לאנס ארמסטרונג - מהספורטאי הנערץ בתבל ל"מנהיג של קרטל להפצת סמים"

לאנס ארמסטרונג זכה שבע פעמים רצופות בטור דה פראנס, גייס חצי מיליארד דולר למלחמה בסרטן והיה למותג-על ומרצה מבוקש ■ השבוע, כעת נושל מכל הישגיו, ונזנח על ידי המפרסמים, הוא נתקל בהר שכנראה לא יצליח לעבור

יואב בורוביץ-צרובה
יואב בורוביץ
יואב בורוביץ-צרובה
יואב בורוביץ

"כולם רוצים לדעת במה אני משתמש", אמר ב-2001 לאנס ארמסטרונג - לימים אחד הספורטאים הנערצים בכל הזמנים וזוכה הטור דה פראנס שבע שנים ברציפות - בפרסומת טלוויזיה של חברת נייקי. ארמסטרונג, שכבר אז היו לו שלוש זכויות רצופות בתחרות הספורט הקשה בעולם, לאחר החלמתו המרגשת מסרטן האשכים - שלפי מומחים אמור היה לסיים את חייו ארבע שנים קודם לכן, בגיל 25 - השתמש בפרסומת בביטוי "What I'm on", שמשמעותו כפולה: "על מה אני נמצא" ו"מה אני לוקח". "אני אגיד לכם על מה אני נמצא", השיב ארמסטרונג כאשר הוא מיישיר מבטו למצלמה: "אני על האופניים שלי. קורע את התחת שש שעות ביום. על מה אתם נמצאים?"

הפרסומת רק חיזקה את מעמדו של ארמסטרונג כפרזנטור-על, אך גם העידה על החשדות שעלו נגדו כבר לפני 11 שנה: האם ההצלחה המונומנטלית שלו נובעת ממשהו נוסף לכישרון ולעבודה קשה?

בעוד ארמסטרונג המשיך לנצח ולא להיתפס באף בדיקת סמים, כמעט כל יריביו כן נתפסו. גם מרבית הזוכים בטור דה פראנס שלאחר פרישתו הראשונה והמשמעותית ב-2005 (הוא ביצע קאמבק קצרצר ב-2009) נתפסו משתמשים בחומרים משפרי ביצועים. מסביב לארמסטרונג המשיכו להיערם הספקולציות והחשדות, אך הוא נותר נקי.

לאנס ארמסטרונג. לא משנה מה אנחנו יודעים עליו כעת, הגביר פי כמה את תשומת הלב של כולם

לניקיון הזה היתה משמעות כלכלית דרמטית: בענף שבו רוכב בכיר לא משתכר יותר מכמה מאות אלפי דולרים בשנה, הצליח הרוכב הרזה מטקסס לאגור הון עתק. נייקי, אנהאוזר בוש (יצרנית באדווייזר), אוקלי, רדיו-שאק, ענקית האופניים טרק וענקית מזון האנרגיה האני סטינגר - בנוסף למאות הרצאות והופעות פומביות שעליהן גבה מאות אלפי דולרים להרצאה - העשירו את חשבון הבנק של ארמסטרונג ב-125 מיליון דולר במהלך הקריירה שלו, והפכו אותו לאחד הספורטאים העשירים בתבל.

המסר של ארמסטרונג היה פשוט ומעורר השראה: אני ילד עני שגדל במשפחה הרוסה בטקסס. התמודדתי בענף לא פופולרי בארה"ב, שכל הטובים שבו מגיעים מאירופה. בצעירותי חליתי בסרטן קשה. חשבו שאמות. אבל אני אמרתי - 'לעזאזל, כל עוד אני בחיים אני אלך עד הסוף ואילחם'. לארמסטרונג גם היו כמה משפטי מפתח שנהפכו לקלאסיקות מצוטטות: "כאב הוא זמני, ויתור הוא נצחי"; "ככל שאני מדווש יותר מהר, כך אני יכול לפרוש מהר יותר"; ו"הניצחון לא בא מהרגליים. הוא בא מהלב. הוא מוכרח להיות במקום הנכון".

לכאורה, ארמסטרונג גם הוכיח לעולם כולו שלבו במקום הנכון. כבר ב-1997, הרבה לפני שהתפרסם, החליט להקים קרן צדקה שתתמוך בחקר הסרטן. לקרן קראו על שמו, אך לאחר שנים ספורות שונה שמה ל"ליבסטרונג", המוטו של ארמסטרונג שנהפך לסמלו המסחרי לאחר שהוטבע על 86 מיליון צמידי גומי צהובים שנמכרו במחיר של דולר בודד. ג'ון קרי, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ב-2004, ענד את הצמיד לכל אורך הקמפיין, מנחת הטלוויזיה אופרה ווינפרי הצטיידה באחד וכך עוד אינספור סלבריטאים, ספורטאים ואנשים פשוטים מכל העולם שהתאהבו בסיפור ובמסר של ארמסטרונג.

הרוכב צבר פופולריות נוספת כשמינה את דאג אולמן, 35, בעבר חולה סרטן שעזר לו לנהל את הקרן, למנכ"ל ולנשיא ליבסטרונג. אולמן הפך את הקרן לאימפריה שגייסה ברבות השנים יותר מחצי מיליארד דולר. "אנשים פשוט רצו לחלוק את הסיפור של לאנס ושלנו", אמר אולמן לפני ארבעה חודשים בראיון ל-Markerweek, כשביקר בישראל במסגרת כנס ROI Community שנערך בירושלים, בו שימש כדובר המרכזי. "המסר העיקרי של ליבסטרונג הוא העצמה - פשוט לעשות משהו עם החיים שלנו", הסביר אולמן. "ההעצמה הזו יכולה להתבטא בלהתגבר על סרטן, להפסיק לעשן, להוריד במשקל או להיות הורה טוב יותר".

כל הזמן הזה ארמסטרונג היה בחזית - כספורטאי, כאחת הדמויות הנערצות בארה"ב ובעולם וכמי שמשכנע אנשים לתת כסף רב למען מטרה טובה. אלא שאולמן, גם מבלי לבטא זאת ישירות, כנראה זיהה את הצורך להיפרד במעט מארמסטרונג, מכיוון שהחשדות בנוגע לשימוש של הרוכב בסמים בעבר התחזקו מאוד בשנים האחרונות.

"כיום ליבסטרונג הוא מותג חזק יותר מלאנס ארמסטרונג", אמר בעבר אולמן, אך בינתיים הרוכב המשיך להשתכר יותר מ-20 מיליון דולר בשנה מפרסומות ומהרצאות, מבלי לבצע כל פעילות ספורטיבית תחרותית. חברות הענק לא רצו להסתכן בפרידה מהדמות הכל כך אהובה ונערצת. אלא שהמציאות הזו השתנתה לחלוטין, ואולי אף התהפכה, בשבועיים האחרונים.

צילום: בלומברג

"דמות שעלינו לשכוח"

באמצע אוקטובר פורסם סוף-סוף הדו"ח המקיף (יותר מ-1,000 עמודים) של הרשות למלחמה בסמים בספורט בארה"ב בעניין הקריירה של ארמסטרונג. החשיפות בדו"ח מצמררות ותקדימיות. התגלה כי ארמסטרונג, לפי עדות של 11 מחבריו לקבוצה ועוד אנשי מקצוע רבים שעבדו אתו ותחתיו, לא רק השתמש לכל אורך השנים בסמים, אלא גם הפיץ אותם בקרב חבריו ואיים עליהם להסוות את השימוש ולשקר בחקירות ובתשאולים. בדיוק כפי שהוא עשה.

"ארמסטרונג שימש למעשה כמנהיג של קרטל להפצת סמים משפרי ביצועים", נכתב בדו"ח שהמליץ לשלול ממנו את כל זכיותיו במהלך הקריירה. יו"ר התאחדות הבינלאומית לרכיבת אופניים, פאט מקווייד, מיהר השבוע לאמץ את המסקנות. "התחלחלתי מהחומרים שלהם נחשפתי בדו"ח", אמר מקווייד. "לארמסטרונג אין יותר מקום בעולם רכיבת האופניים. הוא דמות שעלינו לשכוח".

ארמסטרונג, שנהג בעבר להכחיש כל שימוש בסמים ואף לתבוע את כל מי שהאשים אותו בכך - כולל את העיתון הבריטי היוקרתי "סאנדיי טיימס" שנאלץ לפצות אותו ב-700 אלף ליש"ט על פרסומים בנושא, החליט הפעם להפסיק להכחיש. הוא לא הודה בדבר אך גם אמר שלא יילחם בבית המשפט נגד ממצאי הדו"ח ואף הגדיל לעשות, ומחק את רשימת זכיותיו בטור דה פראנס מחשבון הטוויטר שלו. הדבר משול להודאה באשמה.

ארמסטרונג אף מיהר לפרוש מכס עמדתו כיו"ר ליבסטרונג לאחר פרסום הדו"ח, מהחשש כי נוכחותו ותדמיתו הסובלת יפגעו בקרן הצדקה המשגשגת. אלא שאולמן דווקא גילה, אולי לתדהמתו, כי מאז התגברו החשדות נגד ארמסטרונג ובעיקר מאז פרסום הדו"ח, התרומות לקרן גדלות - הן במספר התורמים והן בסכום התרומה.

"יש שלוש קבוצות תגובה לארמסטרונג", אמר באחרונה אולמן, "האוהבים, השונאים וחולי הסרטן". כנראה שרבים מאוד עדיין רואים בארמסטרונג דמות מעוררת השראה, בעיקר בעניין המלחמה בסרטן, ואף אולי כמי שנרדף על ידי רשויות חזקות ממנו. אך לצד זאת, המיינסטרים האמריקאי והעולמי כיום זונח את רמאי הסמים הגדול.

"לצערנו הרב גילינו שלאנס הונה אותנו במשך כל השנים", אמר השבוע דובר נייקי, שהחליטה לסיים את ההתקשרות עם ארמסטרונג. כמו נייקי נהגו כל חברות הענק האחרות. בעיתונים כלכליים ברחבי העולם פורסם השבוע כי ארמסטרונג יצטרך לפצות את מארגני הטור דה פראנס על סכום זכיותיו (כ-4.5 מיליון דולר) וגם ה"סאנדיי טיימס" כבר הצהיר שיתבע את ארמסטרונג לקבל חזרה את סכום הפיצויים שניתן לו. גם יו.אס פוסטל, רשות הדואר האמריקאית שהיתה הספונסרית הראשית של קבוצת האופניים של ארמסטרונג במשך שנים רבות, רמזה כי אולי תתבע אותו על עשרות מיליוני דולרים שהעבירה לידיו בשל כל ניצחונותיו.

החברות הגדולות שהשתמשו בשירותיו כפרזנטור לא צפויות לתבוע אותו אישית, אך ספק אם ארמסטרונג יצליח לצבור עוד הון בשנים הקרובות, ואולי בכלל בעתיד. בינתיים הוא אולי יכול להתעודד כי כל החברות האלה ממשיכות לתמוך בקרן ליבסטרונג, שצברה השנה 40 מיליון דולר מתרומות. ואולם לאחר שפרש מהנהגת הקרן אמר יורשו, אולמן, כי "לאנס עדיין יהיה נוכח באירועים שלנו, אבל לא יהיה לו יותר חלק בקבלת ההחלטות ובהנהגה של ליבסטרונג".

רמאי גרוע יותר מבוגד

נייקי, שבחרה להתנער מארמסטרונג, תומכת במרבית ספורטאי העילית בארה"ב, ואולם היא לא סיימה התקשרות עם כוכבי-על מוכרים ובעייתיים מאוד, כמו קובי בראיינט (כוכב הכדורסל שנאשם באונס), הגולפאי טייגר וודס (שבגד באשתו עם עשרות נשים), שחקן הפוטבול מייקל ויק (אירגן קרבות כלבים) ולא מעט ספורטאים אחרים שהסתבכו.

הסיבה לכך היא שפשעו של ארמסטרונג הוא שונה - הוא נתפס מרמה. נכון שבתקופתו כל יריביו, כמעט בלי יוצא מן הכלל, השתמשו בסמים משפרי ביצועים, אבל יכול להיות שהוא עדיין היה הטוב מכולם - כי עובדה שבין כל המרמים, רק הוא זכה בשבע זכיות רצופות בטור דה פראנס. אבל כיום את הציבור האמריקאי, ובעיקר את חברות הענק, כל זה לא מעניין. ארמסטרונג הוא לא יותר ממסומם ורמאי, שבמשך שנים לא היה מוכן להודות בפשעיו. מבחינה תדמיתית, שלו ושל החברות שמזוהות עמו, אין שפל גדול מזה. כפי שהסביר זאת אדם האנפט, הבעלים של אחת מחברות שיווק הספורט הגדולות בארה"ב: "כשנייקי אומרת בפרסומות שלה 'Just Do It' ('פשוט תעשו את זה'), היא לא מתכוונת ל'תעשו סמים'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?