רוצים להשפיע על הדמוקרטיה הישראלית? תגורו בחו"ל

סך התרומות מחו"ל למתמודדים על מקום ברשימה מפלגתית בבחירות האחרונות הגיע ל-5.35 מיליון שקל, מסך תרומות של 14.38 מיליון שקל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

19 מבין 22 התורמים לח"כ חיים כץ בפריימריס האחרונים בליכוד היו מחו"ל ‏(ותרמו לו 167 אלף שקל‏), רובם ממוסקווה ומקייב, ורק שלושה תורמים היו מישראל ‏(ותרמו 23 אלף שקל בלבד‏); ח"כ זאב אלקין גייס בחו"ל 335 אלף שקל לפריימריס, לעומת 158 אלף שקל שגייס בישראל; השר גדעון סער גייס בחו"ל 309 אלף שקל, לעומת 161 אלף שקל בישראל; השרה לימור לבנת גייסה בחו"ל 227 אלף שקל; ושר האוצר לשעבר, יובל שטייניץ, גייס מעבר לים 209 אלף שקל.

כן, לפי דו"ח על כשרות הבחירות המקדימות במפלגות שפירסם שלשום מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסי שפירא, נחשף כי סך התרומות מחו"ל למתמודדים על מקום ברשימה מפלגתית בבחירות האחרונות הגיע ל–5.35 מיליון שקל, מסך תרומות של 14.38 מיליון שקל ‏(לא כולל תרומות עצמיות ומבני משפחתם הקרובה‏). כלומר, כ–37% מהתרומות שגייסו המתמודדים הגיעו מחו"ל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מה השווי הכלכלי של קביעות בשוק העבודה הישראלי?

"חיים פעם אחת, קיבינימט. אנשים פה הולכים לעבודה וסובלים"

זאב אלקין

בבחירות המקדימות בליכוד, למשל, 48 מתמודדים מתוך 230 ‏(21%‏) גייסו כספים בחו"ל, בעיקר מארה"ב, מקנדה, מרוסיה ומאוקראינה. אבל מה לעזאזל לתורמים מחו"ל ולח"כים, ומה המניע שלהם כשהם פותחים את הארנק עבור הפוליטיקאים הישראלים?

האפשרות לגיוס תרומות מחו"ל היא פסולה, ואין לאפשר לאזרחים זרים שאינם מתגוררים כאן ואינם משתתפים בהליך הבחירות לשפוך כסף על המועמדים לכנסת. אם הם רוצים להשפיע על החיים הדמוקרטיים בישראל - שיואילו נא לעשות עלייה.

בנוסף, קיים חשש לכאורה שחלק מהתורמים מחו"ל כלל לא מכיר את הח"כים שלהם תרמו, אלא עשו זאת באמצעות מתווכים או פעילים מקומיים. כך בעצם עלולה להיווצר תלות אסורה בין מקבל התרומה - הח"כ - לבין המתווך, שהגיש לו סל תרומות על מגש של כסף.

שפירא התריע בדו"ח כי "לאור החשש שתורמים מחו"ל שיש להם עניין בקידום אינטרסים מסוגים שונים ישפיעו על מערכת השלטון בישראל, ונוכח החשש שחלק מהתרומות כרוכות בעסקות עלומות שיש בהן כדי לפגוע בטוהר המידות - יש לאסור על מועמדים לקבל תרומות מחו"ל".

על הכנסת ליישם את דבריו של שפירא ולאסור על קבלת תרומות מחו"ל. אבל רגע, המלצות דומות הובעו בעבר על ידי משרד מבקר המדינה - והח"כים? הם סירבו לעשות כן. לדידם, מדוע שיקשו על עצמם בגיוס התרומות שנועדו לסייע להם לכבוש את כורסת עור הצבי במליאה.

אולי 48 הח"כים החדשים שהושבעו השנה, שרובם הצהירו על "פוליטיקה חדשה" ונקייה, יחוקקו חוק המאפשר רק תרומה מתוצרת כחול־לבן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"