אפל, מה עשית לנו? האייפון חוגג חמש שנים של מהפכה ממכרת

"פעם בכמה זמן מגיח מוצר מהפכני שמשנה את הכל" ■ כשסטיב ג'ובס אמר את המשפט הדרמטי הזה בהשקת האייפון לפני חמש שנים, רבים ליגלגו עליו ועל ההמצאה המשונה של טלפון ללא מקשים. אבל האייפון נהפך למכשיר שמגדיר מה זה סמארטפון ויצר מהפכה בדרך שבה אנשים עובדים ומתנהלים ■ לא כולם מרוצים מזה

סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, ישב באולפן בגו זקוף ובמבט זחוח. זה היה בספטמבר 2007, והמראיין שאל אותו מה דעתו על האייפון, הסמארטפון החדש שאפל החלה לשווק כחודשיים לפני כן. באלמר כמעט פרץ בצחוק. "500 דולר? למוצר שלא מתאים לשוק העסקי כי אין לו מקלדת? הוא לא יתאים לשליחת מיילים. אפשר לקנות ב-99 דולר מכשיר של מוטורולה שמספק אינטרנט, מיילים ומוסיקה. לאפל יש את הטלפון הכי יקר בשוק, ונראה איך יצליח להם".

באלמר אכן ראה, כשהוא שקוע הרחק מאחור באבק שהותירה אחריה אפל. הוא לא ניחש אז שהחברה שלו תקדיש שנים רבות לייצור מוצר תוכנה מתחרה לאייפון, כפי שעשו כל החברות בשוק, וגם זה ללא הצלחה גדולה. הוא לא דימיין שהקונצפט שהגה סטיב ג'ובס - כפתור אחד ומסך מגע, ללא מקשים, שנראה אז זר ומוזר - יקבע למעשה איך סמארטפון אמור להיראות.

כדי להבין עד כמה השפיע האייפון על חיינו מאז שיצא לאוויר העולם, מספיק לראות את הסקר שפורסם בגיליון ינואר של המגזין האינטרנטי "האב". 46% מהמשיבים אמרו כי האייפון שינה את חייהם לחלוטין, ו-23% אמרו כי המכשיר שינה את חייהם במידה מסוימת.

לקוח יוצא מחנות אפל בניו יורקצילום: בלומברג

האייפון חוגג היום בדיוק חמש שנים למכירת הדגם הראשון שלו. ב-29 ביוני 2007 התגודדו מאות אנשים מחוץ לחנויות אפל ברחבי ארה"ב בניסיון להניח את ידם על הצעצוע החדש מבית הייצור של ג'ובס. אף אחד לא באמת ידע אז מה הוא יכול לעשות ומה הייחודיות הגדולה במכשיר טלפון עם נגן מוסיקה. מומחים רבים אף טענו, בדומה לבאלמר, שהמוצר לא פרקטי: מי ירצה להקיש על מסך לא אמין במקום לסמוך על הכפתורים הישנים והטובים, תהו חלק מהם.

אך ללקוחות זה לא היה אכפת. עד תום הרבעון השלישי של 2007 מכרה אפל 270 אלף מכשירים בארה"ב לבדה. כיום מגיע קצב המכירות של המכשיר לכ-35 מיליון יחידות ברבעון אחד, ובסך הכל נמכרו 250 מיליון מכשירים. על פי הערכות אנליסטים, הכנסות אפל ממכירות חמש הגרסאות של האייפון בחמש שנים האחרונות היו 150 מיליארד דולר, ואייפון 4 היה הגרסה הנמכרת ביותר. ואולם בשנים הקרובות, טוענים האנליסטים, תצעד אפל בדרך חתחתים בשל תחרות גוברת ומשנה זהירות מצד מפעילות סלולר לגבי סבסוד מכשירי טלפון.

מול העיניים, לא ליד האוזן

מופע הבכורה של האייפון החל כבר בתחילת 2007, בכנס של החברה. מיד אחרי שג'ובס הסביר על האייפוד, נגן המוסיקה הפופולרי בעולם דאז, ועל אפל TV, שירות הטלוויזיה הכושל של אפל, הוא התפנה להציג את המוצר החדש. "זה יום שאני מצפה לו כבר שנתיים וחצי. פעם בכמה זמן מגיח מוצר מהפכני שמשנה את הכל", אמר ג'ובס. אז מה יש באייפון הקטן שגרם לשינויים כל כך גדולים בחיינו?

המכשיר שהוצג לעולם היה פורץ דרך ברמה הטכנולוגית, כאילו הגיע מהעתיד. במסיבת העיתונאים שבה הציג ג'ובס את האייפון לעולם היה רגע קסום אחד: ג'ובס הראה איך אפשר לעשות זום למסך באמצעות שתי אצבעות - פעולה שמכונה מאז Pinch, צביטה. תגובת הקהל לפלא היתה קריאת "ההההה" משותפת וגל מחיאות כפיים. הקריאה הזו טומנת בחובה אמירות כמו "איזה גאונים", "איך לא חשבו על זה קודם" ובעיקר "זה מה שטכנולוגיה צריכה להיות".

עד כמה אנחנו מכורים לאייפון?

האייפון היה חלוצי גם כמכשיר מדיה: מכשיר נהדר לצילום, לצפייה בתמונות ובסרטוני וידאו ולהאזנה למוסיקה. ככזה, הוא הורג בעקביות מוצרים בדידים בעולם הדיגיטלי, כמו GPS, נגני MP3 ומצלמה. המכשיר גם עשה קפיצת דרך בכל הקשור לממשק המשתמש, והפך את הטכנולוגיה המתוחכמת ביותר למשהו שגם פעוטות וקשישים יכולים להפעיל.

בהיבט רחב יותר, האייפון היה חלוץ לא רק כשלעצמו אלא גם בפיתוח הגאוני של האפ-סטור. אפל הבינה שלא כל השכל נמצא אצלה, ושיחררה למפתחים ארגז כלים שבעזרתו הם יכולים לבנות יישומים למכשיר. זו אולי התרומה הגדולה ביותר של האייפון, כי האפ-סטור נהפך במהירות לחנות עם מאות אלפי אפליקציות מגוונות. כל מוצר טכנולוגי מאז, החל בסמארטפון, עבור בטלוויזיות החכמות וכלה בדפדפנים, מקים חנות יישומים שמתבססת על מפתחים עצמאיים, ועושר האפליקציות חשוב כיום לצרכן לא פחות מהמוצר עצמו.

עולם האפליקציות הוא כנראה ההשפעה הכי גדולה של האייפון על חברות הסלולר. האפליקציות צד ג' חיסלו את הצורך במוצרי התוכן ובערך מוסף של חברות הסלולר. מי צריך את הנווט של סלקום כשיש Waze? לא רק אנשי מחלקות התוכן צריכים לחשוש למקום עבודתם: האייפון ודומיו הופכים את כל חברות הסלולר לצינורות בלבד.

האייפון הוביל מהפכה בתפקיד של מכשירי הסלולר בעולם. יש המכנים את המהפכה הזאת "From Talking to Typing": הטלפון מפסיק להיות מכשיר מרכזי לשיחות, ומרבית האינטרקציה אתו היא לא ליד האוזן אלא מול העיניים. אנחנו גולשים ומקלידים במכשיר יותר ויותר.

המכשיר הקטן גם חולל את מהפכת האינטרנט הנייד: הוא הוציא את הרשת מגבולות ה-PC והביא אותה לכל יד. האינטרנט בכף היד עשיר יותר מזה שבמחשב, ומחובר לשתי מצלמות מובנות, ל-GPS ולחיישני תנועה. כך נוצר עולם שלם של יישומים מבוססי מקום (LBS), מציאות רבודה ועוד.

המהפכה הזאת נוכחת וחשובה בעולם המתפתח עוד יותר מאשר בעולם המערבי. 22% מהגלישה בארה"ב מתבצעת דרך טלפונים, אך בסין הנתון הוא 50%. במדינות המתפתחות אין תשתית קווית של אינטרנט, ולכן הטלפון ורשת הסלולר הם התחליף. באחרונה התפרסם כי יש בעולם יותר אנשים עם גישה לאינטרנט דרך הטלפון הנייד מאשר אנשים עם גישה למים זורמים.

הטלפונים החכמים מחליפים כבר היום חלק גדול מהמכשירים שהשתמשנו בהם בעבר. כבר בטלפונים מהדור הקודם יכולנו להכריז על מותו של השעון המעורר, אבל הסמארטפונים - ובראשם האייפון - הצעידו את זה קדימה. כיום הם מחליפים גם את המחשבון המדעי, מצלמת הווידאו והסטילס, הרשמקול והפנס, וייתכן שבעוד כמה שנים גם המחשב האישי ילך לעולמו. או כמו שאומרים באפל, "תמיד יש אפליקציה לזה".

במיטה עם האייפון

אפשר לסגל לאייפון השפעות משמעותיות גם על החיים האינטימיים של המשתמשים בו. החידוש העצום שנשא עמו האייפון הוא היכולת להישאר מחובר לאינטרנט 24 שעות ביממה. רשתות אינטרנט סלולריות היו קיימות כבר לפני האייפון, אבל הן היו מסורבלות ואטיות, ורק בשביל לבדוק את תיבת המייל נדרשו יותר מדי הקשות שהמאיסו על הציבור את הצורך בכך. האפשרות לקבל מייל מהבוס ולעדכן מה קורה סביבך בכל רגע נתון היו הבסיס לשינוי אורח החיים שלנו.

היכולת לכתוב מכל מקום על כל דבר היוותה כר נוח להתפתחות הרשתות החברתיות. אפשר להיות כוכב טוויטר גם באמצעות האייפון, שעמו צילמת תמונה של אירוע שהתרחש זה עתה. הכל זמין במרחק הקשה על הצג. הקינות על כך לא איחרו להגיע: בכל העולם נשמעו טענות על אובדן היחס האישי בין אנשים. במקום לשבת ולבלות ביחד, רבים אומרים, אנשים מעדיפים להקיש על כפתור הלייק בפייסבוק.

לא אחת אפשר לשמוע אנשים שמתלוננים כי בנות או בני הזוג שלהם נכנסים למיטה עם האייפון, משחקים וגולשים בו - עד שהם נרדמים. בארה"ב כבר הצליחו להפיק מכך כסף ופתחו סדנאות למכורים לאייפון. גם בישראל אפשר למצוא חוות דעת רבות של יועצי זוגיות שמעידים כי התלונה שהאייפון מקבל יותר מדי תשומת לב במיטה נהפכת לנפוצה יותר ויותר.

מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד ב-2010 בקרב משתמשי אייפון מצא כי שיעור המכורים גבוה הרבה יותר מתחזיות החוקרים, ואפשר להניח כי השיעור הזה רק עלה בשנתיים האחרונות. 85% מהמשיבים על הסקר אמרו כי הם משתמשים באייפון כשעון, 75% הודו כי הם הולכים לישון עם האייפון שלהם, ו-69% אמרו כי סביר יותר שהם ישכחו את הארנק שלהם מאשר את האייפון שלהם כשהם יוצאים מביתם בבוקר. 10% מהסטודנטים העידו על עצמם שהם מכורים באופן מלא למכשיר. בנוסף, 15% אמרו כי מאז שהמכשיר בידיהם, הם נהפכו למכורים למדיה, ו-41% אמרו כי אם הם יאבדו את האייפון "זו תהיה טרגדיה".

פרופ' טניה לותרמן, שערכה את המחקר, אמרה כי "אחד הדברים המדהימים ביותר שראינו היה כמה אנשים מזדהים עם האייפון שלהם. הוא פשוט לכד חלק מהזהות של המשתמשים".

הנפגעת הגדולה: נוקיה

אחת החברות שהושפעו משמעותית מחשיפת האייפון היא נוקיה שעד 2007 שלטה בשוק מכשירי הטלפון הסלולרי. ואולם החברה לא נערכה לעתיד, ואת התשובה שלה לאייפון היא הצליחה להציג רק השנה בדמות מכשיר לומיה 900, שמבוסס על מערכת ההפעלה ווינדוס פון של מיקרוסופט.

מאז השקת האייפון צנחה מניית נוקיה בבורסת פינלנד בכ-90%, וברשת נפוצו שמועות כי החברה עתידה להימכר לסמסונג, שהדיחה אותה מראשות טבלת מכירות מכשירי הסלולר. סמסונג, שהגדירה את השמועות האלה "חסרות בסיס", עשתה זאת באמצעות מכשיר הגלקסי שלה, שמבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל - אותו מכשיר שהואשם אינספור פעמים כי הוא מעתיק את האייפון.

החודש דיווחה נוקיה על הפסד של 929 מיליון יורו ברבעון הראשון של 2012 וצניחה של 29% במכירות ל-7.35 מיליארד יורו - שפל של שבע שנים. מנכ"ל החברה, סטיבן אילופ, אמר כי היא מנהלת משא ומתן למכירת חטיבת מכשירי היוקרה שלה, ורטו, וכי יפוטרו 10,000 עובדים. מאז השקת האייפון, איבדה נוקיה 70 מיליארד דולר משוויה.

אך היא לא הסובלת היחידה: גם יצרנית הבלקברי RIM לא הצליחה לעמוד בקצב של אפל. העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" דיווח השבוע כי החברה הקנדית שוקלת להתפצל לשתי חברות ולהפריד את חטיבת הסלולר שלה. העיתון פירסם כי החברה אפילו העלתה אפשרות למכור את חטיבת הטלפונים הסלולריים שלה לפייסבוק או לאמזון - שרוצות גם הן להצטרף לחגיגה של האייפון.

האייפון הכניס את גוגל עמוק יותר לתוך חייהם הפרטיים של אנשים באמצעות מערכת ההפעלה המתחרה, אנדרואיד, והיתה לו השפעה אדירה והיסטורית על תעשיית הטלקום - השפעה הרסנית ברובה מנקודת המבט של החברות. אפל יצרה מכשיר כל כך טוב, שהצרכנים דרשו אותו בתוקף. היא ניצלה את העובדה הזו, ודרשה ממפעילות הסלולר לא רק הרבה כסף, אלא שלל דברים אחרים כמו הדרישה שהאייפון יגיע ללקוחות ללא לוגו מפעילת הסלולר. זו לא רק סמנטיקה: המותג אייפון שחק את מותג חברות הסלולר ולקח אליו את רכיב הנאמנות. אפשר לטעון שהאייפון פשוט הופך את חברות הסלולר לחברות SIM, ו-SIM הוא הרי לא יותר ממוצר צריכה שאפשר להחליף בקלות.

וזו רק ההתחלה. האייפון יצר ביקושי רשת כאלה, שהרשתות פשוט קרסו. המקרה המפורסם הוא של חברת AT&T, שהאייפון הרס את השירות שלה למשך חודשים. חברות הסלולר נאלצו להשקיע כסף רב כדי לעמוד בדרישות הגלישה הגוברות של המשתמשים, וכנראה שהגידול בחבילות הגלישה לא מכסה את ההשקעה ברשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?