עקצו אתכם? מאגרי המידע שיעזרו לכם להתגבר על הביורוקרטיה הממשלתית

המשרד לשיפור השירות לאזרח מחפש מפתחים שיעשו סדר במאגרי המידע הממשלתיים, ויאפשרו לנו להתמצא בים הביורוקרטיה ■ עד שזה יקרה, ריכזנו עבורכם כמה מהאתרים היותר שימושיים

עדי הגין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי הגין

פשיטות רגל ופירוקי חברות

לפני יותר משנה נסעה ע' לנופש מטעם חברת יש תיירות, שכלל שלושה ימים על סיפון אניית מג'יק 1. בשל כשלים טכניים בוטל השיט והאנייה מעולם לא עזבה את נמל אשדוד, אך התשלומים שעשתה בכרטיס האשראי המשיכו לרדת מדי חודש. ע' היתה בטוחה שהחברה דאגה לבטל את החיוב ולא טרחה לבדוק זאת, עד שבמקרה נזכרה בכך. כשפנתה למשרדי החברה, גילתה שהיא פשטה את הרגל.

מערכת פשיטת הרגל של משרד המשפטים העניקה לה את המידע הנדרש - מספר התיק ושמו של עורך הדין שמונה לכונס הנכסים הרשמי. אמנם רוב הסיכויים שתידחק לתחתית רשימת הנושים, אחרי גופים שבוודאי מחכים לסכומים גדולים יותר, אך לפחות עכשיו היא יודעת שיש לה כתובת לפנות אליה במקום החברה שפשטה את הרגל.

המערכת מאפשרת לציבור הרחב לבדוק את קיומם של צווי כינוס, צווי פשיטת רגל וצווי פירוק, ולברר פרטים על ההליכים המנוהלים מכוח צווים אלה. היא לא כוללת מידע בדבר הליכי פשיטת הרגל ו/או הפירוק שהסתיימו לפני יותר משבע שנים, ואינה כוללת מידע על בקשות שלא הבשילו לכדי צו כינוס ו/או פירוק. היא מתעדכנת מדי שבוע וכל אזרח יכול לחפש בה חברה לפי שמה או מספר התיק שלה.

http://apot.justice.gov.il/Poshtim/General/ Main/Main.aspx

חשבונות מוגבלים

באתר של בנק ישראל תוכלו לגלות אם הצ'ק שקיבלתם - מחברה או מאדם פרטי - ניתן ללא כיסוי. המידע על חברות פתוח וגלוי וכל אזרח יכול לעיין בקובץ החשבונות המופקדים. אם רוצים לבדוק אדם פרטי, תוכלו לדעת אם חשבונו מוגבל בהקשת מספר חשבון בנק, מספר הסניף וקוד הבנק בלבד. אם תרצו לאתר לקוחות מוגבלים בנסיבות מחמירות, תצטרכו להמציא את מספר תעודת הזהות שלהם.

http://www.bankisrael.gov.il/black.html

http://www.bankisrael.gov.il/blackconf.htm

חברות ועמותות

כל חברה, עמותה, שותפות ומפלגה מופיעות במאגר של הרשות. ברשם החברות תוכלו לקבל הנחיות כיצד לפתוח חברה, כמה עולה תשלום אגרת חברות ומהי חברה מפרת חוק. בחיפוש לפי שם חברה או מספרה, תוכלו לדעת מה מצבה של החברה - אם יש לה חוב ומה היקפו, אם היא מפרת חוק ואם היא פורקה או נמחקה.

ברשימת המפלגות באתר מצוינים שם המפלגה, מספרה, כתובת, טלפון ומייל. מפתיע לגלות שמפלגת פנינה רוזנבלום, צומת, חירות ועם אחד בראשות עמיר פרץ מעולם לא פורקו, לעומת מפלגת גשר, למשל, שהגישה בקשה לפירוק ב-2005 ופורקה על ידי בית משפט.

את העמותות תוכלו לחפש על פי שם, מספר או השאלה אם קיבלו תרומה ממדינה זרה ברבעון האחרון. כך למשל, האגודה לזכויות האזרח, בצלם, רופאים לזכויות אדם וקו לעובד קיבלו מימון כזה ברבעון האחרון. כשמנסים לחפש תוצאות מרבעונים קודמים לא מוצאים כאלה, כנראה מפני שדרך החיפוש הזו הוחלה רק באחרונה בעקבות החוק להגבלת תרומות ממדינות זרות.

http://www.justice.gov.il/MOJHeb/RasutHataagidim

תחבורה ציבורית

אחד הפרויקטים השאפתניים יותר בתחום הנגשת המידע שייך למשרד התחבורה, שמעלה לו"ז ומידע גיאוגרפי בתחבורה הציבורית בפורמט Google Transit Feed Specification (GTFS). לדברי יובל אדמון - מנכ"ל הסדנה לידע ציבורי, עמותה לא מפלגתית וללא כוונת רווח שמטרתה להרחיב את הידע של הציבור - "לראשונה הועלו נתוני התחבורה הציבורית של האוטובוסים בזמן אמת. גם פה החוכמה נמצאת בידי ההמונים, המפתחים. הם העלו את המידע ועמדו מראש בקשר עם כמה חברות שאתן הם עושים את הפיילוט. המידע עוד לא שלם, אבל אלה כנראה חבלי לידה". כרגע, המידע השימושי לא נגיש לאדם הפשוט ועדיין נדרשת עבודה רבה של מפתחים כדי שנוכל להתחיל לקבל זמני ומיקומי אוטובוסים בזמן אמת. אבל לכשיושלם התהליך, יהיה לנו קל יותר להיעזר בתחבורה הציבורית.

http://data.gov.il/dataset/383

תכנון ובנייה

במאגר העסקות של רשות המסים, שהועלה לרשת לאחר מאבקים ממושכים, תמצאו מידע על עסקות נדל"ן, בעיקר מחיריהן, לפי כתובות או גוש/חלקה. בהזנת כתובת אחת תוכלו לאתר את העסקות שנעשו באותה כתובת בשנים האחרונות, ולגלות בכמה עלה ערך הנכס ומה השווי הריאלי שלו. לדברי האדריכל יאיר אסף-שפירא ממכון ירושלים לחקר ישראל, "היתרון עבור רוכשים או מוכרים הוא עצום - הם יכולים לבדוק מה המחירים האמיתיים שמקבלים על נכס באזור. בניגוד ליד2 ולאתרים דומים, כאן אין מודעות פיקטיביות".

https://www.misim.gov.il/svinfonadlan2010

בתחום התכנון תמצאו גם את מאגר תוכניות בניין עיר, שיכול להבהיר לרוכשי דירות מה מותר ומה אסור לבצע בבית לפי התוכנית שבתוקף. אפשר גם לקבל מושג על פרויקטים שאושרו בסמוך לחלקה שבה מתעניינים. פרוטוקולים מבהירים מה היתה עמדתו של כל צד בדיונים - מה שיכול לעזור להבין את האינטרסים של כל צד. קיימים שני מאגרים בתחום זה: אחד נמצא באתר של מינהל מקרקעי ישראל והשני באתר של משרד הפנים. לדברי אסף-שפירא, "היתרון של האתר של המינהל הוא שאפשר לקבל בו גם קבצי ממ"ג (מיפוי ממוחשב) של חלק מהתוכניות. היתרון של אתר משרד הפנים הוא שאפשר לקבל בו מידע נרחב על התוכניות, כמו פרוטוקולים של ישיבות שהתוכנית נידונה בהן".

http://www.mmi.gov.il/iturTabot/tochMitarArzi.asp

http://mavat.moin.gov.il

אבל איך יודעים איזו תוכנית חלה באיזה מקום? מסתכלים במאגר המפות הארצי. "יש שם עשרות שכבות מיפוי שרובן מעניינות ומועילות", מסביר אסף-שפירא. "אפשר לבדוק גוש וחלקה של מקום, שבעזרתם אפשר לחפש במאגר תוכניות בניין עיר. בנוסף, אפשר למצוא מגרשים לפינוי-בינוי, מגרשים בתוכניות של המינהל ועוד".

http://www.mapi.gov.il

אם בכל אלה לא מצאתם מספיק מידע, יש עיריות שמפרסמות מידע מפורט על תכנון ובנייה. עיריית ירושלים, למשל, מפרסמת במערכת ה-GIS שבאתר האינטרנט שלה נתונים גם על היתרי בנייה ומצבם, עבירות בנייה, התקדמות הליכי תכנון ועוד. לדברי אדמון, "אך מתבקש שנושאי תכנון ובנייה יהיו פתוחים באופן כזה שכל אחד יוכל לבחון את אזור מגוריו: שינויים, תוכניות עתידיות, להפוך את התהליך לדמוקרטי. לא תמיד יש בעיה של שחרור מידע, אלא של הנגשת הציבור אליו. אם היינו לוקחים את המידע על עסקות הנדל"ן, למשל, ושמים אותו על מפה, אפשר היה לראות מחירים אמיתיים, מגמות, כמה עולה בניין ועוד".

מדד המחירים לצרכן

אמנם קשה לחצוב מאתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים שילמדו בכמה עלו מחיריהם של מוצרים בסיסיים במהלך השנים, אך באמצעות שיטוט וחיפוש מדוקדק אפשר להגיע למידע הזה. כמו באתרים רבים, המידע אמנם שקוף אך לא מספיק נגיש לציבור הרחב, אלא בעיקר לאנשי מקצוע. הנתונים הברורים ביותר הם של משרד התמ"ת ומשרד החקלאות, שמציגים את המוצרים המעטים שנותרו תחת פיקוח. כך, מחירו של חלב טרי 3% בקרטון הוא 6.22 שקלים, חבילת חמאה במשקל 100 גרם עולה 3.70 שקלים, חלה או מאפה שמרים עולים 5.37 שקלים ועלות ק"ג מלח היא 1.95 שקלים.

במאגר נוסף תמצאו את מחירי הירקות והפירות באותו יום או לפי ממוצע שבועי. כך לדוגמה, המחיר הממוצע השבועי של בננות הוא 5.15 שקלים, לעומת 5.30 בשנה שעברה; ק"ג מלפפונים עולה 3.55 שקלים, לעומת 1.70 בשנה שעברה; ועלות ק"ג עגבניות חממה היא 4.70 שקלים, לעומת 2.95 בשנה שעברה.

לדברי אדמון, "אתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הוא מאגר המידע הגדול ביותר שכולל את כמות המידע הגדולה ביותר בישראל, אבל לאזרח קשה להתמצא בו. זה כלי שמתאים יותר לחוקרים. אנחנו עובדים על הנגשתו: אחד המתנדבים שלנו כתב קוד שהוריד את כל הטבלאות של הלשכה, והם קצת התעצבנו מזה. התחלנו לפתח בשיתוף עם האוניברסיטה העברית אתר שיציג מידע של הלשכה בגישה ויזואלית יותר".

"הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דאגה שיהיו לה זכויות יוצרים על המידע ולא שיחררה את כולו", אומרת ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "שחרור מאגרים שברשותה יכול להיות ממש גן עדן לחוקרים, וגם לעיתונאים".

http://www.moital.gov.il/NR/exeres/839F8039-FB90-494F-B0CE-6C6EE0350060.htm

http://www.prices.moag.gov.il/prices

רשויות מקומיות

גם עיריית תל אביב פתחה את שעריה ומציגה את מאגרי המידע שלה. במאגר המידע שלה תוכלו למצוא, בין השאר, לוח מחירים ממוצעים של נדל"ן לקנייה ולהשכרה בעיר ל-2011, רשימת מכלי מיחזור וגינות מיוחדות לשחרור כלבים, נתוני כוח אדם ותעסוקה של התושבים ב-1960-2010 והכי חשוב: פירוט התקציב של 2011 ו-2012.

"בישראל יש כ-250 רשויות מקומיות, והאזרח הקטן פוגש אותן לא פחות מאשר את המדינה", מסביר אדמון. "באתר של עיריית ירושלים, למשל, אפשר למצוא את כל ישיבות מועצת העיר שמצולמות בווידאו ומועלות. יש בו גם פירוט של תקציב העירייה בשנים האחרונות. הוא אמנם לא נוח לשימוש, אך מפורט. יש שם הסבר על כל הסעיפים, ואנחנו נמצאים בתהליך במטרה להנגיש את המידע עוד יותר".

לדברי שוורץ-אלטשולר, "אחד הדברים הכי משמעותיים כיום הם תקציבי הרשויות: בכמה כסף מתוקצב כל ילד בכל בית ספר, על אילו שכונות מרעיפים יותר כספים וכדומה. המידע של הרשויות משמעותי מאוד לחיי האזרח. אמנם יש כאן בעיה, כי פעמים רבות זה יכול לחזק את החזקים ולפגוע בחלשים - למשל, אם הורים יידעו שבית ספר מסוים מתוקצב יותר, הם ירצו לשלוח את ילדיהם לשם ובתי ספר חלשים יותר ייפגעו. מצד שני, מדובר בקובצי נתונים חשובים".

http://www.tel-aviv.gov.il/OnlineServices/DataTLV/Pages/Data%20Tel-Aviv.aspx

איך מתחלק התקציב

הסדנה לידע ציבורי בנתה יחד עם המשרד לשיפור השירות לאזרח אתר שמציג בבהירות את התקציב השנתי מאז 1992. הוא מאפשר לבחון את עוגת התקציב באופן ברור, שיאפשר לכל הדיוט להבין איך מחולקים כספי המדינה. כך למשל, השנה תקציב המדינה הוא 398,248,468,000 שקל. את הנתח הגדול לוקח תשלום החובות עם 90 מיליארד שקל, אחריו נמצא תקציב הביטחון עם 50 מיליארד שקל, ומשרד החינוך מקבל כ-36 מיליארד שקל.

"אדם קריב, ממייסדי הסדנה לידע ציבורי ומוביל פרויקט תקציב פתוח, התחיל לעבוד על תקציב פתוח עם השר לשיפור השירות לאזרח, מיכאל איתן, בעקבות השריפה בכרמל", מספר אדמון. "התקציב הפתוח מציג גם את התכנון וגם את הביצוע בפועל, ברמת פירוט של שמונה ספרות - יותר מהמידע שיש לח"כים כשהם באים להצביע. רואים מגמות לפי ממשלות, אם הן קיצצו או הרחיבו את התקציב במשרד מסוים. אנחנו יודעים להציג את האחוז היחסי מסך התקציב וכך אפשר לדעת אם הוא גדל או קטן. דווקא משרד הביטחון לא באמת גדל באופן יחסי".

"במשך שנים סירבה ישראל לפתוח את התקציב בפורמט שיאפשר לפתח אותו לטובת הציבור", טוענת שוורץ-אלטשולר. "אנשי האוצר חששו מפורנוגרפיה של מספרים, שאנשים שלא מבינים בכלכלה יראו את הנתונים. זה לא מקובל עלי: יש עוד כמה אנשים שמסוגלים לקרוא מספרים, ואם לא - צריך להסביר להם. לפני שנתיים הם הבינו שאין ברירה, כי אם לא - נעשה זאת בעצמנו. השר איתן ומשרדו דחפו לכך, וכשהסדנה הכינו לו מתנה הוא אימץ זאת בשמחה. הבעיה היא שהאתר ראשוני מאוד. ברגע שאיתן גזר את הסרט גיוס הכסף כבר לא נמצא באג'נדה שלו, וקשה לגייס כספים לתחום בעצמנו".

budget.msh.gov.il

ניהול חשבון בנק

התפרצות המחאה המחודשת, שהביאה עמה ניפוץ שמשות של סניפי בנקים, הזכירה לנו את מה שידענו מזמן - האזרח הקטן נעשק שוב ושוב על ידי הבנק בכל פעולה שהוא מבצע. בבנק ישראל תוכלו לקבל השוואה בין העמלות שגובים הבנקים השונים. מתברר, למשל, שבנק איגוד גובה את העמלה היקרה ביותר עבור פעולה בערוץ הישיר - 2.9 שקלים, ואילו בנק מסד גובה את העמלה היקרה ביותר עבור פעולה באמצעות פקיד - 7.5 שקלים. כמו כן מספק בנק ישראל מדריכים למשכנתאות, למעבר קל מבנק לבנק, לפיקדונות ולתוכניות חיסכון ועוד.

http://www.bankisrael.gov.il/deptdata/pikuah/publ_inq/pniyot.php

דירוג של איכות הסביבה

חוששים מקרינה סלולרית? רוצים לדעת לאיזה חוף כדאי ללכת, היכן נמצאים אתרי דגירה של יתושים בסביבתכם ואיפה יש שטחים פתוחים? המשרד להגנת הסביבה מציע באתרו מפות שבהן מסומן מיקומם של אנטנות סלולריות פעילות, גני אירועים, מוקדים לאיסוף מכלי משקה, חופי נקיים ותחזית חשיפה לרעשי שדות תעופה. כך תוכלו לדעת אילו אזורים הם הנקיים והשקטים ביותר בישראל, וגם מהיכן מגיעים כל היתושים האלה.

http://gis.sviva.gov.il/website/moe/Html/gis/interactiveMap1.htm#6$62&0

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט