בלי ידיים |

להיכנס לאוטו, להניע, להתרווח - ולהירדם

תוך שלוש שנים תעלה על הכביש המכונית הראשונה שלא צריכה נהג ■ היא תיסע לסופר בעצמה, תאסוף את הילדים מהגן וגם אתכם אחרי בילוי, ואפילו תחנה באופן מושלם ■ תתחילו לחסוך לביטוח

מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה אפשטיין, פרשנות
מיה אפשטיין

תצלום: ישראל הדרי

אם להאמין למהנדסי הרכב המובילים בעולם, בעוד כעשור תוכלו לקרוא את הכתבה הזו בדרך לעבודה, כשאתם ישובים במושב הנהג במכונית הפרטית שלכם, מבלי שתצטרכו כלל לאחוז בהגה או להביט בכביש.

כיום זה נשמע מופרך, אבל שליחת המכונית לקניות מבלי להימצא בתוכה או חזרה מבילוי לילי מבלי לאחוז בהגה עשויות ליהפך למנת חלקנו כבר בעוד עשור. מכוניות אוטונומיות שנוהגות את עצמן היו תמיד חלום עתידני רטוב, אך בשנה האחרונה החל מימושו של החלום הזה להיראות קרוב מתמיד - לא מעט בזכות המוח הישראלי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

חברת ג'נרל מוטורס, המפתחת כלי רכב אוטונומי, הפקידה חלק מהעבודה בידיו של מרכז הפיתוח הישראלי שלה, הממוקם בהרצליה. "תחילה זה נראה קצת משונה, אבל מהר מאוד מתרגלים לכך שכלי הרכב נוסע לבד", מספר מנכ"ל ג'נרל מוטורס ישראל, גיל גולן, שנסע ברכב הסמי-אוטונומי של החברה, המיועד לנסיעה אוטומטית בכבישים מהירים. "בק"מ הראשון חשים אי נוחות מסוימת מכיוון שאין לך שליטה על כלי הרכב, אבל לאחר מכן אתה מתרגל ומרגיש כמו ברכבת או במטוס. אתה מפנה לעצמך זמן לדברים אחרים, כמו גלישה באינטרנט או קריאת עיתון. ישבתי בכיסא הנהג, אבל הייתי שקוע בשיחה עם מישהו שישב במושב האחורי וסובבתי את הראש אליו אחורה".

רכב "בוס"צילום: ג'ייסון כהן / ג'נרל מוטורס

ג'נרל מוטורס מגייסת לניסויים שלה אנשים מהיישוב, כדי לבחון את תגובתם מול עיתון או טלפון מצלצל. המכונית מאפשרת לנהג לתקן את הנסיעה האוטומטית, כמו להסיט את מיקומה בנתיב, כך שתתאים להרגלי הנהיגה שלה. לאחר תיקון או שניים המכונית לומדת את הרגלי הנסיעה של הנהג ומחקה אותם. המכוניות האוטונומיות של החברה נראות רגילות לגמרי, ולא מעוררות חשד אצל נהגים אחרים.

רכב אוטונומי מסתמך על חיישנים חכמים ומערכות ראייה ממוחשבת, ממשק אדם-מכונה שכולל זיהוי דיבור ומרכיבי חומרה ותוכנה נוספים המאפשרים למערכות הרכב להתאים את עצמן לנוסעים. בנוסף מוטמעת בו טכנולוגיית קליטה ושידור אלחוטי, שבאמצעותה יכולות המכוניות להחליף מידע ביניהן על עצמים בדרך, על תוואי הכביש ועל תנאי מזג האוויר, וכן לאפשר לנוסעים להתחבר לאינטרנט. כלי הרכב כולל בינה רובוטית המאפשרת לו לחקות התנהגות של נהג אנושי.

"בייצור רכב אוטונומי יש ארבעה שלבים", אומר גולן. "השלב הראשון הוא החישה: כלי הרכב חייב לחוש ולראות את הסביבה. זה נעשה באמצעות מגוון חיישנים שאוספים את המידע - מצלמות ורדארים שחשים עצמים בתנאי מזג אוויר משתנים. השלב השני הוא הבנת התמונה וניתוח הנתונים שהתקבלו. בשלב השלישי כלי הרכב מתכנן מסלול על בסיס הניתוח שנעשה. השלב הרביעי הוא השליטה בפועל על תנועת כלי הרכב".

בניגוד לפיתוח מסורתי של כלי רכב, רכב אוטונומי הכולל טכנולוגיות מגוונות הוא הזדמנות עבור ההיי-טק הישראלי. "חלק ניכר מפיתוחו של הרכב האוטונומי נעשה מחוץ לחברה, ולכן ישראל יכולה לעזור לא מעט", אומר גולן. "לחברות ישראליות שמפתחות חיישנים, טכנולוגיית ניתוח תמונה ותקשורת אלחוטית יהיה חלק חשוב בפיתוח כלי רכב כאלה".

מצבא ארה"ב לגוגל

החזון של כלי רכב ללא נהג הוצג כבר ב-1939 ביריד העולמי בניו יורק, בדמות מכוניות שנשלטו על ידי תקשורת רדיו ביניהן לבין מעגלים חשמליים שהוטמעו בכביש. בשנות ה-80 תרמו לפיתוח גורמים צבאיים כמו סוכנות המחקר של הצבא האמריקאי (DARPA) ויצרניות רכב דוגמת מרצדס.

מסעות במכונית ללא נהג גם הם אינם חדשים: ב-1995 נערך מסע בדגם lassC-S אוטונומי של מרצדס לאורך 1,600 ק"מ, ממינכן לקופנהגן, במהירות של 175 קמ"ש, כשהוא מצויד במיקרו-מעבדים המייצרים תגובות בזמן אמת ובטכנולוגיית ראיית מחשב שתפקידה לזהות תנועה של עין אנושית. באותה שנה יצא לדרך פרויקט "No hands across America" של אוניברסיטת קרנגי מלון, מחלוצות המחקר בתחום הרכבים האוטונומיים: נסיעה ברכב אוטונומי לאורך 5,000 ק"מ. בנסיעה הזו עדיין שלט נהג אנושי בבלמים ובמצמד.

דגם En-Vצילום: ג'נרל מוטורס

למרות המסעות המתוקשרים האלה, בשלושת העשורים האחרונים נותרו כלי הרכב האוטונומיים מאחורי דלתות מכוני המחקר והתעשיות הצבאיות. אבל בשנתיים האחרונות החלו מאמצים שיווקיים לקראת היום שבו יופיעו מכוניות כאלה באולמות התצוגה. באפריל אף פורסם כי ג'נרל מוטורס פיתחה דגם סמי-אוטונומי המבוסס על קאדילק, שיוכל לנסוע בכבישים מהירים ללא מעורבות נהג ויוצע לצרכן כבר ב-2015.

גורם משמעותי בדרך אל כלי הרכב שנוהג את עצמו הוא דווקא ענקית האינטרנט גוגל, שרחוקה מלהיות יצרנית רכב. באוקטובר 2011 הטילה החברה פצצה כשחשפה שהיא מפתחת רכב אוטונומי במשך כמה שנים. הפרויקט כולל 15 מהנדסים, יוצאי מעבדת האינטליגנציה המלאכותית בסטנפורד, שפיתחו את כלי הרכב המנצח בתחרות של DARPA לכלי רכב רובוטיים ב-2005. גוגל החליטה לרכוש את המכונית והצוות, ועד היום היא צברה 1,609 שעות נסיעה אוטונומית לחלוטין. בשנה האחרונה החלו דגמי פולקסווגן וטויוטה ללא נהג המצוידים בטכנולוגיה של גוגל להיחשף לציבור בסרטוני תדמית.

מה הוביל את גוגל לטמון את ידה בייצור מכונית? גוגל מתייחסת אל המכוניות כמו אל הסמארטפונים שבכיס שלנו: מכשירים שמטרתם ללקט מידע על הפעולות שאנו מבצעים, על ההעדפות שלנו ועל הרגלי הקנייה שלנו. ומי צובר את המידע הזה טוב יותר ממכונית? אם כלי הרכב יידע שפני בעליו מועדים לסופרמרקט, המסכים המותקנים בו יידעו להציע לו מידע על מצרכים. כשלוקחים את כלי הרכב לחופשה, גוגל יידע להתאים הצעות לצימר. המידע הזה שווה זהב בעידן הפרסום מבוסס המיקום. פרט לכך, בגוגל יודעים כי זמן חופשי מנהיגה הוא זמן פנוי לגלוש ולהיחשף לשירותים שונים של החברה ולפרסום מטעמה.

לפני שלושה שבועות אמר מנהל הפרויקט סבסטיאן ת'רון בכנס של קהילת מהנדסי הרכב האמריקאית כי הטכנולוגיה שבבסיס הרכב תהיה מוכנה כבר בשנים הקרובות, וכי החברה מחפשת יצרניות רכב שותפות שיסייעו לה להביא את הרכב האוטונומי אל הכביש כבר בעשור הבא. החברה נעזרת גם בלוביזם עיקש, שמטרתו להסיר חסם משמעותי בדרך אל הכביש: החקיקה. מכוניות ללא נהג ידרשו לשנות את המערך התחבורתי כולו וכן את חוקי התעבורה. ב"ניו יורק טיימס" טוענים כי בארה"ב ובאירופה חלקם לא עודכנו עוד מימי הסוסים והכרכרות. ההסדרה החקיקתית נחוצה בעיקר עבור מצב הביניים, שבו חלק מהמכוניות יהיו אוטונומיות וחלקן נהוגות בידי נהגים.

בחודשים האחרונים חלה התקדמות בתחום: במארס נכנס לתוקף חוק בנוואדה, המאפשר לרכב האוטונומי לנוע בכבישיה. לפני שבועיים העניק משרד התחבורה של המדינה רישיון לדגם טויוטה פריוס אוטונומי המצויד בטכנולוגיה של גוגל. השבוע אישר הסנאט של קליפורניה הצעת חוק שלפיה יתאפשר שימוש בכלי רכב ללא נהג בכבישיה. החוק, שקידמה גוגל, עדיין טעון אישור באסיפה המחוקקת של המדינה.

כלי הרכב האוטונומי של גוגל מסתמכים על מצלמות וידאו, חיישני רדאר, קרני לייזר ומסד נתונים של מידע הנאסף מכלי רכב הנהוגים על ידי בני אדם, כדי לסייע בניווט על הכביש. לא פחות משגוגל זקוקה לפרויקט הרכב האוטונומי, פרויקט כזה זקוק לה כדי לקרום שלדת פח וגלגלים. מערכת החיישנים של כלי הרכב מסתמכת על הצלבות מידע מכלי רכב אחרים וממצלמות כביש, והוא מסתמך על מפות דיגיטליות ועל עדכונים על מצב התנועה לשם קביעת המסלול. איסוף ואחסון של כל פריטי המידע העצומים האלה הופכים את פרויקט המכונית לפרויקט מאגר נתונים ענק, שדורש תשתיות אינטרנט של חברה כמו גוגל, שתשלוט בעידן שבו לא רק האנשים גולשים ברשת - אלא גם מכשירי החשמל והמכוניות המתקשרים בינם לבין עצמם.

"הכל בגוגל סובב סביב עיבוד נתונים", אמר כריס אורמסון מהצוות המפתח את הרכב האוטונומי של גוגל למגזין "Wired" בפברואר. "הכביש הוא מידע נוסף שמחכה שיכרו אותו".

יצרניות כלי רכב אוטונומיים, כמו ג'נרל מוטורס, פולקסווגן או מרצדס לא יתחרו ברכב של גוגל: הן עשויות לרכוש ממנה את מערכת התוכנה וליהפך לשותפות שלה במודל דומה לזה של מערכת האנדרואיד לסמארטפונים.

הרכב האוטונומיצילום: איי פי

הפתרון לתאונות הדרכים?

יתרונות הרכב האוטונומי לנהגים ברורים: יותר זמן פנוי, חופש מהלחץ של נהיגה בתנאי שטח וראות קשים וצמצום הסיכון לתאונות דרכים, שחלק ניכר מהן נגרם עקב טעויות אנוש. יש גם מי שמקווים ליום שבו לעלות שיכור על ההגה כבר לא ייחשב לעבירה. "רכב אוטונומי שפועל בפקודות מחשב מתוכנת שלא להתנגש, וכך מספר ההרוגים והפצועים ישאף לאפס", אומר גולן.

הרכב האוטונומי יציע פתרון לבעלי לקויות, שאחזקת הרכב ותפעולו יהיו קלים עבורם לעין ערוך. בגוגל מיהרו להדגיש את היתרון הזה באמצעות סרטון תדמית שהופץ לפני כמה חודשים, שבו נראה עיוור במושב הנהג במכונית האוטונומית.

גם הממשלות ירוויחו: כלי התחבורה החדשים יאפשרו לפקח על העומס בכבישים, משום שהם יוכלו לבחור את המסלול היעיל ביותר מבלי לטעות בדרך, מה גם שמרחקי הבטיחות שיידרשו בין המכוניות יהיו קטנים יותר בשל צמצום הסיכון לטעות אנוש. עומסי התנועה, שנוצרים עקב זרימת תנועה כאוטית שמקורה בההתנהגות האנושית, יצטמצמו באופן משמעותי. בזכות היכולת לשלח את כלי הרכב ללא נהג, יידרשו פחות מקומות חנייה וכך יפחתו גם הקנסות.

בעולם של מכוניות אוטונומיות, הפיכת רחובות כמו שדרות רוטשילד בתל אביב למדרחוב בסופי שבוע או מחסור בפניות שמאלה לא יהיו בעייתיות כל כך: לפי משרד האדריכלים BIG, בזכות היכולת להבין כמה כלי רכב נמצאים על הכביש, כ-75% משטח הכבישים יתפנו לצרכים אחרים - כמו שבילי אופניים, פארקים או שטחים לבנייה.

דמי ביטוח של מיליון דולר

לכלי הרכב האוטונומיים יהיו גם חסרונות, בייחוד בשלב הבוסרי שבו נמצאת הטכנולוגיה כעת. בחברת המחקר פרוסט אנד סאליבן מעריכים כי תוכנה לתפעול רכב אוטונומי תהיה מורכבת מ-300 מיליון שורות קוד, ובדיוק כמו דפדפן או טלפון חכם היא תהיה חשופה לפריצות ולמתקפות האקרים, שעלולות להוביל לפגיעה בחיי אדם. כמו כן עלה חשש לגבי מכשירים המשבשים את יכולת הקליטה של החיישנים המפעילים את המכונית ועלולים להשבית את נסיעתה. גם יכולתם של החיישנים לחקות דימויים הנוצרים בעין האנושית, ולהבדיל למשל בין עץ לילד, מוטלת עדיין בספק. בעידן הסמארטפון מכירים רבים את המצב המביך שבו המכשיר נתקע באמצע שיחה או שימוש באפליקציה, והמחשבה על מצב דומה במכונית היא מבהילה.

כל החסרונות האלה מזכירים שגם אם מדינות נוספות יחליטו להפוך את הרכב האוטונומי לחוקי ולהעניק לו רישיון, חברות הביטוח יצטרכו להסכים לבטח כלי רכב כזה במחיר פוליסה שמחזיק הרכב הממוצע יוכל לעמוד בו. על פי החוק החדש בנוואדה, חברות המפתחות כלי רכב כאלה שיבקשו להוציא אותם לנסיעת מבחן, יצטרכו לשלם דמי ביטוח פרימיום של מיליון דולר. בסקר של חברת המחקר ג'יי די פאוור נמצא כי נהגים יבחרו ברכב אוטונומי רק אם עלותו לא תהיה גבוהה ביותר מ-3,000 דולר מעלותו של כלי רכב רגיל.

"הטכנולוגיה פותחה ברובה לצרכים צבאיים, ולכן רמת המחיר שלה עדיין לא נגישה לצרכן", מסביר גולן. "פיתוח של רכב אוטונומי עלה כמה מאות אלפי דולרים ב-2007. כדי שנוכל לשווק כלי רכב כאלה, נצטרך להוזיל עלויות באופן משמעותי - על כל דולר שמושקע בו, לדרוש רק דולר אחד מהצרכן".

אחת הדרכים לחיסכון טמונה בכך שלא יהיה צורך להשקיע בשלדה מוגנת כפי שיש בכלי רכב רגילים, מפני שהסיכון להתנגשות יהיה קטן יותר. "לא יהיה צורך בחליפת הפח הענקית של כלי הרכב הרגילים", אומר גולן. "צריכת הדלק תהיה חסכונית יותר, ואפשר יהיה להסתפק במנוע חשמלי".

אבני דרך בהתפתחות הרכב האוטונומי

1939: ביריד העולמי בניו יורק מוצגות מכוניות שנשלטות על ידי תקשורת רדיו ביניהן לבין מעגלים חשמליים שהוטמעו בכביש

שנות ה-80: גורמים צבאיים כמו סוכנות המחקר של הצבא האמריקאי (DARPA) ויצרניות רכב דוגמת מרצדס מצטרפות לתנופת הפיתוח

1995: נערך מסע בדגם ה-lassC-S האוטונומי של מרצדס לאורך 1,600 ק"מ, ממינכן לקופנהגן, במהירות של 175 קמ"ש. המכונית היתה מצוידת במיקרו-מעבדים המייצרים תגובות בזמן אמת ובטכנולוגיית ראיית מחשב שתפקידה לזהות תנועה של עין אנושית יוצא לדרך פרויקט "No hands across America" של אוניברסיטת קרנגי מלון, מחלוצות המחקר בתחום כלי הרכב האוטונומיים: נסיעה בכלי רכב אוטונומי לאורך 5,000 ק"מ. בנסיעה הזו עדיין שלט נהג אנושי בבלמים ובמצמד

אוקטובר 2011: גוגל חושפת כי היא מפתחת כלי רכב אוטונומי: הפרויקט כולל 15 מהנדסים, יוצאי מעבדת האינטליגנציה המלאכותית בסטנפורד, שפיתחו את כלי הרכב המנצח בתחרות של DARPA לכלי רכב רובוטיים ב-2005

מארס 2012: נכנס לתוקף חוק בנוואדה, המאפשר לרכב האוטונומי לנוע בכבישיה

אפריל 2012: פורסם כי קאדילק פיתחה דגם חצי אוטונומי שיוכל לנסוע בכבישים מהירים ללא מעורבות נהג ויוצע לצרכן כבר ב-2015

מאי 2012: הסנאט של קליפורניה מאשר הצעת חוק שלפיה יתאפשר שימוש בכלי רכב ללא נהג בכבישי המדינה. החוק, שקידמה גוגל, עדיין טעון אישור באסיפה המחוקקת של המדינה תוך כמה שבועות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה