בחדר החקירות של רשות ני"ע |

העסקה שסיבכה את ברונפמן ופישר

המגעים של קבוצת ברונפמן-פישר לרכישת השליטה בשופרסל מאי.די.בי הכניסה את בעלי השליטה לתסבוכת: ברשות ניירות ערך חושדים כי השניים רכשו אג"ח תוך שימוש במידע פנים ■ ברונפמן ופישר: "החוק הוא נר לרגלינו - החקירה תוכיח כך"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

לפני יותר מעשר שנים פגש מתיו ברונפמן, נצר לאחת המשפחות היהודיות העשירות בעולם שעשתה את הונה בעיקר מעסקי המשקאות והנפט, את איש העסקים היהודי-חרדי שולם פישר, שביקש להרחיב את עסקיו ולהיכנס לשוק ייצור הנרות בארה"ב. הפגישה בין שני היהודים יצרה לימים את אחת הקבוצות העסקיות המשפיעות ביותר על המשק הישראלי.

לאורך השנים צברו שני השותפים נכסים משמעותיים בישראל, באמצעות חברת האחזקות והנדל"ן הציבורית ישראלום וכמה חברות פרטיות. את העסקה הגדולה שלהם ביצעו השניים ב-2003, אז חברו לקבוצת אלון של דודי ויסמן, ורכשו את השליטה ברבוע כחול ישראל תמורת 1.3 מיליארד שקל (316 מיליון דולר). העסקה הוכתרה כהצלחה, לאחר שארבע שנים מאוחר יותר מכרו את אחזקתם ברווח של כ-40%.

העסקה המשמעותית השנייה בוצעה על ידי ברונפמן ופישר במאי 2007, אז הצטרפו לגרעין השליטה ברשת הקמעונות שופרסל. השניים, שהיו להוטים לבצע את העסקה, הסכימו לשלם לקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, השולטת בשופרסל, כ-900 מיליון שקל (214 מיליון דולר) עבור כ-18% ממניות החברה. הרכישה בוצעה אמנם על ידי חברות פרטיות שהיו בבעלותם, אך מאוחר יותר נמכרה במחיר הרכישה לחברה הציבורית ישראלום (חברת אג"ח).

מתיו ברונפמן

בין לבין הידק ברונפמן את אחיזתו במשק כשרכש ב-2005, ביחד עם רובין שראן, את גרעין השליטה (25%) בבנק דיסקונט בתמורה ל-1.3 מיליארד שקל, ואת זיכיון רשת הריהוט העולמית המצליחה איקאה. מי שניהל עבור ברונפמן ופישר את העסקים בישראל, ונחשב לדמות המקורבת ביותר אליהם, הוא רון הדסי, מנהל העסקים של הקבוצה. הדסי הודיע השבוע על התפטרותו מתפקיד יו"ר איקאה לאחר שבע שנים וחצי, אך הוא ממשיך לכהן כדירקטור מטעמם בחברות רבות בקבוצה.

הרומן בין ברונפמן ופישר לשופרסל הוא רומן מתמשך. לא פעם הביעו השניים התעניינות ברכישת השליטה בענקית הקמעונות הישראלית, שנחשבה עד למחאה החברתית ב-2011 לרווחית במיוחד. ואכן, באוקטובר 2011 דיווחה קבוצת אי.די.בי, שסבלה באותה עת מלחצים פיננסיים בשל סדרת השקעות ממונפות שביצעה בימי הגיאות, כי היא מנהלת מגעים עם ברונפמן-פישר, שחברו לאיש העסקים ליאו נואי, לרכישת השליטה בשופרסל תמורת כ-2.42 מיליארד שקל.

היו אלה חודשי החורף הראשונים שלאחר המחאה החברתית. בישראל עדיין לא הבינו מה עתידה להיות השפעתה על רשתות השיווק הישראליות, ובמיוחד על שופרסל. למזלם של ברונפמן ופישר, העסקה עם אי.די.בי לא הבשילה לכדי סגירה בשל מחלוקת על גובה התשלום, והם לא הגיעו לשליטה מלאה, אלא המשיכו להחזיק בכ-18% מהמניות. ואולם, מתברר כי העסקה שהתבשלה אז הכניסה את השניים לתסבוכת לא פשוטה.

השבוע נודע כי בחודש שעבר זימנה רשות ניירות ערך את ברונפמן ופישר לחקירה תחת אזהרה בחשד לשימוש במידע פנים טרם עסקת שופרסל. הרשות חושדת כי השניים רכשו אג"ח של ישראלום במאות אלפי שקלים, קודם שדווח למשקיעים על המגעים המתנהלים עם אי.די.בי לרכישת ענקית הקמעונות. החשד הוא שהשניים הרוויחו עשרות אלפי שקלים בשל רכישות אג"ח ישראלום שביצעו לפני העסקה.

רכישות האג"ח של בכירי קבוצת ברונפמן-פישר

כדי להבין את חשדותיה של רשות ניירות ערך, צריך לחזור לקיץ 2011 - ימי השיא של המחאה החברתית. שופרסל עמדה אז במרכז מחאה צרכנית, ומנייתה סבלה מלחץ רב. בין יוני לספטמבר איבדה המניה 25% משוויה, והחברה איבדה כמיליארד שקל משוויה. במקביל, גם האג"ח של ישראלום - ששופרסל נחשבת לאחזקתה העיקרית - החלו במסע מטה. הן צנחו בכ-35% מהשיא, ונסחרו במחיר של 58 אגורות לכל 100 אגורות ערך נקוב. ברונפמן ופישר, שרצו להעביר מסר של אמון בחברה או לנצל את הירידות לרכישת חוב במחיר זול, דיווחו באמצעות ישראלום בתחילת ספטמבר על כוונתם לרכוש אג"ח (סדרה ד' וסדרה ו') בהיקף של עד 10 מיליון שקל. ואכן, פישר רכש בספטמבר אג"ח מסדרה ד' בהיקף של כ-100 אלף שקל, בעוד ברונפמן רכש אג"ח בהיקף של 400 אלף שקל, ויום אחד בלבד לפני עסקת שופרסל (11 באוקטובר) רכש אג"ח ב-150 אלף שקל.

בנוסף לבעלי השליטה, גם בכירים נוספים בישראלום רכשו אג"ח. הדסי, שהחזיק קודם לסבב הרכישות אג"ח מסדרה ד' בהיקף של 160 אלף שקל (ערך נקוב), רכש אג"ח נוספות בהיקף של 250 אלף שקל. שבוע לפני ביצוע עסקת שופרסל רכש אג"ח בכ-130 אלף שקל. בכיר נוסף בחברה - שמשון פישר, המכהן כסמנכ"ל פיתוח עסקי - רכש שבוע לפני עסקת שופרסל אג"ח בהיקף של 85 אלף שקל. מנכ"ל החברה, יניב מזור, רכש אג"ח בהיקף של 9,524 שקל. בסך הכל נרכשו אג"ח בכמיליון שקל תוך חודש.

ייתכן שבכירי ישראלום אכן התכוונו לנצל את גל הירידות באג"ח כדי לקנות את החוב שהנפיקה החברה בהנחה. עם זאת, החוק קובע כי אם היה בידיהם מידע מוקדם על ביצוע העסקה עם קבוצת אי.די.בי, הרי שישראלום היתה מחויבת לדווח על כך למשקיעים. רכישת האג"ח האחרונה שביצעו מנהלי ישראלום היתה כ-24 שעות לפני הדיווח על עסקת שופרסל. לפיכך, אם בעלי השליטה בישראלום לא ידעו על העסקה שבכוונתם לחתום למחרת, לא מדובר בעבירה פלילית.

דבר רכישות האג"ח של הבכירים נחשף לראשונה ב-TheMarker. בעלי השליטה בישראלום, שסובלת מאז צניחת מניית שופרסל מקשיים פיננסיים ואף מנהלת מגעים להסדר עם בעלי האג"ח, סירבו אז להתייחס לשאלות בעניין. אתמול ציינו ברונפמן ופישר כי "פעלנו ואנו פועלים תמיד על פי החוק. החוק הוא נר לרגלינו. החקירה תוכיח כך".

במקביל לחקירת בעלי השליטה בישראלום, רשות ניירות ערך בוחנת אם נואי עצמו ביצע סחר לפי מידע פנים במניותיה של שופרסל יום לפני הדיווח על עסקת שופרסל. על אף שהעסקה דווחה רק ביום רביעי, מניית שופרסל ריכזה מחזור חריג של 22 מיליון שקל כבר בשלישי, לעומת ממוצע יומי של 4.7 מיליון שקל. בסיום יום המסחר אז הוסיפה המניה כ-7%. הרכישה, ככל הנראה, בוצעה בידי בנק ברקליס (שאינו חבר בורסה). אי אפשר היה להשיג את תגובתו של נואי, הנמצא בבריטניה, לעניין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"