דרהי מרחיק את HOT משוק ההון המקומי: "הוא כמעט 4 שנים פה - ולא ראה רווח"

פטריק דרהי גייס בלוקסמבורג 6 מיליארד שקל מחברות בריטיות ואמריקאיות בריבית גבוהה מאוד כדי להשתלט על HOT ולקנות אותה מידי הציבור ■ עכשיו הוא מקווה שציבור הצופים בישראל יסייע לו להחזיר את הכסף

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

המהלך הפיננסי הגדול של השבוע שייך ללא ספק לאיש העסקים היהודי-צרפתי-ישראלי פטריק דרהי. דרהי ביצע מהלך פיננסי נדיר על רקע הבצורת המימונית בשוק ההון. קבוצת האחזקות שעליה הוא חולש, אלטיס, גייסה 1.1 מיליארד דולר מקרנות הפנסיה ומבנקי ההשקעות הגדולים בעולם. בגיוס הזה היא אף זכתה לביקושי יתר עצומים, שכן הביקושים בגיוס הסתכמו ב-6 מיליארד דולר שהגופים הפיננסיים בחו"ל היו מוכנים להלוות לה אם רק היתה רוצה.

בנקאים שליוו את הגיוס מספרים על מסע של שבועיים בלונדון, בפאריס ובניו יורק, שמנה עשרות פגישות - בין אם פגישות של אחד על אחד עם נציגים בכירים של מוסדות פיננסיים, ובין אם ארוחות צהריים בנוכחות 40-50 יועצי השקעות שמתעניינים בגיוס. במהלך המסע גבר הביקוש והעצירה בפאריס היתוספה בהתראה של יום.

על אף שנראה שהמהלך הזה - שנעשה בידי מנהלי השקעות המנהלים את כספם של אזרחי אירופה וארה"ב החוסכים לפנסיה, ורוכשים עמו אג"ח של חברה צרפתית שייסחרו בלוקסמבורג, ושבעליה יושב בכלל בז'נווה - לא צריך לעניין אותנו, הוא קשור לכולנו, או ליתר דיוק לכ-1.5 מיליון אזרחי ישראל המחוברים לטלוויזיה בכבלים של HOT, גולשים באינטרנט באמצעות התשתית של החברה, ומשתמשים בשירות הטלפון הקווי או הסלולרי שלה, שכן אלטיס היא החברה השולטת ב-HOT, והגיוס נעשה על בסיס הפעילות שלה. תוצאותיה של HOT, יחד עם המגמות בשוק התקשורת הישראלי, הן שהוצגו למשקיעים בכל הפגישות בגיוס על ידי יו"ר HOT סטלה הנדלר.

צילום: ללא קרדיט

ניסיון לנתח את המהלך הזה של דרהי מעלה סימני שאלה רבים מצד אחד, ומנגד יכול להצביע על סדרה ארוכה של מגמות בשוק התקשורת בפרט ובכלכלה הישראלית בכלל. מיהו פטריק דרהי - איש עסקים זר וחסר פניות שהגיע כדי לחלץ את שוק התקשורת המקומי מחוסר התחרותיות שבו היה שרוי, או משקיע זר, ממונף, שמסבך את הוט בסבך פיננסי שאת מחירו ישלם הצרכן הישראלי?

52% מ-HOT תוך חצי שנה

בימים שבהם משקיעים זרים מביטים בחשדנות במשק הישראלי, הצלחת הגיוס של חברה שעסקיה מתבססים על השוק המקומי היא בשורה נעימה. אבל לפני שאנו פורצים בקריאות שמחה, חשוב לעצור ולהתייחס לריבית שבה גויס הכסף. אלטיס של דרהי גייסה את הכסף בריבית שנתית גבוהה של 7.9% עד כמעט 10%. משמעות הריבית הזו היא הוצאות מימון של כ-350 מיליון שקל בשנה. הריבית הזו מעלה סימן שאלה גדול, מכיוון שהכסף שגויס שימש לשתי מטרות: לרכוש את HOT מידי הציבור הישראלי שהחזיק במניותיה בבורסה של תל אביב, ולהחליף חובות קודמים של דרהי ו-HOT לבנקים הישראליים, שנשאו בחלקם ריבית נמוכה יותר.

בסיס המהלך נמצא ברצונו של דרהי למחוק את HOT מהבורסה הישראלית. זו המטרה המרכזית שעמדה מאחורי המהלכים הרבים שביצע דרהי בישראל מאז שהגיע לפה לפני שלוש שנים, ושמניעה את השורה הארוכה של הלהטוטים הפיננסיים שהגיעו לשיא השבוע. זה כנראה גם לא המהלך הפיננסי האחרון של דרהי, מכיוון שמבנה ההלוואות שנטל הוא מסוג "בולט" - הלוואות שתשלום הקרן שלהן נעשה במכה אחת בתום תקופת ההלוואה. המשמעות היא שבעוד שבע-שמונה שנים יצטרך דרהי לגייס מאות מיליוני דולרים להחזר ההלוואות. לא מן הנמנע שנראה אז את HOT מגיעה שוב לבורסה כדי לעמוד בהחזר ההלוואה הזו.

ב-2009 הופיע דרהי, 49, בישראל. למרות שליטתו באימפריית תקשורת הפעילה בצרפת, בבלגיה, בלוקסמבורג ובשווייץ היה דרהי עד אז לא מוכר בישראל. איש העסקים, שמעונו בז'נווה מוגדר כ"ארמון", מחזיק במטוס פרטי וביאכטה. אז הוערך הונו בכ-900 מיליון יורו. השנה פירסם עיתון צרפתי הערכה לפיה הוא שווה 65 מיליון יורו בלבד. תנודתיות כזו מאפיינת פעמים רבות אנשי עסקים ממונפים במיוחד.

בארבע עסקות שונות הוא רכש תוך חצי שנה מבנק לאומי, מקבוצת דלק של יצחק תשובה ומהציבור 52% מהחברה תמורת כ-1.5 מיליארד שקל. שנה אחר כך הוא רכש עוד כ-20% מהחברה מידי אליעזר פישמן ונוני מוזס. בסדרת המהלכים הזו הצליח דרהי לפטור את HOT מהבעיה שליוותה אותה מאז 2001: החברה שנבנתה על בסיס מיזוג של שלל תחנות הכבלים האזוריות שפעלות בישראל בשנות ה-90 סבלה שנים ארוכות מפיצול בין מספר רב של בעלים שלא הצליחו להגיע ביניהם להסכמות בנוגע להשקעות שיש לבצע בחברה ולדרך ניהולה - וגרמו לכך שהמיזוג שממנו היא נוצרה יהיה אחד הארוכים והלא יעילים שראה המשק.

במקביל רכש דרהי את חברת מירס על תשתיות הטלקום שלה, ומיזג אותה לתוך HOT כשהוא מכריז בכך על העתיד הסלולרי של החברה. המהפכה ב-HOT החלה עוד לפני שדרהי רכש אותה ונמשכה לתוך תקופתו. ב-2008-2011 צומצמו הוצאות המימון של החברה. כוח האדם הוקטן ויועל, נעשו השקעות בציוד, ובעיות השירות של החברה, אלה שבזכותן היתה מפורסמת, טופלו. באמצע 2011 יצאה HOT להשקעה בפרויקט הסיבים האופטיים בהשקעה של 1.5 מיליארד שקל. כמו כן, הוקמה זרוע הסלולר של החברה - HOT מובייל, שיחד עם גולן טלקום היתה זו שהובילה את המהפכה בענף הסלולר הישראלי. מחברה נגררת נהפכה HOT בתקופת דרהי לחברה דומיננטית מאד בשוק המקומי, הקובעת כיום הלכה למעשה את רמת התחרות בענף כולו.

שוק ההון הישראלי שם לב כי דברים קורים בחברה. בין סוף 2010 לתחילת 2011 זינקה מניית החברה ביותר מ-50%, ודרהי יכול היה להרגיש כי השקעתו היתה טובה. לדברי האנליסט אורי ליכט, ראש מחלקת המחקר בבית ההשקעות אי.בי.אי, "מאז שדרהי נכנס ל-HOT קרו בה דברים טובים. היא ביצעה התייעלות, שיפרה את השירות, השקיעה היכן שצריך והציגה חיסכון תפעולי. יש סיכוי של-HOT מובייל תהיה תרומה חיובית משמעותית לתוצאות החברה תוך שנתיים-שלוש".

פטריק דרהי

אלא שאז הגיע המפץ הגדול במניות התקשורת. הרפורמה של כחלון בשוק התקשורת הביאה לקריסתן של מניות בזק, פרטנר וסלקום - וגררה עמה גם את יתר חברות התקשורת, בהן HOT. מאז ועד היום מביט דרהי מאוכזב במניה שלו, שלדעתו שווה הרבה יותר. הערך הנמוך של המניה הוא גורם אחד ברצון למחוק את HOT מהמסחר אבל לא היחיד.

דרהי הוא איש תקשורת שעשה את הונו באירופה בתחום שבו פועלת HOT - חברות כבלים. "הוא בחור מבריק ברמה הפיננסית, הוא לא איש של בולשיט ויודע להוביל אותך אל התשובה שהוא רוצה לקבל", אומר גורם שקיים אתו כמה פגישות עסקיות.

חברת נומריקייבל (Numericable) שבבעלות דרהי שולטת בכמעט 100% משוק הכבלים בצרפת, ומספקת על בסיס התשתיות שלה שירותי טלוויזיה רב ערוצית, טלפוניה קווית, אינטרנט ושירותי סלולר. אלטיס מחזיקה נכסים בלוקסמבורג ובשווייץ, ובאוגוסט פורסמו ידיעות על השקעה בסך 500 מיליון יורו באחזקה שלה בחברת כבלים פורטוגזית.

ברמה האסטרטגית, רכישת HOT היתה אמורה להשתלב בקבוצה הזו. "המהלכים הנוכחיים שלו הסתדרו לי עם מהלכים קודמים שלו", אומר בכיר לשעבר בשוק התקשורת. "את ממיריה קונה החברה מהספקים שלו בצרפת, ובמשא ומתן עם הספקים בשוק הוא יוצר ככה יתרון לגודל. גם בטכנולוגיה ובתשתיות הוא עובד כך".

הפיכת HOT לחברה פרטית אכן מקלה על הסינרגיה עם אחזקות התקשורת האחרות שלה, שמטבעה כרוכה בשלל עסקות בעלי עניין, שבעלי מניות מן הציבור עשויים היו להקשות עליהן. היא יכולה לחסוך ממנו למשל את הצורך לחשוף בכל רבעון את השפעות עסקת בעלי העניין המרכזית שבוצעה בתקופתו - המיזוג עם מירס. הסינרגיה הזו מתבטאת בצעדי התייעלות במקרים של כפילויות בין HOT לבין הפעילויות הזרות של דרהי - שגם אותם קל יותר לבצע בחברה פרטית.

לדבר הבכיר, "הוא נכנס ל-HOT ויש לו אג'נדות משלו. הרי אין לו ניסיון עם חברה ציבורית, וכמות העימותים שלו עם דירקטוריון החברה היתה גדולה. עד לאחרונה הוא היה חייב להיות ציבורי כדי לקנות את מוזס ופישמן החוצה. אבל עכשיו, כשהוא מוחק את HOT מהמסחר והוא יוכל לעשות צעדי התייעלות כמו שהוא רוצה, כבר אין בכך צורך. זמן קצר אחרי שהגיע הוא הכניס לחברה סמנכ"ל טכנולוגיות צרפתי, שידע מה הוא רוצה והביא להשקעות גדולות של החברה בטכנולוגיה. אחרי כן הוא הביא מנהל צרפתי לרכש ולתפעול.

"הוא שם את האנשים שלו בדיוק במקומות שחשוב לו להיות בהם, בצמתים החשובים, והם נתנו לו את השליטה המלאה בטכנולוגיות וברכש של החברה. כשלדרברג הודיע שהוא עוזב, פטריק החליט רגע לפני ישיבת הדירקטוריון שמנהל הרכש ז'אן לוק ברבי יהיה גם סמנכ"ל הכספים, כך שהוא מדבר כיום עם סמנכ"ל הכספים באופן שוטף. אלה דרכי התנהלות שלא יכולות להתקיים בחברה ציבורית".

המהלך האחרון של מחיקה מהמסחר אכן הפך את השליטה של דרהי ב-HOT - שגם כך היתה אישית - למלאה. אבל חשוב לזכור שמניותיה של החברה אולי לא ייסחרו בבורסה, אבל היא תיוותר עם חוב ציבורי לבעלי האג"ח הישראלים, שמהם היא גייסה 1.5 מיליארד שקל בתחילת 2011, כך שהיא תצטרך להמשיך לדווח על תוצאותיה בבורסה, גם אם לא בפירוט זהה לזה שבו היא דיווחה עד היום. העובדה שבעלי האג"ח הישראלים חשופים באופן משמעותי לחברה צריכה לגרום להם להתענין במהלכים מקרוב שביצע דרהי השבוע מי שמביט על מהלכיו של דרהי עשוי לחשוב על האפשרות שגם את האג"ח האלה ינסה דרהי למחוק יום אחד מהמסחר - ולהיפטר מצורכי הדיווח של החברה באופן סופי.

דרהי דווקא ניהל שיחות עם הבנקים הישראליים ובחן את האפשרות לממן את הצעת הרכש לבעלי המניות דרכם, אבל לא מצא בישראל היענות, ובסופו של דבר, לבד מהתשלום עבור הצעת הרכש, הכסף שמגייס דרהי בחו"ל ישמש אותו גם לתשלום חובותיו לבנקים בישראל - מהלך שמעיד על הריכוזיות המימונית במשק הישראלי, שכן לא רק שהמערכת הפיננסית בישראל מנסה לצמצם את החשיפה שלה לטייקונים ממונפים, היא גם רוויה בחברות תקשורת. קשה לראות את בנק הפועלים, שבסוף 2009 הלווה לשאול אלוביץ' כמעט 4 מיליארד שקל לצורך ההשתלטות על חברת בזק, או את בנק לאומי המושקע ב-5% ממניות פרטנר, מממנים בימים אלה חברה כמו HOT, המתחרה בהשקעות האחרות שלהם.

נוני מוזסצילום: ניר קידר

דרהי מקווה כי המימון על ידי גורמים זרים יאפשר לו ב-HOT יותר גמישות תפעולית למהלכים של השקעה נוספת בתשתיות או פעילויות חדשות. אבל חשוב להבין מדוע המערכת הפיננסית בישראל חוששת משוק התקשורת. אין דרך אחרת לתאר את המתרחש בענף מאשר בוקה ומבולקה. לא מדובר רק בענף הסלולר: גם תחום הטלפונייה הקווית, שידורי הטלוויזיה ואפילו האינטרנט נמצאים בסחרור תחרותי ובהמתנה לראות מי יישאר אחרון, כשאבק התחרות ישקע. ליכט מעריך כי עד סוף 2013 נמשיך לראות ירידה בהכנסה הממוצעת של חברות הסלולר - ורק אז נראה שיפור ברווחיות פעילות הסלולר. "בנוסף, יש אתגרים רבים בעסקי הליבה של HOT. גם סלקום וגם פרטנר רוצות להגיע לבית הלקוח. ביום פתיחת השוק הסיטוני גם בזק תוכל לספק חבילות קוודרו כמו HOT".

בתחרות הזו יש ל-HOT יתרונות: היא מחזיקה בתשתית תקשורת נייחת השנייה בגודלה בישראל, אחרי בזק. רק שתי חברות תקשורת בישראל פרשו חוטים באדמה ובשמי ישראל, ו-HOT היא אחת מהן. לדברי מתחרה, "לחברות האחרות יהיה קשה להתחרות. גם אם מישהו יגיש שירות IPTV (טלוויזיה באינטרנט) בקרוב, תמיד עדיף להיות בעל כביש האגרה ולא זה שנוסע עליו באוטובוס". זו גם החברה היחידה כיום שמורשית להציע ללקוח חבילות תקשורת מלאות הכוללות טלוויזיה, אינטרנט, טלפון קווי וסלולר. ועדיין, בתוך ענף הנמצא בכזו מערבולת שום דבר הקשור לרווחיות אינו מובטח, בעיקר על רקע העובדה ששוק התקשורות רוחש שמועות על מיזוגים ורכישות מכל סוג, שיכולים להרים מתחרה חדש שעליו לא חשבו בחברה.

"עכשיו יהיה לחוץ כל הזמן"

בתוך הכאוס הזה מוטלות על כתפיה של HOT ואלטיס התחייבויות כספיות לא קטנות, מכיוון שהתוספת של 4 מיליארד השקלים שגויסו השבוע לחובות החברה לבעלי האג"ח מטילה מעמסה על החברה, שברבעון האחרון שבו היא פירסמה תוצאות: הרבעון השלישי הציג רווח נקי שנחתך ב-97% והסתכם ב-2 מיליון שקל בלבד. הסיבה להיעדר הרווחים היא הכניסה של HOT למגזר הסלולר - ההקמה וההפעלה של HOT מובייל. אמנם חברת הסלולר של הקבוצה הצליחה לגייס כבר 350 אלף לקוחות, והביאה לזינוק בהכנסות הקבוצה, שגדלו ב-28%, אבל הזינוק הצפוי בהוצאות המימון של החברה מקצר את אורך הנשימה שלה.

"דרהי גאון ברכישה של נכס ובמימונו, אבל עכשיו הוא יהיה לחוץ כל הזמן", אומר גורם שמכיר את פעילותו. "הוא מפעיל לחץ כבד על הנכס ומעמיס עליו חובות שיהיה בלתי אפשרי להחזיר. התזרים הפנוי של HOT נהפך לאפסי. יש לחץ על שורת הרווח בגלל HOT מובייל, והוא יהיה צריך להוריד את רמת ההשקעות ב-HOT. בסופו של דבר עלולים להגיע למצב שבו הוא לא יכול להחזיר את האג"ח. עם הריבית הזו, גם ב-20 שנה הוא לא יצליח להחזיר את החובות, כך שניהול החברה יהיה תוך מבט קבוע על תזרים המזומנים והוא יצטרך למחזר את החוב כל כמה שנים. בצרפת הוא מממן את עצמו שוב ושוב כדי לעמוד בהחזרים".

אליעזר פישמן

אין מידע לגבי רמות המינוף של דרהי בפעילותו הזרה. באוקטובר פורסמו ידיעות, שלפיהן מפעילת הכבלים הצרפתית של דרהי דנה במיזוג עם חברת תקשורת ענקית אחרת בצרפת, SFR. לפי הפרסומים גם נומריקייבל, השווה יותר מ-3 מיליארד דולר, סוחבת על גבה חובות של 2.9 מיליארד דולר.

קשה להתעלם מכך שלאחר כמעט ארבע שנים, שבהן השקיע דרהי בשוק התקשורת המקומי יותר מ-3.5 מיליארד שקל, הוא ביצע שורה ארוכה של מהלכים ועדיין אינו קרוב לראות תשואה על ההשקעה שלו. הגיוס הנוכחי נועד להאריך את משך החיים של ההלוואות שנטל, שאותו התקשה להאריך בארץ, וליהנות מכך שהבנקים הזרים מוכנים לתת ל-HOT ערך גדול יותר מזה שהישראלים נותנים. ועדיין, לדברי מתחרה בענף, "הוא כמעט ארבע שנים פה, ולא ראה רווח בזמן שהוא ביצע המון מהלכים פיננסיים. ועכשיו המהלך המסובך הזה - אם הוא היה שם את הכסף שלו באג"ח מדינה הוא היה מרוויח יותר. אז עכשיו הוא מנסה עוד מהלך - אולי זה יצליח".

למהלך הפיננסי המפותל האחרון אפשר להתייחס גם כאל רכישה ממונפת של HOT מידי הבנקים הישראליים, שלהם היא חייבת מיליארדי שקלים, ומידי הציבור הישראלי שהחזיק במניותיה. הציבור הישראלי כבר למוד סבל בכל הקשור לרכישות ממונפות כאלה, שמצריכות את בעלי השליטה בחברה למשוך מהחברה שבשליטתן רווחים מהירים להחזר ההלוואה. דרהי הוכיח עד היום שאין זה כך. הוא חתום על הבאת שירותים זולים לצרכן הסלולר הישראלי ושדרוג התשתיות והשירות של החברה. אפשר רק לקוות שימשיך כך.

יצטרך לטפל גם בתחום הפקות המקור

על רקע מעורבותו ההדוקה והאישית של דרהי בכל תחומי הפעילות של HOT בולטת העובדה שעד היום מעורבותו התבטאה בתחומי הרכש והטכנולוגיה, אך לא נגעה בתחום התוכן בחברה. גם אם עבור הציבור הרחב ערוץ 3 והפקות המקור שלו, דוגמת הסדרות "אופוריה", "גולללסטאר" ו"ילדי ראש הממשלה" הן סימן ההיכר של HOT, מדובר בנקודה כאובה. תחום התוכן הוא הוצאה כבדה מאד עבור החברה, השואב ממנה כ-700 מיליון שקל בשנה. הניסיונות לחיסכון בתחום נעשו עד היום בתחום הרכש של התוכן, הן בגלל היותן הפקות המקור סממן יוקרה של החברה, והן כי החיסכון בהפקות אלה מוגבל על ידי תקנות רגולטוריות הדורשות את קיומן במינון מסוים.

סטלה הנדלרצילום: תמר מצפי

גם כשמדובר בעולם התוכן, HOT במבנה החדש שלה עשויה ליהנות מיכולת לניהול משא ומתן משותף, יחד עם חברות אחרות שבשליטת דרהי הרוכשות גם הן תוכן מגורמים זרים. גורמים שעמם דיברנו העריכו כי לדרהי לא יהיה מנוס, והוא יצטרך לטפל גם בהוצאות התוכן, מה שלא עשוי לבשר טובות להפקות המקור של החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט