האם מצביעי ליכוד מ-פ-ח-ד-י-ם?

בעלי נטיה פוליטית ימינית מגיבים בעוצמה גדולה יותר לגירויים שליליים

אורן פרנק
אורן פרנק
אורן פרנק
אורן פרנק

כששומעים את רון פול, ניוט גינגריץ' ומישל בכמן מצד אחד, ואת הקצוברים, האלקינים ושאר חבורת מצעד האיוולת של ביבי מנגד, מתגברת תחושת ההקצנה הפוליטית הרחק לכיוון ימין - בישראל וגם בארה"ב. מתקבל הרושם שאם נפזר את נטייתנו הפוליטית על גבי עקומת פעמון, ניווכח שהוא הולך ומתחדד במרכזו, ושוליו משמינים בצדו הימני, מה שכמובן מביא לתגובת נגד ולניסיון לאיזון בצד השמאלי, ולהלן גלי ההקצנה.

נשאלת השאלה מדוע זה קורה. את התשובה אפשר לתמצת במלה אחת: פחד. החששות מובנים, ויש הסבורים שאף מבוססים. אנחנו נמצאים בשנת בחירות בארה"ב, שתוהה לגבי עתידה ומקומה בעולם. היא מלווה בשורה של מועמדים מבישים של המפלגה הרפובליקאית ובנשיא מכהן הססן, ומתנהלת על רקע משבר כלכלי גלובלי מהחמורים בהיסטוריה - כזה שעדיין רחוק מאוד מסיומו.

נראה שכל חודש מביא עמו חדשות רעות נוספות: הגירעון האמריקאי התופח עד אין קץ, התפוררות גוש היורו, הסתיו האירופי, האביב הערבי המדמם, פיגועים ואינספור אסונות טבע. אפילו הסינים שעליהם סמך העולם שיצמחו עבורו ויצילו אותו מתחילים להיראות פגיעים. הסדקים בחומת הקפיטליזם המערבי מעמיקים, וצעירים ובני מעמד הביניים במדינות רבות מרגישים שעתידם מצוי בעברם ושילדיהם גדלים לתוך עולם שבו רמת אי הוודאות נוסקת. בקיצור: מדאיג, על גבול הפחד הקיומי.

כמובן שעם פחדים, רציונליים וגם כאלה שאינם, צריך להתמודד. והנה, בעיתוי מצוין, מגיע מידע חדש, המיתוסף ללא מעט מידע ותיק יותר, ושופך אור על מדוע ואיך אנחנו מגיבים לפחד. לפי מחקר של אוניברסיטת נברסקה, שיתפרסם בגיליון הקרוב של כתב העת למדעי החיים של החברה המלכותית, מתברר שלנטייה הפוליטית שלנו יש רקע ביולוגי, וכפי שנראה בהמשך - כנראה שגם גנטי. מתברר שאלה הנוטים ימינה נוטים גם להגיב בעוצמה גדולה יותר לגירויים שליליים.

דימויים מפחידים ותמונות לא נעימות לצפייה משכו את תשומת לבם הפיסית וגם הקוגניטיבית של מצביעי הימין הרבה יותר מאת זו של הליברלים, השמאלנים, שנטו להגיב יותר לדימויים חיוביים. בהמשך אף הגיבו הנבדקים מצביעי הימין בעוצמה רבה יותר לתמונות של מועמדים דמוקרטים מאשר לאלה של מועמדיהם שלהם.

לדברי החוקרים, התגובות האלה משתלבות היטב עם נטייתם של מצביעי הימין להגן על מדינתם מפני כל מה שנתפש בעיניהם כאיום, בין אם לאמונתם מדובר באיום ביטחוני או באיום "ערכי" כמו הרתיעה מזרים ומהגירה. בעניין הגנטיקה, אותו חוקר אף הרחיק לכת וגילה שתאומים זהים נוטים להיות דומים בנטייתם הפוליטית הרבה יותר מתאומים שאינם זהים, ומחקר אחר מאוניברסיטת הרווארד אף הצביע על הגן DRD4 כאחראי באופן פוטנציאלי לחשיבה ליברלית, כשזו מגובה בפעילות חברתית נורמלית בשנות הילדות.

המחקרים שופעים גילויים מפתיעים וגם צפויים: לאנשים שפוחדים מאוד למות יש סיכוי גבוה פי ארבעה להיות שמרנים; ליברלים נוטים להיות פתוחים הרבה יותר לשינויים ולרעיונות חדשים, בעוד ששמרנים מאוימים משינוי ותומכים לרוב בסטטוס קוו הקיים, יהא אשר יהיה.

מחקר נרחב נוסף, שנערך בשנה שעברה בקרב צעירים על ידי יוניברסיטי קולג' מלונדון, אף הרחיק לכת וקבע שקיים שוני מובהק במבנה המוח בין ליברלים לשמרנים. כאן זה מתחיל להיות מרתק: מתברר שאצל השמאלנים, האזור הקרוי Anterior Cingulate Cortex (הסינגולט הקדמי) מפותח יותר מאשר אצל מצביעי הימין. אצל השמרנים, לעומת זאת, הצד הימני של האמיגדלה גדול ופעיל יותר בהשוואה לזה של מצביעי השמאל.

אותה אמיגדלה היא למעשה מרכז האיומים של המוח, חלק קדום ובסיסי שלנו והרכיב העיקרי בנוירוביולוגיה של הפחד: האמיגדלה היא שמפרשת את האותות החושיים שלנו ו"מחליטה" ברובד הלא מודע אם הם מאיימים עלינו ולפיכך יש לפחד מהם. מנגד, חלק אחר במוח אחראי על חלק ניכר מהיכולות הרגשיות שלנו. אותו אזור אחראי על טיפול במידע סותר מכמה מקורות, ומצטיין בהרגעת הפעילות היתרה באמיגדלה ושליטה (ברובד המודע) בפחדים שזו מייצרת. ניחשתם נכון, אכן מדובר ב-Anterior Cingulate Cortex, אותו חלק שמפותח יותר אצל השמאלנים, או מפותח פחות אצל השמרנים. תלוי למי אתם מצביעים.

כמובן שאני חוטא כאן בהכללה של תוצאות המחקרים. קשה לחלק את העולם רק לימין ולשמאל, ואפילו אני מתקשה מאמין בגורל אכזר מנשוא ודטרמיניסטי שבו להיות ליכודניק מקודד מראש לתוך הדי.אן.איי של אקוניס כזה או אחר. אבל נראה שחלקים בגנטיקה ובמבנה המוח שלנו, וכמובן שגם בחינוכנו ובסביבה שבה צמחנו, קובעים במידה רבה את נטייתנו החברתית ואפילו את זו הפוליטית.

אם נחזור לתחילת הטור, המפתח המהותי כאן הוא אכן הפחד. נוטים לימין ולשמרנות (וכן, גם לאמונה דתית יש רקע ביולוגי) הם לא פחות נבונים משמאלנים ליברלים, אך נראה שחלק ניכר מהם פשוט ניחנו במבנה מוח שמפרש שינויים בראש ובראשונה כאיומים, והם נוטים להגיב בהתאם, או כפי שכבר אמר החכם באדם, "הם מ-פ-ח-ד-י-ם". לצפות מהם שישנו את תגובותיהם משול כנראה לבקש מהם לשנות את צבע עיניהם, או כמו שכבר הסבירה לי סבתי ז"ל, "הם לא כל כך מפותחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן