"מצטער אדוני. מצפוני לא מאפשר לי, וזה גם התחת שלי"

הקלו בו ראש, לעגו לחוששים מפניו, אבל מסתבר כי זהו אכן המשבר האמיתי בישראל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ביצים בחלוקת מזון בני ברק
ביצים בחלוקת מזון בני ברקצילום: תומר אפלבאום

"סליחה אדוני מנכ"ל משרד הבריאות וגבירתי, ראש אגף גריאטריה. אתם יודעים שאנחנו מכבדים אתכם ומעריכים את פועלכם. ודאי שאין לנו כוונה להכביד עליכם בשעה דרמטית זו.

מי כמונו מכירים בעול שמונח כרגע על כתפיכם. אבל אתם חייבים להבין, אנחנו לא יכולים להשאיר את בתי האבות פתוחים לתנועה חופשית של נכנסים ויוצאים. מדובר בקבוצת סיכון, והניסיון העולמי לימד שבתי אבות הופכים בסופו של יום למכלאות מוות.

"אנחנו מודעים לכך שקיבלתם טלפונים נזעמים מחברים, מאכערים וח"כים — בגלל שהורינו אתמול על דעת עצמנו להגביל את היקף המבקרים. אנחנו מודעים למה שמכונה 'התמונה הכוללת', כן? מכירים את הפוליטיקה, את השר ואת כל החרא. אבל ברסי וד"ר לקסר, בחייאת — מדובר פה בחיים של אנשים. מבקר חולה אחד יהפוך כל בית אבות לספינת קורונה 2. באפריל הם ייפלו שם כמו זבובים, אתם מבינים? לא עדיף לטעות לחומרה? הרי תמיד נוכל להחזיר את הגלגל לאחור ולבטל את הבידוד. אבל אם נטעה לכיוון השני — נקבור כל יום 10–20 דיירים. תחשבו רגע בהיגיון, בבקשה!

נתניהו, בר סימן טוב וליצמן
שר הבריאות, יעקב ליצמן; מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב; וראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

"חייבים לסגור, לבודד את הצוותים ולצייד אותם כמו במחלקות הקורונה בבתי החולים. זו האחריות שלנו. אי אפשר לבגוד כך בתפקיד. אם תתעקשו, אז תצטרכו למצוא מנהלים אחרים. כולנו כאן, עובדי האגף ומנהלי בתי האבות — מתפטרים ברגע זה ויוצאים ביחד לעיתונות. אלה חיים של אנשים, אתם מבינים? המצפון שלנו לא מאפשר לנו להרוג אותם".

******

"אדוני השר, אתה יודע כמה אני מעריך אותך, מוקיר את חופש הפעולה ואת הגב הפוליטי שהענקת לי. זה לא מובן מאליו. אני גם מבין את הדאגה שלך להמשך התפילות בבתי הכנסת, ויכול להבין את החשיבות של המשך נחיתת האברכים הנגועים מניו יורק — הגם שאני מנחש במה מילאו מזוודותיהם בימים מאתגרים אלה לקהילה. אבל אדוני השר, צריך לשים לזה סוף בנקודה כלשהי, ועדיף עכשיו. לא יכול להיות שאנחנו אוסרים על טבילה במקוואות — מכיוון שאלה מדגרות וירוסים נוראיות — מצליחים לשכנע בנחיצות הסגירה שלהם את משרד הדתות, שכבר מסכים להוציא הוראת סגירה גורפת, ואז אתה מגיע ומאחורי הגב של כולם מורה לשנות את ההחלטה. זה לא יכול לעבוד ככה.

"אדוני, אתה שר הבריאות. אם הם ייכנסו למקוואות, בתוך שבוע ירושלים ובני ברק יתפסו קצב חולים של איטליה וספרד. אתה מבין את זה? אתה גם מסכן מאות אלפים, שגם כך גרים שם אחד על השני, גם דופק לנו את הסטטיסטיקה הלאומית, ובסופו של יום אתה שורף אותי, כן? כי אם נפשל זה גם התחת שלי, כי אני מנכ"ל המשרד. אני באמת מצטער על העיתוי, אבל אם מפקד לא מזדהה עם מטרות המלחמה — הוא צריך להניח את הנשק. עם כל הכבוד אדוני, ואני רוחש אותו, אתה צריך לפנות את הכיסא. צא לחופשה, תודיע על נבצרות, מה שאתה רוצה — אחרת אני עוזב ואסביר לציבור ב–20:00 למה עזבתי. זה פיקוח נפש כבוד הרב, אני מצטער".

******

"ערב טוב ביבי. קודם תודה על השיחה, ותודה על האמון. אני חושב שאני מדבר בשם כל עובדי השירות כשאני אומר שאנחנו מעריכים אותך וחושבים שאתה ראש ממשלה מצוין — וזה בלי קשר לכסף ששפכת עלינו. אבל אדוני, יש איזו בעיה שמציקה לי.

"שב"כ, מי כמוך יודע, נועד להילחם באויבים — מחוץ ומבית. יש לארגון חזון. החזון מונה הגנה מפני איומי טרור, ריגול, חתרנות, חבלה, חשיפת סודות מדינה. עבירות ביטחוניות בעיקר, פה ושם פלילי לא־ביטחוני — אבל בטח לא איתור שכנים של חולים בקורונה, או מיפוי של נוסעים מחוץ לעיר. אתה מבין, העסק הזה של אכיפת הפרות משמעת — זה לא בדיוק אנחנו, כן? ואני נמצא בסיטואציה לא נוחה, כי מצד אחד אני כפוף לך, אבל מצד שני הגדרות התפקיד מחייבות אותי לריסון כוח ו'להפעלת סמכויות באורח מושכל מבוקר והוגן, תוך התחשבות בזכויות היסוד ובכבוד האדם'.

"עכשיו ביבי, בחייאת ביבי, אתה יודע שאני לא שגריר אמנסטי, כן? וגם לא צריך להסביר לי מול מה אנחנו עומדים. כולנו 100% מאחוריך. אבל שנינו יודעים שאם אני מסכים עכשיו לפרוץ לפלאפונים של חולי קורונה — בשלב הבא תבקש ממני לאתר את המשפחה שלהם, את השכנים שלהם, ובתוך שבועיים נפעיל את המערכת כדי לאכוף עוצר ולעקוב אחרי חפים מפשע וממחלה. זה בלתי נמנע, אתה מבין?

ראש השב"כ נדב ארגמן
ראש השב"כ נדב ארגמןצילום: גלעד קוולרצ'יק

"אני מבין הכל, ביבי, לגמרי איתך. אבל אישית, אני לא יכול לעמוד בהוראה כזאת. לא לשם כך התגייסתי, ואיך אומרים, אני לא רוצה להיות זה שעליו ייכתב כי במשמרתו נפרץ השימוש במעקב טכנולוגי לצרכים פוליטיים. אם יש מחיר שצריך לשלם בגלל הווירוס הזה, אז נשלם — בלי להרוס את המדינה ואת צביונה הדמוקרטי. אלה החיים. אבל אל תבקש ממני לתת הוראה כזאת. תן לי להודיע שאני פורש בגלל חילוקי דעות, ניפרד בכבוד, ותעשה מה שאתה מוצא לנכון — אבל לא דרכי, אוקיי?"

******

"כבוד נשיא המדינה, אדוני ראש הממשלה, שרים נכבדים ח"כים יקרים. החיים הם ניהול סיכונים מתמשך. זה לא סוד. אחד בוחר לנהלם לפי מפתח כזה, שני לפי מפתח אחר. התערבות חיצונית נדרשת כאשר הסיכונים אינם מנוהלים כלל, היות שאז נשקפת סכנה לשלום הפרט או לשלום סביבתו.

"להבנתי הצנועה כיועץ משפטי לממשלה, מדינת ישראל אינה מנוהלת. ההיגוי שלה לא מכויל תקופה ממושכת, ועולה חשש כי הדבר נעשה באופן מכוון. התוצאה היא כאוס מתפתח שמעמיד בסכנה את יציבות המשטר: מסגרות החיים מתפוררות אט־אט, מעמד המוסדות הממלכתיים נשחק, הלגיטימיות של נציגי הציבור מתפוררת והציות לחוק מתרופף.

"טיפול ממשלת המעבר במשבר הקורונה מדגים זאת: מחד גיסא, התגייסות מרשימה של הקברניטים להצבעה על יעד לאומי נדרש; מאידך גיסא, כרסום אינטנסיבי בכל יכולת מקצועית למימוש היעד הזה, כאילו מישהו חפץ בהותרתו בלתי מושג.

"במצב הזה נוצרת מציאות לימינלית שמסרסת יכולת פעולה: אין כתובת, אין הנהגה — ומשכך גם אין החלטות או ביקורת עליהן. כל שאפשר לעשות אלה מחוות נקודתיות בלבד, פה ושם, לפי צרכיו של מי שאוחז באותו רגע בהגה.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

"איום המגפה היכה בתודעה הציבורית בצורה קשה ואפקטיבית, וזהו. הרשות המחוקקת שותקה, כושר הביצוע של הרשות המבצעת התאייד, השרים הרלוונטיים נמלטו (בריאות, אוצר, חינוך, עבודה ורווחה), הרשות השופטת הושבתה וגורמי האכיפה ערופי ראש זה תקופה — ולכן נטולי יוזמה. בה בעת, הכלכלה מוחקת את הישגיה, עשרות אלפי עסקים נסגרו, מספר המובטלים חצה את המיליון — ועתידו של הדור הצעיר שועבד לצורך הדפסת כסף שתוחזר באמצעות הכבדת מסים וקיצוץ עתידי כואב בהוצאה הציבורית.

"בחלל כאוטי שכזה מתאפשרות, כמוסבר, רק מחוות פוליטיות ספציפיות. למשל, יבוא 600 חולי קורונה מארה"ב בזכות פטור פוליטי מחובת הבידוד; החרגת המקוואות מהתקנות לשעת חירום; וכן סיכול סגר על ריכוזי אוכלוסייה שבהם לא הושגה שליטה על המגפה. כל זאת, תוך הותרת המשק 'תלוי באוויר', תחזוקת אווירה משברית ללא צורך, ואז מתיחת עצבי הציבור עד כדי מרי גלוי בהוראות — מרי שיוביל בהמשך להחזרת סגר כולל, וחוזר חלילה.

"להתרשמותי, הכשל בניהול הסיכונים בישראל מחזורי, ונעוץ בהיעדר הנהגה: כהונת ממשלה זמנית, שאינה נבחרת, במשך יותר משנה; וסימן השאלה שמרחף סביב היכולת של נאשם בשלושה תיקים פליליים לכהן כראש ממשלה — שאלה שהמענה עליה נכרך בטעות בשיקולים אלקטורליים.

"הכשל בולט כשאת ביטחון הפנים מוביל עד תביעה בתיק 4000 — וכשאת המשא ומתן הקואליציוני, שבמסגרתו נדונה חקיקה עוקפת בג"ץ והתערבות נאשם במינוי שופטים — מוביל עד תביעה בתיק 2000.

"היעדר ניהול סיכונים, תוך חשש סביר לפגיעה בבריאות הציבור, מחייב התערבות. משכך, ובמחילה על השיהוי הניכר, אני מפרסם את חוות דעתי שלפיה נאשם בפלילים לא יכול לכהן כראש ממשלה, עד לפסק דין חלוט בעניינו. ואם למישהו יש בעקבות כך כוונה להעלות D9 על המערכת המשפטית — מוטב שזה ייעשה עוד כשיש ל–D9 על מה לעלות".

******

הנה, אף שהקלו בו ראש ולעגו לחוששים מפניו, מסתבר בסופו של יום כי המשבר האמיתי בישראל הוא אכן מחסור בביצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker