העסקים הקטנים לקחו את Wix כל הדרך עד לנאסד"ק

וויקס, שמפתחת פלטפורמה לבניית אתרים, השלימה השבוע הנפקה מוצלחת בנאסד"ק - אבל עדיין מתמודדת עם זירה תחרותית צפופה, הפסדים ואתגרים משמעותיים בתחום המובייל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ברביעי האחרון הגיעה חברת וויקס ‏(Wix‏) הישראלית לאבן דרך משמעותית: לאחר שצברה יותר מ–39 מיליון משתמשים ב–190 מדינות הונפקה החברה בנאסד"ק וגייסה 127 מיליון דולר, הגיוס הגבוה ביותר של חברת טכנולוגיה ישראלית מאז 2007. לפי השווי הנגזר מהנפקת החברה - כ–765 מיליון דולר - עשויה וויקס ליהפך לחברת מיליארד הדולר הבאה שמגיעה מישראל. לפני שהיא תצליח לעשות כן עומדים בפני החברה אתגרים לא פשוטים, הן בהיבט של התמודדות בסביבה תחרותית רוויה והן בתחום המובייל.

וויקס, שהוקמה ב–2006, מפתחת פלטפורמה ליצירת אתרים ללא תכנות. קהל היעד העיקרי של החברה הוא בעלי עסקים קטנים שמבקשים ליצור לעצמם נוכחות אינטרנטית ללא ידע טכנולוגי מוקדם. החברה פועלת במודל פרימיום - החבילה הבסיסית ליצירת אתר היא חינמית, אך שימוש בתכונות מתקדמות, רישום של דומיין עצמאי ויצירה של אתר עם מספר עמודים גדול כרוכים בתשלום חודשי. לפי התשקיף המעודכן שפירסמה החברה בחודש שעבר, 706 אלף מהמשתמשים בשירות של החברה משלמים לה עבור השירותים.

לפי נתוני התשקיף שהגישה וויקס, החברה צמחה בשנים האחרונות והגיעה ב–2013 להכנסות של 55.5 מיליון דולר עד סוף ספטמבר. עם זאת, היא עדיין הפסדית, ובתקופה זו רשמה הפסד נקי של 17.8 מיליון דולר. החברה מעסיקה 452 עובדים, מהם 383 בישראל ו–68 בארה"ב. 240 עובדים בחברה עוסקים במחקר ופיתוח במשרדים בנמל תל אביב. כ–10% מהעובדים הם מעצבים, צוות השיווק מונה 71 עובדים ובצוות התמיכה מועסקים 134 עובדים.

וויקס סירבה בעבר להצעות רכישה לפי שווי של יותר מ–200 מיליון דולר. כבר ב–2011, כשהכנסות החברה היו עשרות מיליוני דולרים, הסתמן כי היא תמשיך למסלול של הנפקה בנאסד"ק. עד היום השקיעו בוויקס הקרנות בנצ'מרק ישראל, בסמר ונצ'ר פרטנרס, מנגרוב קפיטל פרטנרס ואינסייט ונצ'ר פרטנרס. התשקיף חושף כי בסבב הגיוס הרביעי של החברה ב–2010 שלושת המייסדים מכרו מניות בשווי כולל של 3 מיליון דולר, ובסבב ב–2011 הם מכרו מניות בשווי של 6 מיליון דולר.

פריקים של מספרים

וויקס פועלת בשוק מרובה במתחרות, שנבדלות ביניהן ברמת הידע הטכני שנדרשת מהמשתמש ובגמישות של המערכת. לצד מערכות ניהול תוכן כמו WordPress ו–Joomla, שדורשות ידע טכני רב יחסית, מתמודדת וויקס גם מול חברות כמו Weebly ו–Homestead שמציעות פלטפורמה דומה יותר לזו של וויקס, כמו גם עשרות חברות קטנות יותר. המתחרה הגדולה ביותר היא Webs, חברה שהוקמה ב–2001 והגיעה לנוכחות שוק מרשימה, ונמכרה ב–2011 לחברת Vistaprint תמורת 117.5 מיליון דולר.

"וויקס היא היום מובילת השוק בתחומה. אנחנו עובדים בשוק שמ–1996 יש בו מתחרים, עוד מימי Geocities. הכלים היו קיימים תמיד. השאלה היא הפשטות של בניית האתר ומולה האפשרות לבנות אתר יפה ומורכב", אמר בראיון עם TheMarker לפני כמה חודשים עומר שי, סמנכ"ל השיווק בחברה. "ביחס למקום שהיינו בו ב–2008 הגדלנו מאוד את הגמישות, ולכן המשתמשים שלנו יכולים לעשות דברים הרבה יותר מרשימים. מבין החברות בתחום, אנחנו החברה שמצליחה להגדיל את מספר המשתמשים בקצב הגבוה ביותר".

קהל היעד העיקרי של וויקס הוא עסקים קטנים, שמהווים כ–80% מקהל המשתמשים המשלמים של החברה. כדי להגיע לקהל לקוחות זה משקיעה החברה מאמצים רבים בפרסום בערוצי שיווק שפונים אליהם, כמו פרסומות בטלוויזיה ומתן חסויות. "אנחנו מפרסמים כמעט בכל מקום שאפשר לחשוב עליו - גוגל, פייסבוק ורדיו וטלוויזיה בארה"ב", ציין שי. הוא הצטרף לוויקס ב–2008, כשהחברה העסיקה 20 עובדים, והקים את מחלקת השיווק. המחלקה אחראית לסעיף ההוצאות המרכזי של וויקס: הוצאות השיווק שלה הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של 2013 ב–37.2 מיליון דולר.

כיום המחלקה מעסיקה 60 אנשים. "רכש המדיה שלנו מאוד מסודר, אנחנו פריקים של מספרים. לרוב העובדים במחלקה יש תואר במתמטיקה ובחקר ביצועים. אנחנו מתמקדים בפרסום מבוסס תוצאות. בחלק מהמקרים, כמו בפרסומות טלוויזיה ברשתות כל־אמריקאיות, הפרסום פחות מפולח, אבל אנחנו תמיד מבצעים המון טסטים כדי לבחון אפקטיביות. מבחינתנו המדד הוא הזמן שבו לוקח לנו להחזיר את ההשקעה בפרסום", הוסיף שי.

אנשי וויקסצילום: Nasdaq CMX

ההשקה האחרונה של וויקס היתה של חנות יישומים למערכות לניהול העסק שאינן חשופות לגולשים באתר ‏(בק־אופיס‏). "בהרבה מקרים וויקס מוצאת את עצמה במקום של מנטורית של עסקים קטנים, שמהווים את עיקר הלקוחות שלנו. לעסקים קטנים יש הרבה בעיות משלהם, כמו יצירה של מותג וניהול שיווק באונליין. פעם בעל הפיצריה היה מחלק פליירים. הכל היה נורא פשוט. כיום זה הרבה פחות פשוט - יש פייסבוק, וטוויטר, והודעות SMS, וצריך לדעת להבין את המספרים ולנתח אותם כדי להצליח. לחלק ניכר מהעסקים הקטנים אין את הידע הזה, ואנחנו רואים כאחת המשימות שלנו את סגירת הפער בידע, שתאפשר לעסקים הקטנים לנצל את הפלטפורמות המקוונות", הוסיף שי.

יתרון הניסיון

בסוף השבוע האחרון פירסמה קרן ההון סיכון קאובוי ונצ'רז האמריקאית מחקר שבו מיפתה את החברות הטכנולוגיות מגובות ההון סיכון שקמו בארה"ב מ–2003 והגיעו לשווי של מיליארד דולר או יותר. בשל נדירותן מכנים מחברי המחקר את החברות האלה "חדי קרן". ווייז, שנמכרה ביוני האחרון לגוגל, היא הישראלית היחידה ברשימה. במחקר סקרה הקרן את המאפיינים המשותפים לחברות מיליארד הדולר וליזמיהן. בין השאר מראים הממצאים כי מקרים כמו פייסבוק, שהוקמה על ידי יזמים בני 20 ללא ניסיון קודם בתעשייה, הם חריגים: מרבית חברות מיליארד הדולר הוקמו על ידי יזמים מנוסים, ברוב המקרים כאלה שהקימו בעבר חברות טכנולוגיה אחרות.

נועם ברדין, מנכ"ל ווייז בארבע וחצי השנים האחרונות, התייחס במהלך השבוע האחרון למחקר של קאובוי ונצ'רז בכמה אירועים. בין השאר התייחס ברדין לנתון שלפיו הגיל הממוצע של יזמי חברות האינטרנט ברשימת חדי הקרן הוא 34. "ווייז הוקמה על ידי קבוצת יזמים בני 40 לערך. ניסיון הוא דבר חשוב. הבאנו לחברה את האנשים המצוינים שהיכרנו בעבודות קודמות", ציין ברדין באירוע שערכה קרן תמורה. באירוע נוסף, כנס שערכה גוגל באילת, התייחס ברדין לחשיבותה של סביבת המנטורים שנוצרה בישראל ולקשרים הענפים שנוצרו בין התעשייה הישראלית לזו שבעמק הסיליקון.

בדומה לחברות אינטרנט ישראליות מצליחות אחרות, כמו ווייז ואאוטבריין, גם בוויקס חברו יזמים עם ניסיון ניכר בתעשיית ההיי־טק לשורה של משקיעים־יועצים שסייעו ליצור חברה ישראלית עם קשרים ענפים בשוק בארה"ב. לפני הקמת וויקס ב–2006 נמנה אבישי אברהמי, כיום המנכ"ל, עם הצוותים המייסדים בשתי חברות - AIT ו–Sphera. גיורא קפלן נמנה עם מייסדי Optimedia והקים את Promotix. את המשקיע הראשון, זאב לדרמן, הכיר קפלן מ–Sphera. הקשר המחודש בין השניים נוצר דרך עובדת בחברת Aduva שלדרמן עמד בראשה, שעבדה ב–Sphera. לדרמן עמד בסוף שנות ה–90 בראש Tradeum שנמכרה תמורת 474 מיליון דולר, שימש כמנכ"ל ב–Aduva שנמכרה ל–Sun, וכיום הוא פעיל כאנג'ל.

בפגישה הראשונה עם אברהמי וקפלן חתם לדרמן על השקעה התחלתית של 20 אלף דולר לרכישת השרתים של וויקס, ולאורך תקופה ארוכה ליווה את החברה בשלבי הגיוס הראשונים. לדרמן, ישראלי־אמריקאי שלמד בסטנפורד, שימש גם כנקודת גשר בין וויקס לעמק הסיליקון. "החזון היה שהקמת אתר תהיה קלה כמו בניית מצגת בפאוור פוינט", סיפר לדרמן בשיחה עם TheMarker בחודש שעבר. "היה ברור שאנחנו רוצים לבנות חברה של מיליארד דולר".

ב–2007 גייסה וויקס 5 מיליון דולר מהקרנות בסמר ומנגרוב. אדם פישר, מנהל ההשקעות של בסמר בישראל וכיום יו"ר וויקס, הכיר את פעילותו של אברהמי מעבודתו ב–Sphera. פישר גייס לחברה את אלון בלוך, שהצטרף כמנכ"ל משותף לצד אברהמי בשנותיה הראשונות של וויקס. בלוך, בוגר קולומביה במינהל עסקים, שימש לפני כן כיועץ במקינזי וכשותף בקרן JVP. כיום משמש בלוך כמנכ"ל חברת MySupermarket.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים