כולם רוצים דירה כמו באמריקה

היזמים והקבלנים שנהנים מהפריחה בשוק הנדל"ן לא מבינים מה סטנלי פישר רוצה; ואם כבר לעשות משהו - אז להגדיל את ההיצע

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

הסתכלו על הדירות שבהן אתם חיים: על הלובי בכניסה, על מספר החדרים הגדול, על הריצוף המודרני, על החיפוי, על המטבחים החדישים, על הפלזמות והמחשבים הניידים, ואפילו על המכוניות בחנייה שלכם. הם, יותר משוק הנדל"ן, יכולים לתת הסבר לעלייה המשמעותית בהלוואות על משכנתאות בשנים האחרונות. רמת הצריכה עלתה, וכיום כולם רוצים דירות יותר גדולות, אם אפשר מיני פנטהאוז, דירת גן, דירת גג. אין כבר סטנדרט, אין כבר "סתם" דירה. וכדי להשיג את זה, אנשים לא חוששים לקחת סיכונים ומוכנים לשעבד את חייהם. סטנדרט קבלן, כלומר הרעיון של הסתפקות באבזור הבסיסי בדירה החדשה שקניתם, נהפך כמעט למלה גסה.

זאת פחות יותר התזה שבה מחזיקים קבלנים ופעילים אחרים בשוק הנדל"ן. נכון, הם אומרים, מחירי הדירות זינקו בשלוש השנים האחרונות ב- 30%, אבל העלייה הזאת היא לא יותר מתיקון של שחיקה באותו שיעור שהתחולל במחירי הדירות בין 1997 ל-2007. אם תשאלו אותם, אין בועה ולכן דבר לא הולך להתפוצץ בקרוב.

הקבלנים, היזמים ופעילים בשוק הנדל"ן קוראים על ההחלטות של סטנלי פישר, על החששות והדאגות שלו, ומתקשים להחליט. מצד אחד, גם הם מודעים לכך שמשבר כלכלי, אפילו קטן, יכול להביא להאטה בשוק הנדל"ן, אבל מצד שני אין להם עניין גדול לרסן את השוק שנמצא עכשיו, לפחות מבחינתם, בפריחה מענגת.

"כל ההכרזות על בועת נדל"ן הן מוגזמות. אין בועת נדל"ן", אומרת עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון. "בועה כזאת מתרחשת רק כשהתשואה על הנכס יורדת. זה לא המצב כיום, מה גם שמחירי הדירות לא מופרזים".

ומה עם העלייה החדה במחיריהן?

"מחירי הדירות הגבוהים נובעים מכך ששטח הדירה גדל, וכולם רוצים לובי מפואר, שיש וקרמיקה. סטנדרט הבנייה גבוה וזה עולה יותר".

סטנדרט הבנייה עולה בהתמדה כבר שנים רבות. ובכל זאת, בשלוש השנים האחרונות מרגישים שינוי משמעותי בהיקף המשכנתאות.

דירה בשכונת נווה גנים בקריית מוצקיןצילום: תומר נויברג / ג'יני

"נכון. כשאני קניתי דירה איש לא דיבר על כאלה אחוזים של המשכנתא. לקחתי ההלוואה בהתאם ליכולות שלי. אבל בשנים האחרונות התרחש תהליך של אמריקניזציה - לוקחים משכנתאות גדולות. אם את רוצה דירה בתל אביב ויש לך מעט כסף, את לוקחת משכנתא גדולה ומשעבדת את חייך".

ערן ניצן, סמנכ"ל התאחדות הקבלנים ומנהל אגף בנייה ויזמות, מחזק את דבריה. "מחירי הדירות הם בין סבירים לגבוהים, הם לא גבוהים מאוד. אני לא מודד אותם בין הרחובות בזל לשינקין בתל אביב, אלא בממוצע בישראל. 1.2 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים ממוצעת הוא לא מחיר שאי אפשר לעמוד בו. כיום דירה היא גדולה ומרווחת יותר, ובנוסף חלו שינויים אצל הצרכנים - שהובילו לשינויים בשוק".

גם אם מקזזים את כל אלה, העלייה במחירי הדירות עדיין חדה ומהירה מאוד.

"נכון. העלייה בשנים האחרונות תיקנה ומחקה את הירידות שהיו בשוק הזה לפני כמה שנים. היא התבצעה באופן חד שלא משרת את שוק הנדל"ן. זאת הסיבה שברמת המחירים היינו רוצים לראות האטה כי הקצוות האלה מקשים על ביצוע עסקות בשוק הנדל"ן. אין ספק גם שכיום אנשים נוטים לקחת סיכונים ולא ברור אם יוכלו לעמוד בהם. כרגע יש מצב של חוסר ודאות".

ושל אנשים שלוקחים משכנתא שההחזר שלה יכול להגיע עד מחצית ההכנסה שלהם.

"אנחנו שוללים את הטענה הזאת. גם הבנקים וגם בעלי הבתים מבינים שלקיחת משכנתא בגובה חצי מההכנסה היא מוגזמת, ולכן גובה ההחזר לא עולה ברוב המקרים על 30%".

הפעולות של הנגיד יכולות להקפיא את השוק?

אנחנו סבורים שהחלטת הנגיד היא התערבות מיותרת שעשויה להזיק לשוק הנדל"ן. לדעת ההתאחדות ירידות דרסטיות בשוק הנדל"ן הן לא טובות. הדבר יפגע בכל בעלי הבתים שכיום יכולים לשפר דיור, ויכניס את ענף הבנייה למיתון, שיכול להוביל למיתון במשק כולו. אנחנו צופים שעליות המחירים יתמתנו, אבל לא יירדו באופן חד. צריך לזכור גם שהעלייה היא תוצאה אמיתית של מחסור בקרקע".

אז אולי במקום להגביל את היכולת לקבל משכנתא, עדיף להאיץ את קצב שיווק הקרקעות.

"רצוי לטפל בצד ההיצע ולא בצד הביקוש. מינהל מקרקעי ישראל משווק כ-40 אלף יחידות דיור בשנה וזה משיג את הקצב הנדרש בשנה".

ניצן מאמין כי לעלייה החדשה במחירי הדירות בעיקר במרכז יש השלכות חיוביות רבות. "תסתכלי על אור עקיבא, חדרה ובאר שבע. כיום יש בהן פריחה. שום תוכנית כלכלית לא היתה מעבירה אוכלוסיה חזקה ליישובים האלה, והנה כוחות השוק עשו זאת. בבאר יעקב, למשל, רואים את האוכלוסיה שעברה להתגורר שם, שכוללת רופאים ועורכי דין. יש באזז שמפתח דרמה. זה קורה בעיקר במרכז".

הבהלה שיצרו קבוצות הרכישה

הביקורת הזהירה על החלטות הנגיד זוכה לניסוח חריף יותר מפיו של שמשון הראל, בעלים משותף ומנכ"ל חברת אמריקה-ישראל. "פישר הוא נגיד מצוין, אבל במקרה הזה הוא פועל נגד הציבור מכיוון שאין לו השפעה על פעילות הממשלה. הנגיד כועס על ממשלת ישראל שלא מרחיבה את היצע הקרקעות של מדינת ישראל, פעולה שיכולה להביא להורדת מחירי הדירות, והוא לוחץ על הציבור, כדי שאולי הוא יצעק ויגרום לממשלה להתעשת ולהבין שהיא צריכה לעשות משהו דרסטי יותר כדי לשחרר קרקעות".

אז למעשה פישר לא היה צריך להתערב.

"לא ככה. הכלים הישירים מול הציבור, שכוללים העלאת ריבית וקביעת גבול הון עצמי נדרש, מוצו. הנגיד מבין שהגיע למצב שבו אם יעלה את הריבית חלק מהקהל באמת לא יוכל לשלם ויחזיר את הדירות, ושאם הוא יגרום לבהלה בשוק הדירות ואנשים לא יחזיקו את הדירות, הביטחונות שבצד הבנקים יקטנו, ואז לבנקים תהיה בעיה. עכשיו הוא עובר לגזרת הבנקים. זה אולי יקטין קצת את הביקושים, אבל לא יוריד את מחירי הדירות".

זה יכול לשחרר קצת את הלחץ הנובע מהמחסור בדירות וכן להוריד מחירים.

"מחירי הדירות עלו בקצב מהיר יותר ממה שהורגלנו אליו. קבוצות הרכישה, אלה שלא היו טובות ואחראיות, גרמו להרגשה פסיכולוגית שאין דירות ושמי שלא קונה היום - יגור מחר ברחוב. לדעתי, חלק גדול מהרוכשים האלה לא יקבלו בכלל דירות, אבל בזכות הבהלה שיצרו קבוצות הרכישה היתה תחושה שממחר אין פה איפה לגור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?