הכסף לא שווה את זה: אז מדוע אל על ממשיכה להטיס קופים?

כאילו לא הספיקו לאל על הבעיות הפיננסיות והמחלוקות עם העובדים, ארגוני בעלי החיים הציפו השבוע את הרשת בהתקפות על החברה, שמטיסה קופים לניסויים ■ באל על טוענים שהם דווקא רוצים להפסיק, אבל כבולים בהסכמים עם חוות מזור שמגדלת ומייצאת את הקופים ■ וזה לא נגמר כאן: האוניברסיטאות לוחצות על החברה להמשיך בטיסות כדי להציל חולים ■ כעת מחפשים באל על רק את הדרך לנחות בשלום

שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה
שוקי שדה

לחברת אל על לא חסרות צרות ובעיות: המניה יורדת, מחירי הדלק עולים, התחרות אגרסיבית והחובות נערמים. אם זה לא מספיק, בשבועות האחרונים נאלצת חברת התעופה הלאומית לשעבר להתמודד עם אתגר נוסף: פעילים למען זכויות בעלי חיים מנהלים נגדה מסע פרסום חריף ודורשים שהחברה תפסיק להטיס קופים לצורך ניסויים בתאי המטען של מטוסיה במהלך טיסות לארה"ב ולאירופה.

"למי בא לטוס במטוס אפוף באנרגיה של גורי קופים מפוחדים ועצובים המוחזקים בחשיכה בבטן המטוס ומיועדים לגיהינום?!!! אל על, תפסיקו מיד להטיס את הקופים למעבדות הנוראיות!!!" - זוהי תגובה שנכתבה באחרונה על קיר הפייסבוק של החברה, הדומה למאות סטטוסים שנכתבו בקבוצות מחאה שנפתחו נגד החברה ברשתות החברתיות.

לפני שבועיים הקמפיין אף חצה את גבולות ישראל, כשפעילים בחו"ל התקיפו את אתר אל על הבינלאומי באלפי הודעות, ופעילים אחרים התפרצו למשרדי החברה במיאמי, כשהם מניפים בידיהם שלטים וצועקים סיסמאות בגנות התעללות בבעלי חיים. בימים האחרונים יש אמנם רגיעה מסוימת בקמפיין בעקבות הודעה לעיתונות שהוציאה החברה, שלפיה היא לא תטיס יותר קופים, אך חלק מהפעילים ממשיכים בקמפיין ודורשים צעד מחייב יותר מבחינת החברה - חתימה בכתב של המנכ"ל אליעזר שקדי על כך שהטסת הקופים תופסק. זאת משום שבכמה הזדמנויות בעבר, האחרונה בהן בספטמבר 2010, הודיעה החברה שתפסיק להטיס קופים - אך המשיכה לעשות זאת.

תגובות גולשים מתוך דף הפייסבוק של אל על

"בעידן הרשתות החברתיות אל על חייבת להתייחס לקמפיין הזה ברצינות, בוודאי כשמעורבים כאן נוסעים מעבר לים", אומר מקורב לחברה. "הגולשים לא יניחו לאל על. זה משבר שגובר מיום ליום, ובחברה צריכים להיות הכי ברורים שאפשר בנוגע להפסקת הטסת הקופים. מה שקרה עם ההצהרה מ-2010 זה יותר רשלנות מאשר רשעות. במהות, באל על מבינים שאין טעם להטיס קופים. כאב הראש הזה פשוט לא שווה לה. החברה מרוויחה אולי גרוש וחצי מהטסת הקופים, אך נתפשת כלא מוסרית, וכל היום נאלצת להתגונן ברשתות החברתיות".

אל על אינה מוסרת נתונים בעניין, אך מקורות בחברה טוענים שההכנסות מהטסת הקופים שוליות מאוד, ומכאן שהנזק התדמיתי שעלול להיווצר מכך גבוה עשרות מונים לעומת ההכנסה מכמה טיסות שבהם מובלים הקופים. "ההכנסות כאן הן שוליות ביותר. אל על לא צריכה את זה, לא רוצה את זה, אבל בית המשפט חייב אותה, אז מה אפשר לעשות?", אומר מקורב לחברה.

מסתתרים מאחורי רני רהב

מקורם של הקופים שאותם מטיסה אל על הוא חוות הקופים שבמושב מזור - שמייבאת קופים ומרביעה אותם לצורכי יצוא - ושנגדה מנהלים ארגונים למען זכויות בעלי חיים קמפיין ארוך שנים (ראו מסגרת). אל על הטיסה קופים עבור החווה כבר מ-1991, עוד כשהיתה חברה ממשלתית. ב-1999, לאחר פרסומים בתקשורת אודות הנעשה בחווה, הודיעה אל על שהיא מפסיקה להטיס עבורה קופים - אלא ששנה לאחר מכן נחשף כי אל על ממשיכה בהטסתם.

החברה טענה שהיא רק מילאה התחייבויות ספציפיות ומכאן ואילך היא מתכוונת להפסיק את ההטסות. ואולם ב-2002 תבעה חוות הקופים את אל על על הפרת הסכם, ומהחלטה שאליה הגיעו הצדדים, שקיבלה תוקף של פסק דין, נקבע כי היא תמשיך להטיס קופים עבור החווה. מאז המשיכו ארגונים למען זכויות בעלי חיים לדרוש את הפסקת הטסת הקופים, והלחץ צבר תאוצה לאחר קמפיין בינלאומי נגד הטסת קופים למטרות ניסויים ב-2009, שבעקבותיו הודיעו עשרות חברות תעופה בעולם שיפסיקו להטיס קופים.

פעילים למען זכויות בעלי חיים מפגינים מול בית אל על

בספטמבר 2010 הודיעה אל על כי תפסיק להטיס קופים למטרות ניסויים, שבועות ספורים לאחר שנחשפו בתקשורת פרטים על תנאי ההטסה הקשים של הקופים בבטן המטוסים של החברה. לפני שלושה חודשים גילו כמה ארגונים שלמרות הודעה זו, הטיסה החברה קופים למעבדות בארה"ב בשתי הזדמנויות שונות.

קבוצת "מאבק קופים בישראל", המנהיגה את המאבק באל על, אף העלתה לפייסבוק הקלטה של שיחה בין אנאבל זמיר, העומדת בראש הקבוצה, לבין רני רהב, דובר אל על, שבה הוא מתחמק בנוגע לשאלת ההתחייבות הכתובה של שקדי, אך חוזר כמה פעמים על ההצהרה שאל על לא מטיסה קופים. "אנחנו דורשים מאל על התחייבות רשמית בכתב החתומה בידי שקדי, שלפיה החברה לא תטיס בעתיד קופים מחוות מזור או כל בעל חיים אחר לניסויים", אומרת זמיר. "לאור העובדה שב-2010 הודיעה אל על שהיא מפסיקה את הטסות הקופים אך לא עמדה במלתה, התחייבות זו נחוצה יותר מתמיד, ולא נפסיק את המאבק עד שנקבל התחייבות כתובה".

ההסתתרות של אל על מאחורי רהב אינה מקרית. החברה עדיין מחויבת לאותו הסכם משפטי מ-2002, על אף שהיתה אז בבעלות ממשלתית. לפני חודשיים פנתה אל על לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה שיתיר לה שלא להטיס קופים, בניגוד לפסק הדין מלפני עשור. הדיון נקבע לנובמבר 2012, אך באחרונה, ככל הנראה בעקבות הלחץ הציבורי, הגישה החברה בקשה דחופה לבית המשפט במטרה להקדים את הדיון.

"מנכ"ל אל על הודיע בעבר על החלטתו שהחברה לא תטיס קופים לצורכי ניסויים", מסרה אל על בתגובה. "אל על מעוניינת להפסיק לאלתר ובאופן גורף את הטסת הקופים למטרות ניסויים, ולפיכך עליה להביא לביטול פסק הדין שניתן בהסכמה עם חוות מזור ב-2002, המחייב אותה להטיס קופים למטרות ניסויים המיוצאים על ידי חוות מזור בלבד. אל על הציגה לבית המשפט כי היועמ"ש יהודה וינשטיין חיווה את דעתו באחרונה בעניין, כי 'לא ניתן ולא ראוי לכפות על החברה הובלת בעלי חיים לצורכי ניסויים'".

חוות הדעת של וינשטיין ניתנה לפני כחודש בהליך משפטי אחר - תביעה שהגישו בינואר שבע אוניברסיטאות המחקר בישראל נגד אל על, בדרישה לחייב אותה להטיס קופים לצורכי ניסויים לצורך מחקר רפואי. מעיון בכתב התביעה עולה שגם כאן אל על התנהלה באופן מגומגם ומעולם לא מסרה לאוניברסיטאות את עמדתה הברורה, בוודאי שלא בכתב, אלא פשוט הפסיקה את ההטסות. מהתביעה עולה שהחברה הפסיקה להטיס קופים עבור האקדמיה כמה חודשים לאחר הצהרתה מספטמבר 2010.

מהתביעה עולה שבאופן לא רשמי נמסר מאל על לראשי האקדמיה, בשיחות בעל פה בלבד, כי ארגונים למען זכויות בעלי חיים לוחצים על החברה להפסיק את הטסות הקופים. באחת הפעמים אמר עובד מחלקת המטענים של החברה למנהל באוניברסיטה העברית כי אל על לא תאפשר יותר הטסת קופים.

לטענת האוניברסיטאות, מאחר שרוב חברות התעופה מסרבות להטיס בעלי חיים, ואלה שמסכימות לכך מטיסות אותם בטיסות ארוכות יותר עם חניות ביניים, אין לאקדמיה חלופה לשירותי ההובלה של אל על. לטענתן, הניסויים קריטיים כדי למצוא תרופה ולפתח טיפולים למחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון, ומדובר רק בכמה ניסויים בודדים בשנה - שהם הכרחיים בשל דמיון הקופים לבני האדם.

"מכת מוות לניסויים חשובים"

"הצעד שנקטה אל על (הפסקת הטסת קופים מחו"ל לישראל לצורך מחקרים באוניברסיטאות, ש"ש) הוא פגיעה אנושה במאבק לריפוי מחלות ולהצלת חיי אדם", אומרת רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות. "המחקרים שעליהם מדובר, שנערכים באופן מצומצם ותוך קיום הנהלים המחמירים ביותר, איפשרו בעשורים האחרונים פיתוח של תרופות וריפוי של מחלות שונות. ללא מחקרים אלה לא היו בנמצא תרופות וטיפולים למחלות כמו שחפת, דלקת קרום המוח, סרטן, סוכרת ומחלות ניווניות של מערכת העצבים. באותם מקרים מצומצמים שבהם נעזר המחקר בבעלי חיים, יש הקפדה יתרה על הקטנת הסבל של בעלי החיים והקטנת מספר בעלי החיים בכל ניסוי למינימום האפשרי".

שלא לייחוס, מביעים בוועד ראשי האוניברסיטאות דאגה גם מהיוזמה של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לסגירת חוות מזור, שמאז הקמתה סיפקה לאוניברסיטאות קופים לצורכי ניסויים. "סגירת חוות מזור, יחד עם ההחלטה של אל על, תהיה מכת מוות אמיתית לניסויים חשובים", אומר גורם בוועד. "מדי שבוע מתקיים בעין כרם ניתוח שבו משתילים שבב בחולי פרקינסון כדי להפסיק את הרעידות שמהן הם סובלים. הניתוח הזה פותח באמצעות ניסויים שנעשו על מוחם של קופים. התמונה של קוף שפותחים לו את הגולגולת היא נוראית, אבל אין דרך אחרת לעשות ניסוי כזה".

בארגונים לזכויות בעלי חיים דוחים את הביקורת. לדבריהם, יש פתרונות אחרים להבאת קופים לצורכי ניסויים הכרחיים, וכאן עולה שאלת המחיר. קופים, כמו כל בעלי החיים האחרים, נחשב כמטען בטיסה. התנאים אמנם קשים, אך זאת דרך זולה הרבה יותר לעומת טיסה מיוחדת שתביא אותם בתנאים טובים יותר. לטענת אחד הפעילים, האוניברסיטאות יכולות, בוודאי במצב שבו לא נעשים הרבה ניסויים בשנה, לשכור חברות צ'רטר פרטיות שיביאו את הקופים לישראל. "האוניברסיטאות יכולות לשלם קצת יותר עבור יבוא קופים. הן מורשות לייבא את מושאי המחקר שלהן בעצמן. איש לא מונע מהן לעשות מחקר רפואי אמיתי".

עמדת האוניברסיטאות מציבה סימן שאלה לגבי האופן שבו בחרה אל על להתמודד עם הקמפיין המנוהל נגדה. בעידן של ספינים תקשורתיים מתוחכמים ורשתות חברתיות תוססות, אפשר לדמיין סיטואציה שבה אל על מותקפת גם מהצד השני, ארגוני חולים למשל, תחת סיסמה כמו "אל על בעד הקופים, חולי פרקינסון גוססים". "לארגן חרם נגדי על אל על? זה לא שהרעיון לא עלה, אבל לא בטוח שהוא ישים ויעיל", אומר מקור בוועד ראשי האוניברסיטאות.

"לצערי, יש הבדל אדיר בין ארגוני בעלי החיים לאוניברסיטאות ולארגוני החולים", אומר המקור. "מדובר באנשים מבוגרים שלא תמיד מוכנים ולא תמיד יש להם כוח להיות פעילים ללא הפסקה באינטרנט או לפרוץ למשרדי חברה. לארגוני בעלי החיים קל הרבה יותר לייצר רעש. אל על בחרה בדרך הקלה. היא היתה יכולה להילחם ולנקוט עמדה אמיצה שלפיה היא מטיסה קופים לצורך הצלת חיי אדם, אבל לא עשתה זאת. זהו גוף עסקי שבוחן את העניין דרך החור שבגרוש, ומעדיף לא להסתבך במלחמות מיותרות". באל על דוחים את הביקורת. "ההחלטה לגבי הטסות הקופים נעשתה בגלל שהחברה באמת לא רוצה להתעלל בחיות", אומר גורם המקורב לחברה.

בינתיים, עד שבית המשפט יפסוק בעניין, אל על ממשיכה להיות מעורבת בסיפור שהיא כלל לא מבינה איך נקלעה אליו. אם מבית המשפט לא תבוא הישועה, מי שיכול להוציא אותה מהבוץ היא הבעלים לשעבר, המדינה. בצעד אמיץ, גם אם קשה ליישום, יכולה הממשלה ליזום חקיקה שתגרום לסגירת חוות מזור, בנימוק שאין לאפשר סחר בבעלי חיים למטרות רווח. במקביל, היא יכולה להקים מחלקה מיוחדת באחד ממשרדי הממשלה שתדאג לכך שכשמוסדות מחקר יצטרכו קופים לניסוי מציל חיים, המחלקה תדאג להביא אותם. זה קשה, אך אפשרי, ובעיקר דורש תשומת לב, תכנון ומאמץ. לכן סביר להניח שהקופים ימשיכו לסבול בשקט בבטן המטוס, כי גם למדינה יש הרבה מאוד כאבי ראש משלה.

החווה שמרביעה קופים לצורכי יצוא

חוות מזור, שהוקמה ב-1991 במושב מזור שליד פתח תקוה, היא חברה מסחרית המייבאת קופים מסוג מקוק ממאוריציוס שבאפריקה ומרביעה אותם לצורכי יצוא. בין בעלי החווה, היחידה מסוגה בישראל, נמצא גם איש העסקים אלי הולצמן, לשעבר מנכ"ל אינטרנט זהב ודירקטור בבזק.

במהלך השנים נמכרו הקופים שבחווה למעבדות ניסויים של מחקר רפואי, ולפי דיווחים שהגיעו לרשויות, גם למעבדות שבהן פותחו מוצרים לתעשיות הקוסמטיקה, המזון או חומרי הניקוי (בדיקות רעילות). מאז הקמתה יצאו נגדה ארגונים לזכויות בעלי חיים, בטענה שנגרם בה סבל לחיות ושזהו מעשה בלתי מוסרי ללכוד קופים בטבע ולסחור בהם ברחבי העולם.

בשנה האחרונה מנסה השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן לפעול נגד החווה. בינואר 2011 הוא הוציא צו שלפיו החברה תייצא קופים למטרות רפואיות בלבד, וכעת הוא בוחן דרכים משפטיות שיובילו לסגירת החווה או לצמצום משמעותי בפעילותה, בנימוק שאין לאפשר סחר של קופים לצרכים מסחריים. מהלך זה יהיה מסובך לביצוע, היות שהחברה קיבלה בתחילת דרכה את כל האישורים הנדרשים ויכולה לטעון שמדובר בפגיעה בחופש העיסוק.

המאבק נגד החווה נמשך בערכאות משפטיות בנוגע למקרים ספציפיים. למשל, בעקבות עתירה שהגישו ארגונים למען בעלי חיים לפי כחצי שנה, קבע השבוע בג"ץ שבמשלוח של עשרות קופות שתוכנן להגיע באחרונה לישראל מארה"ב, יוכלו להישלח רק קופות שנולדו בשבי ולא כאלה שיובאו מאפריקה. החלטה זו כפופה לאישור של רשות הטבע והגנים, הגוף המפקח על החווה, כדי שתאשר שהקופות אכן נשלחות לצורכי ניסוי רפואי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"