רגעי השנה |

הזיכוי של אולמרט היה חלקי - אך הניצחון התדמיתי היה מוחלט

מתחילת החקירה של ראש הממשלה לשעבר הוא ניהל מערכה על חפותו: כלום לא הושאר לידי המקרה - גם לא הצילום ■ פורמלית, העמידה מדינת ישראל את אולמרט לדין - אבל וויזואלית היא מעולם לא הצליחה להושיב אותו על ספסל הנאשמים

עידו באום
עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו באום
עידו באום

כשראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט צעד לאולם בית המשפט המחוזי בירושלים ב-10.7, זיכוי חלקי ואף זיכוי מלא היו בעיניו בגדר אפשרות סבירה. סניגוריו נמנעו מלהתנבא בפומבי, אבל בחדרי חדרים העריכו כי הצליחו להטיל ספק בעמדת התביעה בפרשת מעטפות הכסף של משה טלנסקי ובפרשת המימון הכפול של נסיעות בחברת ראשונטורס. פרשת מרכז ההשקעות לא היתה סקסית כמו יתר סעיפי האישום, ולא ייחסו לה חשיבות רבה.

אהוד אולמרט מחוץ לבית המשפט

אולמרט נערך לקרב התדמיתי. מתחילת החקירה נגדו, עוד לפני שהוגש נגדו כתב אישום, הוא ניהל מערכה על חפותו, שכוונה ישירות אל היועץ המשפטי לממשלה שהחליט להעמידו לדין, מני מזוז, ואל פרקליט המדינה משה לדור שאחראי על הניהול המשפטי של כל תיקי אולמרט. למרבה האירוניה, את המערכה התקשורתית של אולמרט ליווה מאחורי הקלעים יועצו הקרוב ינקי גלנטי, שהיה בעבר דובר משרד המשפטים. לקו הקדמי נשלח יועץ התקשורת אמיר דן, בעבר סגן דובר משרד המשפטים. שניהם מכירים את חולשות הפרקליטות מבפנים.

דבר לא היה מקרי בתדמית שביקשו אולמרט ומקורביו לשוות להכרעת הדין. גם לא הצילום. במשך כשנתיים של ישיבות בית משפט (157 ימי דיונים התקיימו במשפט הזה) הקפידו אנשיו של אולמרט לעמוד ולשוחח אתו באולם הדיונים עד שלרגע שבו נכנסו השופטים לאולם והצלמים הוצאו ממנו, כדי שאף צלם לא יצלם את אולמרט יושב על ספסל הנאשמים. המאמץ הסיזיפי השתלם בגדול: אין צילום של אולמרט שאפשר לתייג כהפסד משפטי. במובן הפורמלי העמידה מדינת ישראל את אולמרט לדין, אבל במובן הוויזואלי היא מעולם לא הצליחה להושיב אותו על ספסל הנאשמים.

עוד רגעי שנה

אהוד אולמרט

סטיב ג'ובס נפטר: עם מותו, נהפך ליישות אלוהית

אלי הורוביץ מובא למנוחות: הוזנח לפי הסטנדרטים המקובלים בבתי החולים

הלקח של צוקרברג: אין הצדקה קיומית ללא תשואה

ממציא מסיבות ה"בונגה בונגה" ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני מתפטר

פעילים חברתיים כובשים את וול סטריט: הסירו את הווילון מעל האמת המכוערת

הפוליטיקה נהפכה לפרודיה: טקס החתימה הקואליציוני בין הליכוד לקדימה

מאבקי העובדים: גילה אדרעי מבזה את בית המשפט

גולן טלקום ו-HOT נכנסות לשוק הסלולר

כך נראית מחאה שנובעת ממצוקה אמיתית

המדענים מגלים את אלוהים

כלום לא מרתיע ישראלים מלשלוח את כספם לעבוד בשוק הנדל"ן

האדם שהצית את עצמו והמהפכה שנכבתה

מישל אובמה לקחה פיקוד - והצליחה איפה שבעלה נכשל

הנוכחים והנפקדים מכיכר העיר של אי.די.בי

כדי להשלים את התבוסה התדמיתית שהנחיל אולמרט לפרקליטות היה עליו להשיג תמונת ניצחון. הוא ידע שהתמונה שתציג התקשורת שניות לאחר הקראת הכרעת הדין היא התמונה שתיצרב בזכרון הלאומי. האפשרות הסבירה של זיכוי חלקי הפכה את הכרעת הדין לאירוע המקביל מבחינה תדמיתית לבחירות פוליטיות עם תוצאות שקולות ושנויות במחלוקת. כמו הכרזת האחים המוסלמים על ניצחונו של מועמדם מוחמד מורסי בבחירות במצרים, עוד לפני סיום ספירת הקולות (פחות מחודש לפני הכרעת דינו של אולמרט), גם בסביבתו של אולמרט חילחלה ההבנה שההכרעה הציבורית אינה קשורה לתוצאה האמיתית של פסק הדין. יותר מכך: מרגע שהוכרז הנצחון, תמיד יצטייר מי שיחלוק עליו אחר כך כמתמודד הבכיין שאינו יודע להפסיד בכבוד ומתעקש לקלקל את התוצאה.

הקראת הכרעת הדין בוודאי גרמה לאולמרט ולאנשיו דפיקות לב מואצות. תקציר הכרעת הדין שהקריאו השופטים באולם משתרע על 18 עמודים, אבל רק בעמוד השלישי פירטו השופטים באילו פרשיות זוכה אולמרט מחמת הספק (מעטפות הכסף וראשונטורס) ובאילו הורשע (מרכז ההשקעות). למרות ההרשעה בהפרת אמונים, התוצאה היתה מצוינת מבחינת אולמרט - וקשה לפרקליטות.

במבואה של בית המשפט המחוזי הוכנה תפאורת הניצחון. שורת הסניגורים עטויי מדי המשפט השחורים עמדו שם כמו סטודנטים שזה עתה סיימו את התואר הראשון במשפטים ומקבלים את תעודת ההצטיינות מעו"ד אלי זהר, ראש צוות ההגנה. איש מהם לא קרא עדיין את 750 עמודי פסק הדין. חלקם אולי הופתעו מהנחרצות שבה ביטל אולמרט את האמירות בתקציר הכרעת הדין ("לא היתה שחיתות, לא היתה קבלת כספים, לא היו מעטפות כסף, תורידו את העניין הזה מעל סדר היום").

האם אולמרט איבד את הריכוז אחרי העמוד השלישי של הקראת התקציר? מיד אחרי זיכויו מחמת הספק טרחו השופטים להקריא כי בנסיעות מורכבות לחו"ל שתואמו על ידי לשכת אולמרט "נגבו כספים שלא כדין", וכי טענת אולמרט שלא ידע על המימון הכפול "אינה חפה מקשיים".

בעמוד 12 בתקציר פירטו השופטים באריכות את סכומי הכסף שקיבל מטלנסקי, מאות אלפי דולרים, דמי כיס (מאות או אלפי דולרים במעטפות), שדרוג שהותו במלון בנסיעה פרטית לוושינגטון (טלנסקי שילם על המלון 4,717 דולר), כסף לשהות בחו"ל (15 אלף דולר שנתן טלנסקי במזומן לאולמרט במלון בניו יורק) וסכומים גדולים יותר כמו תרומה של 140 אלף דולר למסע הבחירות של אולמרט לראשות הליכוד ב-1999 וערבות שחולטה בגובה 380 אלף דולר לכיסוי חוב הבחירות של אולמרט לראשות עיריית ירושלים.

כמה שעות מאוחר יותר סיימו בפרקליטות לקרוא את מאות עמודי הכרעת הדין והבינו, מאוחר מדי, כי פרקליט המדינה נהפך לנאשם ואולמרט היה למאשים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית