ברננקי או קרוגמן? |

5 מועמדים מובילים להחלפת פישר - בהנחה שהם יסכימו

איפה נמצא נגיד כל כך משכיל, מומחה, מרגיע ופטריציאני בגינוניו? למרבה המזל, ממש בימים אלה מתפנים כמה מאנשי הפיננסים הבכירים בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סטנלי פישר רק הודיע על עזיבתו המפתיעה את ראשות בנק ישראל, וכבר הגעגועים מתחילים להציף. איפה נמצא נגיד כל כך משכיל, מומחה, מרגיע ופטריציאני בגינוניו? למרבה המזל, ממש בימים אלה מתפנים כמה מאנשי הפיננסים הבכירים בעולם.

לא כולם יתאימו. מריו מונטי, ראש ממשלת איטליה, עומד לפרוש מהתפקיד - אולם כקתולי, ייתכן שהוא יסרב לעבור גיור נוסח אולסי פרי. יהודי חם שעלה בדעתנו הוא לויד בלנקפיין: מנכ"ל גולדמן סאקס יכול למצוא מקלט חם בישראל, וכישוריו כסוחר ממולח עשויים לעזור לו בניווט דרכו בפוליטיקה הישראלית המתוחכמת. אולם בלנקפיין מרוויח עשרות מיליוני דולרים בשנה, ולכן כנראה יוותר על התענוג, ומאותה סיבה יוותרו עליו כנראה בנימין רוטשילד ושריל סנדברג, סמנכ"לית הכספים של פייסבוק, שלה ניסיון פוליטי-כלכלי ממשרד האוצר האמריקאי. טימותי גייתנר, שר האוצר צח הפנים - והיהודי - של ארה"ב, הוא עוד מינוי מבטיח, אולם גילו הצעיר עשוי לעמוד בעוכריו. נגידי בנקים מרכזיים הרי אמורים להיות כסופי שיער.

פול קרוגמן

חתן פרס נובל לכלכלה עשוי לקבל את ההצעה בשמחה: חופשה ממושכת בבנק ישראל עשויה להוות הפוגה מהאוניברסיטה ומהמלחמה המתמדת מעל דפי "ניו יורק טיימס" במדיניות הצנע שננקטת בעולם. בישראל יוכל קרוגמן לנקוט מדיניות מוניטרית מרחיבה ככל שירצה, לאחר שקיטר ללא הרף שהבנקאים המרכזיים בארה"ב ובאירופה אינם עושים די. ייתכן, עם זאת, כי כהונה בתקופת קיצוץ בתקציב הממשלתי תערער את בריאותו של קרוגמן. ייתכן גם שנתניהו יהסס למנות אדם שכתב בשנה שעברה "המדיניות צרת המוחין של ממשלת ישראל הנוכחית היא התאבדות לאומית בהילוך אטי - והיא פוגעת ביהודים בכל מקום".

פול קרוגמן

נוריאל רוביני

לרוביני יש יתרון ותק: ככלכלן צעיר ומתולתל שהתגורר זמן מה בישראל, הוא עבד בבנק ישראל בשנות ה-90. הוא גם בעל ניסיון בעבודה עם הבנק הפדרלי, בקרן המטבע הבינלאומית ובבנק העולמי. רוביני, פרופסור לכלכלה ומומחה לבילויים, עשוי להסתדר היטב עם נתניהו, בשל נטייתם המשותפת הידועה לחזות שחורות ולעורר פחדים. ב-2008 התממשה אחת מתחזיותיו עם פרוץ המשבר, ומאז הוא מופיע כמעט כל יום ברשתות הטלוויזיה ובעיתונים כדי לספר על העתיד העגום שמצפה לכלכלות העולם. רוביני יוכל לנער מעט את האבק מהמדפים בספריית בנק ישראל, ולהזריק קצת רוח חיים וחיבה לאמנות מודרנית פרובוקטיבית לשורות הבנק. כיהודי-אמריקאי ממוצא אירני, אין טוב ממנו לתמרן בזמנים גיאו-פוליטיים סוערים.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

דומיניק שטראוס-קאהן

לשטראוס-קאהן יש רקע מקצועי שמתאים במיוחד לתפקיד. הוא יהודי, בעל תואר ד"ר לכלכלה שמילא תפקיד חשוב בקרן המטבע הבינלאומית וזכה לשבחים כשפרץ המשבר הכלכלי ב-2008. גם נתניהו עשוי לחבב אותו בגלל כמה קווי דמיון: הם נולדו באותה שנה (1949), שניהם התחתנו שלוש פעמים (שטראוס-קאהן התגרש באחרונה) ושניהם היו שרי אוצר. שטראוס-קאהן מוכר כתומך נלהב של ישראל, אז אולי יסכים לעזוב את חיי הנוחות של פאריס לטובת החיים המיוזעים כאן. אשתו העשירה, אן סינקלר, עזבה אותו לאחרונה, אז לא יזיק לו תלוש משכורת ובמקביל יחפש כאן בת זוג חדשה ואמידה.

דומיניק שטראוס-קאהןצילום: אי-פי

אה, ויש את "העניין הקטן" הזה של הטרדות מיניות: שטראוס-קאהן שילם באחרונה 6 מיליון דולר לחדרנית בניו יורק שהאשימה אותו באונס, ונחשף כמטרידן סדרתי. אבל בכל מקרה, נתניהו כבר הוכיח שהוא לא מתרגש כשאנשים עם מוסר פגום (מבלי להשוות בין המקרים, כמובן) ממשיכים לבחוש בשבילו.

בן ברננקי

בן ברננקיצילום: בלומברג

הרבה פרשנים בעולם השתעשעו בימים האחרונים ברעיון שפישר יחליף בשנה הבאה את בן ברננקי כנגיד הבנק הפדרלי. ברננקי מסיים בעוד כשנה כהונה שנייה בבנק, וההערכות הן שלא יישאר לכהונה נוספת. אז למה בעצם שברננקי, יהודי טוב ששמו האמצעי הוא שלום, לא יבוא להיות נגידנו הבא? ברננקי, שהיה תלמידו של פישר ב-MIT, חקר רבות בלימודיו את השפל הגדול. הוא חווה על בשרו את המשבר הכלכלי של 2008, שאמנם איחר לזהות, אך מאוחר יותר זכה לשבחים על כך שהצליח למנוע ממנו ליהפך לשפל נוסף. בעוד שפישר הוריד ריבית, התלמיד התעלה על מורו, והדפיס עד כה יותר מ-2 טריליון דולר. ברננקי ידוע כאדם כה רגוע וקר רוח, שאולי אפילו הישראלים לא יוציאו משלוותו. והכי חשוב - הוא לא ישבור את השיניים בלימודי עברית כמו פישר, היות שכילד הוא למד את שפת הקודש מסבו, שהיה חזן ומורה לעברית.

פול וולקר

פול וולקרצילום: בלומברג

וולקר בן ה-85 הוא בוודאי הגבוה (2.01 מטרים), אם לא הקשיש, מכל הנגידים. הוא אמנם לא יהודי, אך נראה יהודי ומחזיק בשם שנשמע יהודי, אז הדרך לגיור מהיר בעזרת יש עתיד עשויה להיות סלולה. וולקר, שנלחם בשנות ה-80 באינפלציה בארה"ב באמצעות העלאות ריבית לא מתפשרות, יהיה האנטידוט למדיניות הורדת הריבית של פישר, שספגה ביקורת על תרומתה להתייקרות הדיור בישראל. וולקר יביא רוח לוחמנית אל מול הריכוזיות בענף הבנקאות: כשהיה יועץ של אובמה, קידם את חוק וולקר האוסר על בנקים לבצע השקעות ספקולטיביות שעלולות לפגוע בלקוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב