התקווה של מקסיקו: "נער הטלפרומפטר" שאמור להושיע את המדינה

אנריקה פניה נייטו זכה בבחירות במקסיקו לאחר קמפיין עתיר הפגנות, הופעות נוצצות ורמיזות לשחיתות ■ המשימה הבאה: לרסן את קרטל הסמים ולשדרג את כלכלת המדינה

סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון פינגולד - תמונת פרשנות
סיון פינגולד

לאחר מסע בחירות סוער, אנריקה פניה נייטו, חמוש באשתו שחקנית הטלנובלות ובמראה נוצץ, החזיר השבוע לשלטון במקסיקו את מפלגת המהפכה המוסדית (PRI), ששלטה בה במשך 71 שנה, עד 2000. פניה נייטו הצעיר זכה ב-38% מקולות המצביעים, וכעת הוא אמור להוביל את מקסיקו אל עבר הליברליזציה ולהפסיק את מרחץ הדמים של מלחמת הכנופיות.

מסע הבחירות האחרון, שסיים את כהונתו בת שש השנים של פיליפה קלדרון, היה עמוס בניגודי עניינים, בהשמצות ובמלחמה על קולם של הפועלים הפשוטים במדינה. מקסיקו, מדינת בת 112 מיליון תושבים, נהנית מפוטנציאל כלכלי עצום אך סובלת משחיתות רבה, מריכוזיות גבוהה וממלחמת כנופיות הסמים, שגבתה בשנים האחרונות יותר מ-50 אלף קורבנות.

מפלגת PRI, השייכת לזרם מרכז-שמאל, צריכה כעת לאזן בין עקרונות חברתיים סוציאליסטיים לבין הרצון להשתלב בעולם הקפיטליסטי עם תמרוץ התאגידים הפרטיים והמשקיעים החיצוניים.

פניה נייטו עם אשתוצילום: רויטרס

פניה נייטו, לשעבר מושל המדינה המאוכלסת ביותר מבין 32 המדינות במקסיקו, הוביל בסקרי הבחירות כמעט לאורך כל הקמפיין. יש הטוענים כי הוא התחיל בקמפיין שלו כבר לפני שש שנים, כשטיפח את תמיכתה של רשת הטלוויזיה הגדולה במקסיקו - טלוויסה (Televisa). מרבית תושבי מקסיקו העניים לא יכולים להרשות לעצמם חיבור לכבלים או ללוויין, ורובם אינם מחוברים לאינטרנט: עבורם, הרשתות הציבוריות הן מקור המידע העיקרי לאמת הפוליטית. פניה נייטו הופיע ברשתות הציבוריות פעמים רבות, ולרוב לא נשאל שאלות נוקבות בנוגע למדיניותו.

בשבוע שלפני הבחירות חשף העיתון "גרדיאן" מסמכים המעידים כי רשת הטלוויזיה הקימה מערך שלם כדי לממן את הקמפיין שלו, ובין היתר נחשפו מסמכים שהעידו כי בכירים ברשת פעלו במכוון לקידומו של המועמד. הרשת הכחישה את הטענות ואמרה כי קידמה באופן דומה את כל המועמדים.

מקסיקו סבלה במשך שנים מתהפוכות ומחוסר יציבות, שהחלו לאחר "המהפכה הגדולה" שהתרחשה ב-1910-1921 והביאה להפלת הדיקטטורה הצבאית ששלטה במדינה. לאחר סיומה של המהפכה בהפסקת אש, החליטו הכוחות השולטים במדינה לחלק את העוגה המדינית ביניהם. מפלגת המהפכה המוסדית (PRI), שנוצרה כתוצאה מכך, שלטה במדינה במשך יותר מ-70 שנה. אמנם התקיימו בחירות ומופע של דמוקרטיה, אך PRI תמיד זכתה. מריו ורגס יוסה, חתן פרס נובל לספרות, אף כינה את ההנהגה המקסיקאית "הדיקטטורה המושלמת", מכיוון שהיא היתה מכוונת באופן מושלם לשלוט במערכת הפוליטית כולה.

משברים פיננסיים וכלכליים גרמו ל-PRI לבסוף לאבד את האחיזה ב-2000 ולפנות את המקום למפלגת הפעולה הלאומית (PAN) הימנית. ב-2006, הפעם בראשות פיליפה קלדרון, זכתה שוב PAN בבחירות. שלטונו של קלדרון הצליח לקדם את הכלכלה המקסיקאית, אך במקביל גרם לאי שקט חברתי - בין השאר בגלל המלחמה בפשע.

בעוד PRI שמרה על שקט יחסי בגזרת כנופיות הסמים, קלדרון הכריז עליהן מלחמה בכל מחיר ושלח את כוחות הצבא לשבור את ברוני הסמים. כתוצאה מכך עלה שיעור הפשיעה, ומספר ההרוגים במלחמה בסמים הגיע בתקופת כהונתו של קלדרון ל-55 אלף. חלק מהם היו עיתונאים שסיקרו את האירועים.

פייסבוק לא עזר למתנגדים

פניה נייטו, 45, הוא הבכור מבין ארבעה אחים שגדלו במשפחה מבוססת בעיר אטלקומולקו. הוא חונך על ברכי הפוליטיקה על ידי אביו, גילברטו, פעיל ב-PRI. לאחר שסיים תואר שני במינהל עסקים הוא ביקש להקים עסק לניקוי יבש, אך אביו הטיל וטו, מאחר שהקמת העסק תסיח את דעתו מהפוליטיקה - כך לפי הספר "הנשים של פניה נייטו" המתאר את חייו הפרטיים.

עם השנים טיפח לעצמו פניה נייטו תדמית נוצצת, שנתמכה על ידי המראה המסוקס שלו וגינוני הסלבריטאות. כל אלה עזרו לו לבנות קהל מעריצות עצום, שלא מפסיק לדבר על הקסם השרמנטי של המנהיג החדש. כדי להשלים את התמונה נכנסה לתפקיד כוכבת הטלנובלות המקסיקאית אנחליקה ריברה, שנישאה לו ב-2010, שלוש שנים לאחר מותה של אשתו הראשונה שממנה נולדו לו שלושה ילדים. לפניה נייטו יש בן נוסף, שנולד ב-2005 בעקבות רומן שניהל מחוץ לנישואים.

סטודנטים מוחים נגד פניה נייטוצילום: informador.com.mx

אך סיפור ניצחונו של פניה נייטו אינו רק סיפור של עלייה לגדולה ותקוות לשינוי. במקסיקו, שבה 17% מהאוכלוסיה חיים בעוני לפי קו העוני שהגדירה הממשלה (לפי הגדרות רחבות יותר, 46% מהאוכלוסיה חיים בעוני מתון או חריף), ההתמקדות בבעיית העוני, כפי שעשה פניה נייטו בקמפיין, מושכת את קולותיהם של המצביעים.

מרבית המתנגדים לפניה נייטו משתייכים למעמד הביניים המשכיל, ובמהלך הקמפיין הם ניסו לחשוף במערומיו את מי שהם כינו "הליצן", או "נער הטלפרומפטר" - שאינו מסוגל להתראיין ללא טלפרומפטר שבו מופיעות מלותיו. המדיה החברתית שיחקה תפקיד משמעותי במערכת הבחירות האחרונה: כל מתנגדיו של פניה נייטו ניסו להפיץ את משנתם דרך יוטיוב ופייסבוק.

לטענת המתנגדים, סירב פניה נייטו בכמה הזדמנויות להגיע לפורומים או לכינוסי מדיה כדי להתעמת עם מתחריו. לאחר שהופעלו עליו לחצים כבדים, הוא הגיע לאוניברסיטת איברואמריקנה, אחת מהיוקרתיות במדינה, והאירוע נהפך לאסון עבורו: הסטודנטים לא נתנו לו לדבר, הפגינו נגדו מחוץ לאולם הדיונים והניפו שלטים בגנותו במהלך הדיונים. מכיוון שאיברואמריקנה היא אוניברסיטה יוקרתית שמרבית תלמידיה שייכים למעמד הבינוני-גבוה, PRI לא הצליחה לשכנע כי הם שוחדו בעבור דעותיהם - דבר שקורה לא מעט במדינה.

הלך הרוח בכנס באיברואמריקנה לא עבר בטלוויזיה הציבורית, ששידרה תמונה של אולם רגוע ודיון קליל. החברים ברשתות החברתיות עשו את שלהם, כשהפיצו קטעי וידאו מהמליאה וטענו לשחיתות ברשתות הטלוויזיה, שאינן משדרות את מה שקרה באמת. עם זאת, שיעור החשיפה הנמוך לאינטרנט במקסיקו לא איפשר לאוכלוסיה הענייה להשתתף בדיון הזה.

מול פניה נייטו התמודדו חוזפינה וסקז מוטה, נציגת מפלגת הפעולה הלאומית המרכז-ימנית PAN; ואנדראס מנואל לופז אוברדור (ששמו הארוך העניק לו את הקיצור AMLO), נציג מפלגת המהפכה הדמוקרטית השמאלנית PRD. וסקז מוטה, שזכתה ב-25% מקולות הבוחרים, נראתה בתחילת מסע הבחירות כמועמדת חזקה, והיתה האשה הראשונה שרצה לנשיאות בחברה המקסיקאית הנחשבת למצ'ואיסטית במיוחד. אלא שעם התקדמות הקמפיין הפסיקו רבים במפלגתה לתמוך בה, ונשמעו קולות שטענו כי הקמפיין שלה "חסר נשמה". וסקז מוטה אמרה כי אם תזכה תמשיך בדרכו של קלדרון בנוגע למלחמה בכנופיות, מלחמה שמקסיקאים רבים מרגישים כי לא תסתיים לעולם.

וסקז מוטה זכתה לתשומת לב שלילית בעקבות תקרית מביכה שזכתה לשם "תקרית הקוצ'י קוצ'י": בניסיון להגדיל את שיעור ההצבעה במדינה, עודדה וסקז מוטה נשים להשתמש בכוחן בחדר המיטות ולאיים בחודש ללא יחסי מין - אלא אם בני הזוג ילכו להצביע.

פעיל בתנועת "אני ה-132"צילום: רויטרס

מנואל לופז אוברדור השיג לאורך רוב הקמפיין שיעורי תמיכה דומים לאלה של וסקז מוטה, אך לא הצליח לשכנע את הציבור המקסיקאי לתמוך בו. אחת הסיבות לכך היתה העובדה שהוא לא זוכה לאהדתן של רשתות הטלוויזיה במדינה. לאחר שהפסיד בבחירות 2005 לפיליפה קלדרון בפער של פחות מ-1%, טען אוברדור לשחיתות בספירת הקולות - אך לא נענה בספירה חוזרת. לאחר המקרה יצא לרחובות עם תומכיו במחאות אנרגטיות אך לא אלימות, ואף טען כי הוא הנשיא האמיתי - ובאופן סימבולי אמר ש"נכנס לתפקידו החדש".

גם הפעם דרש אוברדור - שקיבל בבחירות השבוע 31% מקולות הבוחרים - ספירה מחודשת, בטענה כי פיינה נייטו "קנה" את הבחירות באמצעות 1.8 מיליון תלושי מתנה שחילק. הרשויות נענו לדרישתו, ואתמול החלה ספירה מחודשת במחצית מהקלפיות במקסיקו, והיא עתידה להסתיים בראשון. פנייה נייטו לא נראה מודאג: "אני בטוח שהספירה הסופית תהיה בהתאם לספירה הראשונית", אמר.

עם צמיחה צפויה של 4.5% ב-2012, מחויב פניה נייטו לשמור על קצב ההתקדמות המרשים של כלכלת מקסיקו, שסימן אותה כפוטנציאל עצום למשקיעים. הריכוזיות, השחיתות הפוליטית ומלחמת כנופיות הסמים הן הבעיות הגדולות שעמן הוא צפוי להתמודד, ובמקביל ינסה לטפל בבעיית העוני וכן להפריט את מגזר הנפט הממשלתי, שיכול לתמרץ את המדינה אך כעת תקוע ללא מימון מספק לפיתוח ולמחקר. מעל הכל, מקסיקו בראשותו חייבת להוכיח כי היא מסוגלת להשתלב בכלכלה הגלובלית. 

גם למקסיקו יש אביב משלה

אלפים צעדו ברחובות מקסיקו בשבוע שלאחר הבחירות ונשאו שלטים עם הסיסמה "אני ה-132" (132 Yo Soy). הפעילים משתייכים לתנועה שקמה בזמן הקמפיין וקראה לניהול הוגן של מערכת הבחירות, אך בעיקר הביעה את מחאתה נגד פניה נייטו.

שמה של התנועה נוצר בעקבות התקרית באוניברסיטת איברואמריקנה, שבה התכנסו המועמדים לנשיאות לעימות ב-11 במאי. כאשר פניה נייטו דיבר, קמו כמה סטודנטים והביעו את מחאתם נגד קשריו עם רשת הטלווזיה הגדולה במדינה, טלוויסה. מאוחר יותר ניסתה מפלגתו של פניה נייטו לטעון כי הם לא היו סטודנטים, אלא שליחים בתשלום של המפלגות האחרות. בתגובה, 131 סטודנטים שנכחו באירוע העלו ליוטיוב סרטון שבו הם מציגים את תעודות הסטודנט שלהם - כדי להוכיח שהם אכן לומדים שם.

בעקבות הסרטון נוצרה תנועה אינטרנטית של תומכים במאבק נגד פניה נייטו בשם "היו שם יותר מ-131", שלאחר מכן התפתחה ל"אני ה-132". ב-24 במאי פירסמה התנועה את עקרונותיה וכתבה כי היא אינה מקדמת אף מועמד אלא פועלת לקידום בחירות הוגנות ללא שחיתות.

ברשתות המדיה זכתה תנועת "אני ה-132" להשוואות לאביב הערבי שהתעורר בשנה וחצי האחרונות ולתנועת Occupy Wall Street האמריקאית. "אני ה-132" נמצאת כעת בצומת החלטות בנוגע להמשך דרכה, ועדיין לא פירסמה החלטה רשמית בנוגע לפעולות שתנקוט.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו