שומרת הראש |

פרח לרנר, העוזרת האישית של ביבי, היא האשה החזקה בכנסת

לוחשת על אוזנו של ראש הממשלה, מארגנת עם שרה ערבי גיבוש, מאיצה בח"כים שיצביעו, מונעת תרגילים מלוכלכים, ומחכה לבוס בכל בוקר בכניסה לכנסת ■ מי את פרח לרנר?

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

ה לילה בין שני לשלישי בכנסת היה אמור להיות ליל הפיליבסטר הגדול של התקציב, שיתיש את חברי הקואליציה עמוק לתוך הבוקר שלמחרת, בעקבות יותר מ–4,000 הסתייגות שהגישה האופוזיציה. על חלק גדול מהן היו אמורים הח"כים להצביע באופן שמי, וכך לעכב את ההצבעה. הכל היה ערוך ומוכן: הח"כים הביאו מהבית אוכל בקופסאות פלסטיק ועוזריהם באו מצוידים בתיקים ובשקי שינה.

אלא שבשני בערב התברר שחברי האופוזיציה עומדים לסיים את הדיון מוקדם מהמתוכנן, והכל צפוי להסתיים ב–24:00 במקום ב–9:00 למחרת. אחת האחראיות לקיצור הבלתי מתוכנן היתה פרח לרנר, יועצת ראש הממשלה לקשר עם הכנסת. היא היתה בין אלה שבחשו את הדיל - משיכת ההסתייגות תמורת ויתורים של הקואליציה בעניין חוק המשילות, שלפיו אמור אחוז החסימה לעלות ל–4% ולפגוע באופן קשה במפלגות הקטנות. לרנר הגתה את הרעיון להפגיש בפאתי המליאה, תוך כדי הדיונים המתישים, ח"כים מהאופוזיציה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם אביגדור ליברמן.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

12 שנה אחרי אסון ורסאי: הפצועים עדיין נלחמים על הפיצויים

מגדלי הסלאמס: צפו בשכונת העוני שממוקמת בקומה 28 בלי מעלית

בסופו של דבר, אף שחברי האופוזיציה רצו לבטל לגמרי את הדיון על חוק המשילות, סוכם שהוא יעבור בקריאה ראשונה בלבד ברביעי, וכי שאר הדיונים בנוגע אליו יתקיימו רק במושב הכנסת הבא. לאחר שנודע הדיל בתקשורת, חברי האופוזיציה המשיכו במעט את הפיליבסטר עד 3:00 לפנות בוקר, אך לרנר רשמה לעצמה עוד הישג קטן שתפרה מאחורי הקלעים עבור הבוס - ושעות השינה שבהן זכו כולם במפתיע היו רק הבונוס.

פרח לרנר ובנימין נתניהו

מפגשים ליליים מסוג זה הם שגרת חייה של לרנר, אחת הנשים החזקות בכנסת בפרט ובמסדרונות הממשל בכלל. בניין הפרלמנט בגבעת רם הוא הממלכה שלה: היא מתרוצצת בין שרים, מזרזת 
ח"כים להצבעה, מזהה מראש מי עושה תרגיל, תופרת קצוות, מכבה שריפות ומנסה למנוע את היווצרותן של חדשות.

כל זה קורה בעיקר באמצעות תכונה אחת שהיא נשקה העיקרי: נחמדות טבעית שמסייעת לה לרקום יחסי אנוש מצוינים. היא מוכרת כאחת הנשים האהודות במשכן, חביבה גם על חברי הקואליציה וגם על חברי האופוזיציה, ופופולרית אפילו באחד ממקומות העבודה הקשים יותר בישראל - לשכת נתניהו, שם היא עובדת מאז מארס 2009.

לרנר, שהתחנכה בסניף בני עקיבא באשדוד, שם גדלה, היא דור חדש לדמות פקיד הממשל נוסח מפד"ל הישנה - אנשים כמו אליקים רובינשטיין, שהיה מזכיר הממשלה שנים רבות, או מזכיר הכנסת המיתולוגי אריה האן. לא האידיאולוגיה היא זו שמתווה את דרכה, אלא הנאמנות המוחלטת לבוס והיכולת לשמור על גישה ממלכתית, עניינית ומקצועית כלפי כל הגורמים שעמם עובד ראש הממשלה, סביבה שהיא לב לבה של קלחת פוליטית מבעבעת.

"היא יודעת לפתור בעיות מורכבות ומשברים באמצעות קשרים בין אישיים", אומרת לבנת נזרי, יועצת התקשורת של ח"כ 
גילה גמליאל. "היא אחראית על כל הפינות הקטנות, לסגור את כל הדברים החשובים שצריך לסגור. אני לא זוכרת שלתפקיד הזה היתה אי פעם עוצמה כזו. כשח"כ מדבר עם לרנר, זה כאילו הוא דיבר עם ראש הממשלה. חלק גדול מהכוח שלה נובע מעצם העובדה שעבודתה נעשית מאחורי הקלעים".

"היא שילוב נדיר של אמינות ומקצועיות", מוסיפה נגה רפפורט־כץ, יועצת התקשורת של סגן שר החוץ זאב אלקין ולשעבר דוברת הליכוד. "מה שיפה אצלה הוא שהיא יודעת לעשות את הדברים בשקט וברוגע. בשעות לחץ היא מצליחה לפתור סוגיות מסובכות, לפני שהן נהפכות לפיצוצים".

הגננת של הח"כים

לרנר, 36, נולדה באשדוד בשם פרח אלימלך, לאב שעבד בנמל ואם שהיתה תופרת. היא אחות שישית אחרי חמישה בנים, במשפחה מוכרת בקרב המגזר הלאומי־דתי בעיר. בתיכון למדה באולפנה באשדוד, ובמקביל הדריכה בבני עקיבא. היא עשתה שירות לאומי כמדריכת טיולים בהתנחלות שבי שומרון, ולאחר מכן טיילה חצי שנה בהודו. כשחזרה נרשמה ללימודי מדע המדינה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה הפתוחה, וכיום היא לומדת לתואר שני בממשל ובמדיניות ציבורית באוניברסיטת בר אילן.

היא החלה את דרכה בכנסת לפני 12 שנה כעוזרת הפרלמנטרית של ח"כ זבולון אורלב, ועבדה עמו חמש שנים, גם כשמונה לשר הרווחה בממשלת שרון. כשממשלת קדימה עלתה לשלטון היא חברה לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אז בכיר במפלגה, ונהפכה ליועצת שלו. כעבור שלוש שנים עברה לבוס החדש נתניהו, שנבחר לראשות הממשלה מטעם הליכוד. "היא תמיד תהיה בקואליציה", מסביר מקור המכיר אותה מקרוב. "לרנר פשוט לא בנויה לאופוזיציה".

לרנר היא שליחת ראש הממשלה בכל מה שקשור לכנסת: היא אחראית לעבוד עם ראש הקואליציה ועם הח"כים כדי לדאוג שהאינטרסים של נתניהו והממשלה יבואו לידי ביטוי. בין היתר, היא אחראית על תיאום פגישות בין ח"כים לנתניהו בימים שבהם הוא מגיע לכנסת, דבר שכמובן מקנה לה כוח רב אצלם. גם נערי האוצר יודעים שבעת הצבעות רגישות בענייני התקציב או בסוגיות כלכליות אחרות כדאי לעמוד אתה בקשר ישיר.

כך לדוגמה, לפני כחודש, בעת שוועדת הכספים הצביעה על הפרדת נכסים ריאליים ופיננסיים בחוק הריכוזיות, היתה לרנר בוועדה יום שלם, כדי לדאוג שהח"כים יצביעו בהתאם לאופן שבו נתניהו מבקש להעביר את החוק. לרנר בלטה בנוכחותה ביום שבו היו סביב הוועדה לא מעט לוביסטים ובעלי עניין אחרים, שביקשו להשפיע על אופן חקיקת החוק. לרנר היא גם נוכחת קבועה, כנציגה של נתניהו, בישיבות השבועיות של ועדת השרים לענייני חקיקה - ישיבות שתוכנן חסוי בפני הציבור הרחב. גם כאן, הפוזיציה שלה הופכת אותה לדמות מחוזרת על ידי רבים מהח"כים וגורמי עניין אחרים, המבקשים לזרז סוגיות שונות באחת מוועדות השרים החשובות ביותר. לרנר יודעת להשתמש בכוח הזה ביחסי התן־קח שלה עם הח"כים.

"כשנתניהו מגיע לכנסת, היא מחכה לו בכניסה ונמצאת לצדו במשך כל שהותו שם, מתדרכת אותו לקראת מה שעומד לקרות ורצה אתו לכל מקום", מסביר בכיר לשעבר בלשכת נתניהו. "משרד ראש הממשלה מעדיף לא להתעסק עם הכנסת, ומבחינת נתניהו זה כורח, לא דבר אהוב במיוחד. היא מכירה מצוין את המטריה המורכבת של הכנסת ואחראית לתרגם עבור נתניהו את מה שקורה שם".

מקור אחר, המכיר מקרוב את פעילותה של לרנר בכנסת, מוסיף: "יש לה יכולות מיוחדות ביצירת קשרים עם הח"כים. היא יכולה לשבת עמם שעות, להקשיב לבעיות שלהם, כמו מש"קית ת"ש. היא בודקת עם כל אחד מהם מה בדיוק הם צריכים מראש הממשלה, וכדי לגייס אותם להצבעות חשובות יודעת איך לסדר שזה יקרה, אם יש אפשרות כזו. ככה היא מצליחה לייצר מאזני כוח פוליטיים, כדי שהצבעות ייצאו כמו שצריך. במובנים מסוימים, היא חזקה יותר מראש הקואליציה, שבאופן רשמי הוא האחראי על הקשר בין הממשלה לכנסת".

עבודתה של לרנר כרוכה גם בלא מעט עבודה שחורה. כך לדוגמה, היא זאת שצריכה, לצד יו"ר הקואליציה יריב לוין, לבדוק מי מהח"כים נעדר בשל שהייה בחו"ל, מחלה או כל סיבה אחרת, לוודא קיזוזים, ולדאוג שאלה שבכל זאת הגיעו יתייצבו במליאה כדי להצביע. בראיון שהעניק בשבוע שעבר ל"מעריב" כינה אותה אלכס סלסקי, עד לא מזמן יועץ ראש הממשלה למגזר הרוסי, "הגננת של הכנסת". "היא באמת כזו", מסביר סלסקי, "כשהיא מביאה את 
הח"כים להצבעה, זה נראה לפעמים כמו גננת שאוספת את הילדים לפעילות. צריך לעבור אחד אחד, להוציא אותם מהעיסוקים שלהם ולהביא אותם. היא אשה מקצועית ועניינית, פועלת ללא שיקולים זרים, בלי בחישות ובלי אינטריגות".

מקורבים ללרנר מספרים שמושב הכנסת האחרון היה אחד הקשים עבורה, אף שנמשך שלושה חודשים בלבד. זה היה כך בגלל שני חוקים מרכזיים, שעליהם היא עבדה שעות נוספות - חוק התקציב וחוק השוויון בנטל - אבל גם בגלל הכמות הגדולה של ח"כים חדשים, 48 במספר. לרנר היתה צריכה לתקן טעויות של טירונים, כגון הגשת הסתייגות של ח"כים מיש עתיד נגד שר האוצר מהמפלגה שלהם, או טעויות טכניות אחרות שח"כים עושים ומעכבות הליכי חקיקה. "עם חלק מהחדשים היא היתה צריכה לשבת בסבלנות ולהסביר להם איך בדיוק מתנהלת עבודת הכנסת. באיזשהו שלב היא הבינה שגם זה חלק מהעבודה שלה", מסבירים מקורביה.

שורדת באקווריום

פרח לרנר לוחשת באוזנו של נתניהו בדיון בכנסת

לרנר חברה בצוות המצומצם של יועצי נתניהו, המתכנסים לישיבות שבועיות עם נתניהו ובלעדיו, כדי לתכנן את האסטרטגיה של הלשכה. היא הגיעה ללשכת נתניהו בזכות אנשי המחנה הדתי־ימני בלשכה - גיל שפר ונתן אשל, שהכירו אותה כשעבדה עם אורלב. "היינו חבורה של אנשים שהמליצו עליה", מסביר שפר, כיום ראש לשכת נתניהו. שפר צפוי לעזוב את תפקידו בסוף 2013, וכך תיהפך לרנר ליועצת הוותיקה ביותר בלשכה, הישג לא מבוטל לאור גל העזיבות בלשכה בשנים האחרונות - יוסי לוי, ניר חפץ, יועז הנדל, גידי שמרלינג, נתן אשל, צבי האוזר ואחרים.

"היא זכתה לאמון מלא מצד ראש הממשלה, ומניסיון אישי אני יכול להגיד שזה דבר קשה מאוד", אומר אחד מיועציו לשעבר של ראש הממשלה. "אפשר לספור על יחד אחת את האנשים שהוא נותן בהם אמון. מאז העזיבה של אשל, מעמדה התחזק עוד יותר".

לרנר הצליחה לשרוד למרות התככים וההמולה של הלשכה, גם בזכות הפעילות שלה בכנסת. אנשי נתניהו מכנים את הכנסת "צוללת", לעומת לשכת ראש הממשלה הידועה בכינויה "האקווריום". "כשיש מלחמות באקווריום, היא בצוללת - ולכולם טוב ככה. היא לא דורכת על הרגליים של אף אחד", מסביר הבכיר לשעבר.

"היא יודעת ללכת בין הטיפות, לפתור בעיות בעדינות", מוסיפה נזרי. "לשכת ראש הממשלה היא הלשכה הכי מסוכסכת שיש. במקום של אגו, שום מריבה לא דבקה בה - כל קבוצה בלשכה מכבדת ומעריכה אותה".

בזכות יחסי האנוש המצוינים שלה הצליחה לרנר לא להסתכסך עם שרה נתניהו, אף שיש כאלה המייחסים זאת לעובדה שהיא לא מהווה איום על אשת ראש הממשלה. היא לא פוגשת אותה לעתים קרובות, אך כשנתניהו מגיעה לכנסת, תפקידה של לרנר הוא לחכות לה בכניסה וללוות אותה. כך היא היתה נוכחת באחד מהאירועים הזכורים של המושב האחרון - יום השבעת הממשלה - כאשר נתניהו הופיעה בשמלה שזכתה לתגובות שליליות רבות בתקשורת וברשתות החברתיות. "לרנר היתה המומה כששלוש שעות לאחר מכן היא התחברה לאינטרנט וראתה את הלינץ' שעשו בנתניהו בגלל השמלה", אומר יועץ תקשורת מהליכוד.

לרנר פוגשת את נתניהו גם כשהן מארגנות יחד את ערבי הגיבוש לחברי הקואליציה, המתקיימים פעמיים בשנה, בדרך כלל במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. "נתניהו סומכת רק על לרנר בארגון האירועים האלה", אומר גורם בליכוד. "די מדהים לראות את זה - גברים חזקים שעבדו בלשכה נפגעו משרה, והיא, אשה צעירה, נשארה מחוץ לטווח האש. זה כך בעיקר בזכות הענייניות שלה. כשצריך, היא יודעת לשים את האגו שלה בצד".

נאמנות עיוורת לבוס

בכנסת הכירה לרנר את בעלה, יועץ התקשורת אבי לרנר, שעבד אז עם מנהיג המפד"ל אפי איתם. הם היו זוג גם כאשר הבוסים שלהם היו יריבים פוליטיים מרים והתמודדו על ראשות המפלגה. "שררה אז אווירה מאוד לא טובה בין איתם לאורלב", אומר מקורב לבני הזוג. "למרות זאת, שניהם ישבו בדיונים האסטרטגיים של הבוסים שלהם, שמעו השמצות אחד על הבוס של השני, וחזרו הביתה כאילו דבר לא קרה. שניהם בנויים מחומרים של נאמנות עיוורת ורצון לשרת את הבוס".

כיום נהנית לרנר ממעמד חזק הרבה יותר מזה של בעלה. כיועץ תקשורת עובד לרנר בעיקר עם עמותות וארגונים הקשורים לציבור הדתי־לאומי. בפריימריז האחרונים בליכוד הוא ייצג את זאב אלקין, שבקדנציה הקודמת כיהן כיו"ר הקואליציה ולכן עבד עם פרח לרנר. הוא מייצג כיום את ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בקמפיין למגזר הדתי. בנוסף לכך הוא שותף עסקי של אלון דוידי, המתמודד על ראשות עיריית שדרות, שאתו עבד בעבר בעמותת "המטה לביטחון שדרות".

בין לקוחותיו של לרנר נמצאים העיתון "מקור ראשון", בבעלותו של שלמה בן צבי שכעת הוא גם מו"ל מעריב, רדיו קול חי וחברת קרדן נדל"ן, שלה עושה לרנר יחסי ציבור רק עבור המגזר הדתי. בעבר ייצג לרנר גם את חברת סולתם. לדברי גורמים במשרד, אף שבאתר האינטרנט של המשרד נכתב כי הוא עוסק בקשרי ממשל, הוא אינו עוסק בכך - ולמעשה אתר האינטרנט אינו מעודכן כבר כמה שנים. כיום, כך מסבירים במשרד, לרנר עובד רק כיועץ תקשורת.

במסדרונות הכנסת מספרים שכוחו של לרנר גדל במקביל לכוח שצברה רעייתו. "מי ששוכר את שירותיו של לרנר מביא בחשבון שהוא נשוי לאשה שנמצאת באחד מצמתי הכוח המרכזיים במדינה", אומר גורם בכיר באחד ממשרדי הממשלה. "במדינה הזו הכל אישי. זה אומר שאם אתה נשוי לעוזרת של ראש הממשלה, אז גם לך יש כוח".

מנגד, יועץ תקשורת של אחד מבכירי הליכוד מסביר שהדברים קצת יותר מורכבים. "הם יודעים להפריד באופן הטוב ביותר בין העבודה לבית", הוא מסביר. "לפרח יש קשרים בלשכת ראש הממשלה, אבל לאבי יש קשרים עמוקים הרבה יותר במגזר הדתי. הם יודעים לשמור על עצמם בדברים האלה. זה לא היה מחזיק מעמד כל כך הרבה שנים אם זה לא היה מתנהל כך".

"יש כאן הפרדה טוטאלית", מוסיפים מקורביהם של בני הזוג לרנר בתגובה. "אבי, לדוגמה, ייצג בפריימריז גם את אלקין וגם את גדעון סער, אבל אבי ופרח לא החליפו על זה מלה ביניהם. הוא פשוט ייצג אותם במגזר הדתי, שם הוא חזק".

ללרנר יש קשר לא רע עם לוביסטים. שתי חברות טובות שלה במשכן קשורות לחברת הלובי הגדולה בישראל, פוליסי שבבעלות בוריס קרסני. תמר אברמוביץ', לוביסטית בכירה בפוליסי, היא חברה טובה שלה: השתיים הכירו בימי ממשלת אולמרט, כאשר לרנר עבדה עם דיכטר, ואברמוביץ' היתה היועצת של שרת החוץ דאז ציפי לבני. קשר טוב נוסף הוא עם דנית אמיתי, שעבדה בפוליסי עד לא מזמן. אמיתי היתה העוזרת של לרנר בלשכת ראש הממשלה, לאחר מכן עבדה לפוליסי, ובאחרונה חזרה לתפקיד סגנית מנהלת סיעת הליכוד. ללרנר יש קשר טוב גם עם אביעד שי, שהיה יועצו של שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ וכיום בכיר בתנובה. "חברות הלובינג הגדולות בכנסת מחזרות אחריה מפני שהן מזהות בה מוקד השפעה קריטי בלשכת ראש הממשלה", אומר לוביסט ותיק. "אברמוביץ' נכנסת ויוצאת מלשכת ראש הממשלה בכנסת כבת בית".

"אלה אותם מעגלים של חברויות והיכרויות", מוסיף לוביסט אחר. "בשורה התחתונה יש ללוביסטים, לפחות באופן פוטנציאלי, אפשרות לנגישות גבוהה יותר למקבלי ההחלטות, בזכות הקרבה אליה".

מקורבי לרנר רואים את הדברים אחרת. "תמר ודנית הן חברות מפני שהיא עבדה אתן, וזה טבעי, אבל זה לא קשור לעבודה שלה", הם מסבירים. "מעבר לזה, אין לה קשר עם לוביסטים. יכול להיות שהיא אומרת להם שלום במסדרונות ומחייכת אליהם, אבל זה כי היא אדם נחמד. בקדנציה הזו הלוביסטים מורגשים פחות. מאז התחקיר המפורסם ב'עובדה' מעמדם ירד. זה קשור גם לכך שיש הרבה ח"כים חדשים, שלא מחוברים לאזורים שמהם מגיעים לוביסטים".

מושב הקיץ שהסתיים השבוע היה הראשון בקדנציה השנייה של לרנר עם נתניהו. היא חוותה מפח נפש כשביקשה להתקדם במהלך המושב לתפקיד מזכירת הממשלה במקום צבי האוזר, שפרש מתפקידו. היא פנתה לנתניהו והציגה את מועמדותה, אך הוא העדיף על פניה את אביחי מנדלביט, הפרקליט הצבאי לשעבר. לדברי מקורבים ללרנר, לא נשארו אצלה משקעים, אף שלא קיבלה את התפקיד. המקורבים מוסיפים שלמרות הזדמנויות רבות שיכולות להיות לה מעצם תפקידה במגזר העסקי, יש להניח שבעתיד היא תמשיך לשמש בתפקיד כזה או אחר במגזר הציבורי.

"בקדנציה הזו היא תמשיך עם נתניהו. זה תפקיד שמעניין אותה, ואין לה שום כוונה לעזוב", הם אומרים. "לגבי העתיד הקצת יותר רחוק - היא לא מתעניינת בעסקים ולא בפוליטיקה. היא תישאר במגזר הציבורי, יש להניח שבתפקיד ניהולי. זה המקום שבו היא מרגישה כמו דג במים".

היועצים הלא רשמיים

במושב הכנסת האחרון עבדו רבים מהח"כים ומהשרים עם יועצים שסייעו להם באופן לא רשמי. הדבר בלט במיוחד בסיעת יש עתיד, וליתר דיוק אצל ראש המפלגה, שר האוצר יאיר לפיד. לפיד מסתייע בעניינים הקשורים לעבודתו בשניים מהאישים המקורבים אליו ביותר - הלל קוברינסקי ואורי שני. בשלב מסוים אף השתתף קוברינסקי, איש עסקים פרטי ששימש כראש מטה הבחירות של יש עתיד, בכמה ישיבות של צמרת משרד האוצר שעסקו בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים, מבלי שהדבר הוסדר עם נציבות שירות המדינה. לאחר שהדברים נחשפו בסדרת כתבות ב–TheMarker, הורה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על הפסקת השתתפותו בישיבות.

לפיד מבקש מזה חודשיים למנות את שני ליועץ מיוחד לענייני נדל"ן ודיור, כדי שיסייע לו כראש קבינט הדיור שבו הוא עומד. שני, המכהן כמנכ"ל חברת הנדל"ן פולאר, נפגש בבית קפה ברמת אביב עם מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, בנוגע לתוכנית הדיור הלאומית, אף שלא קיבל את אישור נציבות שירות המדינה למינויו ליועץ מיוחד.

יועצו של מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן הוא יהושע מור־יוסף, איש תקשורת ותיק במגזר הדתי וממייסדי ערוץ שבע. מור־יוסף נחשב לגורם שמשפיע על הח"כים החדשים של הבית היהודי, ומקורב במיוחד לאיילת שקד, לאורית סטרוק, לזבולון כלפה ולמוטי יוגב. הוא נראה לפני חודש בדיוני ועדת הכספים שדנה בהפרדת אחזקות פיננסיות וריאליות.

בדיונים אלה נראה יועץ לא רשמי נוסף, פרופ' אבי בן בסט, שסייע לקבוצה של ח"כים מהאופוזיציה, בראשות אראל מרגלית ומרב מיכאלי ‏(עבודה‏), להתכונן לדיונים בחוק הריכוזיות המסובך. בן בסט משמש גם כיועץ בלתי רשמי ללפיד, ונוהג להיפגש אתו בביתו, יחד עם קבוצה של מומחים אחרים. יועצת בלתי רשמית אחרת שנראתה בדיוני ועדת הכספים על חוק הריכוזיות היא דוידה (דידי) לחמן־מסר, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שייעצה לראשת מרצ זהבה גלאון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית