"משרד הפנים בידיים חילוניות - ולת"א הזדמנות היסטורית"

ראש עיריית תל אביב לשעבר, רוני מילוא, טוען כי יש הזדמנות לשנות את חוק העזר כך שכל עסקי הפנאי יוכלו להיפתח גם בשבת, ותולה תקוות בשר הפנים התל־אביבי, גדעון סער

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

השבוע נפתח הקרב על צביון השבת הישראלית - כאשר בית המשפט העליון הפר את הסטטוס־קוו של השנים האחרונות בתל אביב, שלפיו העסקים המעוניינים בכך פותחים את שעריהם בשבת, ובתמורה משלמים לעירייה קנס של כמה מאות שקלים בגין מעבר על חוק העזר העירוני. ההחלטה הגיעה לאחר ששבעה בעלי מכולות קטנות, שעבורן הקנס הזה הופך את הפתיחה בשבת ללא כדאית, עתרו בדרישה לאכוף את החוק ולמנוע את היתרון שלו זוכות הרשתות הגדולות, המסוגלות לספוג את הקנס.

מאבקי השבת אינם זרים לראש עיריית תל אביב לשעבר, רוני מילוא, שהתמודד בשנות ה–90 עם הפגנות אלימות נגד חילול השבת בעיר ותמך בחרם הצרכנים נגד סגירת קניון רמת אביב בשבתות. ובכל זאת, את הסיטואציה בימים אלה הוא מגדיר חד־פעמית: "לעירייה יש כיום הזדמנות היסטורית לשנות את חוק העזר כך שכל עסקי הפנאי יוכלו להיפתח גם בשבת. כולם שוכחים שאחרי שבמשך שנים ארוכות משרד הפנים היה בידי מפלגות דתיות - לראשונה הוא נמצא בידיים חילוניות, והשר גדעון סער הוא תל־אביבי בעצמו, שמכיר היטב את העיר".

מה עם יום מנוחה לעובדים, לאזרחים ולבעלי העסקים?

רוני מילוא

"צריך לחייב את המעסיקים לתת יום מנוחה אחר לעובדים, ואת ההטבות הנדרשות בשכר בגלל העבודה בשבת. זה לא חדש. כשעובדי תחנות הדלק עובדים בשבת - הם מקבלים את יום החופש ביום אחר. את הבעיה הסוציאלית אפשר לפתור. מה שחשוב הוא תחרות הוגנת בין בעלי עסקים. יש בעיה כללית יותר שהיא טענות של בעלי עסקים - לאו דווקא בתחום המזון - שפתיחת מרכזי הקניות מחוץ לעיר בשבת תפגע בחלק ממכירותיהם. גם כאן, כשמדברים על אזורים כמו רעננה שסמוכים למתחם געש, להערכתי בסוף יתברר שהפגיעות האלה לא קריטיות מבחינת בעלי עסקים".

מהניסיון שלך, כמה חזקים מנופי הלחץ של גורמי הדת שמתנגדים לחילול השבת?

"בתל אביב לחרדים אין כמעט מנופי לחץ. הייצוג שלהם במועצה קטן מאוד. הכוח שלהם נבע תמיד ממשרד הפנים. כשהם שלטו בו - זה נתן להם אפשרות לדאוג לכך שלא יהיו עסקים בשבת. אבל כיום, אם העמדות של סער הן כמו שאני מכיר אותן, זו הזדמנות משמעותית".

מה עם פעילויות אחרות בשבת, כמו תחבורה ציבורית?

"תחבורה ציבורית זה נושא מורכב יותר. הייתי מתחשב באוכלוסיה הדתית שרוצה שקט וקשה לה עם אוטובוס שעובר בשבת ליד בית הכנסת. הייתי מפעיל מיניוואנים, כמו שעשינו בזמנו בשכונת התקווה, זה פתרון שקט יותר. אפשר למצוא פתרונות יצירתיים".

בבני ברק עומדת להתקיים בשבת הפגנה נגד חילול השבת בעסק הפועל בגבולות העיר.

"בבני ברק אני לא מציע לעשות שום דבר. אני גם לא מציע לאף אחד לגור בבני ברק...".

רגע, מה בעצם אתה עושה בימים אלה?

"עסקים פרטיים. מעט נדל"ן ויצוא טכנולוגיות ישראליות להודו ולמזרח אירופה. אני חי טוב, הצלחתי לסדר את הילדים ואני מבסוט מזה שאני לא צריך להיות בפוליטיקה. כמו שאשתי אומרת: 'היית כזה לא יוצלח בפוליטיקה שאף אחד אפילו לא הציע לך שוחד אף פעם'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"