אור עקיבא: ים, גולף ושכר ממוצע של 5,600 שקל

למרות המיקום המצוין, אור עקיבא מעולם לא הצליחה לצמצם את הפער ביחס לשכנתה העשירה קיסריה ■ בשנים האחרונות אמנם נבנו בה שכונות חדשות שמושכות אליהן תושבים מהמרכז "שרוצים לגור בארמון", אבל מערכת הבחירות מלמדת שבכל הקשור לאלימות ולביטחון האישי - יש עוד הרבה עבודה

חגי עמית
נעה נבט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
נעה נבט

ש עת צהריים במרכז המסחרי הקטן באור עקיבא, ובחנות המכולת של אושרה ממן ובעלה שוררת אווירת נכאים. תחילה אנחנו טועים לחשוב כי השתיקה הקודרת היא מצב הצבירה הטבעי של החנות הקטנה, אבל תוך כמה דקות אנחנו מבינים כי היא נובעת מאירוע מצער. "אנחנו כואבים את לכתו של חבר קרוב, חיים כדורי, שנפטר לפני שלוש שעות", מסבירה לנו ממן. "ככה זה באור עקיבא. בשעת צער כולם משפחה גדולה. זה הייחוד שלנו.

"הגעתי לפה לפני 29 שנה מהעיר הגדולה חיפה, ובהתחלה היה לי קשה", מספרת ממן. "לא יכולתי לקבל את המקום, לא התחברתי אליו, רק רציתי לברוח. מה ששינה את המצב היה ההחלטה שאכפת לי מהעיר ושאני מתחילה להתנדב. היום אני מאוהבת באור עקיבא בגלל ההדדיות והעזרה שיש כאן. לא אעזוב גם אם ייתנו לי בית בחיפה".

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

במה מתבטאת העזרה?

"הבן שלי לומד בתיכון עתידים, והם מקבלים הכל כדי שיצליחו. מי שרוצה ללמוד - יעשו שמיניות באוויר כדי שיקבל את כל העזרה. אם לילד אין ציוד לבית הספר, ישיגו לו. לא מוותרים על אף אחד. אין כאן משפחה בקשיים שלא קיבלה עזרה. מחלקת החינוך של העירייה עזרה לנו לממן את הנסיעה של הבן שלי לפולין. יש פה אנשים כמו יוסי כדורי, אחיו של הנפטר, שכל מה שמעניין אותו זה החינוך. אין פעם אחת שהוא לא הפך עולמות כדי לעזור לילדים שאין להם ציוד לבית ספר. הוא משיג את התרומות. יש פה קשיים גדולים, כי האוכלוסיה בבסיסה חלשה".

עם כל המשפחתיות הזו, איך את מסבירה את המלחמה שמתנהלת במערכת הבחירות המקומית?

"לא היה מתרחש כאן עימות כזה אם אדרי לא היה נכנס לתמונה. הוא צריך להוכיח משהו".

אדרי הוא יעקב אדרי, שעד 2003 היה הפנים של אור עקיבא. במשך 14 שנה הוא שימש כראש העירייה מטעם הליכוד, ואז ביצע את קפיצת המדרגה שפוליטיקאים רבים ברשויות המקומיות שואפים לה - ונבחר לכנסת ה–16 מטעם הליכוד. את ניהולה של העיר שבה גדל הוא העביר ברוח טובה לסגנו וחברו למפלגה שעמו שיתף פעולה שנים ארוכות, שמחה יוסיפוב.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מה שקורה עכשיו // מפקד גל"צ החדש ערך בה שינוי הסטורי - בדרך הוא גם פיטר טאלנטים והפחית את השכר

ידיים למעלה, זה שוד בנקאי

אור עקיבא

הפוליטיקה הארצית היטיבה עם אדרי: הוא כיהן כסגן השר לביטחון פנים, כשר הבריאות וכשר לפיתוח הנגב. במפץ הגדול של גוש הימין, כשאריאל שרון פרש מהליכוד והקים את קדימה, הוא הלך בעקבותיו. המהלך הזה השתלם בשנים הראשונות, אבל בבחירות האחרונות, עם קריסתה של קדימה, אדרי מצא את עצמו מחוסר עבודה - והחליט להתמודד שוב על ראשות עיריית אור עקיבא.

אור עקיבא של היום אינה דומה לעיר שאדרי עזב לפני 10 שנים. בעשור האחרון נבנו בה שכונות חדשות, היא זכתה למחלף משלה המחבר אותה לכביש החוף, ונחשבת כיום ליעד מועדף על זוגות צעירים שמחפשים אלטרנטיבת דיור שפויה: במאי דירג אותה משרד השיכון והדיור במקום השני במדד הזוגות הצעירים הבוחרים לרכוש בה את הדירה הראשונה שלהם. כיום אפשר לרכוש דירת 3 חדרים בשכונות הוותיקות של העיר תמורת 400–550 אלף שקל, בעוד שבשכונה החדשה קריית היובל המחירים גבוהים יותר, ויכולים להגיע ל–830 אלף שקל לדירת 3 חדרים.

בהתאם, אדרי גילה שההתמודדות מול יוסיפוב אינה משימה פשוטה. מה שהיה פעם ידידות קרובה נהפך ליריבות מרה, והמתיחות הגיעה לשיא לפני כמה שבועות עם הצתת מכוניתו של אדרי, שעמדה סמוך לביתו. גורמים המקורבים ליוסיפוב, לעומת זאת, טוענים שאדרי עצמו אחראי להצתה.

היישוב שעל הובלתו מתקוטטים אדרי ויוסיפוב הוקם באופן לא רשמי ב–1951, אז עוד נקרא מעברת חוף הכרמל, ולאחר מכן מעברת קיסריה. שנתיים לאחר מכן הוא זכה לשם אור עקיבא, על שם רבי עקיבא, וב–2001 זכה בהגדרה "עיר". בתחילת דרכה היא קלטה עולים ממרוקו ומבריה"מ, בשנות ה–70 עולים מהקווקז ובשנות ה–90 גל נוסף של עולים מבריה"מ לשעבר.

כיום היא מורכבת מבני העליות ההן, שרובם מתגוררים בחלקה הוותיק, ומתושבים שעברו מיישובי הסביבה לשכונות החדשות בה - בסך הכל 16 אלף תושבים. החלוקה העדתית היא גם המפתח לתוצאות הבחירות: בעוד יוסיפוב נהנה מתמיכת יוצאי הקווקז, בסיס הכוח של אדרי נמצא בקרב האוכלוסיה הוותיקה.

העיר עדיין סובלת ממצב סוציו־אקונומי עגום: 40.9% מהשכירים בעיר משתכרים שכר מינימום או פחות לעומת ממוצע ארצי של 31.4% ‏(נתוני 2010‏). השכר החודשי הממוצע בעיר הוא 5,654 שקל, לעומת קרוב ל–12 אלף שקל בבנימינה ו–16.5 אלף שקל בקיסריה.

אנחנו פוגשים את אדרי בבית קפה השוכן בתחנת דלק מרוחקת מהעיר, הרחק מבניין העירייה. למרות הגלות הסמלית, גם כאן, ליד צומת בנימינה, הרחוב חם כלפיו. "יעקב, מה נשמע? הנה ראש העירייה הבא שלנו", עוצר אותו זוג צעיר, ואחרים מתעכבים כדי ללחוץ את ידו.

כשאנו שואלים את אדרי מדוע גמלה בו ההחלטה לחזור לעיריית אור עקיבא, הוא מסביר: "בשנה האחרונה התפתחה מערכת לחצים לחזור לעיר. אנשים מכל גוני הקשת רוצים שאחזור. יותר ממחצית מחיי נתתי לאור עקיבא, עברתי את כל התפקידים, ואין מרתק יותר מלהיות ראש עירייה. בעירייה אתה זה שמחליט, ואם אתה ביצועיסט אתה יכול לבצע כל דבר שעולה בראשך.

"אור עקיבא המשיכה להתפתח בשנים האחרונות, אבל התושבים מרגישים שראש העירייה הנוכחי מוביל אותה לא נכון. ברמת הביטחון האישי, יש פריצות, שריפת מכוניות, יריות. ברמת החינוך, חלק גדול מהתלמידים עוזבים אותנו, ודווקא החזקים. ירדנו אשכול בדירוג הערים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אזור התעשייה שהקמתי לא ממצה את הפוטנציאל שלו. לעיר הזו יש פוטנציאל אדיר - היא נמצאת בין שני כבישים ראשיים וממוקמת בין חיפה לתל אביב. אני מאמין שעם הניסיון והקשרים שיש לי בכנסת, אני יכול להוביל את אור עקיבא למיצוי".

אתה ויוסיפוב שמרתם על קשר במשך השנים?

"כשהוא פנה אלי לבקש עזרה - עזרתי לו. כשדיברו על חיבור אור עקיבא לכביש החוף הפגשתי אותו עם שר התחבורה דאז, שאול מופז. עזרתי לו במהלך לביטול רשת המתח הגבוה בקצה שטח המועצה. סייעתי לגבש את ההסכם עם קרן קיסריה, שנתן לאור עקיבא 2.2 מיליון דולר בשנה עד 2022 למטרות חינוך".

שמחה יוסיפוב

הפעם, אחרי ההתנתקות מהליכוד, אדרי כבר לא רץ תחת המפלגה השלטת בעיר - יוסיפוב תפס את מקומו כמועמד הליכוד באור עקיבא - אלא ברשימה עצמאית. לדבריו, זה דווקא כלל לא חיסרון. "במרוץ לראשות העירייה, ולא רק כאן אלא בכל מקום, הסיפור הפוליטי הארצי לא משחק תפקיד. כשהייתי ראש העירייה, דווקא ממשלת רבין העניקה לי את הסיוע הכי גדול", הוא מסביר.

רק כשהוא נשאל על הצתת המכונית שלו, אדרי חורג מעט מהחזות המאופקת. "ההצתה התרחשה לאחר מסע הסתה, ועוד קודם לכן ניקבו את הצמיגים. מערכת הבחירות הזו מידרדרת והמשטרה יודעת את זה. ראש העירייה לא שולט בחלק מאנשיו. אני פונה ליוסיפוב בכל לשון של בקשה - לרסן ולהרגיע".

אנשיו של יוסיפוב טענו שאתה זה שאחראי לאירוע.

"זו בושה וחרפה. שמחה יורד לרמה נמוכה. הציבור זועם על האירוע הזה".

מה תעשה אם לא תזכה בבחירות? תכהן כחבר מועצה?

"אני אתרום את חלקי לעיר בכל מקרה".

מה אתה רוצה לעשות באור עקיבא?

"להקים מעונות חדשים וגני ילדים, להחליף את צוות המורים העייף ולהביא לפה נורמות של ליגה לאומית בניהול, מלמטה עד למעלה. כשקיבלתי את אור עקיבא היו כאן 25% אבטלה, במעמד של אזור פיתוח. את המפעל של חברת התרופות דקסון אני הבאתי. אין גבול למה שאפשר לעשות כאן".

שיכונים מוזנחים מול וילות פרועות

יעקב אדרי

במשך שנים היתה אור עקיבא האחות המקופחת של קיסריה, השכנה העשירה ממערב, וההבדלים ביניהן צרמו את העין: באחת אוכלוסיה מבוססת וחזקה, שבונה בתי ענק מפוארים, ובשנייה אוכלוסיה של עולים חדשים וותיקים שמתגוררים בשיכונים אפורים.

כיום ההבדלים קיימים גם בתוך אור עקיבא: בשנים האחרונות נבנו בה כמה שכונות חדשות. במרחק כמה דקות הליכה מהמרכז הוותיק של העיר שוכנות אורות ואורות הירוקה, שנבנו בעשור האחרון. בעוד אורות היא שכונה סולידית יחסית, עם בניינים משותפים, אורות הירוקה עמוסה בווילות יוקרתיות בסגנונות שונים ללא מכנה משותף, מעיצוב אירופאי קלאסי ועד פנטזיות מזרח־תיכוניות פרועות. על פי גורמים בשוק המקומי, מחירה של וילה כזו נע בין 2 מיליון שקל ל–3.2 מיליון שקל.

בשעת צהריים של אמצע השבוע, אורות הירוקה נדמית כשכונת רפאים. הכבישים ריקים, איש לא צועד ברחובות ורבות מהווילות מנקרות העיניים נראות נטושות. על חלקן תלויים שלטי "למכירה". "האנשים שבאים מהמרכז רוצים לגור בארמון", מסבירה אווה, יוצאת בריה"מ שעקרה לאור עקיבא מתל אביב לפני שמונה שנים וגרה מול בתי הפאר.

"האוכלוסיה בעיר לא משהו, אבל הכיס מדבר". לדבריה, בשכונות החדשות אפשר למצוא שני סוגים של תושבים: מהגרים מערים שכנות שביקשו ליהנות מהמחירים הנמוכים יחסית בעיר, ולצדם משפרי דיור שחיו במשך שנים בשכונות הישנות של אור עקיבא. אורי השכן, שמצטרף לשיחה, משתייך לקבוצה השנייה: "ברחתי מקנדי - בשביל להוציא משם את הילדים", הוא מצהיר, כשהוא מתייחס לשכונה הוותיקה.

אווה ואורי מדברים בשני קולות: מצד אחד מהללים את העיר ‏("זו עיר מהממת, הפנינה של ישראל. היא נמצאת רגע מקיסריה, 20 דקות נסיעה מתל אביב, יש בה תחנת רכבת ומזג אוויר טוב", אומרת אווה‏), ומצד שני מודאגים מאיכות התושבים ומתלוננים שחלק מהדברים שמהם סלדו בשכונות הישנות הגיעו גם לשכונות החדשות.

"הברברים הביאו הנה את המנהגים שלהם", אומרת אווה, כשהיא מתכוונת לבני נוער שמנצלים את החופש הגדול כדי להרעיש עד שעות מאוחרות, להשתכר ולהשאיר אחריהם פסולת. היא גם טוענת שהשכונות החדשות נבנו ללא מחשבה מספקת על תשתיות: "חסרה כאן תעסוקה, אין שירותים עירוניים. אם בונים שכונה, צריך לבנות שירותים".

כשאנחנו שואלים את אווה למי תצביע, היא מסרבת לתמוך באיש מהמועמדים. למרות הביקורת שהיא מותחת על מצבה של העיר בהובלתו של יוסיפוב, היא לא מצדדת באדרי. "בחיים למדתי דבר אחד: לא הולכים עם מה שכבר היה בעבר. אדרי הלך לעשר שנים ועכשיו הוא יחזור? צריך להתקדם".

מי שהיה יכול להיות אלטרנטיבה צעירה לאדרי וליוסיפוב הוא שלומי אבני, יליד אור עקיבא, שפעיל בה שנים רבות ומכהן כחבר מועצה מאז 2008. אלא שאבני חבר באחרונה לאדרי, והם מתמודדים ברשימת ביחד. "אור עקיבא שבה גדלתי היתה חמה ומשפחתית, ושררה בה אווירה ייחודית", אומר אבני. "בשנים האחרונות התעוררו בה כמה תופעות מדאיגות, כמו נטישה של צעירי העיר, הידרדרות החינוך ונפילה ברמת הביטחון האישי".

אבני מוטרד מאוד מהמצב בשכונות הוותיקות, שנותרו מאחור בתהליכי הפיתוח של העיר, ואף אומר כי תושביהן חשים שנטשו אותם. "דווקא בעיר שקלטה כל כך הרבה עלייה, יש הכרח לא רק להמשיך לבנות עוד בניינים שקולטים אוכלוסיה חדשה אלא להיכנס לתוך השכונות הוותיקות, לשדרג אותן פיזית ולתמוך בתושבים. פה ושם רואים בניין שעובר שיפוץ, אבל הרוב הרוס וחלקם ממש מטים ליפול. תוכנית הפינוי־בינוי תקועה הרבה שנים. ב–12 השנים האחרונות אין שום היבט תכנוני אמיתי בעיר. ישבתי חמש שנים כחבר מועצה, ומעבר לסיסמאות לא נעשה דבר".

למה העדפת לחבור לאדרי ולא להתמודד בעצמך על ראשות העירייה?

אור עקיבא שכונת אורות הירוקה

"אני תופש את עצמי כמנהיג צעיר שעשוי לשמש יום אחד כראש עיריית אור עקיבא, ואני לא מתבייש ללמוד ממנוסים ממני. אדרי ואני מציעים חיבור של יכולות: מצד אחד קשרים פוליטיים ויכולת לגייס תקציבים לעיר, ומצד שני רוח צעירה".

"היינו צריכה להיות כמו נתניה"

בדרך לפגישה עם ראש העירייה יוסיפוב אנחנו עוצרים בדוכן הפלאפל של שלמה, השוכן ברחבה הסמוכה לבית העירייה. "עברתי מקום לא מזמן", הוא מספר לנו. "40 שנה מכרתי פלאפל מהעגלה הזו שם", הוא אומר ומצביע על עגלה נטושה שניצבת במרחק של חמישה מטרים מהחדרון המשמש אותו כיום. "העבירו אותי כי פותחים כאן סניף סופר פארם".

מה חסר לך באור עקיבא?

"אני הכי אוהב את אור עקיבא. יש לנו ים, יש לנו גולף. יש יותר טוב מאור עקיבא? בעבר שרר כאן מתח בין בני העדות השונות, אבל היום שקט. לאן נלך מכאן, לתל אביב?".

אז למה אתה מצפה מראש העירייה?

"שיהיה טוב ותהיה פרנסה".

אנחנו ממשיכים למתחרה הגדול של שלמה, פלאפל גורגי, השוכן בקצה השני של הרחבה. הבעלים, שמעון פורת, מספר כי הדוכן נוסד על ידיו הוריו ב–1951, ולאחר שהם הלכו לעולמם הושכרה החנות. כעת, עם הגיעו לגיל פנסיה, החליט פורת להחזיר עטרה ליושנה ולחזור למכור פלאפל, כפי שעשו הוריו לפני 60 שנה. לטענתו, גורגי הוא שם מוכר בכל הארץ. "כל הוותיקים מדן ועד אילת מכירים את השם הזה. אפילו בארה"ב - יש לנו משפחה שם - מכירים אותנו", הוא אומר.

פורת נולד וגדל באור עקיבא, וכשאנחנו שואלים אותו למה הוא מצפה מהעיר הוא עונה: "כדאי לראש העירייה להתייחס טוב יותר לכבישים. לאור עקיבא יש בעיה של שטחים לצמוח אליהם, וצריך לקחת שטחים מערים אחרות. לעיר אין אזור תעשייה חזק. יש פה ציבור לא קטן שחי מביטוח לאומי, כך כשכדי לקבל הכנסות העירייה צריכה לארגן תרומות. אור עקיבא לא מתפתחת מספיק. היו צריכים לפתח אותה לפחות כמו נתניה".

כשהוא נשאל על הסערה סביב מערכת הבחירות, אומר פורת: "בשנות ה–90 היה פה סכסוך בין קווקזים למרוקאים, ולאט לאט הוא נרגע. עכשיו העיר סוערת בגלל הלחץ של הבחירות ומפני שיש רק שני מועמדים. אם היו שלושה מועמדים זה היה נראה אחרת".

אושרה ממן

צמוד לגורגי ניצבת המספרה של אריק יוסיפוב, בנו של ראש העירייה. קשה לפספס את הייחוס המשפחתי: פרט לשלט הבחירות התלוי מחוץ למספרה, יוסיפוב מדבר כאילו הוא בעצמו מתמודד על התפקיד, ומספר לנו על העיר ועל האתגרים שניצבים הפניה. "יש לנו בעיית תקציב", הוא אומר. "אין לנו אזור תעשייה גדול ולעתים צריך להיעזר בתרומות. חלק מהתושבים נמצאים במצב סוציו־אקונומי לא פשוט".

יוסיפוב הבן שומר על טון דיפלומטי גם כשהוא מתייחס לאירועים האחרונים בעיר סביב הקמפיין לראשות העירייה. "אני מקווה שזו לא תהיה מערכת בחירות סוערת, אבל בצד השני מנסים להבעיר את השטח. הסקרים מנבאים לנו ניצחון, אז אנחנו יושבים בשקט, אבל בצד השני מביימים אלימות שמעולם לא היתה פה. מה שחשוב מבחינתנו הוא לשמור על השקט והשגרה ולהתעסק בעיקר, לא בטפל".

יוסיפוב האב מקבל אותנו בלשכתו מוכן, ומציג בפנינו מסמך שבו מתוארים הישגיו בשנים האחרונות. "ערכנו מהפכה בחינוך", הוא מכריז. "לפני עשר שנים היה שיעור הזכאים לבגרות 52%, וכיום הוא מתקרב ל–70%. יש לנו ארבעה תיכונים ברמה גבוהה מאוד, ואנחנו משקיעים מדי שנה 4,300 שקל בכל תלמיד תיכון - מעבר להשקעה הרשמית. אנחנו מעניקים מלגות לסטודנטים ומקווים שהם יחזרו לאור עקיבא. כיום אנחנו בונים עשרה גני ילדים, ואני רוצה לבנות כאן מכללה אקדמית".

פרט לתחום החינוך, שקרוב ללבו של יוסיפוב בהיותו מורה לחינוך גופני במקצועו, הוא מוטרד מאוד מהמחסור בתעסוקה לתושבי העיר. לדבריו, אזור התעסוקה של העיר אמנם היה יוזמה ברוכה, אבל הוא נבנה בצורה שגויה, וכעת עובדים בעירייה על שינוי התב"ע כדי להגדילו. פרט לכך, הוא פועל להקמת קאנטרי קלאב עירוני ‏("לא ייתכן שבקיסריה יש בריכה בכל בית, וכאן אין בריכה אחת לתושבים"‏), ושואף להגדיל את שטחי השיפוט של העיר, כך שהיא תוכל לקלוט תושבים חדשים.

"נעשה כאן עוול: אור עקיבא התפרשה על 3,000 דונם בלבד, לעומת 30 אלף דונם לקיסריה, 22 אלף לדונם לפרדס חנה ו–15 אלף דונם לבנימינה. קיבלנו לשטחנו 1,500 דונם שהיו בתחומה של קיסריה, והשגנו 8 מיליון שקל בשנה בארנונה מפארק התעשייה של קיסריה - שב–2022 יעבור לתחום השיפוט שלנו. הצלחנו גם להשיג ארנונה מתחנת המיתוג של חברת החשמל. אנחנו עומדים להקים 3,000 יחידות דיור בשטח שהיה שייך בעבר לקיסריה, ועל 1,000 דונם שהיו שייכים לבנימינה נקים פארק עסקים ובילוי - בבוקר יפעלו בו חברות היי־טק ובערב מקומות בילוי - וכן 2,000 יחידות דיור".

ומה לגבי השכונות הוותיקות? נראה שהבניינים בהן נמצאים על סף התפוררות.
"אני שואף לצמצם את הפערים בין שכונות ותיקות לחדשות על ידי טיפול בתשתיות כמו מים, ביוב וכבישים. אנחנו משפצים בניינים בשכונות הוותיקות, מבלי שהתושבים יצטרכו להשתתף כלכלית. אנחנו פועלים לקראת פרויקט פינוי־בינוי בשכונת שז"ר, שבו ייבנו 1,800 יחידות דיור. יהיו כאן רבי קומות של 22 קומות".

איך אתה מסביר את הירידה באשכול בדירוג הלמ"ס?

"אני לא יודע מה הסיבה. אור עקיבא התפתחה בשנים האחרונות, ובנינו שכונות חדשות. אני יודע שגם יישובים חזקים יותר ירדו בדירוג".

אדרי עזר לך בזמן שישב בכנסת?

"אדרי הוא בחור טוב, אבל הוא עשה את שלו. אור עקיבא היא לא ירושה של אף אחד. אני מנהל את העיר ומאמין בציבור שלי - הם אוהבים את העשייה שלי ושאני מדבר בגובה העיניים. כנס בחירות אחד לא עשיתי, אין לי שלט אחד. אני הולך בית־בית ומקבלים אותי באהדה. הציבור רואה מה נעשה בעיר".

שמעון פורת בדוכן הפלאפל שלו

איך הגבת כששמעת על הצתת המכונית שלו?

"כששמעתי על המקרה דרשתי מהמשטרה לברר מיד אם זה קשור לבחירות או למשהו אחר. אני לא יודע מה קרה. צריך לגנות את האלימות. אסור שיהיה עימות עדתי בעיר הזו. הילדים שלנו מתחתנים אחד עם השני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט