הכירו את הנשים שכובשות עמדות מפתח במשק הישראלי

מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ענת לוין, רקפת רוסק-עמינח ויעל אנדורן - ארבע נשים בשנות ה-40 לחייהן, עם הרבה אמביציה, יכולת אישית וקשרים טובים, רשמו באחרונה התקדמות מרשימה בקריירה בדרכן אל צמרת שוק ההון

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

קשה לומר אם המינוי הטרי של מיכל עבאדי-בויאנג'ו לתפקיד החשבת הכללית יתגלה כאבן דרך בתולדות המשק הישראלי, אך פריצת דרך אחת כבר נרשמה - עבאדי-בויאנג'ו היא האשה הראשונה בתולדות המדינה שמונתה לתפקיד רב השפעה זה. באמצע שנות ה-40 לחייה, עבאדי-בויאנג'ו היא אחת משורה של מנהלות בכירות בנות דורה שתופסות עמדות בכירות במשק הישראלי, במציאות שבה יותר ויותר נשים משתלבות בו בתפקידי מפתח. גם בנות דורה של עבאדי, רקפת רוסק-עמינח, ענת לוין ויעל אנדורן, רשמו בשנים האחרונות זינוק מרשים בקריירה שלהן. עבור ארבעתן, השנים הקרובות יהיו שנות מבחן שבהן יוכלו למצות את מלוא כישוריהן ולהגיע לתפקיד הבכיר ביותר האפשרי.

בת הטיפוחים

כבר בגיל 18 סימנה לעצמה רקפת רוסק-עמינח את היעד: להיות מספר אחת בגוף פיננסי גדול. לפני כחודש ביצעה קפיצה נוספת לעבר המטרה כשאושר מינויה לתפקיד משנה למנכ"לית בנק לאומי וממלאת מקומה של המנכ"לית הוותיקה, גליה מאור. "זה סיפור על בחורה צעירה עם יכולות גבוהות שהגדירה לעצמה את המסלול", אומר אדם שעבד עם רוסק-עמינח בתחילת דרכה ושוחח עמה לא פעם על כוונותיה לעתיד. "את המקום הספציפי היא סימנה בשלב מסוים בדרך".

רוסק-עמינח מעוררת רושם רב, לעתים כוחני. היא לבושה באופן מוקפד, כמו משתדלת לשוות לעצמה תדמית מכובדת או נוצצת. מכריה מספרים על אשה שמציבה את עבודתה במרכז החיים. יום העבודה שלה לא מסתיים לפני 20:00 וכשהיא הולכת לאירועים חברתיים של בכירי המשק, ויש רבים כאלה, הוא נוטה להסתיים גם ב-1:00 או 2:00. "היא חרוצה באופן פסיכוטי, וורקוהולית. כל החיים שלה הם עבודה", אומר ידידה הטוב איש העסקים מיקי שטראוס.

רקפת רוסק-עמינחצילום: TheMarker

"היא יוצאת לחופשות בחו"ל עם הבנות שלה לפחות שלוש פעמים בשנה, כדי להשלים את החסר. כולנו עובדים קשה, ומוצאים גם את הזמן לגדל את הילדים, כך גם רקפת. האיכות בעניין זה חשובה יותר מהכמות", מוסיף עו"ד גיא גיסין, גיסה של רוסק-עמינח.

גדושה במנות גדולות של אמביציה, הסתערה רוסק-עמינח על שוק ההון הישראלי כעתודאית, סטודנטית שנה א' לכלכלה ולחשבונאות באוניברסיטת תל אביב. היא סיימה את לימודיה בהצטיינות יתרה, עם גיליון ציונים שנחשב עד היום לאחד הגבוהים בתולדות הפקולטה. בגיל 22 כבר היתה מרצה, ובמקביל החלה ללמוד לתואר שני במינהל עסקים. בהמשך השלימה גם תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב. לצבא התגייסה בגיל 24, ושימשה כמרצה במכללה לפיקוד ומטה, שם לימדה סא"לים המבוגרים ממנה בהרבה חקר ביצועים.

לאחר השחרור היא החלה לעבוד כעוזרת האישית של גליה מאור, אז משנה למנכ"ל בבנק לאומי, לאחר שרו"ח ארז ויגודמן, שהיה בכיר במשרד רואי החשבון סומך-חייקין ולימד באוניברסיטה, סידר לתלמידתו לשעבר את התפקיד. לאחר שנתיים היא עברה למשרד סומך-חייקין, שוב בעזרתו של ויגודמן. בגיל 29 בלבד נהפכה לשותפה וכעבור חמש שנים מונתה לתפקיד מנכ"לית המשרד. לפני שבע שנים מונתה לראש החטיבה העסקית בבנק לאומי, תחת גליה מאור, שעמה שמרה על קשר חם גם כשעבדה בסומך-חייקין.

"היא למדה תוך כדי תנועה. בשנתיים הראשונות היא הקדישה הרבה מאוד זמן ללימוד התפקיד", אומר מקור בשוק ההון. כך לדוגמה, כשנדרשה לתת אשראי לחברת תנובה, לאחר רכישתה על ידי קרן איפקס, פנתה למיקי שטראוס כדי שינתח עבורה את שוק החלב. כקצינת האשראי הראשית של הבנק, רוסק-עמינח אחראית על קבלת החלטות בנוגע להלוואות ענק, החלטות שחורצות גורלות עבור חברות.

במערכת הבנקאית נותנים לה, לצד גליה מאור, קרדיט על מדיניות זהירה שמיצבה את בנק לאומי כמוביל בשוק, לאחר ההידרדרות של בנק הפועלים במשבר הגלובלי הגדול של 2008. רוסק-עמינח אחראית, בין היתר, לניקוי תיקי השקעות בעייתיים של הבנק בשנתיים שלפני המשבר.

ולמרות זאת, יש כאלה שסבורים שהיא זוכה להערכה מוגזמת. "היא אדם פחות מוצלח ממה שנדמה. מלבד קבוצה קטנה של אנשים שבאמת מעריכים אותה, לא תמצא הרבה אנשים שאומרים עליה מלים טובות. הבעיה שלה היא שבמקרים מסוימים היא לא עומדת בלחצים", מעיד בכיר לשעבר במערכת הבנקאית.

הביקורת אינה זרה לרוסק-עמינח: כמעט מתחילת הדרך היא מתמודדת עם חוסר פרגון מצד עמיתיה. המינוי האחרון, למשל, עורר לא מעט תרעומת בצמרת הבנק. במסדרונות לאומי אף דיברו על "סוכריות" - שורה של מינויים שאושרו לבכירים אחרים בבנק, יחד עם קידומה, כדי להחליק את המינוי.

רוסק-עמינח, מצדה, אינה מתרגשת: היא למודת ניסיון משתי הפעמים שבהן קודמה בסומך-חייקין, שעוררו אף הן תחושות מרמור ותסכול. "אין ספק שהיא נאלצה להתמודד עם חוסר פרגון", אומר גיסין, "היא החלה לנהל בגיל צעיר, וזה עורר התנגדויות, אבל היא התמודדה עם המכשולים באופן ענייני. מבחינה זו, היא מחושלת היטב".

בחינת מסלול הקריירה של רוסק-עמינח מעידה על כך שכמעט לאורך כל הדרך היא היתה בת טיפוחים - של גד סומך בסומך-חייקין ושל גליה מאור בבנק לאומי. "היא לא פרשה כנפיים. היא נדדה בין גד לגליה, הלוך ושוב על אותו מסלול", אומר בכיר לשעבר במערכת הבנקאית, "קח לדוגמה את ראובן שפיגל, כיום מנכ"ל בנק דיסקונט, שהיה עוזר של גליה לפני רקפת. לאחר מכן הוא הלך להיות מנהל סניף ומשם עשה שורה של תפקידים, ביניהם המנכ"ל בניו יורק. תקופה מסוימת הוא עבד בקבוצת דלק. זה אחד עם הכשרה מגוונת, לא מישהו שקבוצה מסוימת קידמה אותו".

בסביבתה של רוסק-עמינח דוחים את הביקורת. "איך אפשר להגיד שסומך-חייקין ובנק לאומי הם מסלול מצומצם? בשני המקומות, בוודאי בלאומי, היא טיפלה במגוון נושאים בראייה רחבה מאוד. נכון שמאור וסומך משמעותיים מאוד עבורה. אבל אם הקריירה שלה היתה מנותבת למסלול אחר, היא היתה עובדת עם אנשים אחרים".

"אני לא מכיר אדם אחד בעולם שלא מתקדם במערכות גדולות בלי שמישהו ברמות גבוהות מזהה את הכישרון ומושך אותו אליו", מוסיף גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכב וחבר טוב של רוסק-עמינח. "זה המצב בבנקים, בצבא וכמעט בכל ארגון".

ביקורת אחרת על רוסק-עמינח נובעת מהחיבור בינה לבין הטייקונים הגדולים במשק. היא נמצאת בקשרים מצוינים כמעט עם כל הצמרת הכלכלית, ומקדישה לא מעט מזמנה לאירועים שונים של בכירי המשק. "היא פחות רואה את האנשים שמקבילים אליה או שנמצאים תחתיה, אבל משתדלת להיות בקשרים עם בעלי השפעה. היא מאוד ‘כדאיניקית', היא לא תרבה להתעמת עם אנשים חזקים או חזקים לכאורה", אומר בכיר בשוק ההון.

אוהדיה של רוסק-עמינח דווקא רואים אותה כבעלת כישרון לטוויית קשרים, שהכרחי בעולם העסקים המודרני. "היכולות הבינאישיות שלה הן היתרון המיוחד שלה, יותר מהיכולות השכליות שברור שיש לה", מסביר גיסין. סוגיית קשריה עם הטייקונים עלתה בדיון הציבורי כשרוסק-עמינח טסה לחתונתו של עידן עופר במיקונוס, על חשבונו, דבר שגרר ביקורת ציבורית חריפה, בין היתר, בשל הקשרים בין לאומי לעופר - הבנק מחזיק ב-18% מהחברה לישראל, ומצוי בקשרים עסקיים אחרים עם החברה.

בשל החברות עם עופר פסלה את עצמה רוסק-עמינח מלטפל בענייניה של המשפחה בבנק, אך המהלך לא מנע את הביקורת. "היא חובבת קרבה לטייקונים והקשר אתם חשוב לה. החיבור בין טייקונים לבין מי שאמונה על מתן הכסף הוא תופעה מטרידה", אומר הבכיר. "היא אמנם הצהירה על קשריה עם עופר, אבל זה עדיין בעייתי כי יכול להיות שמתחתיה מבינים את רוח המפקד".

בסביבתה של רוסק-עמינח דוחים את הביקורת. "העובדה שהיא מכירה אנשים רבים במשק היא חלק מתפקידה. הדבר הכי חשוב באשראי הוא אופיו של האדם המנהל את העסק שמקבל אשראי. לכן חשוב מאוד להכיר את האנשים שעומדים מאחורי המספרים. היא מנהלת שצריכה להרגיש את השוק מהר יותר מאשר המידע שמתפרסם בפומבי". מקורביה מצביעים על שלוש חברויות משמעותיות בלבד - עידן עופר, מיקי שטראוס וגיל אגמון. נוחי דנקנר, מבחינתה, הוא לקוח בלבד.

בשלב זה נראה שרוסק-עמינח מצוידת בכל הכלים כדי להוציא לפועל את הכותרת שניתנה לאחר מינויה לתפקיד החדש - "היורשת". לכן מעניין לבחון מה יקרה אם חלומה הגדול לא יתגשם. בחודשים הקרובים עתיד הבנק לעבור לידיים פרטיות, דבר שירחיב את האפשרויות בנוגע לבחירת המחליף או המחליפה של מאור. "היא אומרת לאנשים שהיא לא נולדה ולא תמות בלאומי, אבל זו תהיה מכה גדולה בשבילה אם לא תקבל את התפקיד", אומר בכיר בשוק ההון.

מקורביה לא מודאגים: "הדירקטוריון הוא זה שמחליט, וכרגע זה לא רלוונטי. כבר מגיל צעיר היא האמינה שהיא תצליח לנהל גוף גדול במשק. אם לא בלאומי, זה יהיה במקום אחר".

הפוליטיקאית

מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שנבחרה באחרונה להיות האשה הראשונה בתולדות המדינה שתכהן בתפקיד החשב הכללי, רכשה את יוקרתה המקצועית וההערכה כלפיה כשהיתה סמנכ"לית קופות חולים במשרד הבריאות, בין 1998 ל-2006. בתפקיד זה היא ניהלה לא מעט קרבות מול קופות החולים, וברובם היתה ידה על העליונה. ההישג הגדול ביותר שלה היה ייצוב קופות החולים, שעד אז היו שרויות בגירעונות כבדים. בתקופה זו העבודה חדרה לא מעט לחייה האישיים. באחד המאבקים היא חתמה על מסמך רשמי מטעם משרד הבריאות הנוגע למגבלות על תשלום כספי מבוטחים על רכישת תרופות, כשהיתה בעיצומה של לידה ומאחוריה 12 שעות של צירים. מכתב זה התגלגל לימים לבג"ץ על סוגיית תשלומים עבור תרופות, וקופות החולים טענו שהנחיית משרד הבריאות לא הגיעה לידיעתן. עבאדי-בויאנג'ו הציגה את המכתב בדיון, ואף סיפרה שהוא נחתם בחדר הלידה, "ואל תדאגו, הייתי בשליטה מלאה", טרחה להבהיר לנוכחים, כפי שמאשר גם אחד ממקורביה, שנכח במעמד. "זה באמת היה רגע הזוי".

עבאדי-בויאנג'ו מוכרת פחות בשוק ההון הישראלי, אבל זה בהחלט שם שכדאי להכיר. "היא אשה לוחמנית שיודעת מה היא רוצה. אותה לא מכופפים", אומר אחד ממקורביה. "בתפקיד החדש יהיו פוליטיקאים ושרים שינסו ללחוץ עליה, אבל זה לא יעזור להם. בכל הנוגע לכספי ציבור, היא לא אחת שנותנת למקורות כספיים ללכת למקומות הלא נכונים".

מקורב אחר מוסיף, "היא יודעת להשיג את מה שהיא רוצה, אבל בנועם הליכות. היא אסרטיבית, אבל לא אסרטיבית ללא גבולות. היא תהיה בין ירון זליכה לשוקי אורן - תילחם היכן שצריך להילחם, אבל בדרך דיפלומטית ומבלי להיכנס לפינות".

עבאדי-בויאנג'ו, ילידת חולון, גדלה באחת משכונות המעמד הבינוני בעיר, להורים שהשתדלו לטפח בילדיהם את אהבת המוסיקה - כולם ניגנו על כלים שונים ועבאדי-בויאנג'ו ניגנה על חליל צד. אחיה, יואל עבאדי, הוא כיום נגן קרן בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. בבגרותה זנחה עבאדי את הצד האמנותי, ופנתה ללימודי ראיית חשבון ומשפטים באוניברסיטת תל אביב. במקביל היתה פעילה פוליטית בסניף הליכוד בחולון. במפלגה הכירה את בעלה, ד"ר אנדי בויאנג'ו, רופא שיניים שבסוף שנות ה-90 היה אחד ממקורביו של שר החוץ אביגדור ליברמן. בשלב מסוים הוא ניהל חברה שהיתה קשורה לליברמן, ואף נחקר באזהרה בפרשות הקשורות לליברמן, אך הוחלט שלא להעמידו לדין. במישור הפוליטי התחברה עבאדי-בויאנג'ו ליהושע מצא, לשעבר שר הבריאות וכיום נשיא ארגון הבונדס.

בזמן כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה, כשליברמן היה מנכ"ל משרדו, היתה עבאדי-בויאנג'ו מחבורת הצעירים שהקיפה את נתניהו וכללה בין השאר את החשב הכללי לשעבר ירון זליכה, את הממונה על השכר באוצר לשעבר אלי כהן, את דוברו אביב בושינסקי וצעירים אחרים שרבים מהם נהפכו לאחר מכן לבעלי תפקידים בכירים במשק ובמגזר הציבורי. תפקידה הרשמי היה היועצת הכלכלית של מצא כשר הבריאות. ב-1998, כשהיא בת 31 בלבד, מונתה לתפקיד סמנכ"לית קופות החולים במשרד הבריאות. "אני מניח שבלי הקשרים הפוליטיים היא לא היתה מגיעה לאן שהגיעה. אבל היא בהחלט מוכשרת בפני עצמה", אומר בכיר לשעבר באוצר.

ב-2003, בראשית הקדנציה של נתניהו כשר האוצר, היא מונתה לעמוד בראש החברה הממשלתית נכסים מ.י, שאחראית באופן רשמי על נכסיה של מדינת ישראל, תפקיד שאותו מילאה במקביל לתפקידה במשרד הבריאות. "היא באה לאוצר עם ביטחון, כאילו שצמחה במערכת שנים, על אף שהיתה צעירה מאוד ובאה מבחוץ. אנשים במשרד הרימו גבה בהתחלה, אבל מהר מאוד הם הבינו שהיא מנהלת את העניינים ביד רמה", משחזר בכיר לשעבר באוצר.

בתפקיד זה היתה עבאדי-בויאנג'ו מעורבת בהפרטת בנק דיסקונט, ונקלעה לסכסוך חריף עם החשב הכללי ירון זליכה בשל חלוקת סמכויות - עד אז היה נהוג שהחשב הכללי הוא גם יו"ר מ.י, והפיצול יצר סכסוכים בלתי פוסקים בין השניים על רקע השאלה מי מנהיג את ההפרטות החשובות, שנגעה בעיקר לשני הבנקים שביקשה אז המדינה להפריט: דיסקונט, שאכן הופרט, ולאומי, שעדיין לא הופרט.

"היה ביניהם פיצוץ אטומי", משחזר בכיר במערכת הכלכלית שמכיר את השניים היטב. "עד אז הם היו חלק מאותה החבורה. היא, בדרך אלגנטית מאוד, קמה והתפטרה מהתפקיד. בפרשה הזו היא התבגרה מאוד, פתאום נהייתה מיכל אחרת, בוגרת יותר. שם התגלה החוסן שלה. עד היום לא תשמע ממנה מלת ביקורת או הערה לגבי מה שקרה שם, על אף שזה היה לה קשה".

ב-2006 החליטה עבאדי-בויאנג'ו לעבור למגזר הפרטי, ונקלטה בצמרת הבנק הבינלאומי בתפקיד החשבת וסמנכ"ל הכספים. מי שהמליץ עליה היה עו"ד ג'וש רוזנצוויג, יו"ר הבנק, שהיה החונך שלה כשהתמחתה כעורכת דין. בחמש שנותיה בבנק היא לא נחשבה כמי שהותירה חותם משמעותי, גם מפני שלא מדובר בתפקיד שהוא ליבת הבנק - אשראי או קמעונות, וגם מכיוון שהבנק הבינלאומי הוא בנק קטן יחסית. עם זאת, כחברת הנהלה, היא היתה מעורבת בהחלטות החשובות שהבנק קיבל.

לפני כחצי שנה היתה מועמדת להיות המפקחת על הבנקים בבנק ישראל במקום רוני חזקיהו, הפורש מתפקידו, אך על קו הסיום הפסידה את התפקיד לדוד זקן, שצמח בתוך הבנק. הסיבה, ככל הנראה, היתה גם לחצים בתוך המערכת למנות אדם שצמח בבנק ישראל. סביר להניח שמינויה לתפקיד החשבת הכללית יוכל בעתיד לשדרג אותה לעמדה משמעותית הרבה יותר בענף הבנקאות, דבר שמן הסתם עמד לנגד עיניה כשביקשה להתמודד על התפקיד.

מיכל עבאדי-בויאנג'וצילום: TheMarker

בינתיים, המינוי שלה לחשבת הכללית כבר הספיק להצמיח כמה מבקרים במסדרונות הממשל. טענה אחת שנשמעה היא על השיוך הפוליטי שלה שסייע לה לזכות בתפקיד, ואולי מנע מאחרים, כמו יעל אנדורן, מלהציג את מועמדותם לתפקיד.

טענה שנייה שהועלתה נגד מינויה היתה שעל אף כישוריה, שאינם מוטלים בספק, אין לעבאדי-בויאנג'ו את הניסיון הנדרש למלא את התפקיד. "עיקר העשייה של החשב הכללי קשור בתחום המימון הבינלאומי", מסביר בכיר בענף הבנקאות שעבד בעבר באוצר. "היא כלל לא עסקה בזה. אין ספק שמדובר באשה מוכשרת. השאלה היא אם המדינה מוכנה שהיא תלמד על חשבון זמן הקדנציה שלה".

גורם אחר במערכת הבנקאית סבור שעבאדי-בויאנג'ו אינה מוכנה לתפקיד בכיר כזה. "היא עשתה קריירה טובה בממשלה, אבל לא עשתה משהו בולט בבנק הבינלאומי. היא עדיין צעירה מבחינה מנטלית. היא צריכה עוד להבשיל".

עם זאת, כדאי להזכיר שבתפקידה בבינלאומי עמדה עבאדי-בויאנג'ו בקשר עם כמה גופים זרים שהשקיעו בישראל, גם אם לא עסקה באופן ישיר בנושא המימון.

המבחן ראשון של עבאדי-בויאנג'ו במשרד האוצר יהיה דווקא במישור האישי, ויחזיר אותה שוב לאפיזודה הלא נעימה מהסיבוב הקודם שלה במשרד: סגן החשב הכללי הוא גיל שבתאי, הממונה על התשתיות, אחד התחומים החשובים ביותר בעיסוקו של חשב כללי. ב-2003 היה שבתאי עוזרו של החשב הקודם ירון זליכה, וצידד בזליכה בשעת הסכסוך שלו עם עבאדי-בויאנג'ו. גורמים שהיו מקורבים להתרחשויות מעידים ששבתאי היה מעורב בסכסוך באופן ממשי.

כעת, כשהיא תהיה הבוסית של שבתאי, מעניין לראות איך היא תתייחס למשקע מן העבר. "זאת נקודת פתיחה מאתגרת", אומר בכיר לשעבר באוצר. "ממה שאני יודע, היא לא נקמנית, לכן סביר להניח שתדע להתמודד עם זה. שניהם יצטרכו לתת אמון זה בזו, לטובת המערכת שבה הם עובדים".

הלוחמת השקטה

מגיל צעיר רגילה ענת לוין לטפס. בתחילת דרכה היא טיפסה בעיקר על הרים. אביה, שעלה ארצה משווייץ, הדביק את המשפחה בחיידק הסקי. הוא הכריח את ילדיו לעלות לפסגת החרמון המושלג ברגל ולא באמצעות רכבל - כי ככה מתאמנים גולשים מקצוענים לתחרות. "הוא לימד אותה לעשות את הדברים מהבסיס - לסחוב את הציוד לבד, לעלות להר לבד, לעשות את כל מה שצריך עד שאתה גומר את המשימה בכוחות עצמך", מספר חבר קרוב.

לוין, 48, שלפני שנה מונתה למשנה למנכ"ל בנק הפועלים ולראש חטיבת גלובל טרז'ורי, היא אחת המנהלות המוערכות והאהודות בשוק ההון. היא החלה את דרכה במשרה הזוטרה של עוזרת למנהלת תיקים, בשכר נמוך יחסית, בבית ההשקעות אופק, לימים פסגות אופק.

אז, בסוף שנות ה-80, היא התקשתה למצוא עבודה, כשהיתה מטופלת בשני ילדים קטנים. באופן מפתיע, שוק ההון האיר לה פנים יותר ממקומות עבודה אחרים. היא התקדמה מהר באופק, ומשם עברה לחברת הברוקרים נשואה-זקס, שם שימשה תקופה קצרה כמנכ"לית. ב-2000 היא עברה לחברת מגדל, וכעבור ארבע שנים מונתה לתפקיד מנהלת ההשקעות הראשית בחברה.

"היא אדם מבריק, על גבול הגאון", מעיד עליה בכיר בשוק ההון, "יש לה יושרה מובנית, סוג של מצפן שטבוע עמוק בתוכה. כשעבדה כמנהלת השקעות ראשית במגדל, לא היתה לה בעיה לתמוך בדברים שלא בהכרח היטיבו עם החברה, אם היא חשבה שהם לא נכונים מבחינה ערכית. אנשים אולי כעסו עליה, אבל פיה ולבה תמיד שווים".

"היא בעלת ראש עסקי וחריף", מוסיף מיקי צבייר, בכיר לשעבר בבנק לאומי שהכיר את לוין בראשית הקריירה שלה. "היה לי ברור שהיא תגיע רחוק מאוד". לפני שנה זכתה לוין להכרה בינלאומית מטעם מגזין בריטי יוקרתי שהעניק לה פרס הנחשב לאוסקר של עולם ההשקעות, בזכות היצירתיות שגילתה בהשקעה בפרויקט הלוויין הישראלי עמוס.

המינוי בבנק הפועלים הגיע לאחר שלוין סירבה להצעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ לעמוד בראש האגף לפיקוח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, הצעה שלוותה בשיחת טלפון אישית מראש הממשלה. לוין, כפי שהסבירו חבריה בתקשורת, ביקשה להתרחק מהחשיפה העצומה הכרוכה בתפקיד שעלול להיות כפוי טובה, ובחרה להמשיך במגזר הפרטי. החלטה זו מציבה אותה, בעתיד הלא רחוק, כמועמדת לתפקיד מנכ"לית הבנק.

ענת לויןצילום: TheMarker

לדברי מקורביה, היא מעולם לא סימנה את האפשרות הזו כמטרה בפני עצמה. "בחיים היא לא הסתכלה קדימה ואמרה לעצמה, ‘יום אחד אהיה מנכ"לית בנק הפועלים'. היא כמו הסינים העתיקים - אוהבת את הדרך. אם הדרך מעניינת מספיק, היא כבר תוביל אותה. יש כאלה שבונים את הקריירה שלהם בקפידה, חושבים היטב על הימנעות מכישלון כי הם כל הזמן מסתכלים צעד אחד קדימה. זה לא הסגנון שלה".

שמונה השנים שבהן כיהנה כמנהלת ההשקעות הראשית בחברת הביטוח מגדל היו השנים שבהן בנתה לוין את שמה כאחת ממנהלות ההשקעות המוכשרות ביותר במשק הישראלי. בסיום התקופה היא זכתה לשבחים רבים. 2008 ו-2009, שנות המשבר, היו מהתקופות הדרמטיות ביותר שחוותה. מגדל נכנסה למשבר במצב מצוין, עם לא יותר משלוש השקעות בעייתיות, מתוך גישה זהירה ושקולה שהובילה לוין שאין להשקיע באג"ח קונצרני, דבר שהוכיח את עצמו כשאג"חים של חברות רבות נהפכו לאג"ח זבל.

בית ההשקעות פסגות, לשם המחשה, נכנס למשבר עם קרוב ל-30 חברות בעייתיות. לוין אמנם לא התבטאה נגד הטייקונים והחובות העצומים שיצרו החברות שבשליטתם, אך היא היתה אחראית להסדר החוב בצים, מקרה שנחשב לסיפור הצלחה יחסי בכל הנוגע לזכויות של בעלי האג"ח.

"את המלחמות שלה היא עשתה יפה מאוד, פשוט בלי רעש", מסביר בכיר בשוק ההון. "בהסדר צים, בעלי האג"ח קיבלו הרבה מאוד משום שהיא ידעה לעשות את העבודה ולכופף ידיים איפה שצריך, באופן אלגנטי מאוד".

מנגד, מצביעים מבקריה של לוין על כך שהיא לא ידעה לנצל את המשבר כנקודת זינוק להבאת תשואות, דבר שהביא לכך שב-2009 היו למגדל תשואות פחות טובות מאשר למתחרים. "שוכחים שמגדל הוא גוף ענק. אם היא היתה משקיעה רק 10% באג"ח, היא היתה מגיעה תוך זמן קצר לאג"ח זבל. היא קנתה את המקסימום שהיא היתה יכולה, במחיר שבו היא יכולה להסתכל לחוסכים בעיניים", אומרים בתגובה מקורביה של לוין.

למרות הענווה שהיא משתדלת לשדר, נראה שגם לוין חדורה בשאפתנות רבה, שהיא כמעט תנאי הכרחי להתקדמות בצמרת העולם הפיננסי.

מוקיריה של לוין מצביעים בכל זאת על תכונה אחת שיכולה להזיק לה: בניגוד לאחרים, היא מתקשה בהתנהלות פוליטית-ארגונית. "היא בעלת דעה, חכמה, חותכת, מסוגלת לקבל החלטה, אבל בענייני שיווק היא קצת מתקשה", אומר קולגה של לוין. "היא סופר מקצועית ונאמנה לאמת שלה, אבל היא בלתי מסתחבקת בעליל. צ'פחות ודאחקות זה לא היא. לא נראה את לוין כנערתה של שרי אריסון. ברור שזו תכונה חיובית, אבל מבחינות אחרות זה עלול להיות לה לרועץ".

מנגד, מבקריה של לוין טוענים שהתנהלותה בעייתית מכיוון אחר. "לעתים נראה שיש לה אובססיה להראות כמה היא יותר מקצועית לעומת האחרים", אומר מקור במערכת הבנקאית. "חשוב לה להישמע הכי מבינה, כזו שהובילה את העסקה, ממקום של אגו מאוד חזק. נכון, היא לא חנפנית, אבל תקשורת ותדמית חשובות בעיניה מאוד".

מקורבי לוין דוחים את הטענות. "לכל מנכ"ל או יו"ר יש להקת מעודדות שאומרות לו, ‘אתה נפלא, אתה מדהים'. אבל מנכ"ל מעריך גם אדם ישיר כמו לוין, שאומר בישירות דעה אחרת. לוין הגונה, גם במקומות קשים. היא צנועה, מבינה שמעפר באת ואל עפר תשוב. יש כאלה שהתחילו להאמין למה שכותבים עליהם, זה לא המקרה שלה".

לוין, כמו הקולגות שלה בצמרת העסקית, נוהגת לעבוד עד שעות מאוחרות. ב-2002, כשקיבלה את התפקיד הבכיר במגדל, הצהיר בן זוגה נתן ברון, שהיה אז סמנכ"ל בפסגות-אופק, שמעתה ואילך הוא אחראי לטיפול בילדים ולמטלות הבית. בתה הקטנה אמנם היתה אז כבר בת 6, ואחיה הגדולים בגיל ההתבגרות, אך זה עדיין איפשר לה ראש שקט לתפקיד החדש.

במהלך הקריירה ידעה לוין להגן בפומבי על ערכים פמיניסטיים, מתוך עמדה של אשה כמעט בודדה בצמרת המוקפת בגברים. בראיונות בתקשורת התבטאה כנגד שמרנות גברית כשדיברה על "מועדון הסיגרים" של הגברים והוסיפה, "מי שקורא לי ‘מיידלע' או ‘ענתי', ישר חוטף".

החשאית

בעוד כשלושה חודשים מסיימת יעל אנדורן את תפקידה כמנכ"לית עמיתים, חברה המאגדת את קרנות הפנסיה הוותיקות כשהיא מותירה מאחוריה, לרוב, שובל של מחמאות ושבחים.

אנדורן היא אחד השמות הבולטים שצמחו באגף התקציבים באוצר בעשור האחרון, והיא מוערכת כאשת ניהול פר-אקסלנס. "היא עושה דברים בלי חשבון - צריך להתעמת? היא תתעמת, לא צריך? היא לא תתעמת. היא לא אחת שתחשב כל היום את מטריציית הקשרים במשק. היא מאוד עניינית וישירה, מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל", אומר מקורב לאנדורן.

"היא אשה עם הרבה מאוד יכולות, גם של תמרון פוליטי בתוך המערכת", מוסיף בכיר לשעבר באוצר. "יש לה מראה של ילדה תמימה, אבל זה מטעה. כמו אורי יוגב שקידם אותה, גם היא קילרית. כשצריך לקבל החלטה, היא מקבלת, בלי לפחד ובלי להתרגש מביקורת".

אנדורן, 40, נדדה בילדותה ברחבי העולם בשל עבודתו של אביה. בגיל 3 גרה בטהרן שלוש שנים עם משפחתה, ומגיל 10 התגוררה בלונדון למשך ארבע שנים. מעבר לשפה, היא רכשה בילדותה כישורים של סתגלנות, שבוודאי עזרו לה בהמשך הדרך, ופרספקטיבה על העולם ממבט קצת יותר רחב מזה של הישראלי הממוצע.

כשהיתה בתיכון השתקעה משפחתה ברמת השרון. בכיתתה בתיכון רוטברג התיידדה עם מי שנהפך בהמשך לחבר ולבעל - רועי ורמוס, שהיה עד לפני כמה חודשים מנכ"ל בית ההשקעות פסגות.

כשהיו נשואים, סומנו השניים כאחד מהפוואר-קאפל המבטיחים ביותר בכלכלה הישראלית, אך לפני כמה שנים הם התגרשו. עם זאת, גם כיום הם בקשר ידידותי טוב. ורמוס אף הצהיר שהיא האדם שהשפיע עליו ביותר, גם בזכות האמביציה שלה. היא, מצדה, מסרבת להתייחס לקשר בראיונות הנדירים שהיא מעניקה.

בית הגידול המקצועי של אנדורן הוא אגף התקציבים באוצר. היא עבדה באגף קרוב לעשר שנים, שש שנים מתוכן בתפקידים שונים של סגן ראש אגף. אנדורן הצליחה להתבלט באחד ממקומות העבודה התובעניים ביותר במשק, "מקום גברי מאוד ומיליטננטי, יותר מהמקומות האחרים", כפי שמעיד בוגר האגף המיודד עם אנדורן. במשרד העריכו אותה כבעלת ראש אנליטי וחריף במיוחד, שמצטיינת בניהול משא ומתן ונעזרת בתיאוריות של תורות המשחקים במהלך העבודה השוטפת.

לעיקר פרסומה בציבור הרחב זכתה ב-2003, כשהיתה אחראית על תחומי הרווחה, הבריאות והחינוך. בתקופה ההיא ביצע שר האוצר דאז נתניהו שורה של קיצוצים חדים בתקציבים החברתיים, ואנדורן ניצבה לא פעם בחזית מול שרים, ח"כים וארגונים חברתיים שמחו, לעתים במידה לא מבוטלת של צדק, על אכזריות הממשלה בקיצוצים בתקציבים.

מול גלי ביקורת אלה, ובגיבוי מוחלט של אורי יוגב, ניצבה אנדורן כמי שהאמינה בצדקת המדיניות של הממשלה, ולא לקחה ללב את הביקורת על היותה נערת אוצר רעה וקשוחה, שבעוד כמה שנים תקבל ג'וב עם שכר מפנק בחברה גדולה.

"אמרו שהיא אשה רעה, אבל בסופו של דבר גם היריבים שלה העריכו אותה מאוד", אומר בכיר לשעבר באוצר. "היא הבינה יפה מאוד את תחומי האחריות שלה, הכירה את הסביבה שבה היא חיה ואת צורכי המשק. בניגוד לסגנים אחרים, שכל אחד מהם הסתכל על הזווית הצרה שלו, היא הסתכלה על הדברים במבט הרבה יותר רחב".

יעל אנדורןצילום: TheMarker

עם זאת, יש כאלה שגם כיום לא זוכרים אותה לטובה, דוגמת רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד. מלמד, המתנגד באופן כללי למדיניות שאנדורן ייצגה בתקופה ההיא, מכיר היטב את תוכנית ויסקונסין להשמת מחוסרי תעסוקה, שאנדורן היתה מעורבת בגיבושה. לדבריו, לאנדורן אחריות לא מבוטלת לכך שהתוכנית, לפחות בשנתיים הראשונות שלה, כשלה. "בשנתיים הראשונות של התוכנית, התפישה שלה היתה שהמטרה היא להוריד את הקצבאות, ולא להוציא אנשים לעבודה", הוא מסביר.

מקורביה של אנדורן מרגישים לא בנוח עם ביקורת מסוג זה. "היתה מדיניות של הממשלה, שהיא היתה אמורה לייצג. זה נכון גם לגבי תוכנית ויסקונסין. אפשר להבין את תחושת המרמור שיש בציבור כלפי פקידי האוצר, אבל צריך להבין שאלה אנשים, ויעל בתוכם, שעושים את תפקידם נאמנה מתוך שליחות עמוקה. נוח וקל להסיט את האש אליהם".

תפקידה הבא של אנדורן היה בקרנות הפנסיה הוותיקות. היא נכנסה לתפקיד בראשית 2005, כשנה וחצי לאחר שקרנות הפנסיה הוותיקות, שהיו בגירעונות כבדים, הולאמו.

הקרנות הוותיקות, תחת ניהולה, עשו קפיצת דרך משמעותית. היא איחדה אותן לגוף אחד, הכניסה מערכת נתונים משוכללת, ואט-אט הפכה את הגוף הזה, שהלכה למעשה הוא גוף ההשקעות הגדול ביותר במשק (עם היקף כספים של 160 מיליארד שקל), לכזה שמשקיע גם במיזמים ריאליים, משל היה בית השקעות לכל דבר.

היא הצליחה להשיג תשואות יפות באופן יחסי למגבלות שהטילה הממשלה על הסיכונים שעמיתים יכולה לקחת, ולא היססה ללכת לבתי משפט, כשגופים מסוימים ביקשו לפגוע בזכויותיהם של הפנסיונרים.

"אנדורן חדה כתער. היא מנהלת מחוננת, שעובדת בשקט ובסבלנות", אומר אורי יוגב, שייעץ לה בנושאים הקשורים לבניית מסד הנתונים בעמיתים. "היא עשתה מהלך מדהים של איחוד קרנות הפנסיה הוותיקות ומיתגה אותן מחדש, כך שכיום הן כבר לא נחשבות לגוף עתיק ועייף. כיום עמיתים נחשב לגוף ציבורי שמנוהל טוב יותר ממערכות פרטיות מובילות".

עד לפני כמה שבועות נחשבה אנדורן למועמדת טבעית לתפקיד החשבת הכללית במשרד האוצר, לאחר שבעבר כבר הוצע לה להיות הממונה על השכר באוצר ומנכ"לית משרד ראש הממשלה, תחת נתניהו, שתי הצעות שאותן דחתה. להפתעת רבים היא בחרה שלא להתמודד על התפקיד. ההערכה המקובלת היא שאחרי כל השנים שעשתה במגזר הציבורי, אנדורן רוצה להתחיל לעשות את הכסף הגדול בשוק הפרטי.

"אני לא בטוח שהיא לא רצתה את התפקיד. היא תמיד שומרת את הקלפים קרובים לחזה. אם היו באים אליה בבוקר אחד ואומרים לה שהתפקיד שלה, אולי היא היתה שוקלת ברצינות. אבל לא בטוח שהתאים לה להתמודד, ואולי להיכשל. צריך להבין שהיא כבר לא צריכה את תפקיד החשב הכללי כמקפצה לקריירה שלה", מסביר בכיר לשעבר באוצר, המכיר את אנדורן היטב.

לדברי יוגב, "היא נמצאת בדרכה למגזר הפרטי ולא מתכוונת לחזור לפעילות בממשלה בשנים הקרובות. את חלקה למדינה היא פחות או יותר נתנה".

רקפת רוסק-עמינח

משנה למנכ"לית בנק לאומי

גיל: 45

מצב משפחתי: נשואה + 2

מגורים: רמת השרון

השכלה: תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ובמשפטים, תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב

ענת לוין

משנה למנכ"ל בנק הפועלים

גיל: 48

מצב משפחתי: נשואה + 3

מגורים: תל אביב

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ובמינהל עסקים, תואר שני במינהל עסקים, שניהם מאוניברסיטת תל אביב

מיכל עבאדי-בויאנג'ו

החשבת הכללית בבנק ישראל

גיל: 45

מצב משפחתי: נשואה + 2

מגורים: חולון

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ובחשבונאות מהאוניברסיטה העברית, תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב

יעל אנדורן

מנכ"לית עמיתים

גיל: 40

מצב משפחתי: נשואה + 2

מגורים: תל אביב

השכלה: תואר ראשון בכלכלה, תואר שני במינהל עסקים, שניהם מהאוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב