לאיזה מתמודד על ראשות עירייה בישראל יש דירה בשווי 10 מיליון שקל?

חולדאי הסתייע בבנו כדי לרכוש את ביתו, כרמל שאמה־הכהן שותף בבעלות על 11 דירות ושלומי לחיאני מכריז שברשותו עשרות מיליוני ש' ■ לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ביקשנו מהמתמודדים המובילים בשבע ערים מרכזיות את הצהרות ההון שלהם ■ מה שווים האנשים שרוצים להיות ראשי עירייה, ומה היו מעדיפים להסתיר?

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

רון חולדאי ‏(ראש העירייה המכהן, לא נמסרה הצהרת הון‏)

נדל"ן: בבעלותו של חולדאי דירת גן בשטח 125 מ"ר בשכונת תל ברוך צפון שנרכשה ב-2006 תמורת 630 אלף דולר. שווי הדירה כיום מוערך ב-5-4.3 מיליון שקל. אופן מימון רכישת הדירה נחשף בעקבות סכסוך משפטי בין בנו, גד חולדאי, לבין איש העסקים יוסי פרג, שמתנהל בארבע השנים האחרונות בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפי תצהיר שהגיש פרג לבית המשפט ותשובות שחולדאי השיב, עולה כי חולדאי הבן העביר לאביו מאות אלפי דולרים כדי לסייע לו ברכישת הדירה, שמקורם היה בעבודה בחברת ההימורים המקוונים אמפייר אונליין, בבעלותו של חבר המשפחה, נעם לניר. את התמורה עבור עבודתו ‏(לרוב כסף, אבל גם מניות‏) קיבל חולדאי הבן באמצעות חברות אוף-שור הרשומות בפנמה.

בתצהירו כותב פרג שחולדאי הבן נהג להיכנס ולצאת רבות מגרמניה ב-2006-2003‏. "גד חולדאי, בחור רב מעללים ותחבולות - הערים על שלטונות גרמניה עת נכנס ויצא מגבולותיה, במשך מספר שנים, בדרכים שהקשו על שהייתו הממושכת במדינה. חולדאי סיפר לי כי עשה זאת כדי שלא ייחשב כתושב קבע בגרמניה, דבר הגורר השלכות שחולדאי הבן ביקש לחמוק מהן", כתב פרג בתצהירו.

בהמשך כותב פרג שחולדאי הבן סיפר לו שהוא הולך להעביר "מאות אלפי דולרים מתוך הכספים שהרוויח עקב עבודתו באמפייר, לצורך רכישת דירה חדשה בעבור אביו". בתשובות לשאלות ששלח אליו פרג במסגרת ההליך המשפטי, הודה חולדאי הבן שהעביר כסף לאביו לצורך רכישת דירה.

הכנסות ונכסים אחרים: חולדאי משתכר כראש עירייה 34.5 אלף שקל בחודש, ובנוסף זכאי לפנסיה צבאית, לאחר שהשתחרר מחיל האוויר בדרגת תא"ל, בגובה של כ-30 אלף שקל בחודש. ממטה הבחירות של חולדאי נמסר: "ראש העירייה הגיש כדין את הצהרת ההון והנכסים למשרד הפנים. לא חל שינוי במצבת נכסיו במהלך הקדנציה האחרונה.

"רון ויעל חולדאי רכשו את דירת מגוריהם ממקורותיהם העצמיים. בנם סייע להם רק במימון זמני וזאת לתקופת ביניים עד לקבלת כספים ממכירת דירתם הקודמת. הכספים הוחזרו במלואם לגד חולדאי על ידי הוריו זה מכבר. גד חולדאי שילם ומשלם את כל מסיו וחובותיו לרשויות המס בישראל כדת וכדין".

ניצן הורוביץ (לא נמסרה הצהרת הון)

נדל"ן: הורוביץ מתגורר בדירה בגודל 80 מ"ר שבבעלותו ברחוב הפרדס בתל אביב בסמוך לגן העיר. לפי הערכות, שווי הדירה הוא כ-3 מיליון שקל.

הכנסות ונכסים אחרים: שכרו של הורוביץ כחבר כנסת מטעם מרצ הוא 38 אלף שקל בחודש.

ממטה הבחירות של הורוביץ נמסר: "ח"כ הורוביץ מסר הצהרות הון מלאות לכנסת, על פי החוק. למעשה, מלבד הדירה שבה הוא מתגורר ושנרכשה באמצעות משכנתא של 25 שנה, קרן פנסיה וכמה קרנות נאמנות ופיקדונות כחיסכון - אין לו כל רכוש אחר".

יונה יהב ‏(ראש העירייה המכהן, לא נמסרה הצהרת הון)

נדל"ן: בבעלות יהב ואשתו בית בן שישה חדרים על שטח של 200 מ"ר בשכונת דניה בעיר, שם הם מתגוררים. מתווכים הפועלים באזור מעריכים את שווי הבית ב-4-3 מיליון שקל.

הכנסות ונכסים אחרים: כראש עירייה משתכר יהב 34.5 אלף שקל בחודש. בשנות ה-90 היה יהב איש עסקים פעיל, ולפי רשם החברות היה שותף בכמה חברות, שחלקן עסקו בנדל"ן. לא ברור אם כתוצאה מפעילות זו נשארו בידי יהב נכסים כלשהם.

ממטה יהב נמסר: "ראש העירייה הציג הצהרת הון לכל הגורמים לפי החוק, ומכיוון שההצהרה אינה מייצגת רק את עצמו ורכושו אלא גם אשתו ומשפחתו, אנו מבקשים מציבור הקוראים להבין את הבקשה לא לפרסם ברבים ולכבד את זכות הפרט של משפחתו".

יעקב בורובסקי

נדל"ן: דירת ארבעה חדרים בשדרות הצבי 35, בחיפה. בניית הדירה הושלמה ב-2006, ועלותה בעת הבנייה היתה כ-380 אלף דולר. מקורות הרכישה והבנייה: מכירת בית קודם וחסכונות אישיים. לפי הערכות של מתווכים, שווי הדירה הוא מעט יותר מ-2 מיליון שקל.

ברשות בורובסקי גם זכויות בנייה לדירת ארבעה חדרים ברחוב סוכות 8 בחיפה, שנרכשו ב-2010 תמורת כמיליון שקל. כעת נמצאת הבנייה במקום בשלבים ראשונים. מקור הכסף לרכישה: מכירת בית קודם וחסכונות אישיים.

בנוסף, לבורובסקי מגרש לבנייה בחדרה, שנרכש בשלבים בשלוש השנים האחרונות תמורת כחצי מיליון שקל. מקורות הרכישה: חסכונות אישיים.

הכנסות ונכסים אחרים: בורובסקי הוא גמלאי של המשטרה בדרגת ניצב החל מאוגוסט 2005; הוא שותף ובעלים של משרד עורכי הדין אשבול בורובסקי החל בינואר 2009; אשתו שוש היא גמלאית בנק הפועלים.

ניר ברקת ‏(ראש העירייה המכהן‏, לא נמסרה הצהרת הון)

נדל"ן: ברקת מתגורר בבית רחב מידות ברחוב החלוץ בשכונת בית הכרם. בתים דומים באזור נמכרו בכ-7 מיליון שקל.

הכנסות ונכסים אחרים: שכרו של ברקת כראש עירייה הוא 35 אלף שקל בחודש והוא ללא ספק ראש העירייה העשיר בישראל, ולפי מגזין "פורבס" גם הפוליטיקאי העשיר בישראל. הונו האישי נאמד ב-450 מיליון שקל. רוב ההון נצבר בזכות מהלך שביצע ב-1993, כשהשקיע, באמצעות קרן השקעות BRM, בחברת צ’ק פוינט יחד עם אחיו אלי ושותפים אחרים.

השקעה של פחות מחצי מיליון דולר הניבה לאחים מאות מיליוני דולרים במניות החברה, בשל ההצלחה הפנומנלית של גיל שוויד וחבריו. כעבור עשור עזב את עולם העסקים ופנה לפוליטיקה מקומית, כשהתמודד ב-2003 על ראשות עיריית ירושלים לראשונה והפסיד לאורי לופוליאנסקי.

ברקת הוא עדיין שותף ב-BRM ומחזיק בשליש ממניות החברה. דרך שותפות זו יש לו נכסים בחברת דש השקעות הבורסאית, ונכסים נוספים. לאחר האיחוד בין בית השקעות מיטב לבין דש, מחזיקה קבוצת BRM בכ-30% מהחברה, בשווי של 247 מיליון שקל. שווי מניותיו של ברקת הוא 82 מיליון שקל. מלבד זאת, מחזיקה BRM בעוד השקעות שונות בחברות היי-טק ותעשייה.

ממטה הבחירות של ברקת נמסר: "בהתאם להוראות החוק, ראש העירייה יעביר הצהרת הון בדרך ובאופן שנקבעו בחוק מיד לאחר היבחרו בשנית".

משה ליאון ‏(לא נמסרה הצהרת הון‏)

נדל"ן: ליאון הוא תושב ותיק של גבעתיים, שלצורך ההתמודדות על ראשות העירייה העתיק באחרונה את מגוריו לדירה שכורה בירושלים. בגבעתיים יש בבעלותו פנטהאוז יוקרתי ברחוב שמעון בן צבי. לפי הערכת משרד התיווך וונדר-לנד, נכסים דומים במקום נמכרים ב-6 מיליון שקל.

הכנסות ונכסים אחרים: ליאון הוא מבעלי משרד רואי החשבון ליאון-אורליצקי, אחד ממשרדי רואי החשבון הגדולים במדינה. מלבד זאת, הוא שותף ‏(18%‏) בחברת הפרטית טל כיוונים נכסים והשקעות, ובעלים של חברה אחרת בשם שיר-לי תוצאות. ליאון מקבל גם שכר עבור חברותו בדירקטוריונים של חברות שונות. בין היתר, ליאון הוא דירקטור בחברת אלביט הדמיה של מוטי זיסר.

כרמל שאמה-הכהן

נדל"ן: שאמה-הכהן ואשתו ורד מתגוררים בדירה שכורה בשכונת רמת אפעל ברמת גן, אך לו ולבני משפחתו בעלות על 11 דירות (לשאמה-הכהן עצמו שותפות בבעלות על שמונה מהן) בשכונת רמת השקמה בעיר, באזור המיועד לתוכניות פינוי-בינוי.

בעת ששאמה-הכהן היה יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, הוא כינס כמה דיונים בנושאי פינוי-בינוי, ואף יזם הצעת חוק בנושא שלפיה, בין היתר, במקום הסכמה של 80% מבעלי הדירות במתחם, יהיה צורך בהסכמה של שני שלישים בלבד מהדיירים לביצוע הפרויקט. זאת, מבלי שיצהיר על נכסים אישיים שיש לו באזור המיועד לפינוי-בינוי והיותו יזם נדל"ן מלבד היותו שמאי מרקעין, ושבבעלותו חברת טנריק נכסים והשקעות שאותה הקים כבר ב-1998. עם זאת, במהלך כהונתו כח"כ קידם שאמה-הכהן שתי יוזמות שהיו פוגעות באינטרסים שלו - העלאת מס הרכישה לדירות קטנות, וביטול פטור ממס שבח על דירות להשקעה.

במטה שאמה-הכהן אומרים כי "הוא מעולם לא עסק בהשבחת הנכסים ואף דחה פעם אחר פעם הצעות להיות שותף ליוזמות מעין אלה. כל הפעולות שלו כח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה היו בניגוד לאינטרס שלו כבעלים של דירות להשקעה. בין היתר, הוא יזם ונלחם לביטול הפטורים ממס שבח על דירות להשקעה, יזם וקידם את העלאת מס הרכישה לדירות להשקעה.

"אם ייבחר לראש העירייה, התחייב שאמה-הכהן לפרסם באתר האינטרנט העירוני באופן קבוע כל פרט הנוגע לנכסיו, לרבות הכתובת ומספר הדירה. כמו כן, שאמה-הכהן התחייב כי כל בקשה שתוגש בעניין הנכסים הנ"ל, בין אם על ידי מי מקרוביו או אפילו על ידי צד ג’, תעודכן בזמן אמת באתר העירייה ודוברות העירייה תונחה להפיץ הודעה פומבית לכל כלי התקשורת. שאמה-הכהן הודיע שתיק ההנדסה והתכנון והבנייה לא יוחזק על ידו או על ידי מי מסיעתו".

הכנסות ונכסים אחרים: רכב מסוג פולקסוואגן פאסאט מודל 2007; אשתו ורד עובדת במחלקת הכספים בחברה תעשייתית; ושאמה-הכהן עצמו עובד במשרה מלאה במטה הבחירות.

ישראל זינגר

נדל"ן: זינגר מתגורר בדירת 5 חדרים ברחוב בן אליעזר. הדירה נקנתה בדצמבר 1994 ב-270 אלף דולר. לדברי המתווך יניב כהן, מחברת יניב נכסים, דירות דומות באזור נמכרות כיום ב-1.85 מיליון שקל. ברשותו גם מגרש ברחוב תש"י 6 ברמת גן, שהועבר בירושה מהורי רעייתו, חגית, אליה ואל אחותה. על המגרש בנוי כיום בית פרטי.

בשנים האחרונות נעשתה עסקת קומבינציה על המגרש, ולאחר מכן הוא אוחד עם המגרש השכן, אף הוא בבעלות קרובי משפחתו של אשתו של זינגר, לצורך בניית בניין חדש. לפי התוכנית, אותה מקדם עו"ד אסף שובינסקי, קרוב משפחתה של חגית זינגר, על שני המגרשים יוקם בניין בן תשע קומות ו-45 דירות.

בדיון שנערך במארס, החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן להפקיד להתנגדויות את התוכנית. זינגר, יצוין, אינו חבר הוועדה. לפי הערכות, שווי הדירות בפרויקט יגיע ל-75-65 מיליון שקל. עם זאת, חלקה של אשתו הוא שמינית, כלומר השווי של זינגר ורעייתו בפרויקט עשוי להגיע ל-9-8 מיליון שקל. בנוסף, ברשות זינגר דירת שני חדרים ברחוב אלומים 13 בעיר. הדירה עברה לבעלות זינגר לאחר פטירת אמו, לפני כשלושה חודשים.

הכנסות ונכסים אחרים: פנסיה מקרן מבטחים של כ-9,000 שקל נטו בחודש; הכנסה מהשכרת דירת אמו - 3,100 שקל בחודש; השכרת הבית ברחוב תש"י - 2,250 שקל בחודש; משכורתה של אשתו חגית, העובדת כספרנית - 3,300 שקל בחודש.

נחום חופרי ‏(ראש העירייה המכהן‏)

נדל"ן: לדברי מטה הבחירות של חופרי, לו ולרעייתו אין דירה בבעלותם והזוג מתגורר בדירה שכורה בעיר.

הכנסות ונכסים אחרים: כראש העירייה משתכר חופרי 31.5 אלף שקל בחודש, בנוסף לפנסיה צבאית בגובה של כ-29 אלף שקל בחודש. לחופרי מכונית מסוג הונדה סיוויק מודל 2008, חסכונות בסך כמיליון שקל וביטוח מנהלים.

זאב ביילסקי (לא נמסרה הצהרת הון)

נדל"ן: ביילסקי ואשתו קרן מתגוררים בבית פרטי ברחוב הברוש 9 ברעננה, ולהערכת מתווכים הפועלים באזור שוויו כ-15-10 מיליון שקל.

הכנסות ונכסים אחרים: קרן ביילסקי היא בעלת חברת BSP, בית השקעות המתמחה בקרנות גידור. בנוסף, היא שותפה בחברת ו.זקס השקעות, יחד עם אמה. ייעודה של החברה היא רכישת נדל"ן והשכרתם. לפי נתוני רשם החברות, החברה הוקמה ב-1983, וב-1989 היה זאב ביילסקי דירקטור בחברה.

ממטה ביילסקי נמסר כי "חברת ו.זקס השקעות היא חברה משפחתית בבעלות משפחתה של קרן ביילסקי, שנמנית על בעלי המניות בחברה. חברה זו אינה פועלת ברעננה ואין בבעלותה נכסים בעיר. מר ביילסקי אינו משמש נושא משרה בחברה ואינו מעורב בפעילותה".

עד 1989, היה ביילסקי שותף בשש חברות נדל"ן שונות יחד עם מקורביו אלן אוקן והרצל לוריא, חברות שהיו רשומות באיי התעלה, בשווייץ ובבריטניה, ופעלו ברעננה ובאזור השרון. ביילסקי פרש מניהול החברות לאחר שנבחר לראשות העיר ב-1989. בעניין זה נמסר ממטה ביילסקי: "מאז נבחר לראשונה לראשות עיריית רעננה ב-1989, אין לביילסקי כל מעורבות באף חברה מסחרית הפועלת ברעננה או בכל מקום אחר. בנוסף, לביילסקי אין נכסים ברעננה, למעט בית מגוריו".

שלומי לחיאני ‏(ראש העירייה המכהן, לא נמסרה הצהרת הון‏)

לחיאני, שנגדו הוגש לפני שלושה שבועות כתב אישום בגין שוחד ועבירות אחרות, סירב להעביר אלינו הצהרת הון. "נתנו כמתבקש הצהרת הון למשרד הפנים", נמסר בתגובה מדוברות עיריית בת ים.

שאלת נכסיו של לחיאני היא אחת הסוגיות המרכזיות בכתב האישום שהוגש נגדו. בראיון שנתן ב-2010 לגידי וייץ ב"הארץ" אמר לחיאני: "אני בן אדם ששווה מבחינת רכוש עשרות מיליוני שקלים". לחיאני הודה בראיון שהוא נוהג להחזיק מאות אלפי דולרים במזומן. ואולם לפי כתב האישום שהוגש נגדו, לחיאני נקלע לפרשת שוחד בשל חובות בסך כ-50 מיליון שקל שצברו שתי חברות הנדל"ן שבבעלותו ובבעלות אשתו, אלשב וא.י.ש.מ, לבנקים.

כדי להחזיר את החובות לקח לחיאני הלוואות מגורמים עסקיים שונים בבת ים ‏(ללא הסכם וללא ריבית‏), שאת חלקן לא החזיר ותמורתן, לפי האישום, פעל לטובת אותם גורמים - ומכאן עבירת השוחד. לחיאני מכחיש את כל האישומים נגדו.

שתי חברות הנדל"ן בנו במשך השנים דירות רבות בבת ים ובסביבה, אך לא ברור מה היקף הנדל"ן שבהן מחזיקות כיום החברות. בכתב האישום מואשם גם אבי לחיאני, אחיו של ראש העיר, שגם בבעלותו נכסים בבת ים.

