תורן, מנכ"ל קבוצת קניוני עזריאלי, שתפתח ב–2017 את קניון עזריאלי שרונה. "להערכתי, בכל מה קשור בבילוי, כמו מסעדות ובתי קפה, מתחם שרונה יזכה להצלחה. לגבי המסחר, אני מקווה שגם הוא יצליח, כי החנויות שם לא מאוד משמעותיות. אין ספק שכל העיר זזה לכיוון שרונה, ולדעתי זה יפרה ויתרום לכולם. לא יהיה תייר מחוץ לתל אביב שלא יבוא לאזור שרונה לפחות פעם אחת".

צילום: אייל טואג
צילום: מוטי מילרוד
צילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג
מתחם שרונהצילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?