"אם אתה הכי עשיר ואין לך שם טוב, זה אומר שלא השגת כלום"

בנימין אסא היה צעיר יהודי בסוריה, כשפיגוע בבית כנסת הבריח אותו מדמשק ■ 
הוא הגיע לישראל וממנה עבר למקסיקו, שם השתקע – ונהפך לאיש עשיר ■ 
כמוהו עשו יהודים רבים, שקוראים כעת לישראלים לבוא לעשות אתם עסקים ■ פרויקט מיוחד - המוסף השנתי של Markerweek

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

"אבי בנימין הגיע למקסיקו ב–1957, בגיל 24, עם קצת יותר מ–100 דולר בכיס ומזוודה קטנה", מספר יצחק אסא. "המדינה קיבלה אותו בזרועות פתוחות. המקסיקאים היו תמיד אדיבים ויצרו סביבה נוחה לעסקים". בעשרות השנים שחלפו מאז הקים אסא האב אימפריה עסקית משפחתית, ונהפך לאחד מעשירי מקסיקו.

במפתיע, סיפור ההצלחה הזה התחיל דווקא בעקבות מלחמת העצמאות, כאן במזרח התיכון. "ב–1949, באחד מלילות יום שישי, היה פיגוע חמור בבית הכנסת המרכזי של דמשק, אלמנשה, ומטעני נפץ הרגו יותר מ–60 מתפללים. אחרי הטרגדיה הזו, אבא שלי ואחיו החליטו לעזוב את סוריה. הם הגיעו לישראל בעזרת קרן היסוד והתגייסו לצה"ל", מספר אסא הבן. הסיפור יכול היה להיגמר באופן שגרתי למדי, אלא שב–1957 קיבל אסא האב הזמנה לבקר חבר שעזב גם הוא את סוריה לטובת מקסיקו, כמו יהודים רבים שנטשו את המדינה בעקבות אירועי מלחמת העצמאות. שם פגש את רבקה פארקה, קרובת משפחה של אותו חבר. הוא נשאר, ולאחר כמה חודשים נישאו השניים וקבעו את מושבם במקסיקו סיטי.

את דרכו החל אסא האב במסחר בטקסטיל, ובהמשך התרחב לתעשייה, נדל"ן, יהלומים וביטוח. רבים מיהודי מקסיקו עשו גם הם חיל, וכיום, הקהילה נחשבת לאחת העשירות בעולם. על פי הערכות, כעשר משפחות מהקהילה מחזיקות נכסים בשווי של יותר ממיליארד דולר, ועוד כ–100 אנשי עסקים הם מיליונרים. עם זאת, בקהילה ניתן למצוא את בני כל המעמדות, ובהם עניים המקבלים סיוע נרחב מהקהילה.

"אמי נפטרה בגיל צעיר מאוד, 36, ופטירתה קירבה אותי מאוד לאבי, שביקש ממני לעבוד אתו", מספר אסא, בן 48. "רציתי ללכת לאוניברסיטה, אבל הוא הבטיח ללמד אותי כל מה שצריך בשביל להפוך לאיש עסקים מצליח. וכך, נכנסתי לעסק המשפחתי בגיל 14. עד שהתחתנתי נפגשנו אבי ואני כל ערב אחרי העבודה, צעדנו במשך כשעה וספגתי ממנו את תורת החיים. אני עושה אותו דבר עם ילדיי, אף שהם הולכים לאוניברסיטה".

יצחק אסא

אביו נפטר ב–2000, כשאסא היה בן 35. בגיל 31 כבר ניהל אסא את עסקי המשפחה, הכוללים בין היתר את חברת אסאטקס שמייצרת בדי לייקרה לבגדי ים ולהלבשה תחתונה. "ייצאנו לאסיה, לאמריקה וללאה גוטליב בישראל", מספר אסא. המפעל מעסיק 400 עובדים. חברה מרכזית יותר בעסקי המשפחה היא זנטריקס (Zentrix), המעסיקה 4,200 עובדים ומייצאת למותגים מוכרים ובהם ספידו, נייקי, אדידס וריבוק. המשפחה מחזיקה גם בנדל"ן ובעסקי ביטוח חיים ומשקיעה בארה"ב.

מעדיפים עסקים, לא פוליטיקה

אסא מספר שאחרי שאביו בא מדמשק לישראל הוא איבד קשר לא רק עם הוריו, אלא גם עם אחיו התאומים ואחותו, שנותרו בסוריה. "הוא חלם לראות שוב את המשפחה שנותרה בסוריה".

ניסיונותיו להיכנס לסוריה בסיוע הצלב האדום לא צלחו, מאחר שהחזיק בדרכון ישראלי. ב–1974, כשהפך לאזרח מקסיקאי, אירגן נסיעה חשאית לדמשק. זו היתה נסיעה מסוכנת, כי כעשור לפני כן נחשף אלי כהן כמרגל ונתלה בכיכר בדמשק והיחס ליהודים היה עדיין נושא רגיש.

הבית של יצחק אסא

"אבא שלי היה בן 15 כשעזב את דמשק, אבל זכר הכל. היהודים חיו בדמשק בגטו, חאר אליהוד. הוא ביקש מנהג המונית להתקרב למקום אבל ירד כמה רחובות משם, כדי לא לעורר חשד. הוא צעד עם אמא שלי, והם התקרבו לבית ילדותו בשעה שהגברים היו בבית הכנסת. הוא ביקש מאמי להיכנס, לחפש את אמו שלו ולהתחיל לדבר אתה בעדינות עליו, כדי שלא תיכנס להלם. אמי סיפרה לה שהיא מכירה את אבי, ולאט לאט התפתחה השיחה עד למפגש מרגש.

"באותו זמן הוא כבר היה איש עסקים מצליח, אבל סבי אמר: 'אל תדבר אתי על כסף. רק תגיד לי אם יש לך שם טוב. אם אתה הכי עשיר ואין לך שם טוב, זה אומר שלא השגת כלום'".

באותה העת, נשיא הקהילה היהודית בדמשק היה סלים תותח. דרכו ניתן היה ליצור קשר עם נציגי הממשלה בדרג נמוך, כמו ראש העיר. לדברי אסא, באותה נסיעה גובשה הבנה כי אם האב יתראיין לכלי תקשורת בלונדון ויספר על היחס הטוב שלו זוכים יהודי סוריה, ניתן יהיה לפתוח את הדלתות לביקורים הדדיים של יהודי מקסיקו ודמשק. וכך היה.

קהילת יהודי מקסיקו מונה כ–45 אלף איש וכוללת את יוצאי דמשק וחאלב, וכן קהילה אשכנזית וספרדית. ראשיתה בהתיישבות יהודי דמשק במקסיקו סיטי ב–1912. עשירי הקהילה מספרים כי הם נהנים משוויון זכויות והזדמנויות וטוענים כי אין אנטישמיות במדינה. "מרכזי הקניות הגדולים במקסיקו נמצאים בבעלות יהודים, ובאופן מסורתי, הרופאים, המדענים, האדריכלים ועורכי הדין הבולטים הם יהודים", אומרים בקהילה.

אשתו ובתו של יצחק אסא

מתוך עקרון, התמקדו יהודי הקהילה בפיתוח כוחם העסקי ולא נכנסו לפוליטיקה. עם זאת, באחרונה נבחר חבר הקהילה, דוד קורנפלד (40), עורך דין ובעל תואר דוקטור במינהל ציבורי, לתפקיד הבכיר ביותר שאליו הגיע יהודי בממשלה המקסיקאית - נציב המים והעבודות הציבוריות, במעמד הקרוב לזה של שר.

אסא מספר כי בעשור האחרון הכפילו חלק מעשירי הקהילה את הונם, מאחר שמקסיקו נמצאת בצמיחה מואצת, באוירה של דמוקרטיה יציבה והסכמי סחר כמעט עם כל העולם. עם זאת, לרוב אנשי הקהילה אין השקעות בישראל. "אנחנו מבינים יותר בקלות את ארה"ב", מסביר אסא, "אבל לישראל יש הרבה מה להציע. היום כבר לא צריך לנסוע לישראל אם רוצים להשקיע בה. עכשיו כשמקסיקו נמצאת בבום כלכלי, זה הזמן הטוב ביותר לחברות ישראליות לייצא אליה ידע וטכנולוגיה".

הכתבת היתה אורחת של קהילת יהודי מקסיקו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר