טייקון תוכן |

חיים סבן חוזר לישראל: הקאמבק של האיש שהרוויח מיליארדים על חשבונכם

"פורבס" מעריך את הונו ב-3 מיליארד דולר, החברה שלו חמושה במזומנים, והוא בעל שם בשוק התקשורת העולמי וקשרים עמוקים בישראל ■ אחרי שבסיבוב על בזק גרף סבן רווחי עתק תוך הסבת הפסדים לצרכן הישראלי - מומלץ לעקוב אחרי המהלכים מקרוב

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

בתחילת אוגוסט הוסיפה סבן קפיטל, קבוצת ההשקעות של חיים סבן, חברה דיגיטלית חדשה לפורטפוליו. היתה זו חברה המפעילה את האתר "לשחק ולזייף" (theplayforge.com) -משחק זומבים דיגיטלי. מטרת המשתתף היא להשתלב בחיי קהילה רגילים בארה"ב מבלי שהתושבים יכירו בכך שהוא זומבי ומבלי שיתעוררו דעות קדומות כלפיו.

רכישות כאלה הן עניין שבשגרה עבור סבן. שבוע לאחריה השיקה סבן קפיטל מיזם מוסיקלי שמטרתו לרכוש זכויות יוצרים ברחבי ארה"ב ולהעניק ליוצרים חממה, שתסייע לייצר הזדמנויות בעולם הקולנוע והטלוויזיה. באמצע ספטמבר רכשה הקבוצה את זואי, יצרנית משחקי רשת בטוחים לילדים, ושבוע אחר כך רכשה מותג אנימציה יפני.

חיים סבןצילום: בלומברג

סבן אמנם פועל במחוזות רחוקים מאלה שאליהם מופנית תשומת הלב של המשקיע הישראלי הממוצע, אבל אסור לטעות - הוא פעיל כל הזמן, גם כשאינו מגיע לכותרות של אמצעי התקשורת הישראליים, כפי שקרה בראשון עם עסקת פרטנר.

ממצרים להוליווד

סבן הוא אחד מסיפורי הסינדרלה המוצלחים שייצר המשק הישראלי בעשורים האחרונים. קשה למצוא טייקונים צבעוניים ממנו. הוא עלה ממצרים בגיל 12 והתגורר בדירת חדר ביפו עם בני משפחתו, בעוד אביו מוכר עפרונות מדלת לדלת. כחייל משוחרר השתלב בלהקת "האריות" כנגן בס, ובמהרה התבלט בעסקי הבידור המקומיים והחל לעבוד כמפיק. בין היתר עמד בשנות ה-70 מאחורי פסטיבל שירי הילדים.

באמצע שנות ה-70 עבר סבן לצרפת, הקים חברת תקליטים ובמקביל הלחין מוסיקה לסדרות טלוויזיה. לבסוף היה ליזם ובשנות ה-80 עבר לארה"ב, הקים חברת הפקות, גדל והתפתח, עד שב-2002 מכר את עסקי הטלוויזיה שלו לוולט דיסני תמורת 1.7 מיליארד דולר.

הפקות טלוויזיה וקולנוע בישראל הן תחום מסוכן, לא יציב ולא רווחי במיוחד. ואולם הרחק מהביצה המקומית מצליח סבן כבר שנים ארוכות להוכיח שהוא יודע את העבודה ומבין מה צריך לעשות מסביב לעולם כדי להצליח. ב-2006 הוא ביצע אקזיט עצום נוסף עם מכירת אחזקותיו בחברת הטלוויזיה הגדולה בגרמניה פרוזיבן, לאחר שזו שילשה את שוויה.

כיום מושקעת סבן קפיטל בחברת התקשורת הגדולה באינדונזיה, מחזיקה במיזם ערוצי טלוויזיה בתשלום הפרוש בכל אסיה ובחברת הבידור לילדים באינטרנט הגדולה בסין; בארה"ב מחזיק סבן במותגים פאוור ריינג'רס ובפול פרנק אינדסטריס, המייצרת מגוון רחב של מוצרי צריכה המוכרים בזכות לוגו הקוף שעליהם. כל זאת לצד אחזקתה הגדולה ביוניויז'ן, חברת הטלוויזיה הגדולה בעולם לאוכלוסיה ההיספנית, שסבן היה חלק מקבוצה שרכשה אותה ב-2006 תמורת 12 מיליארד דולר.

את כל המהלכים מבצע עו"ד אדם צ'זנוף, נשיא סבן קפיטל, עם מטה רזה בארה"ב המונה כעשרה אנשים. צ'זנוף הוא יד ימינו של סבן. מחצית מהצוות המצומצם הם אמריקאים, בנים למהגרים מאסיה. בין הנותרים בולטת נוכחותם של יהודים אמריקאים.

ברכישות הענק החברה מעבירה את כל המטה למדינת היעד לתקופה של ניהול העסקה. כך, במהלך רכישת פרוזיבן התגוררו בכירי סבן קפיטל תקופה ארוכה בגרמניה. הונו של סבן מוערך על ידי "פורבס" ב-3 מיליארד דולר.

בשנתיים האחרונות ספגו פרטנר וסלקום מכה אחר מכה. גם לאחר שמניותיהן זינקו בעשרות אחוזים בחודשים האחרונים, מנייתן הניבה תשואה שלילית של כ-60% בשלוש השנים האחרונות. הן פועלות בשוק שהתחרות בו התעוררה בשנה האחרונה בעידוד הרגולטור ובגלל מפעילי הסלולר החדשים, ועל כן התעריפים ללקוחות צונחים.

בהתאם, בדו"חות האחרונים שפירסמה פרטנר היא דיווחה כי הרווח הנקי ברבעון השני צנח ב-40% לעומת הרבעון המקביל ב-2011. בספטמבר הודיע דירקטוריון פרטנר על ביטול מדיניות חלוקת הדיווידנדים של החברה, שנהגה לחלק 80% מהרווח הנקי - מהלך שנועד לחזק את ההון העצמי.

"פאוור ריינג'רס"

ועדיין, למרות הבעיות, כבר לפני יותר מחצי שנה סימן סבן בפומבי את המשק הישראלי כיעד להשקעות גדולות. הוא מרחרח כבר תקופה ארוכה מסביב לענף הסלולר בכלל וסביב פרטנר בפרט. במקביל, הוא ניהל מגעים לרכישת סלקום, שעבורה ביקש ממנו נוחי דנקנר 1.4 מיליארד דולר, אך סבן סירב.

סבן אינו הדוד העשיר מאמריקה שלא מבין את המומנטום בשוק הישראלי. עולם התקשורת הוא המומחיות שלו, והוא יודע להשביח ולנהל חברות. מעל הכל, סבן מכיר את ענף התקשורת והמדיה הישראלי היטב. הוא היה אחד המשקיעים בבזק בין 2005 ל-2009, תקופה שבה הרוויח 300% מהשקעתו בחברה על חשבון הצרכן הישראלי, שסבל משוק לא תחרותי. במקביל, לאור הנזילות של סבן קפיטל, חברות רבות בישראל וטייקונים רבים המשוועים למכירת נכסים הציעו את מרכולתם בתקופה האחרונה. לכן, משמעות העניין של סבן בפרטנר - אם הוא אמיתי - היא שחברות התקשורת אטרקטיביות להשקעה במחירן הנוכחי.

העניין של סבן בפרטנר מזכיר כי החברה אמנם לא נמצאת בתקופת שיא, אבל עודנה בריאה, תזרימית ועומדת על שתי רגליה. לחברה יש רווח שנתי נקי הצפוי להתקרב לחצי מיליארד שקל ב-2012, כך שגם לאחר זינוק של עשרות אחוזים במניה, החברה נסחרת במכפיל רווח נמוך. הבשורה הרעה לצרכן הישראלי בעניין זה היא ששיווי המשקל בתחרות שהתעוררה בשוק צפוי להתייצב קרוב למקומו הנוכחי.

אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות פועלים אי.בי.אי, מנתח את המהלך של סבן בפרטנר: "המדיה היא הדבר היחיד שעדיין צומח בסלולר - המעבר לרשתות תקשורת מתקדמות והגידול החד במספר הסמארטפונים. זה מרמז שיהיו בקרוב קרבות תוכן גדולים בתחום הסלולר. ככל שהרשתות ישתפרו, יותר ויותר אנשים יצרכו תוכן בסלולר - ופה יש לסבן יתרון כטייקון תוכן. אנחנו מתקרבים לעולם שבו יכול להיות שתוכן טוב יקבע באיזו חברה תעשה מנוי".

לדברי ליכט, "בכל המגעים לעסקות שפורסמו עד כה דובר על מחירים גבוהים יותר מבמקרה הנוכחי, ואני רואה הזדמנות ברמות המחירים האלה. בנוסף, בחודשיים האחרונים ראינו את התחרות בענף הסלולר מתמתנת. ההשקעה של HOT מובייל היתה אגרסיבית, ובחודשיים הראשונים נראה שהבשורה מתפשטת כאש בשדה קוצים. אבל ההתלהבות דעכה, גולן טלקום ירדה בשיווק המנויים ובפרישת הרשת, ונראה שהשוק הבין שנקודת שיווי המשקל תהיה ברמה גבוהה יותר מהמחירים כיום, גם אם לא ברמה גבוהה כמו שהיתה פעם. פרט לכך, אחרי שבפרטנר יתמקדו בהורדת רמת החוב, החברה תוכל לחלק דיווידנדים לא נמוכים בשנים הקרובות ולספק תשואה של 8%-10%".

"לסבן יתרון כטייקון תוכן"

לסבן יש יתרון גדול נוסף. כפי שאומר גורם המעורה בתחום התקשורת שנים ארוכות, "הוא טייקון מדיה עולמי שמכיר את השוק, את הביצה המקומית ואת האנשים הפועלים בה. הוא מקורב מאוד פוליטית להרבה גורמים, ומכיוון שהשפעת הרגולציה על שוק התקשורת שברה שיאים בשנתיים האחרונות, ייתכן שהוא יכול להביא ערך מוסף גם בתחום הזה".

קשריו של סבן אכן מסועפים. מבחינה פוליטית הוא מקורב לנשיא שמעון פרס ולח"כ דליה איציק. בשוק התקשורת הוא מקורב לנוני מוזס, העומד בראש קבוצת ידיעות אחרונות. הוא מחובר היטב גם למערכת הפיננסית המקומית: מעבר לאטרקטיביות הפיננסית שלו, גם ברמה האישית דלתותיהם של ראשי הבנקים לאומי והפועלים פתוחות בפניו ובנקי ההשקעות המקומיים והזרים נלהבים לעשות עמו עסקים.

הרומן של סבן עם שוק התקשורת הישראלי

בנוסף, חבורה של מנהלים ישראלים צועדים עמו יד ביד מימיו בבזק וממשיכים ללוות אותו כיום, ובראשם יו"ר בזק לשעבר שלמה רודב. רודב הוא המוציא והמביא מטעם סבן בעסקת פרטנר: הוא האיש שאמור להוציא את העסקה הסבוכה לפועל. זו משימה לא פשוטה שתהיה כרוכה בעבודה מול סדרה ארוכה של גורמים, שכל אחד מהם יכול לחסום את ביצוע העסקה.

בראש ובראשונה מתנהל רודב מול אילן בן דב, בעל השליטה בחברת סאני, המחזיקה בחברת סקיילקס השולטת בפרטנר. לא בטוח שאפשר לקרוא לבן דב בעל השליטה, לאור העובדה שסקיילקס שקועה בחובות של מיליארדי שקלים לבעלי האג"ח ולקרן ההשקעות הסינית האצ'יסון. לא ברור כיצד החברה תפרע את החובות לאור הירידה בזרם הדיווידנדים מפרטנר, שהיה אמור לממן את ההחזרים, והצניחה בשווי מניות פרטנר שבהן היא מחזיקה.

בן דב זקוק לכסף. הזמן עובד נגדו והוא לא יכול להתמהמה עוד זמן רב בחיפוש אחר רוכש. למרות מצבו הנואש, בן דב עדיין מעוניין להישאר עם חלק ממניות פרטנר בידיו, ועדיין מקווה לצאת ברווח מההרפתקה שאליה יצא במימון כספי הציבור. אלא שמולו ניצבים בעלי האג"ח, שחזרו והדגישו השבוע כי אינם מוכנים לאפשר לבן דב לעשות להם תספורת בעוד הוא יוצא עם רווח.

גם לחברת ההשקעות הסינית האצ'יסון יש אינטרסים ברורים. החברה ניהלה רק לפני כמה חודשים מגעים לרכישת פרטנר, שטורפדו בהתנגדות בעלי האג"ח. היא לא תעשה חיים קלים למי שירצה לקחת ממנה את העסקה.

בתוך הפלונטר הזה טמון היתרון למי שיפרום אותו. פרטנר היא חברה שהמשקל הכבד על כתפיה בדמות בעלי השליטה הוא גורם עיקרי לשוויה הנמוך. ואולם פתרון מצבה הפיננסי צפוי להזניק את שוויה, מה שאמור להפוך אותה למושכת יותר עבור סבן.

לפי העסקה שפורסמה השבוע, אמור סבן בשלב הראשון לרכוש מסקיילקס את המניות הלא משועבדות בפרטנר (16.6%) תמורת 550-650 מיליון שקל, לפי 22-25 שקל למניה. במקביל ינסה סבן לרכוש מבנק לאומי את אחזקותיו בפרטנר (כ-5% מהחברה) במחיר מניה דומה ותמורת כ-200 מיליון שקל. סבן גם ינסה לרכוש מניות מבעלי מניות גדולים נוספים של פרטנר כמו מגדל ואקסלנס.

חלק נוסף בעסקה כרוך בהזרמה של 700 מיליון עד מיליארד שקל מסבן לתוך פרטנר תמורת הקצאת מניות נוספות בה, תוך דילול של בעלי המניות הנוכחיים, כולל סקיילקס. הזרמה זו מכניסה לתמונה את דירקטוריון פרטנר, שהוכיח בתקופה האחרונה את יכולתו לפעול באופן עצמאי ולדאוג לטובת החברה. הנפקה כזו תדרוש כנראה אישור גם מסקיילקס, שאולי אף תרצה להשתתף בה. חלק מבעלי האג"ח של סקיילקס מעריכים כי העסקה טומנת בתוכה "עזים" עבורם, שעדיין לא פורסמו.

מעריץ את הגשש החיוור

סבן מצפה שבן דב יפתור לפחות חלק מהפלונטר הזה ויעניק לו את עסקת פרטנר אחרי שגבר על חלק מההתנגדויות. ואולם קשה לראות את בן דב מצליח להגיע לסיכומים כאלה לאור מערכת היחסים הרגישה שלו עם בעלי האג"ח והאצ'יסון. הפלונטר הסבוך והצורך בעימות ציבורי עם בעלי האג"ח כדי לרכוש את פרטנר, גרם לכך שיש הטוענים כי קיימת סבירות נמוכה שסבן יצליח לרכוש את פרטנר.

זהו בסך הכל סיבוב נוסף המסמל את נטייתו של סבן להבליח מדי כמה חודשים למרכז התקשורת הישראלית. כך אפשר להתייחס אל הפרסומים שלפיהם נפגש השבוע סבן עם בכירי אל על והתעניין במצבה, אף שהסיכוי שירכוש אותה אפסי.

אילן בן דב

סבן מחובר עמוקות לישראל מבחינה רגשית, וההכרה המקומית חשובה לו. האיש שמעריץ את "הגשש החיוור" מגדיר את עצמו בראש ובראשונה כישראלי. סבן מגיע לישראל כדי להרוויח. כך קרה כשרכש את בזק וידע לנצל את חולשת הרגולטור כדי להניב לעצמו ולשותפיו רווחי עתק. אם ירכוש את פרטנר שוב, יהיה חשוב להשגיח שהצרכן הישראלי לא סובל משידור חוזר של אותו המהלך.

חיים סבן

יזם מדיה ותקשורת דרך קבוצת סבן קפיטל גיל: 66 מגורים: לוס אנג'לס מצב משפחתי: נשוי + 3 הון מוערך: 3 מיליארד דולר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים