חבר מביא מיליונר |

מיהם האנשים שנתנו ערבות ליאיר לפיד?

רשימת 100 הערבים של יש עתיד מסקרנת בעיקר בגלל אלה שלא נמצאים בה: הטייקונים ואנשיהם, בנקאים ותיקים ומנכ"לים של חברות ציבוריות

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

רשימת אנשי העסקים שהפקידו לפני הבחירות ערבות לטובת מפלגת יש עתיד משקפת את מארג הקשרים שיצר מייסד המפלגה, יאיר לפיד, בעולם העסקי, בזמן שהיה איש תקשורת. מהרשימה לא נעדרים אנשים הידועים בקרבתם לחוגי הטייקונים, אך מה שמעט מפתיע בה הוא המספר המכובד של יזמים מצליחים מתחום ההיי־טק, כגון ממציא הדיסק און־קי דב מורן; מייסד חברת אלאדין ינקי מרגלית; ואורני פטרושקה ורפי גידרון, שביצעו את האקזיט הגדול בהיסטוריה של ההיי־טק הישראלי, כאשר מכרו בסוף שנות ה-90 את חברת כרומטיס תמורת 5 מיליארד דולר ‏(שווי מניות‏).

אנשים אלה ואחרים לא בהכרח הצביעו ליש עתיד, אבל כנראה ביקשו לזעזע את המערכת הפוליטית ולתמוך בגורם שנתפש בעיניהם ככוח חדש ורענן. בניגוד לערבים אחרים ברשימה, שהיו ידועים זמן רב כחברים אישיים של לפיד והזדהו בפומבי כתומכיו, אנשים אלה מעולם לא ביטאו בפומבי את תמיכתם הפוליטית בו.

צילום: רמי שלוש

זה גם המקרה של איש הפרסום הוותיק אילן שילוח, שבשנים האחרונות מתמקד יותר בהשקעה בחברות סטארט־אפ באינטרנט מאשר בפעילות במקאן־אריקסון. "אני לא תומך בכל מה שלפיד עושה, וגם לא מזדהה עם המפלגה או מרגיש חבר בה", מסביר אחד מיזמי ההיי־טק התומכים בלפיד. "אבל חשבתי שראוי שהמפלגה ולפיד עצמו יהיו חלק מהפוליטיקה, כי הם יעשו רק טוב. היה לי חשוב לזעזע משהו במערכת הפוליטית ולנער אותה על ידי הכנסת כוחות חדשים. כניסתה של יש עתיד לכנסת אחראית לחלק גדול מהניעור הזה, וזה מצוין".

"נפגשתי עם לפיד ועם חברים אחרים ברשימה שלו, הם ביקשו שאעזור - ועזרתי", אומר מורן. "אני תומך בלפיד וברשימה שלו, הם אנשים טובים. גם אם הייתי מפסיד 130 אלף שקל לא היה קורה אסון, כי המטרה היתה טובה ונכונה". עם זאת, לא ברור אם מורן אכן הצביע ללפיד. "אסתפק בלומר שיש עתיד היא אחת התנועות שבהן תמכתי", הוא אומר.

הקשר של יואל גבע

יש עתיד היא מפלגה צעירה, וככזו לא היו בקופתה סכומי כסף שהגיעו ממימון המפלגות השוטף. היא החלה בגיוס התרומות מיד לאחר הקמתה, אז הורשתה לגייס 10,000 שקל מכל תורם, אך בתקופת הבחירות היא הוגבלה לתרומות של 2,300 שקל לאדם בלבד. זאת הסיבה, ככל הנראה, שהמפלגה העדיפה להתרכז בשיטת הערבים, שבה נעשה שימוש בפעם הראשונה בפוליטיקה הישראלית. המפלגה התחייבה כי אם תזכה ביותר מעשרה מנדטים, היא תחזיר לערבים את הכסף בתוספת ריבית של 4% - וכך היה.

משיחות עם כמה ערבים עולה שחלק מהם לא הבינו ששמם יתפרסם בבוא היום, וייתכן שזו הסיבה לכך שרובם לא הזדהו כתומכי המפלגה לפני הבחירות. כמה מהם סירבו להגיב לפניותינו להתראיין לכתבה זו. על פניו, נראה שהמפלגה ניסתה להצניע את רשימת הערבים, שנחשפה השבוע 
ב-TheMarker, ולו משום העובדה שאת רשימת התורמים הרבה יותר קל למצוא באתר המפלגה. השבוע פנה TheMarker בשאילתא למפלגה בעניין רשימת הערבים, והופנה לאתר האינטרנט של המפלגה. ואולם, הרשימה זו כללה שמות רק עד האות פ'. ברביעי, ככל הנראה לאחר שגם כלי תקשורת אחרים פנו למפלגה, פורסמה הרשימה המלאה.

סביר להניח שלפני הבחירות לא העלו על דעתם 100 האנשים שחתמו על הערבות שלפיד - חסר ההשכלה או הניסיון בתחום הכלכלי - יכהן כשר האוצר. כעת חלק מהם יפגשו אותו מהצד השני של המתרס. כך לדוגמה הבעלים של קרן ההשקעות פימי, ישי דוידי, צפוי לרכוש בקרוב את השליטה באל על, שלה יש לא מעט סוגיות רגולטוריות מול המדינה. גם גילעד אלטשולר, שכבעל בית ההשקעות אלטשולר־שחם הוא אחד מהגופים המוסדיים הגדולים בשוק ההון, יושפע מההחלטות שיקבל שר האוצר החדש.

כמה מהערבים פעילים בתחומים נוספים שבהם יש למפלגה שרים, כמו חינוך ובריאות. אחד השמות המפתיעים ברשימה הוא המורה למתמטיקה יואל גבע, שהקים רשת של בתי ספר לבגרות ולפסיכומטרי ונהפך לאיש עסקים. בעבר סייע לפיד לגבע בגיוס תרומות לפרויקטים לסיוע ללקויי למידה, בין השאר כשהופיע בערבי התרמה.

לפני הבחירות החליט גבע לרשום צ'ק של 130 אלף שקל כערבות למפלגתו של לפיד. בתחום הבריאות, הבעלים של חברת שח"ל לשירותים רפואיים התגייסו אף הם למשימה: יורם אלראי ושני בניו, ארז אלראי ויריב אלראי, הפקידו כל אחד ערבות של 130 אלף שקל.

לנוכח פרסום הרשימה פנתה אתמול יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשה לתת את הדעת על ניגודי עניינים אפשריים שינבעו מתפקידו של לפיד כשר האוצר. גלאון ביקשה מהיועץ "לבחון את האפשרות להגביל את יכולתו של שר האוצר הנכנס לעסוק בעניינים הנוגעים ישירות לאותם אנשי עסקים שערבו לו לפני הבחירות, וסייעו לו להיבחר לתפקידו הנוכחי".

ואז הגיעה קבוצת יצחקי

הערבים של יאיר לפיד - רשימה חלקיתצילום: צילומים: אייל טואג, מוטי קמחי, עופר וקנין, מוטי מילרוד, תומר אפלבאום, דודו בכר ויונתן בלום

יש עתיד השתמשה בבחירות בשיטת גיוס ערבים לתקופה קצרה, במקום גיוס תרומות, והצליחה להשיג ערבות של כ-13 מיליון שקל כנגד הלוואה באותו סכום שלקחה מהבנקים. הערבות בוטלה בהמשך, משום שהמפלגה השיגה מימון גבוה הרבה יותר מהלוואה - 27 מיליון שקל - בזכות ההישג בבחירות. רבים מהערבים גם תרמו כסף למפלגה, בסכומים שהגיעו ל-10,000 שקל, בחודשים הראשונים לאחר הקמת המפלגה.

בין התורמים והערבים אפשר למצוא גם שמות מחו"ל, כמו מייקל שטיינהרט, פילנתרופ יהודי־אמריקאי שהיה בעבר מבעלי בנק הפועלים, וצאצאים של משפחת רוטשילד, בהם נילי דה־רוטשילד. אסתר ונתנאל דה־רוטשילד מניו יורק תרמו כל אחד 2,500 דולר למפלגה.

חלק מהערבים קשורים למפלגה באופן אישי: לפיד ואמו שולמית לפיד הפקידו ערבות של 130 אלף שקל כל אחד. מספר 5 ברשימה, שר המדע יעקב פרי, הפקיד 130 אלף שקל, וכך גם אמיר שלח, בכיר בקבוצת מגדל ואחיו של ח"כ עפר שלח. עו"ד צוריאל לביא, בעלה של ח"כ עליזה לביא ובכיר במשרד ליפא מאיר ושות', ערב בסכום של 96 אלף שקל, ויוסי גרמן, בעלה של שרת הבריאות יעל גרמן, ערב בסכום של 100 אלף שקל.

הפרסומאי של המפלגה יורם באומן, היועץ הפוליטי של לפיד אורי שני והחבר הקרוב דני וסלי, כיום ראש הלשכה של שר האוצר, הפקידו גם הם 130 אלף שקל כל אחד, וכך גם מנהל מטה הבחירות, הלל קוברינסקי, ששמו הוזכר כמועמד לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר.

יש להניח שקוברינסקי צירף לפחות שני ערבים נוספים. אחד מהם הוא ניר ברונשטיין, חבר קרוב שלו, ששימש בעבר כמנכ"ל פועלים שוקי הון, חברה בת של בנק הפועלים, בתקופה שבה נחשב לבן טיפוחיו של דני דנקנר, אז יו"ר הבנק. מושיק ליפץ, ראש המועצה המקומית סביון, הוא חבר נוסף של קוברינסקי שנתן ערבות ללפיד.

ברשימת הערבים נמצא גם סוכן השחקנים בועז בן ציון, שהיה סוכנו של לפיד כאשר זה עבד בתחום התקשורת. "מתוך היכרותי העמוקה עם יאיר, כושר המנהיגות שלו, המצע והדרך של יש עתיד, האמנתי שיש למפלגה כזו עם הנהגה כזו את היכולת לבצע את השינוי הנדרש למדינת ישראל", מסביר בן ציון.

להשגת הערבים נרתמו שניים מחבריו הקרובים של לפיד, אנשי העסקים דני טוקטלי ושמעון וינטרוב, שממשרדיה של חברת בראק קפיטל שבבעלותו התבצע חלק נכבד מהעבודה. טוקטלי הוא אחד מחבריו הטובים של לפיד: אחותו היתה חברה קרובה של מיכל, אחותו של לפיד, שנהרגה בתאונת דרכים לפני קרוב ל–30 שנה, ומאז המשפחות קשורות זו לזו.

אביו של טוקטלי היה בעבר אחד הבעלים של חברת אריה ביטוח, שלימים מוזגה בחברת כלל ביטוח. הוא עצמו היה סוחר אג"ח בחברת האחים סלומון האמריקאית, ומאוחר יותר נהפך למולטי מיליונר בזכות השקעות שונות שביצע, אחת מהן בחברת ההיי־טק DSPG, שב–1999 עשתה אקזיט ענק כשנמכרה לאינטל תמורת 1.6 מיליארד דולר.

טוקטלי הכיר ללפיד את וינטרוב, הבעלים של חברת הנדל"ן הבינלאומית בראק קפיטל, שטוקטלי הוא אחד מהמשקיעים הגדולים בה. שני אנשי העסקים חתמו על ערבות בעצמם וגם הביאו את המשפחה: טוקטלי, אמו עדנה ואחותו מיכל זמיר נתנו ערבות של 130 אלף שקל כל אחד, וכך גם וינטרוב ובנו רועי וינטרוב.

מבצע הגיוס התנהל בשיטת חבר מביא חבר. כך לדוגמה, וינטרוב צירף ליוזמה את פרופ' יאיר טאומן, מרצה בבית הספר אריסון למינהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה ודירקטור חיצוני בבנק הפועלים. טאומן, פרופסור למתמטיקה ומומחה בתורת המשחקים, הוא גם איש פיננסים: לפני כמה שנים הוא היה חלק מקבוצת משקיעים ישראלים שהרוויחו עשרות מיליוני דולרים בהשקעה בחברה QXL בבורסה בלונדון, שאותה הובילו וינטרוב ושותפו דאז בבראק קפיטל, איש העסקים רוני יצחקי. אשתו של יצחקי, יעל יצחקי, נתנה גם היא ערבות של 130 אלף שקל.

איש העסקים אבי רואימי, חבר טוב של יצחקי, הוא ערב נוסף, בסכום זהה. רואימי, הנחשב למקורב למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, הוא גם חבר של רון וייסברג, גיסו של עופר נמרודי וערב נוסף של יש עתיד. השופט בדימוס בעז אוקון, שנהפך לבורר מוערך במגזר הפרטי ובשלב מסוים עבד כפרשן משפטי ב"ידיעות אחרונות", הוא שם נוסף ברשימה המקורב למוזס, בעל העיתון המפגין אהדה רבה כלפי לפיד.

חברים נוספים שעזרו הם אנשי העסקים צביקה לימון, בנו של מפקד חיל הים לשעבר מוקה לימון, ורון צוקרמן, הנשוי לדוגמנית לשעבר מיכאלה ברקו. לימון וצוקרמן, שנתנו כל אחד ערבות של 130 אלף שקל, הם שותפיו של טוקטלי בקרן ההשקעות מגנום, העוסקת בעיקר בהשקעות בתחום ההיי־טק, ונהפכו דרכו לחברים של לפיד. הם צירפו לערבות חברים שהכירו בצמתים עסקיים כמו שמעון אלון, יזם היי־טק סדרתי, שהוביל את חברת פרסייס לאקזיט גדול לאחר שצוקרמן מינה אותו למנכ"ל.

חבורת הגנקי לא מאכזבת

ערבים נוספים הם אביגדור וילנץ, שעשה אקזיט בחברת גלילאו והיה חלק מקבוצת המשקיעים של QXL; ושלמה דוברת, שותף בקרן ההון־סיכון כרמל ונצ'רס ומייסד הפרייבט אקוויטי ויולה, המכיר את טוקטלי וצוקרמן שנים ארוכות. דוברת הוא בנו של אהרון דוברת ז"ל, שהיה מראשי קונצרן כלל, ואיש היי־טק ותיק, שכבר בגיל 26 הוביל חברת קטנה בשם עוש"פ להנפקה בנאסד"ק, בסך 6 מיליון דולר.

דוברת כתב גם חלק מהמצע הכלכלי־חברתי של יש עתיד, שאת אנשיה הוא מכיר גם באמצעות עמותת הכל חינוך, שאותה ניהל בשנים האחרונות שר החינוך שי פירון, מספר 2 ברשימת יש עתיד. דוברת חבר בהנהלת העמותה והוא אחד מהתורמים שלה.

דוברת הכיר את פירון כשעמד בראש בוועדה הקרויה על שמו, לבחינת רפורמה במערכת החינוך, ופירון היה אחד מהחברים בה. כעת, כאשר פירון משמש כשר החינוך ולפיד הוא שר האוצר, נראה שלדוברת יש דלת פתוחה למקבלי ההחלטות בניסיון לשכנע אותם ליישם את הרפורמה, שלצד שבחים זכתה בזמנו לביקורת בשל חשש להפרטה במערכת החינוך. גם אמו החורגת של דוברת, מירי דוברת־סגל, נתנה ערבות של 130 אלף שקל.

טוטקלי וצוקרמן הם ציר מרכזי בחבורת הגנקי, לצד רונן פלד, שותפו של וינטרוב בבראק קפיטל, וראש הלשכה החדש וסלי. החבורה, שמלווה את לפיד שנים ארוכות, התפרסמה בזכות ערבי השירה בציבור שבהם הם משתתפים במועדון הגנקי ברחוב קרליבך בתל אביב, יחד עם הזמרת עינת שרוף, שהפקידה אף היא ערבות של 130 אלף שקל, ובן זוגה המוסיקאי תמיר הרפז.

"החבורה בילתה שנים ארוכות בטיסות, נסיעות, שופינג, הופעות גרנדיוזיות ושירה בציבור", אומר חבר ותיק של לפיד. "לצערי, חלק מהאנשים בחבורה הם ציניקנים, עשירים מאוד, שמחפשים כוח ועוד כוח ונדבקים ליאיר כבר שנים. במשך שנים הם התחנפו אליו, כי יאיר היה מפורסם. אני משער שעכשיו הם לא יעזבו אותו בשקט".

בדצמבר נכחו חלק מאנשי החבורה בחגיגת יום ההולדת ה-50 לשרוף, שהתקיימה בפנטהאוז שלה ברמת אביב. מלבד לפיד, טוקטלי ופלד נכחו במסיבה שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים שנראתה בגנקי לא פעם, עו"ד דורי קלגסבלד יחד עם רעייתו יעל, ואיש העסקים אודי אנג'ל.

יעל קלגסבלד היא אחת מהערבים של יש עתיד, וכך גם עוד רבים מבאי הגנקי: מיכאל ססלר, חתנו של גרשון זלקינד מבעלי חברת אלקטרה, ושמעון גולדנברג, שותפו של טוקטלי בחברת התוכנה FMR, שקהל היעד שלה הוא בתי השקעות ובנקים, ובכך היא מהווה גורם חשוב בעולם הפיננסי המקומי. כל אחד מהם הפקיד ערבות של 130 אלף שקל.

ביש עתיד סירבו להתייחס לכתבה זו. גורמים המקורבים למפלגה טוענים כי "הרשימה לא פורסמה השבוע - היא נמצאת כבר חודשים באתר. הפרסום עד האות פ' נובע מטעות טכנית בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"