השבוע שהיה |

אנחנו נשלם את החוב של ביבי ושל חברת חשמל

נתניהו נבהל מהרשימה הקיצונית שנבחרה תחתיו ■ בדיון בבית המשפט העליון התגלה כי המדינה נמנעה מלדון בקריטריונים במכרזי דיון למשתכן ■ אודי ניסן בחר בתפקיד יו"ר חברת דלק ■ גולן טלקום הכריזה על מבצע חסר תקדים ■ והקטלונים רוצים עצמאות, או שלא?

TheMarker Online
TheMarker Online

ראש הממשלה בנימין נתניהו נבהל השבוע מהרשימה הקיצונית שיצרו לו קבלני הקולות והדילים של מרכז הליכוד, ומיהר להודיע כי הוא רוצה לצדו כשרים בממשלה הבאה שיקים, "בעזרת השם", את דן מרידור ובני בגין, שהשם לא מצא להם מקום גבוה בפריימריס.

נתניהו אולי מנסה לרכך מעט את תדמיתה של מפלגתו, אך בה בעת שם את היסודות לעוד ממשלה בזבזנית - שבשיא כהונתה הנוכחית מנתה 39 שרים וסגני שרים, בכללם שר שמופקד על "שיפור השירות הממשלתי לציבור" ומשרד ל"שיתוף פעולה אזורי". תג המחיר הפוליטי שתגבה ממשלה ימנית בראשות הליכוד-ביתנו הוא עניין לוויכוח אידיאולוגי ומדיני, אבל המחיר הכלכלי שנשלם על עוד ממשלה מנופחת המלאה בכיבודים (אהוד ברק כשר-על לענייני ביטחון?), משרדים מיותרים ושרים שהם לא נבחרי ציבור - הוא כבר בלתי נסבל. הכל חוץ מצדק חברתי.

קינן ראובני

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת וידאו עם מתנדבי הסברה בחו"לצילום: קובי גדעון/ לע"מ

בדרך להסדר חוב

הראשונה היתה החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שיצרה אבחנה בין חובות חברת החשמל, וגיבתה בערבות מדינה רק את חלקם. השני היה הממונה על שוק ההון, עודד שריג, שסירב לאשר למוסדיים כי אג"ח החברה נעדר סיכון. השלישי היה מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול צמח, שאמר השבוע כי יישום רפורמה בחברת החשמל ידרוש מו"מ עם נושיה. רביעית היתה חברת הדירוג מעלות S&P, שהזהירה שלשום מהפחתת דירוג לספק מרכזי של החברה. ארבעה סימני דרך שכאלה, תוך שבועיים, רומזים על תרחיש אפשרי של הסדר חוב בחברת החשמל, בין אם מדובר בשינוי תנאי החוב, בפרישתו או אף בתספורת - בעוד שהשוק כבר מתחיל לתמחר את האפשרות הזו בהנפקות החברה. התחייבויות של 70 מיליארד שקל אינן בהכרח הבעיה - אלא התובנה שאין כיצד להחזירן.

אבי בר-אלי

מיכל עבאדי-בויאנג'וצילום: TheMarker

שמים פס על טרכטנברג

בדיון משפטי שהתקיים השבוע בבית המשפט העליון, התברר כי הממשלה התחמקה מלדון בקריטריונים בפרויקטים היוצאים במכרזי מחיר למשתכן, בניגוד להמלצות ועדת טרכטנברג שאומצו על ידה, והעבירה זאת לסמכות ולהחלטת שר השיכון, אריאל אטיאס. הקריטריונים למתן הטבות נועדו לקבוע את ציביונה של האוכלוסיה בכל שכונה או יישוב שמוקמים. כך, למשל, דרישה לשירות צבאי מלא מצמצמת את מספר החרדים הזכאים. אלא שהמשרד, בראשות הנציג מש"ס, קבע קריטריונים שמיטיבים עם אוכלוסיה אחת - החרדית (למשל, זכאות גבוהה לבעלי שישה ילדים) - ומקפחים את הציבור החילוני. את הקריטריונים האלה העביר השר דרך מועצת מינהל המקרקעין, שבה הוא שולט. כך יצא שהחלטות ועדת טרכטנברג, שנועדו לסייע לאוכלוסיה גדולה ומגוונת - התמסמסו תחת אינטרסים פוליטיים צרים.

ענת ג'ורג'י

שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס

מינוי בניחוח מנטה

אודי ניסן סיכם לפני כשנה קריירה מפוארת בשירות הציבורי. הוא שימש כמנהל רשות החברות הממשלתיות, כממונה על התקציבים, היה שותף בהקמת הוועדה לבדיקת הריכוזיות ואף חבר בוועדת ששינסקי. באחרונה הוא גם היה מועמד לתפקיד ראש חטיבת הכספים בבנק לאומי, אך השבוע בחר בתפקיד יו"ר חברת דלק שבשליטת יצחק תשובה - איש עסקים שמולו התייצב בעבר בחלק מתפקידיו. הרקע של ניסן לא מתחבר ישירות לתפקידו החדש, שבו יהיה אחראי לתפקוד חברה המחזיקה ב-250 תחנות דלק וב-200 חנויות מנטה. יכולנו לומר כי לאור העימותים הרגולטוריים שמולם התייצב תשובה בשנים האחרונות, הוא החליט שטוב יהיה אם יהיה בצד שלו מישהו שמכיר היטב את הצד השני של המתרס, אבל אנחנו מעדיפים להיות נאיבים - ולחשוב כי תשובה מעוניין באדם בעל יושרה, שיקפיד על ההתנהלות בחברה שלו.

חגי עמית

לא פראייר, חושב אחרת

השבוע הכריזה גולן טלקום על מבצע הצטרפות חסר תקדים, שבו תשווק חבילת Unlimited סלולרית ב-49 שקל בחודש למשך שישה חודשים. מיד הזדעקו גורמים עלומי שם בחברות הסלולר להאשים את מיכאל גולן באובדנות עסקית וב"אובדן עשתונות", ורמזו על "פרפורי גסיסה" של החברה. בדיוק באותו זמן, הודיעה החברה המתחרה סלקום על קמפיין חדש בעלות 5 מיליון שקל.

לפי המבצע, גולן מסבסד כל לקוח ב-50 שקל בחודש (300 שקל למנוי בחצי שנה), כך שאם יגייס 15 אלף לקוחות - עלות המבצע שלו היא 4.5 מיליון שקל. אז למה לא נראה לנו מוזר שחברה סלולרית שופכת 5 מיליון שקל על קמפיין פרסומי, אבל נראה לנו חריג שחברה סלולרית נותנת את ההטבה ישירות ללקוחותיה? גולן עושה מבצע שהוא גם קמפיין - וההד שקיבל כבר שווה יותר ממה שסלקום הוציאה על כל קמפיין החיילת האתיופית שהשיקה.

אמיתי זיו

נפרדים, או שבעצם לא

אז היה גול או לא היה גול? זאת, בגדול, התחושה שעמה נותרו ספרדים רבים לאחר הבחירות השבוע בקטלוניה, שנתפשו כמשאל עם שלפני משאל עם רשמי על עצמאות מספרד. לאחר הבחירות, שעליהן הכריז נשיא קטלוניה ארתור מאס כדי לבחון את מידת העניין של הציבור הקטלוני בכוונתו לקיים משאל עם על היפרדות מספרד, התוצאות היו מבלבלות: בעוד שהמפלגות שתומכות בעצמאות לקטלוניה זכו בשני שלישים מהמושבים בפרלמנט, מאס הפסיד 12 מושבים ונחלש משמעותית.

אז האם זה אומר שקטלוניה תכריז על עצמאות או לא? משאל העם שרצה מאס כנראה יתקיים בכל מקרה, ואז יצטרכו תושבי המחוז העשיר אך גם בעל החובות הגדולים במדינה לשים קץ לספרד כפי שאנו מכירים אותה. יכול להיות שאכן יעשו זאת, אך לפי שעה הדבר היחיד שבטוח הוא שהדעות חלוקות.

אשר שכטר

כתבות מומלצות

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?