אחרי האקזיט |

"אחרי שמכרתי שתי חברות במיליונים, כמה זמן אפשר לשבת על החוף?"

שני דברים מרגשים את אורי אלון - טכנולוגיה וכדורסל ■ בשביל הטכנולוגיה הוא כבר מכר שני סטארט-אפים לגוגל ולטוויטר, משקיע בחברות היי-טק ומקים מיזם שיקל על השוכרים בניו יורק למצוא דירה ■ בשביל הכדורסל, הוא עומד בראש קבוצת המשקיעים של הפועל ירושלים. והוא רק בן 33

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז
ענבל אורפז

הסיפור החם של השבוע החולף בעולם הטכנולוגיה שייך לרשת המיקרו־בלוגינג טוויטר, שהונפקה בבורסת ניו יורק לפי שווי של 14 מיליארד דולר. בסוף שבוע המסחר הראשון כבר זינק שווי החברה ל–23 מיליארד דולר. לטוויטר יש גם קשר ישראלי - אחד השותפים לבנייתה והצלחתה, האדם שפיתח כמה מהכלים השימושיים ביותר שלה, הוא הישראלי אורי אלון, 33, שניהל עד לפני כשנה את מרכז הפיתוח של החברה בניו יורק.

אלון הצטרף לטוויטר לאחר שב–2011 מכר לה תמורת כ–40 מיליון דולר את הסטארט־אפ ג'ולפן (Julpan) שהקים, הרכישה הגדולה ביותר של טוויטר עד אז. אלון, דוקטור במדעי המחשב, העדיף לעזוב את טוויטר אחרי שנה ולצאת לדרך עצמאית חדשה, אם כי לפי הערכות הוא מחזיק עד היום מניות בטוויטר - שקיבלו השבוע ערך גבוה ונהפכו לסחירות לאחר ההנפקה.

בראיון עמו, אלון מעדיף שלא להתייחס למכירת הסטארט־אפ לטוויטר. "אני לא מדבר על הכסף שלי. אני גאה בטוויטר ובחבר'ה. הם בנו מוצר מרשים עם צמיחה רצינית והשווקים מאמינים בהם. היו חברות גדולות יותר שרצו לקנות אותנו וסירבנו. אני מאושר שמכרנו את החברה שלנו לטוויטר, זו היתה בחירה טובה לנו ולהם", הוא אומר. "טוויטר היתה מקום מדהים לעבוד בו ויש לי הרבה חברים שם.

הסיבה היחידה שעזבתי היא שאני אוהב להתחיל חברות חדשות, את האתגר להתחיל משהו מאפס ולפתח אותו למשהו מצליח. זה הדנ"א שלי. יכולתי להישאר בטוויטר ולהתקדם בחברה, אבל זה לא מה שרציתי. בכל מקרה, אני אוהב לדבר על מה שבונים - על טכנולוגיות ועל כדורסל. אני לא אוהב שהנושא הוא אני".

על גג חברת אורבן קומפאס בניו יורק. השווי טיפס ל-150 מיליון דולר בפחות משנהצילום: Urban Compass

זה לא מקרי שאלון מזכיר כדורסל במשפט אחד עם טכנולוגיה. בכלל, אפשר להניח שבשבוע האחרון הוא היה מוטרד מהמשחקים של הפועל ירושלים בכדורסל נגד עירוני נס ציונה ונגד קבוצת קרשיאקה הטורקית לא פחות מאשר תוצאות הנפקת טוויטר. על אף שהוא מתגורר בניו יורק, אלון מחובר רגשית לקבוצה שאהד כילד, ומאז יולי הוא מכהן כיו"ר קבוצת המשקיעים של הקבוצה.

לפני חמישה חודשים השיק אלון את אורבן קומפאס (Urban Compass) החברה החדשה שלו שפיתחה פלטפורמה המפגישה בין מחפשי דירות למומחים בתחום הנדל"ן והשירותים. ב–2012 גייסה החברה 8 מיליון דולר בסבב גיוס התחלתי (סיד) עוד לפני שהיא הציגה מוצר כלשהו - גיוס שנחשב לסבב הסיד הגדול ביותר בארה"ב באותה שנה. בספטמבר דיווחה החברה על השלמת סבב גיוס ראשון בסך 20 מיליון דולר מהמשקיעים הבולטים בעמק הסיליקון, ובהם מנכ"ל Salesforce, מארק בניוף, וקרן פאונדרס של פיטר ת'יל (מייסד פייפאל) ושון פארקר.

בתוך עשרה חודשים טיפס שוויה של אורבן קומפאס ל–150 מיליון דולר. במאי השתתף ראש עיריית ניו יורק היוצא, מייקל בלומברג, בהשקת החברה. לאלון, שכבר בגיל 26 מכר לגוגל את חברת אוריון שהקים על סמך עבודת הדוקטורט שכתב, היה חלק מרכזי בהצלחת החברה ליצור סביבה באזז בשלב כה מוקדם בחייה.

"לא הייתי עוזב מקום כמו טוויטר אם לא הייתי מאמין שאני מקים חברה גדולה מאוד. ואכן, בתוך עשרה חודשים החברה הגיעה לשווי של 150 מיליון דולר. אני לא מכיר אדם שחושב שזה לא היה הצעד הנכון לעשות", אומר אלון, ומוסיף כי הוא ראה הזדמנות מצוינת עם אורבן קומפאס מבחינת השוק, הצוות והיכולת להביא משקיעים מהשורה הראשונה. "גייסנו 8 מיליון דולר ממש כשהתחלנו. יכול להיות שזה קשור לניסיון שלי ושל השותפים. אמרו שזה סבב הסיד הגדול של 2012. לא היה לנו מוצר, לא היה לנו כלום, אבל האמינו בי ובאחרים. כשאתה עושה סיבוב שני ברמה הזו, בגודל הזה, שנה אחרי שאתה מתחיל, הרזומה לא משנה אלא מסתכלים על הכנסות וקצב הצמיחה".

"לא אוהב להישאר באזור הנוחות שלי"

הסיפור של אלון מתחיל בירושלים. הוא סיים את שירותו הצבאי ביחידה קרבית, ובמקום לנסוע לטיול גדול בחו"ל, שילב בין לימודים לטיולים באוסטרליה. הוא השלים תואר ראשון ושני במדעי המחשב באוניברסיטת מונאש במלבורן, ואז עבר ללימודי דוקטורט באוניברסיטת ניו סאות' וויילס בקנזינגטון, פרבר של סידני. בתקופת לימודיו ב–2005 פיתח אלון אלגוריתם שנועד לשפר את ההבנה של הקשר השאילתות במנוע החיפוש של גוגל ושיפר את החיפוש, בעיקר בשאילתות כלליות שלא התמקדו באתר מסוים. אנשי גוגל, שביקרו באוניברסיטה, גילו את הפיתוח של אלון והתלהבו. ב–2006 רכשה גוגל את הפטנט - מנוע החיפוש אוריון - תמורת סכום שלא פורסם, ותוך כדי הלימודים נהפך אלון גם לעובד במטה החברה במאונטן ויו שבארה"ב.

אוהדי הפועל ירושלים

גם אז, העדיף אלון לעזוב את החיק החם של החברה האמריקאית ולהקים מיזם חדש. השלב הבא היה הקמת ג'ולפן, שפיתחה מנוע חיפוש לרשתות חברתיות שהתבסס על התנהגותו החברתית של הגולש - תחום שהעסיק את אלון עוד מלימודי הדוקטורט. טוויטר, שרכשה את החברה, שילבה בממשק שלה יכולת לגילוי תוכן בנושאים חמים וחיפוש טרנדים בזמן אמת על בסיס הידע של ג'ולפן.

מעטים יודעים כי מיקרוסופט השקיעה כ–4.5 מיליון דולר בג'ולפן, ובשל כך יש כיום למיקרוסופט אחזקות בטוויטר. כעת, באורבן קומפאס, אלון מתנסה בעבודה מסוג אחר. "הטכנולוגיה באורבן קומפאס שונה מטכנולוגיות אחרות שעשיתי. זה האתגר. לא רציתי לבנות עוד אלגוריתם של חברה או של מדיה חברתית, אלה דברים שכבר עשיתי.

בחברות הקודמות בניתי פתרון טכנולוגי לגמרי, שתמיד היו חברות גדולות שרצו אותו. אז המודל העסקי היה פשוט מאוד. פה אפשר לבנות חברה אמיתית - עם בסיס משתמשים, צמיחה מצוינת. שונה לגמרי ממה שעשיתי. אני לא אוהב להישאר באזור הנוחות שלי", אומר אלון.

להבדיל מאוריון וג'ולפן, שנרכשו על ידי חברות שהיו רוכשות טבעיות עבורן, אורבן קומפאס לא תוכננה למידותיה של רוכשת מסוימת. לדברי אלון, "כבר בהתחלה אמרתי שבונים את החברה הזו וחושבים עליה כמשהו שעומד בפני עצמו, לא משהו למכירה".
התוכנה של אורבן קומפאס מנסה לייעל את תהליך חיפוש הדירה (בשלב זה להשכרה ובהמשך גם למכירה) ולהפוך אותו לאוטומטי - החל בשלב תיאום הביקור בדירה ועד התשלומים. המומחים באתר נבחרים על ידי החברה ומועסקים על ידיה.

"זו דרך חדשה לגמרי שמאפשרת לך לחפש את כל הדירות להשכרה בניו יורק. אנחנו רוצים שכל הפתרון מקצה לקצה יהיה מקוון, ככה זה צריך לעבוד. אני לא רוצה ללכת לבנק, להביא צ'קים. הכל צריך להיות seamless (לעבוד בצורה חלקה)", אומר אלון. בשלב זה השירות זמין רק בניו יורק, אך יורחב בעתיד לערים נוספות בארה"ב ומחוץ לה. החברה מעסיקה כבר קרוב ל–100 עובדים.

לדברי אלון, "בעזרת טכנולוגיה הצלחנו לעשות את התהליך קל יותר. יש פחות אנשים שמתעסקים בכל עסקה, לכן הצלחנו להוריד את המחירים של בעלי המקצוע ב–50%". הוא מדגיש כי בהמשך ניתן יהיה להשתמש בפלטפורמה ליישומים נוספים שיידעו להשתמש ברשתות מומחים הפרושות על פני עיר, למשל גופי מכירות. בנוסף למידע לגבי דירות ספציפיות, האתר מציע מידע אודות שכונות בעיר וההבדלים ביניהן, וכן השוואות עדכניות של עלויות שכירות בכל אזור.

אלון פגש בראש העיר בלומברג, שהשתתף בהשקת החברה, בפעם הראשונה לאחר מכירת ג'ולפן, אז ביקר בניו יורק כדי להשיק את המשרד בעיר, וכך נוצר הקשר אתו ועם הצוות שלו. "הם עקבו אחרי מה שעשינו באורבן קומפאס והתלהבו מזה שהתחלנו פה (בניו יורק), ולא בסן פרנסיסקו, שזו היתה הבחירה הטבעית", מספר אלון.

"ההשקעה בהפועל היתה דרך לתת חזרה למקום שבו גדלתי"

כשאלון נשאל איפה הוא מוצא את הדרייב להמשיך ולהקים חברות גם אחרי שעשה כבר שני אקזיטים, הוא לא מבין מהן האלטרנטיבות שעומדות בפניו. מבחינתו, להתקדם בתוך גוגל או טוויטר, או לחילופין לעבור לפעילות השקעות וייעוץ לסטארט־אפים, הן לא אפשרויות. "בשבילי זו לא המהות. המהות היא ליצור. לשבת על החוף ישבתי מספיק אחרי האקזיטים הראשון והשני. הייתי בברזיל, טיילתי עם חברים. גיליתי שאני לא רוצה להסתלבט שנים.

"כיף ליהנות מהצלחה כמה שבועות, אבל הכיף בחיים זה ליצור משהו שגם עושה טוב לאנשים אחרים וגם נותן לי סיפוק. חשוב לי שיהיו שני הרכיבים האלה. אני צריך שילוב של דברים שעושים חיים קלים ומשמחים יותר לאנשים מצד אחד, ומצד שני להפוך משהו שהיה אפס ואין לו ערך למשהו עם ערך גבוה. זה הכיף, הרבה יותר מאשר עוד שוט של טקילה בברזיל או ארגנטינה. אני נהנה גם מזה, אבל גם מכדורסל וישיבות דירקטוריון ארוכות", אומר אלון.

בנוסף לפעילות היזמות, אלון עוסק בהשקעות. עד כה הוא השקיע בכעשרה סטארט־אפים, רובם בניו יורק ואחד בישראל. הוא לא יודע לנקוב במספר ההשקעות המדויק מכיוון שהן מנוהלות בידי חברת ההשקעות שהקים, אלון ונצ'רס. "אני לא פעיל בהשקעות כל שבוע, אבל משתדל להשקיע בשתיים־שלוש חברות בשנה. עכשיו אני עושה בניו יורק את ההשקעה הכי גדולה שעשיתי עד היום. בדרך כלל ההשקעות שלי הן השקעות סיד של 200–100 אלף דולר. אני לא קרן הון סיכון, אני משקיע כסף פרטי שלי באנשים שבהם אני מאמין. אני משקיע וסומך על האנשים שבהם אני משקיע, אבל לא מעורב ביומיום של החברות. בינתיים כל ההשקעות הולכות בכיוון הנכון".

ההשקעה המפורסמת ביותר של אלון בישראל, שגם מעוררת בו את ההתלהבות הרבה ביותר, היא לא השקעת היי־טק מסורתית. ביולי השלים אלון, כראש קבוצת משקיעים, את רכישתה של קבוצת הכדורסל שאהד מילדותו. "גדלתי בירושלים ואני אוהב מאוד את העיר. אהדתי את הקבוצה הזו מגיל צעיר", הוא מספר. "היתה פה אפשרות לקחת את המותג לשלב הבא עם אולם הארנה החדש שבו יהיו 11.6 אלף מושבים. אני אוהב כדורסל ואוהב את ירושלים, זו השקעה מעניינת שגורמת אושר להמון אנשים. עשיתי דברים מסיבות פחות טובות מאלה. זו השקעה לצורך נתינה - דרך לתת חזרה למקום שבו גדלתי", אומר אלון.

אלון שהה באחרונה למשך חודש בישראל, ובמהלכו התעסק זמן רב בענייני הקבוצה. עם זאת, הניהול השוטף שלה נעשה על יהיה המנכ"ל גיא הראל ומאמן הקבוצה. כראש קבוצת הבעלים של הקבוצה ויו"ר הדירקטוריון, אלון מתמקד בבניית מנגנון ניהולי. היעד הוא להגיע ליורוליג ולהפוך לקבוצה מהשורה הראשונה באירופה בתוך שלוש שנים.
"אני חושב שאנחנו בונים משהו יפה ולקבוצה הולך די טוב", אומר אלון.

"אני מאמין שעוד שנתיים או שלוש אנשים יסתכלו אחורה ויבינו איזו דרך עבר המועדון הזה. כמו בסטארט־אפ, חשוב מאוד להביא את האנשים הנכונים. הבאנו משקיעים טובים שמבינים כדורסל, ביזנס ואיך לבנות קבוצה. כשאתה משקיע באנשים ובתשתית לא יראו מיד את התוצאות. המטרה היא לראות תוצאות עוד כמה שנים כשהתשתית תהיה קיימת, המנגנון יהיה מסודר ויזרום הכסף שאני והשותפים אחראים עליו.

הפועל ירושלים יכולה להיות קבוצה מצליחה באירופה". לעת עתה לפחות, הקבוצה הצליחה למשוך שחקנים בולטים בשוק המקומי, ובהם יותם הלפרין. אתמול נודע כי הקבוצה צפויה להחתים גם את כוכב מכבי תל אביב לשעבר ליאור אליהו. "לא קרה בתולדות הכדורסל הישראלי שקבוצה לקחה למכבי את השחקן הכי טוב שלה בשיא הקריירה שלו", אומר אלון.

בנוסף לאלון, חברים בקבוצת הבעלים של הקבוצה הפרסומאי אייל חומסקי, סוכן השחקנים האמריקאי ארן טלם וכוכב ה–NBA אמארה סטודמאייר. קבוצת המשקיעים זכתה בבעלות במכרז שערך האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, שמונה לנהל את רכושו של הבעלים הקודם גומא אגייאר, והיא התחייבה להשקיע בקבוצה 15 מיליון שקל בשלוש העונות הקרובות תמורת בעלות על 60% מהפועל ירושלים. למרות התשוקה הגדולה לקבוצת הכדורסל שבבעלותו, אלון עסוק בבניית חברה גדולה ולא מתכנן לחזור לישראל בשנים הקרובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"