מכתב האישום עולה שבידי לחיאני ורעייתו נמצאים הנכסים הבאים: 45% מחברת גל גפן צהוב, המחזיקה במקומון גל גפן בבת ים. לפי כתב האישום, לחיאני מסר למשרד הפנים הצהרה כוזבת, כאשר דיווח בהצהרת ההון שלו מ-2007 שבידיו רק 5% מאחזקותיו במקומון, שאליו העבירה עיריית בת ים מודעות פרסום רבות בשווי מאות אלפי שקלים. בנוסף, חברת אלשב היא הבעלים של קומת מסחר בקומת הקרקע של בניין מגורים ברחוב העצמאות בעיר.

לפי רשם החברות, ללחיאני 33% בחברת ש.א.נ.ל ייזום ופיתוח, שנוסדה ב-1995 ועוסקת בנדל"ן. לחיאני הוא גם הבעלים של הפנטהאוז המפואר שבו הוא מתגורר בשדרות העצמאות בעיר, המשקיף אל חוף הים. לדברי המתווך יוסי ישראל הפועל בעיר, שווי הנכס הוא 4.5 מיליון שקל.

אלי יריב (לא נמסרה הצהרת הון)

עו"ד יריב מתגורר בבית צמוד קרקע ברחוב מודילאני 2. לדברי המתווך יוסי ישראל, נכסים דומים באזור נמכרים ב-2.5-2 מיליון שקל. בדף הפייסבוק שלו כתב לאחד הגולשים כי "למעט הבית שבו אני מתגורר עם משפחתי, אין לי כל רכוש, עסק או עניין כלכלי בעיר".

חי אדיב ‏(ראש העירייה המכהן‏)

נדל"ן: בבעלותו בית פרטי ביישוב, שנבנה על ידי אדיב ואשתו ב-2001 ובו הם מתגוררים מאז. למימון בניית הבית מכרו בני הזוג בית שנרכש על ידם בפרויקט דיור צבאי ביישוב רעות. לפי הערכות של מתווכים הפועלים באזור, שווי הבית הוא כ-4 מיליון שקל.

לזוג גם זכות לשתי יחידות דיור באזור אחר בהוד השרון, שנרכשה ב-2000 מכספי פיצויי הפרישה של אדיב מצה"ל, ובימים אלה הוא בונה אותן. בנוסף, לזוג זכויות בנכסים שהועברו אליהם ושאינם נמצאים בתחומי היישוב. בני הזוג אף מחזיקים בשטח חקלאי של כ-650 מ"ר בהוד השרון, שנרכש ב-1978 על ידי אדיב, בעזרת מענק החתימה לשירות קבע של אדיב בצה"ל.

הכנסות ונכסים אחרים: כראש עיר משתכר אדיב 31.5 אלף שקל בחודש, בנוסף לפנסיה צבאית בגובה של כ-31 אלף שקל בחודש. הכנסות נוספות של בני הזוג הן מנכסים שהועברו אליהם בירושה. ברשות בני הזוג כלי רכב מסוג פולקסוואגן פולו מודל 2003 וניסאן ג’וק מודל 2012. התחייבויות עיקריות של בני הזוג: הלוואה בנקאית של כ-2 מיליון שקל.

נוה גור

נדל"ן: גור מתגורר עם אשתו ושלושת ילדיו בדירה שכורה בהוד השרון. ברשותו זכות ליחידת דיור בקרקע חקלאית ביישוב בשווי של כ-300 אלף שקל. את הזכות הזו רכש בעצמו בשנים האחרונות מכספים שחסך.

הכנסות ונכסים אחרים: שכר חודשי ברוטו בסך 30 אלף שקל מעבודתו כעורך דין פרטי; סובארו אימפרזה מודל 2009 בשווי 60 אלף שקל; עו"ש ופיקדונות בנק בסך 50 אלף שקל; חסכונות ‏(כולל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות‏) בסך 570 אלף שקל; הלוואות שניתנו לבני משפחה - 100 אלף שקל; התחייבות לקוחות - 150 אלף שקל.

ניר ברקתצילום: דניאל בר און
הון המתמודדים לראשות הערים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר