פרופ' יוסי יונה בהפגנת המחאה בת"א: "נתניהו, אתה מכשיר את הקרקע לפיצוץ חברתי"

(עדכון) כ-1,000 איש הגיעו הערב להפגנת המחאה החברתית בת"א ■ אלדד יניב: "את ההפגנה הזו לא מימן דני דנקנר הגנב ולא נוחי דנקנר פושט הרגל ולא רני רהב ולא ביבי ולא הדוגמן שגנב את הבחירות לכנסת ה-19"

"את ההפגנה הזו לא מימן דני דנקנר הגנב ולא נוחי דנקנר פושט הרגל ולא רני רהב ולא ביבי ולא הדוגמן שגנב את הבחירות לכנסת ה-19 ולא השר עם המלפפון. אם אנחנו רוצים שינוי זה בפוליטיקה. צריך לנצח את השיטה ולומר שצריך פה סדר יום של שלום ושל שוויון. שלום ושוויון, לא להתבייש. תקציב הביטחון יצטרך לקטון. המגזר הציבורי יצטרך לעבור רפורמה גדולה. נצטרך להקים בנקים חדשים ובעיקר דיור לכולם", כך אמר הערב אלדד יניב בהפגנת המחאה שהתקיימה הערב בכיכר רבין בת"א.

פרופסור יוסי יונה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו, אתה חרד מפצצה גרעינית אך מכשיר את הקרקע לפיצוץ חברתי. אתה חרד לאיומים מבחוץ אך הפכת את החברה הישראלית למשחק הישרדות אכזרי. זו לא חברת המופת שרצינו לבנות כאן. מה יגידו אזרחי ישראל שמתבקשים לשלם מסים כשראש הממשלה עצמו מתחמק מתשלום מסים? אמנם לא יצאנו לרחובות מזמן אך זה לא אומר שהזעם פג".

כ-1,000 אנשים הגיעו הערב להפגנת המחאה בכיכר רבין בת"א. חלקם מחזיקים שלטים "הון שלטון- עולם תחתון", "בית זה לא מותרות". בין המפגינים צעירי מרצ הצועקים "אין דיור אין פרנסה להפיל את הממשלה" ואת ססמת מהמחאה של קיץ 2011 "העם דורש צדק חברתי".

בהפגנה, שכותרתה "הפגנת ענק 2014 - העם קורס!", משתתפים פעילים חברתיים, אמנים וחברי כנסת, בהם אבישי ברוורמן, אילן גילאון, תמר זנדברג, משה מזרחי ודב חנין.

דקות סופרת לפני תחילת האירוע הגיעה קבוצת ה"לא נחמדים", קבוצה אנטי מפלגתית של פעילי שכונות, וניסתה למנוע את עלייתם של הנואמים החברתיים והפוליטיקאים לבמה. רק לאחר שניתנה למספר פעילים לשאת דברים לקהל שבאותה עת כבר מנה כמה מאות החל האירוע, אך כאן לא נגמרו ההיתקלויות: כאשר עלה ח"כ אילן גלאון (מרץ) לבמה עלו אחריו חברי קבוצת הלא נחמדים וניסו למנוע ממנו לשאת את דבריו, ורק לאחר התערבות המשטרה הוא הצליח להשלים את נאומו.

"אנחנו המעמד המרומה, המעמד שתמיד צריך לשלם יותר" אמר גלאון, "אנחנו המשרתים של הבנקים, של חברות הפיתוח, של הקבלנים ושל אותם אנשים שלא עושים את התספורת שלהם אצל הספר אלא בבנק. צדק חברתי זה להוריד את מחירי המזון, את מחיר התרופות ושלכל ילדי ישראל תהיה אפשרות שווה להגיע להישגים".

השחקן משה אבגי שאף הוא עלה לבמה לשאת דברים ואמר כי "אנחנו הבלתי נספרים, האנשים שנאבקים על קיומם בכבוד ואף אחד לא סופר אותם. ומספר של הבלתי נספרם רק הולך וגדל. יש צד שממלא את כל החובות וצד אחר שלא עושה זאת וזה בדרך כלל הצד שלא סופר אותנו. השלטון רואה בנו מוצר, הוא מתייחס אלינו במונחים של רווח והפסד, וכשאתה עומד על זכויותייך אתה מפסיק להיות מוצר אלא אדם והשלטון לא מבין בבני אדם".

צ'רלי ביטון, פעיל חברתי ישראלי, ממייסדי הפנתרים השחורים, קרא לארגן קבוצה גדולה שתלחם בטייקונים שלדבריו "משחיתים כל חלקה טובה בארץ הזו". עוד הוסיף ביטון את אכזבתו חברי הכנסת שנכנסו לכנסת כתוצאה מהמחאה של קיץ 2011 אך היום, כך לטענתו, המחאה לא מעניינת אותם.

"יש מעט מאוד ח"כים שהנושא החברתי חשוב להם"

ההפגנה, שמבקשת להחזיר את הישראלי האדיש לרחובות, כאילו הגיעה משום מקום. איש מקהילת האקטיביסטים המקומית לא קשור לארגונה, ולמעשה היא נולדה כרעיון של שני אזרחים פרטיים: אייבי בנימין, איש היי־טק מראש העין ובשנתיים האחרונות גם פעיל של מפלגת העבודה; וגלילה ונגרוב, גמלאית. לטענתם, הם היחידים שמארגנים את ההפגנה. עד כה אישרו את השתתפותם יותר מ-1,500 איש, אבל מה בעצם ההפגנה נועדה להשיג? לבנימין מטרה ברורה: "להביא לא רק את אלה ששמרו על הגחלת של המחאה, אלא גם את מי שצעד במחאה הקודמת ועכשיו יושב מיואש בבית. אנחנו רוצים לשבור את הייאוש הזה".

מי אתה שתשבור את הייאוש הזה?

"אני אחד מהאנשים שתמכו במחאה ב-2011 וקיוו לשינוי. הוקמה ועדה, היו המלצות, היו בחירות, אך דבר לא קרה. דברים נעשו גרועים יותר. כשאני מנתח את המצב, אין לי דרך להשתכר כאן בכבוד או לגדל את בנותי בכבוד. אני לא מאמין שהן ימצאו דירה או פרנסה טובה.

"בעקבות המחאה התחלתי לראשונה בחיי לפעול למען מועמד פוליטי - שלי יחימוביץ׳, שהכי מזוהה בעיני עם האידיאולוגיה של המחאה. שכבתי בשבילה על הגדר. ההפסד שלה בבחירות לראשות מפלגת העבודה גרם לי לתחושה קשה. אפילו עלתה בי מחשבה לרדת מהארץ".

אתה טוען שרק אתה וונגרוב מארגנים את ההפגנה, אבל אתה חבר במפלגת העבודה.

"זה שאני חבר מפלגת העבודה שנתיים ותמכתי ביחימוביץ׳ לא עושה אותי מצורע. הלכתי למפלגה ואמרתי להם ׳בואו, תעשו׳. אף אחד לא הרים את הכפפה. פניתי קודם כל לשלי, הצעתי לה להיות הדוברת המרכזית. היא לא רוצה. אף אחד לא עוזר לי שם".

חברי הכנסת המשתתפים בהפגנה שייכים למפלגת העבודה ולמרצ. אז זאת הפגנת שמאל?

"אלה האנשים שהסכימו. פניתי לכל קצוות הקשת הפוליטית - למשה כחלון, לאורלי ולדוד לוי, לש"ס, לרובי ריבלין. הסתבר שיש מעט מאוד ח"כים שהנושא החברתי חשוב להם, ועוד פחות שמוכנים לדבר על כך בכיכר".

על מה ההפגנה בעצם?

"נגד יוקר המחיה, בעד פתרון למצוקת הדיור, בעד לוחמה בעוני, נגד הפערים החברתיים. הכל פה מעוות, הכל צריך להישקל מחדש. לא יכול להיות שעם ישראל יהיה העם הכי עני במערב. מוכרים לנו שקרים שאלה בכלל החרדים והערבים, אבל זה לא נכון - כולנו עניים במונחים מערביים. המחאה צריכה להיאבק בקבוצות הלחץ שמבקשות לשמור על כוחן, ולהיאבק בשיטה שיצרה את הפירמידות ועודדה את הרגולטורים שמכרו את נכסי הציבור להפרטות, ללכת לעבוד אצל הטייקונים".

מי מממן את ההפגנה?

"אני יודע לשנורר, אז להערכתי אנחנו זקוקים רק ל–15 אלף שקל. גייסתי עד כה 5,000 שקל משני תורמים פרטיים. אני בטוח שנצליח לגייס גם את השאר".

מה ההבדל בין ההפגנה הנוכחית להפגנות שראינו בשלוש השנים האחרונות? למה אתה מאמין שהפעם הזאת תשנה?

"כי זאת ההפגנה שתשנה את הפרדיגמה".

כלומר?

"שהפוליטיקאים יבינו שהעם יודע על השיטה שנותנת למקורבים ולשכבה דקה את ההון, ושהמחאה לא מתה. גם אם הצליחו לייאש אותנו, אנחנו נחזור לרחובות ונרעיד להם את הכיסא".

אתה מאמין שזה אפשרי?

"אני חייב. זה הטוב ביותר שאני יכול להציע למדינה. זה מה שאני יכול לעשות כאזרח. אין לי עוד כלים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?