מחפשת את היעד הבא: ג. יפית רוצה עוד זמן מסך

עסקת השנה בענף התקשורת עוד רחוקה מלהיחתם, אבל כבר מעוררת פליאה בקרב כל השחקנים בענף: איך זה שיפית גרינברג, למרות ההצלחה בעסקים, יכולה להרשות לעצמה לרכוש בעלות על ערוץ טלוויזיה מרכזי עם חובות עתק?

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

ד"ר פולה בליק דיין היא מוסד ידוע בתל אביב. היא מטפלת המתמחה בתזונה טבעית, דיקור סיני ודרכי טיפול אלטרנטיביות נוספות שמרכזת אל הקליניקה שלה את מיטב הסלבריטאיות המקומיות. הן קוראות לה בקיצור ד"ר פולה, וזוכות ממנה לא רק לסיוע בשמירה על המשקל, אלא גם ללא מעט עצות בתחום הנפש.

שתיים מלקוחותיה הנאמנות של הד"ר עמדו השבוע במרכזו של האירוע העסקי המעניין ביותר של שוק התקשורת. האחת היא מיכל גרייבסקי, דירקטורית בערוץ 10 והאשה המקורבת ביותר לאחד מבעלי הערוץ, רון לאודר. השנייה היא אשת הפרסום יפית גרינברג, האשה שמאחורי המותג ג. יפית.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אורי אריאל: "הצעירים משלמים היום מחיר לא הכרחי על דירות"

הממשל בארה"ב ימכור את שארית מניותיו ב-GM עד סוף השנה

יפית גרינברגצילום: עופר וקנין

גרייבסקי וגרינברג הן מכרות ותיקות, שהכירו בראשונה כשביקרו יחד בישיבת השבעה על אביה המנוח של נורית דאבוש, יו"ר מועצת הרשות השנייה לשעבר. עם זאת, בסיבוב הנוכחי היתה זו ד"ר פולה שעשתה, לפי מקורות בענף, את התיווך הראשוני בין שתי הלקוחות שלה: גרייבסקי, שחיפשה דמות שתחלץ את הפטרון שלה לאודר מהשקעתו בערוץ 10, וגרינברג.

המשא ומתן שנולד מההיכרות הזו, ומבשיל בימים אלה לידי הסכם, הפתיע את קהילת התקשורת השבוע. איש מאלה המרכיבים את המילייה של גרינברג לא הצליח למצוא הסבר הגיוני למהלך וגם לא היתכנות כלכלית. עם זאת, מופלא ככל שזה נשמע, גרינברג חתמה השבוע על הסכם הבנות שלפיו היא תיכנס בנעליו של לאודר ותרכוש את מניותיו (30%) בערוץ 10. אדם שמכיר את גרייבסקי וגרינברג העריך השבוע שגריייבסקי היא שהלהיטה את חברתה להסתער על העסקה.

העסקה הזו רחוקה שנות אור מלהיות סגורה. להסכם צורפו מגוון התניות לקיומו, והוא כולל תרחישים שונים. ואולם אם העסקה תצא לבסוף לפועל, תשלם חברת ג.יפית עיתונות ותקשורת את הסכום הסמלי של 2 דולרים עבור מניותיו של לאודר, תזרים במעמד החתימה כמה מיליוני שקלים באופן מיידי להמשך תפעולו של הערוץ וכן תתחייב להזרים סכומים נוספים בהמשך.

האם הרגולטור יאשר בבוא היום את הקבוצה העסקית שתגבש גרינברג? האם בעלי המניות האחרים של הערוץ, יוסי מימן (46%) וארנון מילצ'ן (24%), יסכימו לכניסתה? מה יעלה בגורל החובות של הערוץ? האם הוא יקבל בכלל רישיון לשידור קבוע ב-2015 וימשיך להתקיים? כל התשובות לשאלות האלה יכולות להפיל את העסקה.

ועדיין, גרינברג, ששוויה העסקי הוא כמה עשרות מיליוני שקלים, רצינית בכוונותיה להיכנס בנעליו של המיליארדר היהודי-אמריקאי לאודר, ולהתייצב לצדם של טייקונים כבדים במשק כמו יצחק תשובה (קבוצת דלק), מוזי ורטהיים (קוקה קולה ישראל), עידן עופר ואודי אנג'ל - המחזיקים כולם במניות של חברות הטלוויזיה הישראליות. אדם שעבד מולה בעבר בערוץ 10 מגדיר את גרינברג "אשה ישרה וחיובית עם אינסטינקטים עסקיים טובים. לא בן אדם של מספרים, אלא מישהי שעובדת מהבטן". לפיכך מתעוררת השאלה - האם היא יודעת מה היא עושה?

מנכ"ל ערוץ 10 רפי גינת ויו"ר נענע10 מיכל גרייבסקיצילום: שלומי כהן

בכיר בענף התקשורת אמרה השבוע כי "גרינברג הגיעה למצב שבו היא אומרת לעצמה 'עד מתי אמשיך לעשות את התנועה הזו שלי בטלוויזיה בפרסומות?' כסף יש לה מספיק. הבן שלה מסודר. היא אשה משפיעה בשוק התקשורת הישראלי - ועכשיו היא רוצה עמדה עוד יותר חזקה. איזה עניין יש לה להיכנס להשקעה בחברה כזו שנמצאת בחובות? אם כבר - למה שאפילו לא תקים בעצמה קבוצה שתנסה לקבל את רישיון השידור? למה לקחת את כל החובות של ערוץ 10?"

"לדעתי כל הסיפור נובע מכך שהיא רודפת פרסום, שרוצה לשים את עצמה במהלך הזה בליגה של הטייקונים. כשזה לא יייצא לפועל היא תוכל לבוא ולהגיד 'רציתי להציל את הערוץ ולא הצלחתי", הוסיף מי שעבד בעבר עם גרינברג.

בכיר אחר בענף הפרסום העלה ספקולציה נוספת: "בטוח שיש מישהו מאחוריה. גם אם בתחילת הדרך היא עשתה כסף גדול - זה לא מספרים ששופכים בערוץ 10. זה ערוץ שצורך 10 מיליון שקל בכל חודש. אז נגיד שהיא קוסמת שתוריד את ההפסדים בחצי, עדיין היא צריכה 5 מיליון שקל בחודש. וגם כשמדברים על לעשות מהפך בערוץ, צריך לזכור שאנחנו מדברים פה על תהליכים שלוקחים זמן. על הפקות עתידיות שלא משדרים מחר. 100% שיש מישהו שעומד מאחוריה. איזה מן שלדון אדלסון 2 שהיא הפרונט שלו".

רכשה זמן מסך במחירי רצפה ויצאה לצוד מפרסמים

השאיפה להגיע לאחזקה בערוץ טלוויזיה מקננת בראשה של גרינברג שנים ארוכות. כבר ב-2005 היא דיברה על רצונה להשקיע בערוץ 10. ב-2008 היא ניהלה מגעים מתקדמים עוד יותר לרכישת זכיינית ערוץ 2 רשת, שלא צלחו. הפעם, בסיבוב השלישי, היא רצינית בהרבה, אף שמצבו של כלי התקשורת הנכסף גרוע בהרבה.

גרינברג נולדה בבני ברק ב-1951 תחת השם יפה מימון למשפחה מסורתית יוצאת טריפולי. דרכה בעולם התקשורת התחילה בשנות ה-70 בשבועון הנשכח "עולם הקולנוע", וממנו המשיכה לשבועון "להיטון" שבו עבדה במחלקת המודעות. הידע והכישרון שלה במכירת פרסום הוא שילווה אותה מכאן והלאה. גרינברג נישאה, ילדה את בנה אייל, השותף העיקרי שלה לעסקים כיום, התגרשה ושמרה את שם משפחתו של בעלה, שיהפוך לחלק חשוב מהמותג שלה. במקביל החלה לכתוב כתבות תדמית - הנישה בעולם הפרסום שמציעה לקורא פרסומת המתחפשת לכתבה עם הכיתוב "מדור פרסומי", שאמור למנוע מהקורא בלבול.

משקם ערוץ 2 בתחילת שנות ה-90 זיהתה גרינברג את ההזדמנות להעביר לטלוויזיה את המוניטין שצברה בעולם העיתונות. היא יצרה קשר אישי עם אלכס גלעדי, נשיא הזכיינית קשת, שעליו העידה בעבר כי היה הפטרון שלה שלימד אותה טלוויזיה מהי.

גולן יוכפז. אחרי שרשרת מינויים זמנייםצילום: אייל טואג

גרינברג ניצלה את קשריה ואת החיפוש הנואש של ערוץ 2 בתחילת דרכו אחר פרסומות, כדי לרכוש זמן מסך במחירי רצפה - ויצאה לצוד מפרסמים. "עד היום זו השיטה שלה", אומר אדם שמכיר אותה שנים ארוכות. "היא הולכת לקשת, רשת וערוץ 10, אומרת להם 'בכמה כסף אתם נותנים לי את הספוט בשעה זו וזו', ואחר כך מחלקת את הזמן שרכשה בין כל הקליינטים שהיא רצה להשיג. והיא טובה בזה. בזמן שמשרדים אחרים ישבו וחיכו למפרסמים, היא היתה רצה אליהם ודופקת להם על הדלתות".

בכירה בענף התקשורת מספרת כי גרינברג היא "אשה מיוחדת במינה. ממוקדת לגמרי במטרה, יעילה וחרוצה בצורה בלתי רגילה. כשהיא מתיישבת על פרויקט היא לוקחת אותו עד הסוף. לא תראה אותה אף פעם עם קאדר של עובדים ויועצי תקשורת. זו היא שתעבוד, היא כמו נמלה".

בנוסף, נישת הפרסום שבה פועלת גרינברג הביאה לכך שההפקות שלה הן הזולות ביותר, והתוצאה היתה רווחים גבוהים. אסם, שטראוס, שופרסל, מזרחי טפחות - המפרסמים הגדולים במשק התייצבו בתור אצל מי שמכרה את פורמט הפרסום הכי פשוט שיש. מי ששיכללה לדרגת אמנות את דמות הישראלית המחוספסת, הפשוטה והאמינה היתה ממולחת הרבה יותר מפרסומאים מתוחכמים, שמחפשים יומם וליל אחר הלהטוט הבא שימשוך אליהם את הצרכן הישראלי.

לא מפתיע שגרינברג היתה אאוטסיידרית בענף הפרסום. עצם קיומה, כל שכן הצלחתה, הם איום על הענף כולו. בעולם שבו מפרסמים מתבקשים לשלם הון על שירותים של קופירייטרים, מנהלי מדיה, מחלקות קריאייטיב ותקציבאים מעונבים, רבים לא אהבו את הצלחתה של אשה שמקריאה טקסטים בסיסיים עם מסרים פשוטים. זו הסיבה שבשבוע שבו נראה היה כי אותה גרינברג עשויה ליהפך לבעלת הבית בערוץ הטלוויזיה השני בכוחו בישראל, אותם פרסומאים פשוט התקשו להאמין שזה קורה להם.

חיפשה את היעד הבא

רבקה מיכאלי, התוכנית "זהו זה" ומעל כולם התוכנית "הקומדי סטור", שהמציאה את הדמות 
מ. כוערת במיוחד עבור גרינברג - כולם יכלו לחקות וללעוג לה עד מחר. אבל בזכות קמפיינים זולים מתחת לרדאר של המתחרים, גרינברג פתחה את הקבוצה העסקית G. היא נכנסה כשותפה במשרדי פרסום אחרים, הקימה חברת יחסי ציבור, חברת הפקות, חברה לקניית מדיה וחברה המתמקדת בפרסום לילדים. במקביל הוביל בנה אייל כניסה לכמה פרויקטי נדל"ן.

צילום: תומר אפלבאוםצילום: תומר אפלבאום

בשיאה, הוערך שוויה של חברת ג. יפית ב-80 מיליון שקל. גרינברג הכניסה כשותפה את חברתה עופרה מיתר, גרושתו של איש העסקים שמואל מיתר, שהיה אחד ממקימי אמדוקס, שרכשה ממנה 25% מהחברה.

ועדיין, למרות הצלחת המותג ג. יפית, אסור להתבלבל: זוהי חברה שלא מתקרבת אפילו לקנה המידה של לאודר, תשובה, עופר והטייקונים האחרים שמרשים לעצמם להשקיע בערוץ טלוויזיה כצעצוע לשחק בו בשעות הפנאי. כדי לסבר את האוזן, הנה רק שלושה מספרים: מאז הקמתו של ערוץ 10 הושקעו בו 1.5 מיליארד שקל. הוא חייב כיום 100 מיליון שקל, אחרי שבשנה האחרונה הוזרמו אליו 130 מיליון שקל.

משיחות עם רבים בענף הפרסום עולה כי גרינברג אינה אחת השחקניות הגדולות בענף. כפי שהגדיר זאת אחד המתחרים, "אין כאן סכומים אגדתיים. בשנים הכי הכי טובות זה יכול להיות 15 מיליון שקל רווח לפני מס, בשנים אחרות זה מיליונים בודדים. אלה לא סכומים שיכולים לאפשר רכש של ערוץ. אין לה קמפיינים נורא גדולים, ולא בטוח שהיא נשארת עם רווח של אפילו מיליונים בשנה". בכיר אחר בענף אמר כי "פעם גרינברג ניהלה את כל האופרציה, אבל בשנים האחרונות זה לא תמיד ככה, וזה מביא לכך ששולי הרווח שלה נשחקו. כיום משרד הפרסום כותב את התשדיר והיא בעיקר הפרזנטור שלו. המשרד מפיק הכל".

גרינברג שותפה עם עופרה מיתר בחברת ג. יפית, האחראית על הפרסומות שכולנו מכירים. מנתוני יפעת בקרת פרסום עולה כי לצורכי פרסומות שבהן כיכבה גרינברג עצמה נרכש מאז 2008 זמן פרסום בכ-25 מיליון שקל בשנה. לפי יפעת, 2012 היתה שנת השיא, עם רכישה ב-27 מיליון שקל, אך ב-2013 היא הציגה צניחה בפעילות עם רכישה של מדיה ב-9 מיליון שקל בלבד עד כה.

מקורבים לקבוצה מעריכים כי היא תסיים את השנה עם פרסום בהיקף של 17 מיליון שקל. התשלום עבור שירותיה של גרינברג כפרזנטורית בלבד בשנים האחרונות הוא 200-100 אלף שקל בקמפיין רגיל ועד 300 אלף שקל עבור קמפיין גדול. כשלקוח שוכר את שירותיה כדי שתעצב לו את כלל הקמפיין היא תרוויח יותר. חברת ג. יפית מחזיקה ב-60% מקבוצת G, שלה הכנסות שנתיות של 30 מיליון שקל. קבוצת G בתורה מחזיקה ב-25% ממשרד הפרסום ענבר מרחב, הנהנה מהכנסות של 80-70 מיליון שקל בשנה.

גם בעסקי הנדל"ן לא ניתן להגדיר את גרינברג כטייקונית. היא ביצעה השקעות מוצלחות עם חברת עטיה נכסים, שבשליטת איש העסקים שמואל עטיה. פרויקט הדגל המשותף של החברות היה פרויקט מגורי יוקרה בשם אנטוקולסקי נדל"ן, שבו החזיקה 22%, שהוא גדול אמנם, אך היא לא בנתה שכונות שלמות. החברה שבראשה היא עומדת משלמת משכורות לגרינברג עצמה, לבנה אייל גרינברג, הידוע בחיבתו לגלישת גלים באתרים אקזוטיים בעולם, ולכלתה, הדוגמנית בדימוס מאיה ישעיהו. מטבע הדברים, אלה מקזזים מרווחיה.

בעוכריה של ג. יפית תמיד עמדה העובדה שמוצר הדגל שלה - גרינברג עצמה - אינו כזה שיכול להחזיק מעמד לעד. להערכת בכירים בענף הפרסום, גרינברג היא כיום שחקנית פחות משמעותית ממעמדה לפני עשור. המהלך שלה כבר שנים ארוכות - לשלב את ישעיהו בעסק ולהפוך אותה לדמות משמעותית כמו גרינברג עצמה - הוא בעל סיכויים לא גבוהים להצליח. קשה למחזר את התמהיל המדויק והכל-ישראלי שמביאה עמה גרינברג, זה שגורם לישראלים לקנות את מה שהיא מוכרת להם.

ערוץ 10צילום: תומר אפלבאום

להערכת מקורבים, גרינברג ובנה, שהוא בעל השפעה גדולה על אמו, מבינים כי המותג ג. יפית עומד לפני מיצוי ולטווח ארוך עליהם לסמן את היעד העסקי הבא. אלא שאיש לא העריך שערוץ 10 יהיה היעד הזה.

"מי שמכיר את לאודר יודע שזה לא מתאים לו"

בשנים האחרונות מצא עצמו סמנכ"ל הכספים של ערוץ 10, יואב הלדמן, מוקפץ לא פעם לפגישות ברחבי העולם, שנועדו להציג בפני משקיעים פוטנציאליים את מצבו של הערוץ. גם דבורה קמחי, היועצת המשפטית של הערוץ ואחת המומחיות הגדולות לרגולציה טלוויזיונית בישראל, מצאה עצמה בפגישות כאלה. רק ב-2012 נערכו פגישות מטעם ערוץ 10 עם ארבעה משקיעים שונים כדי לעניין אותם ברכישתו.

הלדמן, קמחי וגם המנכ"ל רפי גינת ומנהל חברת החדשות גולן יוכפז - או כל אדם אחר בערוץ - כולם הופתעו מהעסקה עם גרינברג, שבסוד העניינים שלה היה מספר מצומצם במיוחד של שותפים. חוסר המעורבות הזה של בעלי התפקידים הבכירים בערוץ מעורר שאלה גדולה לגבי הבדיקות שעשתה גרינברג לפני שנכנסה לתהליך הרכישה.

"בכל הסיפור הזה נראה כאילו חסר משהו מרכזי בחוליות השרשרת - חסרה חוליה מחברת. הרי מישהו יהיה צריך לשלם בסוף. אני מקווה בשבילה שיש לה מישהו רציני מאחוריה, מיליארדר גדול ששם את ידו בכיסו, אחרת ההסבר היחיד שלי לזה הוא שאולי משעמם לה. כמה זמן אפשר להיות על המסך ולהמליץ כל יום על מותג אחר?" אומר מכר של גרינברג.

חוסר ההיגיון הזה הביא השבוע למגוון תיאוריות קונספירציה סביב העסקה. הראשונה שבהן היתה ההערכה כי גרינברג היא בסך הכל אשת קש שלא תרכוש בפועל את הערוץ, אלא תאפשר ללאודר להישאר בעל השפעה ולחמוק מהרעש התקשורתי ומהעימות עם פוליטיקאים הנפגעים מערוץ 10. המהלך יפטור אותו מהחשש הגדול ביותר שלו - להיות האיש שיסגור את ערוץ 10 ויהפוך מאות עובדים למובטלים ביום שבו יפסיק להזרים כסף.

נראה כי התיאוריה הזו שגויה. לאודר ראה במשך שנים את השקעתו בערוץ 10 כייעוד. הוא הסביר לא פעם בארבע עיניים למקורבים כי המוטיבציה שלו בהשקעה היא להשפיע על התרבות והרוח שהאזרח הישראלי צורך. לדבריו אותם מקורבים, כמו טייקון אמריקאי אחר המעורב בתקשורת הישראלית, שלדון אדלסון, לאודר הוא רפובליקן שמאמין כי הציבור הישראלי לא מקבל את תמונת המציאות הראויה מהתקשורת השמאלנית.

הבכיר בענף התקשורת אומרת כי "המהלך הזה מעורר הרבה תהיות. איך לאודר, שהשקיע כל כך הרבה מיליונים, פתאום קם ועוזב את הערוץ? מי שמכיר את רון יודע שהוא איש של המון כבוד. דרך ההשקעה בערוץ 10 האנשים שלו הסתובבו במשרד האוצר, בוועדת הכספים, ניהלו פגישות עם הראל לוקר. ההתחייבויות הממשלתיות היו מולו. מבחינת אופיו העסקי והציבורי, לא מתאים ללאודר לעזוב באבחה אחת. כל המהלכים שעשה עד עכשיו היו הפוכים לגמרי".

הפגנה של עובדי ערוץ 10. "לאודר השקיע כל כך הרבה ופתאום קם ועוזב?"צילום: אמיל סלמן

כנראה שהאינטרס הזה של לאודר נגמר. לאחר שנים שבהן לא הצליח לגרום לערוץ להיפטר מהתדמית השמאלנית ואחרי שעייף מהזרמות ההון הבלתי פוסקות, לאודר מאוכזב ובאמת רוצה לעזוב את הערוץ. הוא אחד מבעלי האינטרסים המובהקים לכך שהעסקה תצא אל הפועל.

לאורך כל השבוע ניסינו לאתר אנשי עסקים אחרים העומדים מאחורי גרינברג, לאחר שלדברי מקורביה היא ביררה עם לפחות ארבעה אנשי עסקים את ההיתכנות של השקעתם בערוץ. אם קיימים אנשים כאלה, נכון לעכשיו הם עדיין אינם חלק מהעסקה. אשת העסקים עופרה מיתר היא שותפה בעסקה מעצם היותה בעלת מניות בחברה של גרינברג. מכרה אחרת של גרינברג, חנה גרטלר, הכחישה השבוע כל מעורבות בעסקה, וגם שותפיה של גרינברג לפעילות הנדל"ן הבהירו כי אין להם כל קשר. ייתכן כי ההמולה התקשורתית סביב העסקה עשויה להיות אחת הדרכים של גרינברג לגייס משקיעים.

מגוננת על שרה נתניהו

לאודר אינו בעל האינטרס הגדול היחידי בעסקה. עוד מגוון גורמים במשק היו סומכים את ידם על כך שגרינברג תהיה בעלת הדעה והמאה בערוץ 10. בראשם נמנים אלה העומדים בראש המערכת הפוליטית. אשת ראש הממשלה, למשל.

גרינברג ונתניהו מסתובבים באותו חוג מכרים. שניהם חברים במפגשי שבת בצהריים אצל לאה ויורם גלובוס בקיסריה. בשנה החולפת היו תקופות שבהן היא אף נכללה בחוג המקורב ביותר לשרה נתניהו. אדם שמכיר את הנפשות הפועלות מגדיר זאת: "היא היתה ברשימה של ההכי קרובים לשרה - ויצאה ממנה. זה לא אומר הרבה. זו רשימה שההרכב שלה מתחלף על בסיס שבועי". לא בטוח שברמת הקרבה הזו לנתניהו גרינברג היא תחליף הולם ללאודר, שהיה איש סודו של ראש הממשלה עצמו שנים ארוכות. עם זאת, גרינברג היא בעל בית המקובל על בית ראש הממשלה.

בתחילת פברואר עמדה נתניהו במרכזו של סקנדל אופנתי קטן עקב הופעתה לטקס פתיחת משכן הכנסת בשמלה חושפנית ומסובבת ראשים, לאו דווקא לטובה. אחרי שלושה ימים של סערה תקשורתית היה מי שחשב כי הגיע הזמן להגיב, ובחר בערוץ הביתי של הממשלה - הערוץ הראשון. בתוכנית "ערב טוב ישראל" ששודרה באותו היום, בעוד חזאית מזג האוויר התכוננה להגיש את דבריה, היא נקטעה בבהילות על ידי המגישה באולפן. הסיבה לא היתה פיגוע טרור, אלא החלטה להתייחס לשמלה החשופה של נתניהו.

רון לאודר באירוע של ערוץ 10צילום: תומר אפלבאום

מהאולפן בתל אביב עלתה לשידור גרינברג כדי לדון בנושא. הנימוק שניתן להופעתה באייטם שכזה הוא תחום העיסוק של גרינברג - שיווק. היא סיפקה את הסחורה והדגישה שהיא מכירה את שרה נתניהו גם מחוץ לטלוויזיה. "אדם, חשוב שירגיש נוח בבגדיו. ואם היא מרגישה נוח - תפסיקו לבקר אותה. היא אשת ראש הממשלה אז כבדו אותה והפסיקו לבקר. זה סתם רוע", הטיפה גרינברג. כמה ימים אחר כך התייחס נציב תלונות הציבור לשידור התמוה, ואמר כי מוטב היה לא לשדר את הראיון. גרינברג שכבה על הגדר בשביל אשת ראש הממשלה.

גורמים נוספים ומפתיעים שעשויים לשמוח לראות כל אדם שיקח את הערוץ על כתפיו הם הרגולטורים שיצטרכו לאשר את המהלך. מועצת הרשות השנייה תסיים את תפקידה בינואר הקרוב. מקורבים למועצה אמרו השבוע כי "אחד הדברים שרגולטור חושש מפניו יותר מכל זה שייסגר ערוץ במשמרת שלו. המשמעות של עסקה עם גרינברג היא דחיית ההידרדרות של הערוץ, כך שהרגולטורים עשויים לתת לא מעט הקלות שיאפשרו לגרינברג להיכנס".

ואולם למרות הרוח הגבית מצד כל המעוניינים בבעל מניות חדש, ניצבת השאלה הגדולה: אם המהלך של גרינברג ייצא אל הפועל - האם היא יכולה להצליח בערוץ הכושל כלכלית שכה רבים הפסידו בו את כספם? "כדי שערוץ 10 יהיה עסק אמיתי, עם תוכנית עסקית שתוביל אותו קדימה, יש צורך בנחישות מצד הבעלים. עד היום הבעלים השקיעו לטווח קצר, בכל פעם הם עשו את זה מכיוון אחר, שמו קצת דלק ואז נתנו ברקס", אומר מי שמכיר את הערוץ מבפנים.

גרינברג היא האחרונה שתוכל להזרים לערוץ כסף תקופה ארוכה. עם זאת, ייתכן שהפתרון טמון בכך שלא כל מה שהיה הוא שיהיה, וניתן להניח שכניסה שלה לערוץ תבשר על מהפכה. "גרינברג היתה שמחה לשרביט הניהול בתחנת הטלוויזיה. היא מאמינה שיש לה את מגע הקסם", אומר בכיר בענף התקשורת. "יש בעולם אנשים שמסתובבים ובטוחים שהם יכולים לעשות טלוויזיה שבה כולם ירצו לצפות. בכל בית קפה אתה פוגש כמה כאלה. היא הצליחה למכור פרסומות יפה, אבל זה שהיא יודעת למלא 20-15 שניות של פרסומת זה לא מספיק. פה יש למלא 24 שעות של תוכניות ביום".

מכרים של גרינברג העריכו כי המשמעות של כניסתה לערוץ 10 תהיה בשלב הראשון פרידה מהמנכ"ל גינת, שבחודשים האחרונים גבה מהערוץ משכורות עתק ולא הצליח להעלות אותו על הפסים הנכונים מבחינה כלכלית. היכולות הכלכליות המצומצמות של גרינברג יבשרו כנראה את פרישתו של הערוץ מהעימות החזיתי מול ערוץ 2 בכל הקשור להפקות נוצצות, ומעבר ליותר הפקות דוקומנטריות.

באשר לתוכן שמשדר הערוץ, בקרבתה של גרינברג מיהרו להצהיר השבוע כי היא לא תתערב בו, וגם לא בעצמאות של מנהלי הערוץ. אין ספק שגרינברג מאמינה שהיכולות שצברה בקריירה שלה יאפשרו לה למקסם את הכנסות הערוץ ממפרסמים. "לא צריך לחפש את הלוגיקה כאן, אלא יותר את האמוציות", אומר דן שילון, שניהל בעבר את הזכיינית רשת. "בערוצי תקשורת אתה רואה תמיד יותר אמוציות מאשר שיקולים עסקיים. קשה לי לראות איך אנשי עסקים יתנדבו לכסות גירעונות בלי חשבון. את ערוץ 10 אפשר אפילו היום להרים ולהציל, אבל זה מחייב לוח תוכניות רזה ומתוחכם".

ואכן, המהלך של גרינברג נראה יותר מכל דבר אחר כצעד אמוציונלי. בעבר היא סיפרה בראיון על שיחה שניהלה עם מקורבה הרב איפרגן, המכונה "הרנטגן". "אמרתי לו, 'בכיתה שלי היו עוד בנות, חלקן נולדו בתאריך דומה לזה שלי. למה דווקא אני? הרי בעיני עצמי תמיד הייתי ממוצעת - לא יפה מדי, לא חכמה מדי, לא בולטת מדי. ואז הוא אמר כי 'לכל אדם, מהרגע שהוא נולד יש לו מתנה. אם הוא יודע להתחבר למתנה שאלוהים נתן לו, השמים הם הגבול". גרינברג מאמינה שהשמים הם הגבול בשבילה. במקרה הזה, הניסיון להגיע לשמים עלול להוריד לטמיון את כל מה שבנתה עד כה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. זה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים עוזבים להיי-טק"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?